ĆWIERĆ WIEKU TRZYMAJĄ SZTAMĘ

W 1994 roku Kazimierz Kosiński zaprosił wszystkich, którym nie jest obcy trud zmagań ringowych - tak powstał Klub Seniora Boksu. Zapraszamy do krótkiej relacji z uroczystości podsumowującej dotychczasowe działania - tych których ręce choć bez rękawic, ale dalej walczących z sercem pełnym pasji.ROCZNICA KRÓTKIEJ WOJNY KRÓLÓW NOKAUTU - FOREMAN vs COONEY

Na ten dzień czekali kibice boksu na całym świecie. Dokładnie dwadzieścia osiem lat temu - 15 stycznia 1990 roku, "Wielka nadzieja białych", czyli Gerry Cooney (28-2, 24 KO), spotkał się z kroczącym od zwycięstwa do zwycięstwa po powrocie ze sportowej emerytury George'em Foremanem (64-2, 60 KO). Obaj słynęli z niesamowitej siły rażenia, nokaut więc wisiał w powietrzu od pierwszej konferencji prasowej.


ROCZNICA WALKI MERCER vs DAMIANI

Dwadzieścia siedem lat temu - dokładnie 11 stycznia 1991 roku, pierwszy w historii mistrz świata wagi ciężkiej federacji WBO stracił swój pas. Nastąpiła zmiana na tronie World Boxing Organization. Właśnie tego dnia spotkało się dwóch niepokonanych pięściarzy ze sporym doświadczeniem wyniesionym z ringów olimpijskich.URODZINY FRANKA BRUNO

56 lat temu - dokładnie 16 listopada 1961 roku, w londyńskiej dzielnicy Hammersmith urodził się były mistrz świata królewskiej kategorii, Frank Bruno (40-5, 38 KO). Słynący z ogromnej siły ciosu brytyjski bombardier zawsze imponował w ringu wspaniałą sylwetką i wielkim sercem do walki, za które do dzisiaj uwielbiają go rodzimi kibice. Poniżej przypominamy najważniejsze momenty w jego karierze.


ĆWIERĆ WIEKU OD WOJNY EVANDER HOLYFIELD vs RIDDICK BOWE!

To już ćwierć wieku. Dziś mija 25 lat od czasu pamiętnej, wręcz legendarnej wojny na szczycie wagi ciężkiej pomiędzy bezdyskusyjnym mistrzem świata - Evanderem Holyfieldem (28-0, 22 KO), a będącym w szczycie formy Riddickiem Bowe'em (31-0, 27 KO). To jedna z lepszych walk w historii wagi ciężkiej, a dziesiąta runda to po prostu klasyka. Przypominamy więc całą otoczkę wokół ich spotkania.


ROCZNICA WALKI LEWIS vs TUA

Za około dwanaście godzin Mariusz Wach (33-2, 17 KO) w starciu z niepokonanym Jarrellem Millerem (19-0-1, 17 KO) będzie walczył o swoją przyszłość. Ale dziś obchodzimy również rocznicę innej walki, już na samym szczycie wagi ciężkiej. Dokładnie siedemnaście lat temu siejący wówczas terror i popłoch wśród rywali David Tua (37-1, 32 KO) spotkał się z ówczesnym królem dywizji ciężkiej, Lennoxem Lewisem (37-1-1, 29 KO).JAK TRENOWALI PIERWSI MISTRZOWIE? TRENING BOKSERSKI W XIX WIEKU

Cofamy się w czasie o ponad 100 lat, prosto do kwater treningowych pionierów nowoczesnego boksu. Pięściarze wtedy pili i palili, ale też ostro trenowali. Jak przygotowywali się do wielkich walk, co jedli? Odpowiedzi na te pytania w obszernym artykule, z którego dowiecie się też między innymi, kto był zdania, że na stylowym obozie nie może zabraknąć kilku ślubów i który bokser omal nie zginął w trakcie krwawej bójki z trenerem.


ZAPOMNIANY MISTRZ - GEORGES CARPENTIER

28 października 1975 roku w wieku 81 lat zmarł jeden z najwspanialszych francuskich mistrzów pięści, niesamowity Georges Carpentier (90-14-6, 59 KO). Chociaż od jego śmierci minęły 42 lata ten nazywany "Orchideą" czempion wciąż pozostaje ulubieńcem fanów na całym świecie, a jego osiągnięcia budzą zasłużony podziw.


MINĘŁO 17 LAT OD SKANDALICZNEJ WALKI GOŁOTY Z TYSONEM

17 lat temu, 20 października 2000 roku w Auburn Hills na przedmieściach Detroit doszło do wydarzeń zwracających uwagę bokserskiego świata na dwóch pięściarzy, w których karierach nie brakowało dramatycznych i kontrowersyjnych momentów. Wystarczy wymienić nazwiska głównych bohaterów, aby zrozumieć dlaczego ich spotkanie w ringu elektryzowało wówczas miliony ludzi - byli to Mike Tyson i Andrzej Gołota.


ADAM TOMASIK - WSPOMNIENIE

Region Pomorsko-kujawski stracił kolejnego człowieka, który od podstaw związany był z boksem. Kilka dni temu - w wieku 52 lat - zmarł Adam Tomasik. Były pięściarz, instruktor i bokserski sędzia.

PAMIĘCI TWÓRCY POTĘGI POLSKIEGO BOKSU

Z bardziej prestiżowych i medialnych inicjatyw P-K KSB było odsłonięcie tablicy pamięci Feliksa Stamma. Seniorzy rozpoczęli kolejną walkę o pięściarza, który w dziejach Pomorsko-Kujawskiego regionu osiągnął najwięcej ringowych sukcesów - Jerzego Adamskiego.


KTO BYŁ PIERWSZYM MISTRZEM ŚWIATA WAGI CIĘŻKIEJ?

Najczęściej jako pierwszą walkę o mistrzostwo świata w wadze ciężkiej według współczesnych reguł historycy boksu wskazują pojedynek Johna L. Sullivana z Jamesem J. Corbettem (na zdjęciu) z 1892 roku, stoczony w Nowym Orleanie i przegrany przez "Silnego Chłopca z Bostonu" (ringowy pseudonim Sullivana) w 21 rundzie przez nokaut. Tym samym za pierwszego mistrza świata wagi ciężkiej w rękawicach należałoby uznać właśnie "Gentlemana Jima" (ringowy pseudonim Corbetta).


41. URODZINY ERIKA MORALESA

1 września 1976 roku w mieście Tijuana urodził się jeden z najznakomitszych i najwaleczniejszych meksykańskich mistrzów, uwielbiany przez kibiców na całym świecie Erik Morales (52-9, 36 KO). Popularny "El Terrible" to pierwszy w historii swojego kraju mistrz czterech kategorii - super koguciej, piórkowej, super piórkowej i junior półśredniej.


ZAPOMNIANY KRÓL - SALVADOR SANCHEZ

Rano 12 sierpnia 1982 roku na autostradzie z Santiago de Queretaro do San Luis Potosi pędzące z ogromną prędkością Porsche 928 wpada w poślizg i uderza ze straszliwą siłą w jadącą nieco dalej ciężarówkę. Pasażer sportowego wozu zmiażdżony ginie na miejscu. W taki oto niespodziewany i tragiczny sposób w wieku zaledwie 23 lat odszedł niesamowity Salvador Sanchez (44-1-1, 32 KO).ROCZNICA STARCIA WIELKICH MISTRZÓW - JACKSON vs NORRIS

Julian Jackson (37-1, 35 KO) był już uznanym mistrzem świata wagi junior średniej federacji WBA. Dla niedocenianego i jeszcze mało znanego Terry'ego Norrisa (21-2, 12 KO) było to dopiero pierwsze mistrzowskie podejście. Dokładnie 28 lat temu - 30 lipca 1989 roku, ci dwaj wielcy mistrzowie stanęli naprzeciw siebie.


HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ - WYSTAWA I POKAZ SZTUKI

Zapraszamy na ciekawą imprezę plenerową z pięściarskim akcentem. Na Moście Kultury, czyli moście im. Witolda Lutosławskiego przy ul. Zamojskiej, można w lipcu oglądać wystawę "Lublinianin z historii polskiego boksu", ale na zakończenie odbędzie się ciekawa impreza plenerowa z pięściarskim akcentem.


ROCZNICA: KOWNACKI ZE SZPILKĄ NICZYM HOLYFIELD Z RODRIGUESEM

Dziś będziemy się pasjonować walką pomiędzy Arturem Szpilką (20-2, 15 KO) a Adamem Kownackim (15-0, 12 KO). Ale właśnie dziś - 15 lipca, przypada 28. rocznica rocznica innej ważnej potyczki w wadze ciężkiej. 15 lipca 1989 roku naprzeciw siebie stanęli groźny Adilson Rodrigues (35-2, 26 KO) i kroczący od zwycięstwa do zwycięstwa Evander Holyfield (21-0, 17 KO), mający być jedyną alternatywą dla terroru sianego przez Mike'a Tysona.


ROCZNICA PIERWSZEJ WALKI GOŁOTA vs BOWE

Dziś mija dwudziesta pierwsza rocznica pamiętnej, pierwszej walki Andrzeja Gołoty z Riddickiem Bowe, która wstrząsnęła światem zawodowego boksu. Mało jeszcze wtedy znany, ale notowany wysoko w rankingach wagi ciężkiej pięściarz z Polski dostał szansę walki z jednym z najlepszych "ciężkich" lat 90. XX wieku, byłym mistrzem świata i dwukrotnym pogromcą Evandera Holyfielda.