ROCZNICA STARCIA WIELKICH MISTRZÓW - JACKSON vs NORRIS

Julian Jackson (37-1, 35 KO) był już uznanym mistrzem świata wagi junior średniej federacji WBA. Dla niedocenianego i jeszcze mało znanego Terry'ego Norrisa (21-2, 12 KO) było to dopiero pierwsze mistrzowskie podejście. Dokładnie 28 lat temu - 30 lipca 1989 roku, ci dwaj wielcy mistrzowie stanęli naprzeciw siebie.


HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ - WYSTAWA I POKAZ SZTUKI

Zapraszamy na ciekawą imprezę plenerową z pięściarskim akcentem. Na Moście Kultury, czyli moście im. Witolda Lutosławskiego przy ul. Zamojskiej, można w lipcu oglądać wystawę "Lublinianin z historii polskiego boksu", ale na zakończenie odbędzie się ciekawa impreza plenerowa z pięściarskim akcentem.


ROCZNICA: KOWNACKI ZE SZPILKĄ NICZYM HOLYFIELD Z RODRIGUESEM

Dziś będziemy się pasjonować walką pomiędzy Arturem Szpilką (20-2, 15 KO) a Adamem Kownackim (15-0, 12 KO). Ale właśnie dziś - 15 lipca, przypada 28. rocznica rocznica innej ważnej potyczki w wadze ciężkiej. 15 lipca 1989 roku naprzeciw siebie stanęli groźny Adilson Rodrigues (35-2, 26 KO) i kroczący od zwycięstwa do zwycięstwa Evander Holyfield (21-0, 17 KO), mający być jedyną alternatywą dla terroru sianego przez Mike'a Tysona.


ROCZNICA PIERWSZEJ WALKI GOŁOTA vs BOWE

Dziś mija dwudziesta pierwsza rocznica pamiętnej, pierwszej walki Andrzeja Gołoty z Riddickiem Bowe, która wstrząsnęła światem zawodowego boksu. Mało jeszcze wtedy znany, ale notowany wysoko w rankingach wagi ciężkiej pięściarz z Polski dostał szansę walki z jednym z najlepszych "ciężkich" lat 90. XX wieku, byłym mistrzem świata i dwukrotnym pogromcą Evandera Holyfielda.
ZAPOMNIANY MISTRZ - BOB FITZSIMMONS

154 lata temu, a dokładniej 26 maja 1863 roku w mieście Helston, urodził się legendarny Bob Fitzsimmons (63-8-4, 59 KO), który do dzisiaj nazywany jest pierwszym angielskim mistrzem świata wszechwag. Ten niezbyt urodziwy i wcale nie imponujący warunkami fizycznymi kowal przez 27 lat swojej sportowej kariery demolował ówczesnych gigantów, a jego pięści bijące z mocą parowego młota pozwoliły mu przejść do historii, jako pierwszy czempion trzech dywizji.ŚWIECIE KOPALNIĄ DOBRYCH PIĘŚCIARZY

W miejscowej hali widowiskowo-sportowej spotkały się osoby, które przez wiele lat wspierały i do dziś wspierają świeckie pięściarstwo. Wyróżnienia otrzymało ponad 150 osób. Wyjątkowo uroczyście przebiegał jubileusz z okazji 30-lecia sekcji bokserskiej Wdy Świecie.GENE FULLMER: ROCZNICA ŚMIERCI WIELKIEGO MISTRZA

Dwa lata temu - 27 kwietnia 2015 roku, zmarł jeden z najwspanialszych mistrzów wagi średniej w historii, Gene Fullmer (55-6-3, 24 KO). Ten noszący nie bez powodu przydomek "Cyklon" wojownik niszczył przeciwników z siłą żywiołu. Wyznacznikiem jego umiejętności niech będzie też fakt, że na cztery starcia z fenomenalnym Sugarem Rayem Robinsonem (173-19-6, 108 KO) przegrał zaledwie raz.ZAPOMNIANE BITWY - KEN NORTON vs MUHAMMAD ALI

31 marca 1973 roku w San Diego legendarny Muhammad Ali (56-5, 37 KO) stoczył pierwszą z trzech ringowych bitew z piekielnie mocno bijącym Kenem Nortonem (42-7- 1, 33 KO). Po dwunastu zaciekłych rundach mało jeszcze wówczas znany Norton zwyciężył murowanego faworyta ekspertów i bukmacherów. Warto jednak dodać, że "The Greatest" na skutek potężnego ciosu rywala praktycznie cały pojedynek przewalczył ze złamaną szczęką.
ODESZŁA WAGA CIĘŻKA - WSPOMNIENIE O ANDRZEJU BIEGALSKIM

Smutna wiadomość dotarła z Jastrzębia Zdroju. W wieku 64 lat zmarł jeden z najlepszych polskich pięściarzy lat 70. wagi ciężkiej, Andrzej Biegalski. Jego największym sukcesem było wywalczenie w 1975 roku tytułu mistrza Europy, kiedy w drodze do złotego medalu, znokautował dwóch wyżej od siebie notowanych rywali - w półfinale Rumuna Mirceę Simona, a wcześniej w ćwierćfinale faworyzowanego, dwumetrowego kolosa (130kg) - reprezentanta RFN - Petera Hussinga.


PEŁNOLETNI PRZEKRĘT - 18. ROCZNICA WALKI LEWIS vs HOLYFIELD

To był jeden z największych przekrętów w dziejach boksu, tym bardziej, że w walce o absolutny prym w królewskiej kategorii. Od teraz to już "pełnoletni" przekręt, bo właśnie dziś mija osiemnaście lat od pamiętnej walki Lennoxa Lewisa (34-1, 27 KO) z Evanderem Holyfieldem (36-3, 25 KO). W stawce znalazły się wtedy pasy WBC, WBA i IBF wagi ciężkiej.


ZAPOMNIANE BITWY - MARVIN HAGLER vs JOHN MUGABI

Trzydzieści jeden lat temu - 10 marca 1986 roku, legendarny król wagi średniej Marvin Hagler (62-3-2, 52 KO) zapisał na swoim koncie ostatni triumf w karierze. Tego dnia na ringu w Caesars Palace w Las Vegas wspaniały "Marvelous" starł się z siejącą popłoch i zniszczenie straszliwą "Bestią" z Ugandy, niebezpiecznym Johnem Mugabim (42-7-1, 39 KO).


ROCZNICA WALKI JOE CALZAGHE vs JEFF LACY

Dokładnie jedenaście lat temu - 4 marca 2006 roku na ringu w Manchesterze, jedyny i niepowtarzalny król wagi super średniej Joe Calzaghe (46-0, 32 KO) skrzyżował pięści z niepokonanym i niebezpiecznym championem IBF Jeffem Lacy (27-6, 18 KO). Była to pierwsza z unifikacyjnych bitew wspaniałego Walijczyka.
NOWY - STARY PREZES

Stara, pięściarska gwardia spotkała się w restauracji 'Triumf' na Zawiszy - dobrze dogadujący się poza ringiem zespół jednomyślnie wybrał nowegoprezesa na kolejną kadencję 2016-2020. Szczegóły w rozwinięciu.


ROCZNICA WALKI MAYWEATHER JR vs CORRALES

Szesnaście lat temu, dokładnie 20 stycznia 2001 roku, na szczycie dywizji super piórkowej doszło do niesamowitej bitwy pomiędzy Floydem Mayweatherem Jr (49-0, 26 KO) i szalenie niebezpiecznym Diego Corralesem (40-5, 33 KO). W efekcie starcia tych dwóch godnych siebie i niepokonanych rywali kibice otrzymali jeden z najwspanialszych występów 23-letniego wówczas genialnego mistrza z Grand Rapids.