HISTORIA vs TRADYCJA ' ZŁOTA RĘKAWICA WISŁY'

Siła charakteru kontra siła pamięci - w tej walce są tylko wygrani. Szacunek w ringu i poza nim - to wydawałoby się odmienne postawy w najtrudniejszej dyscyplinie sportowej, a jednak! Najlepszym przykładem to co dzieje się w Małopolsce. Zapraszamy do wywiadu z Arturem Kowalskim, synem szkoleniowca i wychowawcy młodzieży, który kultywuje tradycję pięściarskie umacniając pozycję historycznego turnieju w kraju i poza jego granicami.

46. ROCZNICA WALKI FOREMAN vs NORTON (WIDEO)

Trwa czas posuchy w boksie i w ogóle sporcie. Cofamy się więc o 46 lat, bo to właśnie dziś przypada rocznica pamiętnej walki na szczycie wagi ciężkiej. Siejący postrach wśród rywali George Foreman (39-0, 36 KO) w drugiej obronie tytułu mistrza świata starł się z późniejszym championem, niedawnym pogromcą Muhammada Alego, równie silnym Kenem Nortonem (30-2, 23 KO). Kibice ostrzyli sobie apetyty na wielkie bombardowanie, tymczasem Foreman ciężko znokautował pretendenta już w drugiej rundzie.


POLSKI BOKS UMIERA - KONIEC PEWNEJ EPOKI

Powinniśmy się do tego przyzwyczaić, że naprawdę kończy się pewna epoka, a świadczą o tym takie wiadomości - wczoraj odbył się pogrzeb Kazimierza Kosińskiego, który mimo podeszłego wieku, dalej udzielał się w ukochanym przez siebie świecie, kierując przez 25 lat Klubem Seniora Boksu.


PRZEKRĘT! 21. ROCZNICA WALKI LEWIS vs HOLYFIELD

To był jeden z największych przekrętów w dziejach boksu, tym bardziej, że w walce o absolutny prym w królewskiej kategorii. Dziś mija dwadzieścia jeden lat od pamiętnej walki Lennoxa Lewisa (34-1, 27 KO) z Evanderem Holyfieldem (36-3, 25 KO). W stawce znalazły się wtedy pasy WBC, WBA i IBF wagi ciężkiej.


MASAKRA W DNIU ŚW. WALENTEGO

Dziś dzień św. Walentego, świętowany globalnie jako tzw. Walentynki. Kibice boksu mają jednak dodatkowy powód, aby wspominać ten dzień, niekoniecznie w miłosnym kontekście. Tym powodem jest Masakra w dniu św. Walentego. I nie chodzi bynajmniej o słynny mord dokonany przez gang Ala Capone w Chicago 14 lutego 1929 roku, lecz o 6. walkę Jakea La Motty z Sugar Rayem Robinsonem, która również odbyła się w Wietrznym Mieście w dzień św. Walentego, lecz 22 lata później.


BOKS POD PATRONATEM PREZYDENTA

W najbliższą sobotę 25 stycznia odbędzie się uroczystość 25-lecia Klubu Seniora Boksu. Wojewoda Kujawsko-Pomorskiemu Mikołaj Bogdanowicz oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski uhonorują trzydziestu najbardziej aktywnych członków.

FINAŁ PASJI I BOGATEJ EPOKI

Toruń. Czesław Dromowicz, wieloletni szkoleniowiec z Torunia zakończył swoją przygodę z boksem. Wraz z odejściem trenera zawieszona została sportowa działalność Stowarzyszenia Sportów Walki Ring Wolny. Zapraszamy do podsumowania 'w piśmie i obiektywie' ponad 50-letnią historię tego związku.


TRENER Z AUTORYTETEM

Ogromna ilość trenerów w Polsce ma to czego próżno szukać we współczesnym świecie - autorytet. Stają się dla młodych ostoją zasad i wartości, których przestrzeganie jest konieczne, bo wiedzą doskonale, że ring zweryfikuje wszelką niesubordynację w tej materii. Do takich ludzi starej gwardii, należał Jerzy Planutis w sportowym środowisku był nietuzinkową osobą. W historii pomorsko-kujawskiego boksu zapisał się złotymi głoskami.

WYSTAWA TEDDY - BOKSER Z AUSCHWITZ

Serdecznie zapraszamy na wystawę pod naszym patronatem, poświęconą Tadeuszowi Pietrzykowskiemu oraz innym pięściarzom zmuszanym do toczenia walk bokserskich na ringu w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Wystawa połączona będzie także z prezentacją filmu "Bokser i śmierć".WSPOMNIENIE O MARKU KIEŁPIŃSKIM

Nie był On pięściarzem, szkoleniowcem, ani bokserskim sędzią, czy też działaczem. Tymczasem jak nikt znał historię pięściarstwa na Pomorzu i Kujawach. Zwłaszcza historię związaną z boksem Chełmna i Świecia. A nazwiskami pięściarzy sypał z rękawa. W niedzielę, 13 maja br. zmarł Marek Kiełpiński.30 LAT MINĘŁO - ROCZNICA WALKI MIKE TYSON vs TONY TUBBS

To już trzydzieści lat! Dokładnie trzy dekady temu na ringu w Tokio Dome siejący postrach w wadze ciężkiej Mike Tyson (33-0, 29 KO) wyszedł do szóstej obrony tytułu mistrza świata. Na jego biodrach wisiały pasy WBA/WBC/IBF. W rolę pretendenta wcielił się dawny champion World Boxing Association, Tony Tubbs (24-1, 15 KO).


ĆWIERĆ WIEKU TRZYMAJĄ SZTAMĘ

W 1994 roku Kazimierz Kosiński zaprosił wszystkich, którym nie jest obcy trud zmagań ringowych - tak powstał Klub Seniora Boksu. Zapraszamy do krótkiej relacji z uroczystości podsumowującej dotychczasowe działania - tych których ręce choć bez rękawic, ale dalej walczących z sercem pełnym pasji.ROCZNICA KRÓTKIEJ WOJNY KRÓLÓW NOKAUTU - FOREMAN vs COONEY

Na ten dzień czekali kibice boksu na całym świecie. Dokładnie dwadzieścia osiem lat temu - 15 stycznia 1990 roku, "Wielka nadzieja białych", czyli Gerry Cooney (28-2, 24 KO), spotkał się z kroczącym od zwycięstwa do zwycięstwa po powrocie ze sportowej emerytury George'em Foremanem (64-2, 60 KO). Obaj słynęli z niesamowitej siły rażenia, nokaut więc wisiał w powietrzu od pierwszej konferencji prasowej.


ROCZNICA WALKI MERCER vs DAMIANI

Dwadzieścia siedem lat temu - dokładnie 11 stycznia 1991 roku, pierwszy w historii mistrz świata wagi ciężkiej federacji WBO stracił swój pas. Nastąpiła zmiana na tronie World Boxing Organization. Właśnie tego dnia spotkało się dwóch niepokonanych pięściarzy ze sporym doświadczeniem wyniesionym z ringów olimpijskich.URODZINY FRANKA BRUNO

56 lat temu - dokładnie 16 listopada 1961 roku, w londyńskiej dzielnicy Hammersmith urodził się były mistrz świata królewskiej kategorii, Frank Bruno (40-5, 38 KO). Słynący z ogromnej siły ciosu brytyjski bombardier zawsze imponował w ringu wspaniałą sylwetką i wielkim sercem do walki, za które do dzisiaj uwielbiają go rodzimi kibice. Poniżej przypominamy najważniejsze momenty w jego karierze.


ĆWIERĆ WIEKU OD WOJNY EVANDER HOLYFIELD vs RIDDICK BOWE!

To już ćwierć wieku. Dziś mija 25 lat od czasu pamiętnej, wręcz legendarnej wojny na szczycie wagi ciężkiej pomiędzy bezdyskusyjnym mistrzem świata - Evanderem Holyfieldem (28-0, 22 KO), a będącym w szczycie formy Riddickiem Bowe'em (31-0, 27 KO). To jedna z lepszych walk w historii wagi ciężkiej, a dziesiąta runda to po prostu klasyka. Przypominamy więc całą otoczkę wokół ich spotkania.