NOWY - STARY PREZES

Stara, pięściarska gwardia spotkała się w restauracji 'Triumf' na Zawiszy - dobrze dogadujący się poza ringiem zespół jednomyślnie wybrał nowegoprezesa na kolejną kadencję 2016-2020. Szczegóły w rozwinięciu.


ROCZNICA WALKI MAYWEATHER JR vs CORRALES

Szesnaście lat temu, dokładnie 20 stycznia 2001 roku, na szczycie dywizji super piórkowej doszło do niesamowitej bitwy pomiędzy Floydem Mayweatherem Jr (49-0, 26 KO) i szalenie niebezpiecznym Diego Corralesem (40-5, 33 KO). W efekcie starcia tych dwóch godnych siebie i niepokonanych rywali kibice otrzymali jeden z najwspanialszych występów 23-letniego wówczas genialnego mistrza z Grand Rapids.


ROCZNICA KRÓTKIEJ WOJNY KRÓLÓW NOKAUTU - FOREMAN vs COONEY

Na ten dzień czekali kibice boksu na całym świecie. Dokładnie dwadzieścia siedem lat temu - 15 stycznia 1990 roku, "Wielka nadzieja białych", czyli Gerry Cooney (28-2, 24 KO), spotkał się z kroczącym od zwycięstwa do zwycięstwa po powrocie ze sportowej emerytury George'em Foremanem (64-2, 60 KO). Obaj słynęli z niesamowitej siły rażenia, nokaut więc wisiał w powietrzu od pierwszej konferencji prasowej.


TWARDZIELA TEŻ MOŻNA ZŁAMAĆ

Sezon świąteczny to okres małej posuchy w świecie sportu. Dlatego też szukamy tematów zastępczych. Poniżej przedstawiamy Wam listę dziesięciu pojedynków, w których ambitni i twardzi wojownicy niespodziewanie rezygnowali z dalszej rywalizacji.

ZAPOMNIANE BITWY: SUGAR RAY LEONARD vs WILFRED BENITEZ

30 listopada 1979 roku, a więc trzy lata po zdobyciu złotego medalu olimpijskiego w Montrealu, niesamowity Sugar Ray Leonard (36-3-1, 25 KO) wywalczył swój pierwszy zawodowy tytuł. Tego dnia na ringu w Caesars Palace w Las Vegas przyszły czempion pięciu dywizji zasiadł na tronie WBC kategorii półśredniej, stopując inną legendę tamtych czasów, wspaniałego Wilfreda Beniteza (53-8-1, 31 KO).


30 LAT TEMU TYSON ZOSTAŁ MISTRZEM ŚWIATA

Dokładnie 30 temu na ringu w Las Vegas Mike Tyson został najmłodszym w historii mistrzem świata wagi ciężkiej. Miał niewiele ponad 20 lat, gdy cały bokserski świat legł u jego stóp. Uznawany jest za jednego z najlepszych mistrzów wagi ciężkiej w historii, oraz obok Muhammada Alego jest najbardziej znanym pięściarzem na świecie.ROCZNICA WIELKIEJ WOJNY - 24 LATA PO WALCE HOLYFIELD vs BOWE!

Dziś mija dwudziesta czwarta rocznica pamiętnej, wręcz legendarnej wojny na szczycie wagi ciężkiej pomiędzy bezdyskusyjnym mistrzem świata - Evanderem Holyfieldem (28-0, 22 KO), a będącym w szczycie formy Riddickiem Bowe'em (31-0, 27 KO). To jedna z lepszych walk w historii wagi ciężkiej, a dziesiąta runda to po prostu klasyka. Przypominamy więc całą otoczkę wokół ich spotkania.


ROCZNICA WALKI PACQUIAO vs MARGARITO

Sześć lat temu, dokładnie 13 listopada 2010 roku na ringu w Arlington w Teksasie, Manny Pacquiao (59-6-2, 38 KO) udzielił brutalnej lekcji boksu twardemu Antonio Margarito (40-8, 27 KO). Dzięki efektownemu dwunastorundowemu laniu, jakie popularny Filipińczyk zafundował przeciwnikowi, w nagrodę zgarnął wakujący pas WBC wagi junior średniej.MISTRZ OLIMPIJSKI W GRUDZIĄDZU

Wyjątkowo uroczyście przebiegał jubileusz 90-lecia Kujawsko - Pomorskiego Okręgowego Związku Bokserskiego. Spotkanie działaczy, szkoleniowców, prezesów odbyło się w Grudziądzu, gdzie znajduje się siedziba związku. Do miasta, które jest kolebką pięściarstwa w tym regionie (powstał tu w 1926 roku Pomorski OZB, a także pierwsze kluby) zawitał sam mistrz olimpijski z Tokio, Marian Kasprzyk


WALKA LEWIS vs RUDDOCK Z BOWE'EM W TLE, CZYLI KARTKA Z KALENDARZA

To już prawie ćwierć wieku. 31 października 1992 roku, czyli dokładnie dwadzieścia cztery lata temu, doszło do świetnie zapowiadającej się walki Lennoxa Lewisa (21-0, 18 KO) z ostrą "Brzytwą" - Donovanem Ruddockiem (27-3-1, 20 KO). Pojedynek miał być eliminatorem do tronu WBC, ale zwycięzca został niedługo potem ogłoszony nowym mistrzem świata wagi ciężkiej federacji World Boxing Council.ZAPOMNIANE BITWY - WILFREDO GOMEZ vs CARLOS ZARATE (WIDEO)

28 października 1978 roku w mieście San Juan doszło do niesamowitej pięciorundowej wojny portorykańskomeksykańskiej. Tego dnia na stadionie imienia Roberto Clemente naprzeciw siebie stanęło dwóch straszliwych i niepokonanych królów nokautu, czyli czempion WBC wagi super koguciej Wilfredo Gomez (44-3-1, 42 KO) oraz mistrz WBC w koguciej Carlos Zarate (66-4, 63 KO).


ZAPOMNIANY MISTRZ - MARCEL CERDAN

Wczoraj mijała sześćdziesiąta siódma rocznica (27 października 1949 roku) tragicznej katastrofy lotniczej, w której zginął jeden z najwspanialszych pięściarzy wagi średniej, Marcel Cerdan (111-4, 65 KO). Samolot, jakim "Marokański Bombardier" leciał do Nowego Jorku na wielki rewanż z Jake'em LaMottą (83-19-4, 30 KO), rozbił się o szczyt góry Vara na wyspie San Miguel na Azorach. Cerdan miał wtedy 33 lata.
OSTATNIA CZĘŚĆ CYKLU - 90 LAT HISTORII K-P OZB

W tym roku Kujawsko - Pomorski Okręgowy Związek Bokserski obchodzi 90-lecie istnienia. Wcześniej przypomnieliśmy bogatą pięściarską historię miast: Bydgoszczy, Chojnic, Grudziądza, Torunia,Włocławka, Chełmna i Świecia. W ostatnim odcinku wspomnień zajrzymy do Inowrocławia i Chełmży. Przedstawimy sylwetkę Dawida Jagodzińskiego i jego początków w Astorii Bydgoszcz.


RENESANS FAM-U. TO BYŁY CZASY... HISTORII KPOZB CIĄG DALSZY

W sekcjach bokserskiej młodzieży przybywało. Natychmiast brano się do pracy u podstaw i z kuźni regionu zaczęły wyłaniać się medalowe sylwetki jak Mirosław Wyszyński, Dominik Wencel, Przemysław Roczniak, Przemysław Sobczak czy Artur Bojanowski. W tym okresie byli ludzie chcący zbudować silny bokserski ośrodek i nawiązać do dobrych tradycji tej dyscypliny. Zapraszamy do lektury.


ZAPOMNIANE BITWY  NIGEL BENN vs IRAN BARKLEY

26 lat temu, a dokładniej 18 sierpnia 1990 roku na ringu w Las Vegas "Czarny Niszczyciel" Nigel Benn (42-5-1, 35 KO) odniósł jeden z najefektowniejszych i najszybszych triumfów w swojej karierze. Tego dnia mieszkający na co dzień w Londynie świeżo upieczony brytyjski czempion WBO wagi średniej przystąpił do swojej pierwszej obrony, mając za przeciwnika twardego i niebezpiecznego Irana Barkleya (43-19-1, 27 KO).SZOK W AMFITEATRZE - HISTORIA OZB cz.13

Opromieniony awansem, do grona najlepszych polskich teamów zespół Zawiszy do ligowych rozgrywek przystąpił w roli beniaminka. Wydawało się, że sukces był na wyciągnięcie ręki, jednak z tym było gorzej. Kolejna część cyklu w którym od kilkunastu miesięcy na naszym portalu przypominamy sylwetki niektórych pięściarzy, bokserskie kariery ludzi związanych z pięściarstwem na Pomorzu i Kujawach.KRÓL PRAWEGO SIERPA - CZĘŚĆ 12

Pięściarz Zawiszy przez ring szedł jak burza, choć nie należał przecież do faworytów mistrzostw to finale wagi lekkośredniej już w pierwszej minucie walki trafił prawym sierpowym Czesława Kapałkę, który zapoznał się z deskami ringu - tak kiedyś wyglądały pięściarskie starcia. Zapraszamy do kolejnego odcinka historycznego cyklu Sławomira Ciary.ZAWADZKI vs ZAWADZKI - KOLEDZY RINGU

15 października w Grudziądzu odbędzie się akademia poświęcona 90-leciu Kujawsko-Pomorskiego Okręgowego Związku Bokserskiego. W sali Hotelu Rad zagościć ma ponad 200 osób pięściarskiego świata i związanych z tą dyscypliną działaczy z województwa. Część 11 cyklu - Z historii KPOZB.