MAŁE PIĘŚCI: MOWA POGRZEBOWA

Mowa pogrzebowa wygłoszona podczas ostatniego pożegnania Edwarda Kurowskiego na Powązkach Wojskowych, 13 sierpnia 2015 roku. Publikacja zgodna z wolą rodziny zmarłego.

MOWA POGRZEBOWA

       Drodzy goście, czcigodna rodzino, w imieniu polskiego środowiska bokserskiego oddajemy dziś hołd człowiekowi, który był uosobieniem odwiecznej symbiozy boksu i literatury, pięściarzem i pisarzem o unikatowym charakterze.

       Panie Edwardzie,

       Powiedział Pan kiedyś, że ''ciosy bokserskie muszą być krótkie jak zdania Hemingwaya.'' Staramy się zatem mówić dziś krótko i treściwie.

       Tak bardzo będzie nam Pana brakować. Niewielu poświęciło olimpijskiemu pięściarstwu tyle pięknych stronic, nikt inny nie opowiedział tylu ringowych historii.

      Walczył Pan między linami z gracją baletmistrza i zgodnie z duchem fair play, prezentując klasyczną szkołę szermierki na pięści. Opisywał Pan blaski i cienie bokserskiego życia z wielkim znawstwem, soczyście i bez ubarwień.

       Gdzieś w tle zawsze było obecne Pana trudne dzieciństwo, lata wojennej zawieruchy, głodu, cierpienia. Poznał Pan i zrozumiał sekrety ludzkiej natury w okrutnych czasach, dlatego tak bliskie stało się Panu pięściarstwo.

       Powiedział Pan kiedyś, że ''środowiska intelektualne muszą dostrzegać boks jako instrument wyzwalający odwagę, inicjatywę poczynań, wpajający systematyczność i wytrwałość w pracy, wyrabiający poczucie wspólnoty i szacunek dla słabszych.''

       Kochany Panie Edwardzie,

       Nigdy nie zapomnimy Pana słów.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

Biłuński zadebiutował na łamach Bokser.org w czerwcu 2011 roku. W ciągu dwóch lat stworzył cztery autorskie cykle: "Artyści ringu", "Boxiana", "Styl robi walkę" i "KSB". Prezentował charakterystyczny styl, który często polaryzował opinie czytelników. Obecnie Biłuński tworzy reportaże dla wydawnictwa Ebr.

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: BYKZBRONXU2011
Data: 24-08-2015 06:39:28 
Aha mowa pogrzebowa widac mocarz dalej w arsenale redaktora.
 Autor komentarza: odyniec
Data: 24-08-2015 07:49:40 
zmień dilera bo ten cie oszukuje
 Autor komentarza: Ygnac
Data: 24-08-2015 07:57:55 
Byk z Gówna:
Coś się, debilu, przyczepił do redaktora?
Już ci nie staje i musisz się zrekompensować mordą?
Jesteś jednym z największych ch... na tym forum, śmieciu.
 Autor komentarza: soulfoodboxing
Data: 24-08-2015 08:23:40 
Ludzie, co się z wami dzieje? Nie potraficie już nawet uszanować pamięci jednego z największych autorów piszących o boksie. Wstyd i hańba.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.