FINAŁ PASJI I BOGATEJ EPOKI

Toruń. Czesław Dromowicz, wieloletni szkoleniowiec z Torunia zakończył swoją przygodę z boksem. Wraz z odejściem trenera zawieszona została sportowa działalność Stowarzyszenia Sportów Walki Ring Wolny. Zapraszamy do podsumowania 'w piśmie i obiektywie' ponad 50-letnią historię tego związku.


TRENER Z AUTORYTETEM

Ogromna ilość trenerów w Polsce ma to czego próżno szukać we współczesnym świecie - autorytet. Stają się dla młodych ostoją zasad i wartości, których przestrzeganie jest konieczne, bo wiedzą doskonale, że ring zweryfikuje wszelką niesubordynację w tej materii. Do takich ludzi starej gwardii, należał Jerzy Planutis w sportowym środowisku był nietuzinkową osobą. W historii pomorsko-kujawskiego boksu zapisał się złotymi głoskami.

WYSTAWA TEDDY - BOKSER Z AUSCHWITZ

Serdecznie zapraszamy na wystawę pod naszym patronatem, poświęconą Tadeuszowi Pietrzykowskiemu oraz innym pięściarzom zmuszanym do toczenia walk bokserskich na ringu w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Wystawa połączona będzie także z prezentacją filmu "Bokser i śmierć".WSPOMNIENIE O MARKU KIEŁPIŃSKIM

Nie był On pięściarzem, szkoleniowcem, ani bokserskim sędzią, czy też działaczem. Tymczasem jak nikt znał historię pięściarstwa na Pomorzu i Kujawach. Zwłaszcza historię związaną z boksem Chełmna i Świecia. A nazwiskami pięściarzy sypał z rękawa. W niedzielę, 13 maja br. zmarł Marek Kiełpiński.30 LAT MINĘŁO - ROCZNICA WALKI MIKE TYSON vs TONY TUBBS

To już trzydzieści lat! Dokładnie trzy dekady temu na ringu w Tokio Dome siejący postrach w wadze ciężkiej Mike Tyson (33-0, 29 KO) wyszedł do szóstej obrony tytułu mistrza świata. Na jego biodrach wisiały pasy WBA/WBC/IBF. W rolę pretendenta wcielił się dawny champion World Boxing Association, Tony Tubbs (24-1, 15 KO).


ĆWIERĆ WIEKU TRZYMAJĄ SZTAMĘ

W 1994 roku Kazimierz Kosiński zaprosił wszystkich, którym nie jest obcy trud zmagań ringowych - tak powstał Klub Seniora Boksu. Zapraszamy do krótkiej relacji z uroczystości podsumowującej dotychczasowe działania - tych których ręce choć bez rękawic, ale dalej walczących z sercem pełnym pasji.ROCZNICA KRÓTKIEJ WOJNY KRÓLÓW NOKAUTU - FOREMAN vs COONEY

Na ten dzień czekali kibice boksu na całym świecie. Dokładnie dwadzieścia osiem lat temu - 15 stycznia 1990 roku, "Wielka nadzieja białych", czyli Gerry Cooney (28-2, 24 KO), spotkał się z kroczącym od zwycięstwa do zwycięstwa po powrocie ze sportowej emerytury George'em Foremanem (64-2, 60 KO). Obaj słynęli z niesamowitej siły rażenia, nokaut więc wisiał w powietrzu od pierwszej konferencji prasowej.


ROCZNICA WALKI MERCER vs DAMIANI

Dwadzieścia siedem lat temu - dokładnie 11 stycznia 1991 roku, pierwszy w historii mistrz świata wagi ciężkiej federacji WBO stracił swój pas. Nastąpiła zmiana na tronie World Boxing Organization. Właśnie tego dnia spotkało się dwóch niepokonanych pięściarzy ze sporym doświadczeniem wyniesionym z ringów olimpijskich.URODZINY FRANKA BRUNO

56 lat temu - dokładnie 16 listopada 1961 roku, w londyńskiej dzielnicy Hammersmith urodził się były mistrz świata królewskiej kategorii, Frank Bruno (40-5, 38 KO). Słynący z ogromnej siły ciosu brytyjski bombardier zawsze imponował w ringu wspaniałą sylwetką i wielkim sercem do walki, za które do dzisiaj uwielbiają go rodzimi kibice. Poniżej przypominamy najważniejsze momenty w jego karierze.


ĆWIERĆ WIEKU OD WOJNY EVANDER HOLYFIELD vs RIDDICK BOWE!

To już ćwierć wieku. Dziś mija 25 lat od czasu pamiętnej, wręcz legendarnej wojny na szczycie wagi ciężkiej pomiędzy bezdyskusyjnym mistrzem świata - Evanderem Holyfieldem (28-0, 22 KO), a będącym w szczycie formy Riddickiem Bowe'em (31-0, 27 KO). To jedna z lepszych walk w historii wagi ciężkiej, a dziesiąta runda to po prostu klasyka. Przypominamy więc całą otoczkę wokół ich spotkania.


ROCZNICA WALKI LEWIS vs TUA

Za około dwanaście godzin Mariusz Wach (33-2, 17 KO) w starciu z niepokonanym Jarrellem Millerem (19-0-1, 17 KO) będzie walczył o swoją przyszłość. Ale dziś obchodzimy również rocznicę innej walki, już na samym szczycie wagi ciężkiej. Dokładnie siedemnaście lat temu siejący wówczas terror i popłoch wśród rywali David Tua (37-1, 32 KO) spotkał się z ówczesnym królem dywizji ciężkiej, Lennoxem Lewisem (37-1-1, 29 KO).JAK TRENOWALI PIERWSI MISTRZOWIE? TRENING BOKSERSKI W XIX WIEKU

Cofamy się w czasie o ponad 100 lat, prosto do kwater treningowych pionierów nowoczesnego boksu. Pięściarze wtedy pili i palili, ale też ostro trenowali. Jak przygotowywali się do wielkich walk, co jedli? Odpowiedzi na te pytania w obszernym artykule, z którego dowiecie się też między innymi, kto był zdania, że na stylowym obozie nie może zabraknąć kilku ślubów i który bokser omal nie zginął w trakcie krwawej bójki z trenerem.


ZAPOMNIANY MISTRZ - GEORGES CARPENTIER

28 października 1975 roku w wieku 81 lat zmarł jeden z najwspanialszych francuskich mistrzów pięści, niesamowity Georges Carpentier (90-14-6, 59 KO). Chociaż od jego śmierci minęły 42 lata ten nazywany "Orchideą" czempion wciąż pozostaje ulubieńcem fanów na całym świecie, a jego osiągnięcia budzą zasłużony podziw.


MINĘŁO 17 LAT OD SKANDALICZNEJ WALKI GOŁOTY Z TYSONEM

17 lat temu, 20 października 2000 roku w Auburn Hills na przedmieściach Detroit doszło do wydarzeń zwracających uwagę bokserskiego świata na dwóch pięściarzy, w których karierach nie brakowało dramatycznych i kontrowersyjnych momentów. Wystarczy wymienić nazwiska głównych bohaterów, aby zrozumieć dlaczego ich spotkanie w ringu elektryzowało wówczas miliony ludzi - byli to Mike Tyson i Andrzej Gołota.


ADAM TOMASIK - WSPOMNIENIE

Region Pomorsko-kujawski stracił kolejnego człowieka, który od podstaw związany był z boksem. Kilka dni temu - w wieku 52 lat - zmarł Adam Tomasik. Były pięściarz, instruktor i bokserski sędzia.

PAMIĘCI TWÓRCY POTĘGI POLSKIEGO BOKSU

Z bardziej prestiżowych i medialnych inicjatyw P-K KSB było odsłonięcie tablicy pamięci Feliksa Stamma. Seniorzy rozpoczęli kolejną walkę o pięściarza, który w dziejach Pomorsko-Kujawskiego regionu osiągnął najwięcej ringowych sukcesów - Jerzego Adamskiego.


KTO BYŁ PIERWSZYM MISTRZEM ŚWIATA WAGI CIĘŻKIEJ?

Najczęściej jako pierwszą walkę o mistrzostwo świata w wadze ciężkiej według współczesnych reguł historycy boksu wskazują pojedynek Johna L. Sullivana z Jamesem J. Corbettem (na zdjęciu) z 1892 roku, stoczony w Nowym Orleanie i przegrany przez "Silnego Chłopca z Bostonu" (ringowy pseudonim Sullivana) w 21 rundzie przez nokaut. Tym samym za pierwszego mistrza świata wagi ciężkiej w rękawicach należałoby uznać właśnie "Gentlemana Jima" (ringowy pseudonim Corbetta).