DONALD TRUMP UŁASKAWI LEGENDARNEGO JACKA JOHNSONA?

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował, że rozważa pośmiertne ułaskawienie legendarnego Jacka Johnsona - pierwszego czarnoskórego mistrza świata wagi ciężkiej.

W 1912 roku Johnson został aresztowany, a w roku kolejnym skazany przez ławę przysięgłych, w której zasiadały wyłącznie osoby białe, za naruszenie ustawy Manna, zabraniającej transportowania kobiet pomiędzy amerykańskimi stanami w celach "niemoralnych". Johnson przekroczył stanowe granice z Lucille Cameron, białą prostytutką, która potem została jego żoną.

Rodzina Johnsona od lat czyni bezskuteczne starania o ułaskawienie słynnego boksera. Nie zrobili tego ani George W. Bush, ani Barack Obama. Trump stwierdził na Twitterze, że w szczegóły sprawy Johnsona wprowadził go aktor i jego przyjaciel Sylvester Stallone. Podkreślił, że rozważa "całkowite ułaskawienie".

Pośmiertne ułaskawienia nie są częste. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych nie ukrywa, że woli poświęcić czas analizie wniosków o ułaskawienie osób żyjących niż zmarłych. Ułaskawienia nieżyjących także się jednak zdarzają. Przykładowo prezydent Bill Clinton ułaskawił Henry'ego Ossiana Flippera, pierwszego czarnoskórego oficera dowodzącego oddziałem Buffalo Soldiers w trakcie wojny secesyjnej.

Johnson został mistrzem wagi ciężkiej w 1908 roku, kiedy pokonał w Sydney Tommy'ego Burnsa. Już wtedy był znienawidzony przez białych Amerykanów, a następne lata, w których z uśmiechem na twarzy odprawiał kolejnych rywali i nie liczył się z narzucanymi przez białych zasadami funkcjonowania w społeczeństwie, tylko tę nienawiść pogłębiły. W ciągu kilku lat, w których rządził wagą ciężką, znokautował m.in. Jima Jeffriesa, którym zmierzył się w pierwszej bokserskiej walce stulecia (w wyniku zwycięstwa Johnsona doszło do starć rasowych w całych USA, w których życie straciło kilkadziesiąt osób), oraz syna polskich imigrantów Stanleya Ketchela. Tytuł stracił w 1915 roku na rzecz Jessa Willarda.

Za naruszenie ustawy Manna Johnson został skazany na rok i jeden dzień więzienia. Po zapadnięciu wyroku opuścił kraj, ale z czasem oddał się w ręce władz i w końcu we wrześniu 1920 roku trafił za kratki.

O pośmiertne ułaskawienie legendarnego pięściarza wnosiło wiele znanych osobistości, na czele z Mike'em Tysonem i senatorem Johnem McCainem.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: ORTIZTEAM
Data: 22-04-2018 13:13:24 
Co to za bzdura?Pośmiertelne ułaskawienie?Widze w Stanach większy cyrk niz w Polsce gdzie po śmierci prezydent odznacza orderami.
 Autor komentarza: marcinm
Data: 22-04-2018 14:04:52 
dobra mysl, jezeli byl niewinny to nawet po smierci "ukaranego" moze miec to znaczenie dla rodziny lub spolecznosci, a takim jest ulaskawienie skazanego tj. sprostowanie decyzji - nawet jezeli dla samego poszkodowanego nie ma to znaczenia (bo juz go zjadly robaki).

Sam sie okreslam jako homofoba, ksenofoba i nacjonaliste (nie naziste i nie rasiste a tym bardziej nie fasztyste - jak to szufladkuje tvn), ale mysle ze w sporcie nie powinno byc barier - jezeli to ma byc rywalizacja sportowa to nie wazne czy ktos jest czarny, bialy, zolty, rudy czy jest pedalem.
 Autor komentarza: cybulski
Data: 22-04-2018 14:56:39 
Myślę, że urodzonego w 1878 roku 'The Galveston Giant' Jacka Johnsona tyle obchodzi obecnie ułaskawienie prezydenta USA co mnie problem segregacji śmieci na wyspach Bahama.
 Autor komentarza: marcinm
Data: 22-04-2018 15:22:48 
ale obchodzic to moze jego bliskich np. jezeli ktos by bezprawnie skazal twojego praszczura za cos co jest alogiczne to czy by Cie to nie obchodzilo ?
 Autor komentarza: Krusher
Data: 22-04-2018 15:24:48 
a kto był pierwszym BIAŁOSKÓRYM mistrzem wagi ciężkiej?
ciągle walczymy z podziałami, a wszędzie raz po raz określenia biały, czarnoskóry...
No i jak piszemy czarnoskóry, to i białoskóry ;)
 Autor komentarza: cybulski
Data: 22-04-2018 18:04:11 
@Krusher
Ludzi czarnoskórych na świecie jest około 25%-30% dlatego w sposób oczywisty nieczarnoskórość jest stanem 'domyślnym', więc nie trzeba używać terminu 'białoskóry'.
 Autor komentarza: TheShadowOne
Data: 22-04-2018 18:13:49 
@ORTIZTEAM
To teraz wyobraź sobie że twojego dziadka, ojca, matkę skazał sąd chociaż byli niewinni i przez lata przylega do nich łatka przestępców, co wyciągnąć można po latach. Muszę coś więcej dodawać?
 Autor komentarza: Ygnac
Data: 22-04-2018 18:32:25 
@Cybulski, jesteś debilem. Nie trzeba tego uzasadniać.
 Autor komentarza: ORTIZTEAM
Data: 22-04-2018 19:27:48 
Jakich przestępców?Gość tylko ożenił się z kurw,,,
 Autor komentarza: werwoolf
Data: 22-04-2018 22:05:38 
@ortiz
Ty kurwa z jakiej nory wylazles, glupi kurwa jestes jakbys gimbaze meczyl dalej, pomijam kwestie rodziny, wiesz co znaczy poczucie godnosci zwrocone calej rodzinie ? Czemu sie ludzie o glupi sztandar na wojnach tluka albo o flage...czemu Niemcow gorzej wkurwialo w Wawie pod okupacja puszczenie hymnu jak zabicie 50 Niemcow.
 Autor komentarza: ORTIZTEAM
Data: 23-04-2018 13:28:35 
Panstwa wywołują wojny , żeby zabrać rope i inne bogactwa, zarobic na handlu bronią i innym sprzęcie wojskowym , a nie dla honoru obudz się to nie średniowiecze.
 Autor komentarza: werwoolf
Data: 23-04-2018 14:39:50 
A ty grzelaka kolega(ktory i tak leje z pedalow pewnie), odpisales jak polglowek w czerwonych rurkach, ogarniaj swiat czlowieku, bez odbioru.
 Autor komentarza: Zakrza86
Data: 23-04-2018 20:50:06 
Sami "znafcy" widzę.

"Głównym celem ułaskawienia jest zastosowanie postprocesowej korekty wyroku w części dotyczącej kary. Wynika z tego, że sprawca uznany za winnego popełnionego czynu NIE UZYSKUJE statusu osoby niewinnej".
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.