Jakub Biłuński

Wyróżnione treści

Strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

Biłuński zadebiutował na łamach Bokser.org w czerwcu 2011 roku. W ciągu dwóch lat stworzył cztery autorskie cykle: "Artyści ringu", "Boxiana", "Styl robi walkę" i "KSB". Prezentował charakterystyczny styl, który często polaryzował opinie czytelników. Obecnie Biłuński tworzy reportaże dla wydawnictwa Ebr.

MAŁE PIĘŚCI: W BARZE POD GONGIEM

Trwa pionierska praca nad reportażem z walki Ludwiczak vs Nemesapati. Pięściarska Europa z zapartym tchem czeka na ten materiał. W międzyczasie przypominamy kultowe opowiadanie Edwarda Kurowskiego, przedstawiciela starej szkoły pisania o boksie. Ta wojna się nigdy nie skończy.MAŁE PIĘŚCI: KONKURS WĘGIERSKI

Po raz kolejny ogłaszamy konkurs, który jest prawdziwą gratką dla miłośników boksu. Pytanie konkursowe jest związane z wynikiem dzisiejszej walki na Węgrzech - Michał Ludwiczak vs Norbert Nemesapati. Serdecznie zapraszamy do udziału w zabawie i lektury reportażu z węgierskiej wyprawy.


MAŁE PIĘŚCI: NOWE WOJNY SUKCESYJNE (cz. 3)

Trzecia część proroczej oktalogii ''Małych pięści'', która opisuje przebieg najważniejszych walk nadchodzącego okresu bezkrólewia. Tym razem bierzemy na warsztat pojedynek Ward vs Gołowkin, jak zawsze rzucając wyzwanie dziennikarzom i czytelnikom. Ta wojna się nigdy nie skończy.MAŁE PIĘŚCI: NASTROJE ANTYROSYJSKIE

Jeżeli chcecie zrozumieć, dlaczego Polska stoi na krawędzi zagłady, sprawdźcie najnowszą bombę ''Małych pięści''. Dwie podróże patriotyczne; literackie wspomnienia i apokaliptyczną wizję przyszłości. Rzeczy ogołocone z dekoracji jak zabójcza technika Włodarczyka.


MAŁE PIĘŚCI: MENTALISTA

Pozostawmy ringowe jatki widzom bez wyobraźni, oni nigdy nie zrozumieją, jak doniosłym spektaklem była walka stulecia. Uniesienie ciężaru gatunkowego tego pojedynku jest ponad ludzkie siły. Zobaczyliśmy taktyczną wojnę na niewiarygodnie wysokim poziomie, apogeum pięściarstwa jako sztuki.


MAŁE PIĘŚCI: DEKONSTRUKCJA WALKI (cz. 3)

Przed Wami trzecia część małej tetralogii poświęconej walce stulecia. Wczoraj skupiłem się na aspektach pozasportowych, które mogą zainteresować szerszą publiczność. Dzisiaj przychodzi czas na analizę stricte techniczną, przeznaczoną wyłącznie dla miłośników boksu. Dajcie z siebie wszystko podczas lektury i merytorycznej dyskusji w sekcji komentarzy. Taka walka zdarza się tylko raz w życiu.


MAŁE PIĘŚCI: DEKONSTRUKCJA WALKI (cz. 2)

Przed Wami druga część małej tetralogii poświęconej walce stulecia. Wczoraj i dziś skupiłem się na aspektach pozasportowych, które mogą zainteresować szerszą publiczność. Jutro przyjdzie czas na analizę stricte techniczną, przeznaczoną wyłącznie dla miłośników boksu. Dajcie z siebie wszystko podczas lektury i merytorycznej dyskusji w sekcji komentarzy. Taka walka zdarza się tylko raz w życiu.


MAŁE PIĘŚCI: DEKONSTRUKCJA WALKI (cz. 1)

Przed Wami pierwsza część małej tetralogii poświęconej walce stulecia. Dziś i jutro skupię się na aspektach pozasportowych, które mogą zainteresować szerszą publiczność. W sobotę przyjdzie czas na analizę stricte techniczną, przeznaczoną wyłącznie dla miłośników boksu. Dajcie z siebie wszystko podczas lektury i merytorycznej dyskusji w sekcji komentarzy. Taka walka zdarza się tylko raz w życiu.MAŁE PIĘŚCI: FONFARA vs CHAVEZ JR

Oczy bokserskiego świata będą dziś zwrócone na kalifornijskie Carson. Zobaczymy tam bożyszcze latynoskich kibiców, Julio Cesara Chaveza Juniora w starciu z ulicznym arystokratą, dumnym legionistą Andrzejem Fonfarą. Zwycięstwo ''Polskiego Księcia'' byłoby znakiem od Boga, impulsem dla całego narodu. Kiedy nadchodzą spektakle takiego kalibru, ''Małe Pięści'' przedstawiają prognozy wojenne.


MAŁE PIĘŚCI: W OBRONIE SZPILKI

Artur Szpilka zasłużył na szacunek, widać to już bardzo wyraźnie. Media będą wciąż wracać do jego pozaringowych wybryków, ale doceńmy rozmach, z jakim rozwija się bokserska kariera. ''Małe pięści'' wcielają się dzisiaj w rolę adwokata. Pozdrowienia do więzienia!MAŁE PIĘŚCI: NOWE WOJNY SUKCESYJNE (cz. 2)

Druga część proroczej oktalogii ''Małych pięści'', która opisuje przebieg najważniejszych walk nadchodzącego okresu bezkrólewia. Tym razem bierzemy na warsztat pojedynek Kowaliow vs Stevenson, jak zawsze rzucając wyzwanie dziennikarzom i czytelnikom. Ta wojna się nigdy nie skończy.


MAŁE PIĘŚCI: NOWE WOJNY SUKCESYJNE (cz. 1)

Majowe starcie Floyda Mayweathera z Mannym Pacquiao będzie ostatnią wieczerzą. Dwaj liderzy rankingów P4P wkrótce zakończą swój bokserski żywot. Nastaną wojny sukcesyjne, które cyklicznie wyłaniają nowych władców. Ten niespokojny okres zbiega się z reformą Ala Haymona, powrotem pięściarstwa do ogólnodostępnych stacji. Przyszli władcy staną się ikonami globalnej wioski.


MAŁE PIĘŚCI: PÓŁ ŻARTEM, PÓŁ SERIO

Kilka słów na jeden z tematów, o które zahaczyłem niedawno w emocjonalnym ''Burdelu''. Dziś będzie nieco chłodniej. Mam nadzieję, że sprowokuję środowiskową dyskusję i skłonię osoby rządzące polskim boksem do refleksji. Potrzebujemy jej bardziej niż kiedykolwiek. Czas wyrzucić seksizm z pięściarskich aren.


MAŁE PIĘŚCI: RUENROENG vs SHIMING

Oczy bokserskiego świata będą dziś zwrócone na Makau. Zobaczymy tam bohatera współczesnych Chin, Zou Shiminga w starciu z tajskim Bernardem Hopkinsem, znakomitym Amnatem Ruenroengiem. Stawka jest bardzo wysoka, szczególnie dla pewnego starego satrapy. Kiedy nadchodzą spektakle takiego kalibru, ''Małe pięści'' przedstawiają prognozy wojenne.


MAŁE PIĘŚCI: FURY vs HAMMER I FRAMPTON vs AVALOS

Oczy bokserskiego świata będą dziś zwrócone na Londyn i Belfast. Zobaczymy tam przedstawicieli wyspiarskiej śmietanki, Tysona Fury'ego i Carla Framptona w niezwykle ważnych walkach o wysokiej wartości sportowej. Do tego elektryzujący występ Chrisa Eubanka Juniora, samozwańczego króla wagi średniej. Kiedy nadchodzą spektakle takiego kalibru, ''Małe pięści'' przedstawiają prognozy wojenne.


MAŁE PIĘŚCI: ZIMNO, CZYLI NAJLEPSZY PROSPEKT W HISTORII

Pisanie o boksie powinno być sportem kontaktowym, opartym na rywalizacji. Dlatego na Waszych oczach rodzi się dżihad ''Małych pięści'', nowego cyklu artykułów, który zdominuje polską scenę. ''Małe pięści'' to głównie rzeczy doraźne, pisane z potrzeby chwili. Bardziej dopracowany, artystowski styl znajdziecie w ''Aperiodyku bokserskim'', zinie wydawanym przez wydawnictwo Ebr. Ta wojna się nigdy nie skończy.


KRÓTKA HISTORIA KUBAŃSKIEGO PIĘŚCIARSTWA (1909-1961)

Ten apel kieruję do czytelników Bokser.org. Także do byłych i obecnych redaktorów. Wskrześmy wspólnie rozmowę o boksie kubańskim. Przypomnijmy dawne publikacje Orga i piszmy nowe. Celowo nadałem dzisiejszemu tekstowi charakter szkicowy, ma on stanowić impuls do rozwinięcia tematu. Jutro należy do niezależnego dziennikarstwa, na przekór wpływom promotorów i telewizji.


TYGODNIK BOKSERSKI: WIZYTÓWKI (cz. 3)

Za trzy tygodnie Tomasz Adamek wejdzie do ringu z Arturem Szpilką. Konferencja prasowa przed tą walką z pewnością rozpali emocje kibiców. ''Tygodnik bokserski'' odsłania tymczasem szokujące kulisy konferencji, która była wstępem do starcia Adamek vs Kliczko.TYGODNIK BOKSERSKI: WALCZĄC O ZWYCIĘSTWO

Dziś na łamach tygodnika kolejna premiera wiersza Paula Polansky'ego. Autor kontynuuje tematykę poruszaną w ''Dniu św. Patryka w Dakotach''. Na ringu w indiańskim rezerwacie zobaczymy między innymi ''olbrzymkę z plemienia Siuksów i lesbę/ze szczepu Omaha.''
TYGODNIK BOKSERSKI: NOCNY PORTIER

Zanim pojawią się kolejne odcinki ''Wizytówek'', ''Tygodnik bokserski'' przedstawia fragment reportażu o meczu polskiej drużyny z Kubańczykami. W przyszłym tygodniu będziecie mogli przeczytać pierwszą część tej długiej opowieści.
TYGODNIK BOKSERSKI: DZIEŃ ŚW. PATRYKA W DAKOTACH

Spotkanie z Paulem Polanskym było chyba najbardziej inspirującym wydarzeniem w moim życiu. W ''Tygodniku Bokserskim'' będę do Polansky'ego wracał wielokrotnie - dziś premiera jego wiersza ''Dzień Św. Patryka w Dakotach''. Paul po raz kolejny posyła czytelnika na deski swoją firmową kombinacją tragizmu, głębokiej refleksji i poczucia humoru. KTFO.TYGODNIK BOKSERSKI: CHIRAQ

W dzisiejszym ''Tygodniku bokserskim'' czeka Was podróż do Chicago i jego miasta partnerskiego - Bagdadu. Motywem przewodnim jest jak zawsze boks, a towarzyszą mu między innymi raperzy-mordercy, szamani drill music.
Strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5