BOKS POD PATRONATEM PREZYDENTA

Bydgoszcz. W sobotę, 25 stycznia odbędzie się uroczystość 25-lecia Pomorsko-Kujawskiego Klubu Seniora Boksu. Początek – godz. 16.00, miejsce: Restauracja 'Triumf' na Zawiszy, ul. Gdańska 163.

W jubileuszu wezmą udział znani, na Pomorzu i Kujawach, pięściarze m.in. mistrzowie i reprezentanci Polski Ryszard Rybski i Mirosław Kuźma. Ten ostatni pełni od kilku miesięcy funkcję prezesa klubu, bowiem Kazimierz Kosiński boryka się ze zdrowotnymi kłopotami. Będą też wieloletni sternik Kujawsko-Pomorskiego OZB, grudziądzanin Kazimierz Kiczyński czy były szkoleniowiec Startu Włocławek Jędrzej Stanecki. - Mam nadzieję, że stawią się wszyscy, którzy w minionych czasach rozsławiali nasz region w najważniejszych bokserskich imprezach. Choć lata lecą i domyślam się, iż niektórzy ze względu na stan zdrowia i sędziwy wiek nie będą mogli się przyjechać do Bydgoszczy - informuje Mirosław Kuźma, po. prezesa klubu.

25-lecie Pomorsko-Kujawskiego Klubu Seniora Boksu - Mirosław Kuźma

Podczas uroczystości wręczone zostaną wyróżnienia. Otrzyma je ponad 30 ludzi związanych z Pomorsko-Kujawskim Klubem Seniora. To ci, którzy w minionym ćwierćwieczu działali aktywnie, jednocześnie byli widoczni na bokserskich turniejach i przyczynili się do promocji klubu. Tym samym zaproszenia przyjął Wojewoda Kujawsko-Pomorskiemu Mikołaj Bogdanowicz oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Włodarz miasta patronuje sobotniemu wydarzeniu. - To jest chwalebne, że Pan Bruski dostrzegł nasz klub, i że Pan Prezydent nie ominął naszej imprezy – komplementuje Mirosław Kuźma, były pięściarz Zawiszy.

25-lecie Pomorsko-Kujawskiego Klubu Seniora BoksuPamiętają o Edwardzie Rinke

Od Urzędu Wojewody specjalne wyróżnienie otrzyma Anna Rinke, wnuczka zmarłego w 1999 roku znanego i cenionego trenera, Edwarda Rinke. Jedynego w historii Pomorza i Kujaw szkoleniowca, który wychował medalistów olimpijskich (srebrnego, Rzym 1960 rok) Jerzego Adamskiego, i (brązowego, Melbourne, 1956) Henryka Niedźwiedzkiego. - Tych Panów, niestety nie ma już wśród nas, ale w dalszym ciągu pamięć i historia o Nich jest żywa – dodaje Kuźma.

Nawet kilka tygodni temu w programie 'Dzień Dobry TVN', wyemitowany został reportaż o zasłużonym szkoleniowcu. Karierą i losem Edwarda Rinke zainteresował się TVP Sport. Otóż na internetowej stronie ukazała się publikacja. - Ten artykuł cieszył się ogromnym zainteresowaniem internautów. W krótkim czasie zainteresowało się nim ponad 16 tysięcy. To duża liczba – zaznaczył Radosław Przybysz, TVP Sport, autor tekstu.

W kolejce wydanie monografii

Ale to nie wszystko. W czasie jubileuszowej uroczystości zaplanowano wydanie kolejnej monografii. Tym razem autorzy: Sławomir Ciara i Kazimierz Kosiński zredagowali publikację pt. 25-lat działalności Pomorsko-Kujawskiego Klubu Seniora Boksu. Na 240. stronach są tam zawarte biografie byłych pięściarzy, bokserskich sędziów, szkoleniowców i działaczy. W publikacji jest także mnóstwo zdjęć z działalności klubu, gdzie i w jakich miejscach, na jakich zawodach i uroczystościach bywali członkowie Pomorsko-Kujawskiego Klubu Seniora Boksu.

Legendarny Feliks Stamm i inni...

W książce są też wspomnienia o tych co odeszli. O tych, którzy na stałe zapisali się w sławetnej historii boksu na Pomorzu i Kujawach. Rozdział ten otwiera wspomnienie o legendarnym trenerze Feliksie Stammie, który w latach 1945-58 zamieszkiwał w Bydgoszczy. Członkowie klubu seniora podjęli wyzwanie. Dnia 19 września 2009, z inicjatywy P-K KSB i przy wsparciu UM w Bydgoszczy, na fasadzie kamienicy przy ul. Jasnej 23 zamieszczono pamiątkową tablicę z napisem: „Tu mieszkał w latach 1945-58 Feliks Stamm, twórca polskiej szkoły boksu”.

W rozdziale zamieszczone są też biografie Edwarda Rinke, Jerzego Adamskiego, Wacława Kocona, Jerzego Planutisa, Henryka Niedźwiedzkiego, grudziądzanina Leszka Leissa, Jana Walczaka z Inowrocławia, Henryka Czajkowskiego i zwycięzcy dwukrotnego mistrza olimpijskiego Jerzego Kuleja - Stanisława Grzesia oraz Tadeusza Pietraszaka, brata znanego aktora kultowych filmów (40-latek, Czarne Chmury, Kariera Nikodema Dyzmy) Leonarda, który w latach powojennych również w bydgoskich Zjednoczonych uprawiał szermierkę na pięści.

25-lecie Pomorsko-Kujawskiego Klubu Seniora Boksu - Odsłonięcie tablicy Feliks Stamm

Fakty

Pomorsko-Kujawski Klub Seniora Boksu powstał 19 kwietnia 1994 roku.

Siedziba klubu znajduje się w Bydgoszczy, ul. Lelewela 38.

Cel: Integracja sportowego środowiska, organizowanie imprez z kultywowaniem pięściarstwa, współpraca z zarządem K-P OZB oraz udział członków klubu w bokserskich imprezach.

Prezes: Kazimierz Kosiński, były sędzia klasy EABA w latach 80. ub. stulecia, wiceprezesi: Mirosław Kuźma i Czesław Dromowicz.

Na dzisiaj, P-K KSB zrzesza ponad 40 członków (byłych pięściarzy, szkoleniowców, sędziów, działaczy i również...sympatyków boksu).

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.