ADAM TOMASIK - WSPOMNIENIE

Region Pomorsko-kujawski stracił kolejnego człowieka, który od podstaw związany był z boksem. Kilka dni temu - w wieku 52 lat - zmarł Adam Tomasik. Były pięściarz, instruktor i bokserski sędzia.





PAMIĘCI TWÓRCY POTĘGI POLSKIEGO BOKSU

Z bardziej prestiżowych i medialnych inicjatyw P-K KSB było odsłonięcie tablicy pamięci Feliksa Stamma. Seniorzy rozpoczęli kolejną walkę o pięściarza, który w dziejach Pomorsko-Kujawskiego regionu osiągnął najwięcej ringowych sukcesów - Jerzego Adamskiego.


KTO BYŁ PIERWSZYM MISTRZEM ŚWIATA WAGI CIĘŻKIEJ?

Najczęściej jako pierwszą walkę o mistrzostwo świata w wadze ciężkiej według współczesnych reguł historycy boksu wskazują pojedynek Johna L. Sullivana z Jamesem J. Corbettem (na zdjęciu) z 1892 roku, stoczony w Nowym Orleanie i przegrany przez "Silnego Chłopca z Bostonu" (ringowy pseudonim Sullivana) w 21 rundzie przez nokaut. Tym samym za pierwszego mistrza świata wagi ciężkiej w rękawicach należałoby uznać właśnie "Gentlemana Jima" (ringowy pseudonim Corbetta).


41. URODZINY ERIKA MORALESA

1 września 1976 roku w mieście Tijuana urodził się jeden z najznakomitszych i najwaleczniejszych meksykańskich mistrzów, uwielbiany przez kibiców na całym świecie Erik Morales (52-9, 36 KO). Popularny "El Terrible" to pierwszy w historii swojego kraju mistrz czterech kategorii - super koguciej, piórkowej, super piórkowej i junior półśredniej.


ZAPOMNIANY KRÓL - SALVADOR SANCHEZ

Rano 12 sierpnia 1982 roku na autostradzie z Santiago de Queretaro do San Luis Potosi pędzące z ogromną prędkością Porsche 928 wpada w poślizg i uderza ze straszliwą siłą w jadącą nieco dalej ciężarówkę. Pasażer sportowego wozu zmiażdżony ginie na miejscu. W taki oto niespodziewany i tragiczny sposób w wieku zaledwie 23 lat odszedł niesamowity Salvador Sanchez (44-1-1, 32 KO).







ROCZNICA STARCIA WIELKICH MISTRZÓW - JACKSON vs NORRIS

Julian Jackson (37-1, 35 KO) był już uznanym mistrzem świata wagi junior średniej federacji WBA. Dla niedocenianego i jeszcze mało znanego Terry'ego Norrisa (21-2, 12 KO) było to dopiero pierwsze mistrzowskie podejście. Dokładnie 28 lat temu - 30 lipca 1989 roku, ci dwaj wielcy mistrzowie stanęli naprzeciw siebie.


HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ - WYSTAWA I POKAZ SZTUKI

Zapraszamy na ciekawą imprezę plenerową z pięściarskim akcentem. Na Moście Kultury, czyli moście im. Witolda Lutosławskiego przy ul. Zamojskiej, można w lipcu oglądać wystawę "Lublinianin z historii polskiego boksu", ale na zakończenie odbędzie się ciekawa impreza plenerowa z pięściarskim akcentem.


ROCZNICA: KOWNACKI ZE SZPILKĄ NICZYM HOLYFIELD Z RODRIGUESEM

Dziś będziemy się pasjonować walką pomiędzy Arturem Szpilką (20-2, 15 KO) a Adamem Kownackim (15-0, 12 KO). Ale właśnie dziś - 15 lipca, przypada 28. rocznica rocznica innej ważnej potyczki w wadze ciężkiej. 15 lipca 1989 roku naprzeciw siebie stanęli groźny Adilson Rodrigues (35-2, 26 KO) i kroczący od zwycięstwa do zwycięstwa Evander Holyfield (21-0, 17 KO), mający być jedyną alternatywą dla terroru sianego przez Mike'a Tysona.


ROCZNICA PIERWSZEJ WALKI GOŁOTA vs BOWE

Dziś mija dwudziesta pierwsza rocznica pamiętnej, pierwszej walki Andrzeja Gołoty z Riddickiem Bowe, która wstrząsnęła światem zawodowego boksu. Mało jeszcze wtedy znany, ale notowany wysoko w rankingach wagi ciężkiej pięściarz z Polski dostał szansę walki z jednym z najlepszych "ciężkich" lat 90. XX wieku, byłym mistrzem świata i dwukrotnym pogromcą Evandera Holyfielda.








ZAPOMNIANY MISTRZ - BOB FITZSIMMONS

154 lata temu, a dokładniej 26 maja 1863 roku w mieście Helston, urodził się legendarny Bob Fitzsimmons (63-8-4, 59 KO), który do dzisiaj nazywany jest pierwszym angielskim mistrzem świata wszechwag. Ten niezbyt urodziwy i wcale nie imponujący warunkami fizycznymi kowal przez 27 lat swojej sportowej kariery demolował ówczesnych gigantów, a jego pięści bijące z mocą parowego młota pozwoliły mu przejść do historii, jako pierwszy czempion trzech dywizji.



ŚWIECIE KOPALNIĄ DOBRYCH PIĘŚCIARZY

W miejscowej hali widowiskowo-sportowej spotkały się osoby, które przez wiele lat wspierały i do dziś wspierają świeckie pięściarstwo. Wyróżnienia otrzymało ponad 150 osób. Wyjątkowo uroczyście przebiegał jubileusz z okazji 30-lecia sekcji bokserskiej Wdy Świecie.



GENE FULLMER: ROCZNICA ŚMIERCI WIELKIEGO MISTRZA

Dwa lata temu - 27 kwietnia 2015 roku, zmarł jeden z najwspanialszych mistrzów wagi średniej w historii, Gene Fullmer (55-6-3, 24 KO). Ten noszący nie bez powodu przydomek "Cyklon" wojownik niszczył przeciwników z siłą żywiołu. Wyznacznikiem jego umiejętności niech będzie też fakt, że na cztery starcia z fenomenalnym Sugarem Rayem Robinsonem (173-19-6, 108 KO) przegrał zaledwie raz.



ZAPOMNIANE BITWY - KEN NORTON vs MUHAMMAD ALI

31 marca 1973 roku w San Diego legendarny Muhammad Ali (56-5, 37 KO) stoczył pierwszą z trzech ringowych bitew z piekielnie mocno bijącym Kenem Nortonem (42-7- 1, 33 KO). Po dwunastu zaciekłych rundach mało jeszcze wówczas znany Norton zwyciężył murowanego faworyta ekspertów i bukmacherów. Warto jednak dodać, że "The Greatest" na skutek potężnego ciosu rywala praktycznie cały pojedynek przewalczył ze złamaną szczęką.