WYSTAWA TEDDY - BOKSER Z AUSCHWITZ

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki zaprasza na wydarzenie „Teddy – Bokser z Auschwitz". Teddy – Bokser z Auschwitz – jest wydarzeniem poświęconym upamiętnieniu osoby Tadeusza Pietrzykowskiego o pseudonimie Teddy. Tadeusz Pietrzykowski był przedwojennym wicemistrzem Polski i mistrzem Warszawy w wadze koguciej. Walczył w wojnie 1939 r. Wiosną 1940 r. podjął próbę przedostania się do formującej się we Francji polskiej armii. Po ujęciu na Węgrzech, 14 czerwca 1940 r. Pietrzykowskiego wysłano pierwszym transportem do KL Auschwitz. W obozie został oznaczony numerem 77. Zmuszany przez Niemców, stoczył kilkadziesiąt walk bokserskich. Zdecydowaną większość z nich wygrał. W 1943 r. został przeniesiony do KL Neuengamme, gdzie również zmuszono go do boksowania. Później trafił do KL Bergen-Belsen. Tam doczekał wyzwolenia w kwietniu 1945 r.

Tadeusz Pietrzykowski nie był jedynym bokserem, który brał udział w obozowych walkach. Zbliżające się wydarzenie będzie okazją do zgłębienia tematu pięściarzy w obozach koncentracyjnych.

25 maja 2018, godz. 12:00, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, poziom -3
Otwarcie wystawy czasowej pt. ”Bokserzy  w piekle obozów” poświęconej bokserom z obozów koncentracyjnych, z udziałem Jarosława Stawiarskiego Wiceministra Sportu i Turystyki oraz córki Pana Tadeusza Pietrzykowskiego Pani Eleonory Szafran.

26 maja 2018, godz. 15:00, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, kino Muzeum, poziom -3
Pokaz filmu „Bokser i śmierć”, reż. Peter Solan (1962), poprzedzony rozmową prelegentów: dr Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr hab. prof. UG Krzysztofa Kornackiego, Marcina Marczaka, zawodowego boksera, właściciela Klubu Bokserskiego Ring3City.

Reportaż ze spotkania "Bokserzy w piekle obozów' dostępny pod adresem www.muzeum1939.pl

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: JenningsFan
Data: 25-05-2018 18:34:43 
Lej te kurwy Teddy lej!
 Autor komentarza: Clevland
Data: 25-05-2018 19:52:47 
Bardzo ciekawa inicjatywa !
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.