MAŁE PIĘŚCI: KLICZKO vs FURY (WSTĘP I WYNIKI KONKURSU)

Przed Wami krótki wstęp do analizy walki Kliczko vs Fury i wyniki zeszłotygodniowego konkursu. Tym razem siejemy terror w białych rękawiczkach.

KLICZKO vs FURY

Control is everything.

                Barry Robinson

 

BŁĘDY I WYPACZENIA

       Walka Kliczko vs Fury jest najczęściej opisywana jako starcie stabilnego mentalnie i wybitnego technicznie mistrza z człowiekiem o chwiejnej psychice i stosunkowo niewielkich umiejętnościach bokserskich. Taki obraz utrwalają nie tylko przypadkowi kibice, ale także dziennikarze mainstreamowych mediów, m.in. Janusz Pindera, Andrzej Kostyra, Krzysztof Smajek i Piotr Witwicki. Ich publicystyka dotycząca bohaterów pojedynku w Dusseldorfie powiela obiegowe stereotypy i nie wnosi do dyskusji merytorycznej wartości. Przede wszystkim zwraca uwagę brakiem analizy taktycznej, podstawowego elementu rzemiosła. Można bowiem wybaczyć kunktatorstwo formalne i niechęć do szerszej refleksji społeczno-kulturowej, natomiast powierzchowność bokserskiego dyskursu należy potępić z całą surowością. Wymaga tego od nas etyka rewolucyjna.

SUWERENNOŚĆ ANALIZY

       Walki bokserskie rozstrzygają się w czterech płaszczyznach: taktycznej, technicznej, atletycznej i mentalnej. Ta ostatnia - poza skrajnymi przypadkami ringowych zachowań - powinna być oceniana wyjątkowo ostrożnie. Jako zewnętrzni obserwatorzy nie jesteśmy w stanie dokładnie opisać psychiki zawodnika, skupiamy się zatem na badaniu szeroko pojmowanego przygotowania pięściarskiego: od czystej techniki, przez wybór planu taktycznego i jego realizację, aż po parametry fizyczne. Jeżeli traktujemy to badanie poważnie, analiza walki może stać się pełnoprawnym dziełem sztuki dziennikarskiej, a rezygnacja z kontekstów pozabokserskich świadomym wyborem, próbą przedstawienia suwerennej szermierki na pięści.      

              WYNIKI KONKURSU       

       Konkurs oznaczony hashtagiem #KlitschkovsFury przyniósł wiele wybornych inspiracji. Dziś przyszedł czas na ogłoszenie zwycięzców, którzy otrzymają unikatowe książki o boksie.

       Pierwszą nagrodą jest książka Martina Kinga, Martina Wrighta i Jimmy'ego Stockina - ''On the Cobbles: The Life of a Bare-Knuckle Gypsy Warrior''. Druga nagroda to ''Johnny Owen'' Jeffa Murphy'ego. Poniżej linki do opisów wymienionych książek.

       ON THE COBBLES >>> & JOHNNY OWEN >>>

      Pierwszym zwycięzcą jest czytelnik o nicku Ghostbuster, który podszedł do tematu z dużą wnikliwością. Drugim zwycięzcą jest czytelnik o nicku Clevland, który przedstawił nowoczesny sposób analizy. Obu zwycięzców proszę o przesłanie swojego adresu pocztowego na adres e-mail: [email protected]

    Teksty zwycięzców można znaleźć w komentarzach konkursowych - vide MAŁE PIĘŚCI: KLICZKO vs FURY (ZAPOWIEDŹ I KONKURS) >>>     

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

Biłuński zadebiutował na łamach Bokser.org w czerwcu 2011 roku. W ciągu dwóch lat stworzył cztery autorskie cykle: "Artyści ringu", "Boxiana", "Styl robi walkę" i "KSB". Prezentował charakterystyczny styl, który często polaryzował opinie czytelników. Obecnie Biłuński tworzy reportaże dla wydawnictwa Ebr.

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: clyde22
Data: 18-10-2015 21:16:59 
@Kuba Propsy za część o błędach i wypaczeniach. Dokładnie tak jest. Kliczko jest naturalnie faworytem z kilku powodów, ale jeśli ktoś oglądał walki Fury'ego i dalej nie dostrzega, że to niebagatelny i nietuzinkowy bokser tylko dalej przynudza o ślamazarności czy self-upperze, to pora byłaby, żeby ci ludzie zaczęli pisać o czym innym. Boks jest dla nich zbyt skomplikowany. Co do refleksji społeczno-kulturowych, to ja też chętnie bym to pominął, ale wezmę to z całym dobrodziejstwem inwentarza. Części taktycznej nie mogę się doczekać. Btw, nie znałem tego Dwyera.
 Autor komentarza: KnockKnock
Data: 18-10-2015 21:24:04 
P4P by KnockKnock:


1.Gennady Golovkin
2.Guillermo Rigondeaux
3.Roman Gonzalez
4.Sergey Kovalev
5.Wladimir Klitschko
6.Andre Ward
7.Manny Pacquiao
8.Miguel Cotto
9/10. Canelo, Lara, Crawford itd


 Autor komentarza: soulfoodboxing
Data: 18-10-2015 21:27:28 
@clyde22 - Dwyer wprowadził swego czasu powiew świeżości do analizy walk. Gość ma dużą charyzmę. Obecnie trochę już się powtarza i nie zawsze jest wystarczająco obiektywny, ale nadal zdarzają mu się fascynujące analizy. P.S. Tym razem pomijam część społeczno-kulturową i od razu biorę się za bary z taktyką.
 Autor komentarza: CELko
Data: 18-10-2015 21:37:19 
Myślałem ,że będzie coś ciekawego jak zwykle a tu takie proste prymitywne.

Gdzie jest ,,Szpotawa Stopa"?
 Autor komentarza: WalterAlfa
Data: 18-10-2015 22:06:58 
Moja opinia nie znalazła uznania a tak się starałem :(
Żart :) Gratuluję zwycięzcom!
 Autor komentarza: SweetPea
Data: 18-10-2015 22:17:04 
Niedługo Fury będzie w top 5 p4p
 Autor komentarza: Barkley00
Data: 18-10-2015 22:22:48 
Serio Knockknock?;] Gołowkin przed Gonzalezem i Kowaliowem? To nie jest ranking sympatii...

1.Roman Gonzalez
2.Siergiej Kowaliow
3.Gienadij Golovkin
4.Andre Ward
5.Guillermo Rigondeaux
6.Manny Pacquiao
7.Władimir Kliczko
8.Terrance Crawford
9.Erislandy Lara
10.Stevenson Adonis
 Autor komentarza: LennoxLewisLion
Data: 18-10-2015 23:10:12 
....yyyyyy.....nie ma "Szpotawej"....jest....SZPOTAWO i jest SZMUTNO....:-)
 Autor komentarza: LennoxLewisLion
Data: 18-10-2015 23:10:48 
Taki żarcik oczywiście....bez urazy...takie skojarzenia ...:-)
 Autor komentarza: LennoxLewisLion
Data: 18-10-2015 23:14:38 
Przepraszam jakby co...jakbym kogoś uraził...
 Autor komentarza: beniaminGT
Data: 19-10-2015 00:01:56 
"natomiast powierzchowność bokserskiego dyskursu należy potępić z całą surowością. Wymaga tego od nas etyka rewolucyjna."

Etyka rewolucyjna?!

Jedyną etykę rewolucyjną, jaką znam to: po trupach do celu.
 Autor komentarza: AutorKomentarza
Data: 19-10-2015 00:07:40 
Dobrze powiedziane o tych dziennikarzach mainstreamowych mediów. Prawdopodobnie dziennikarze wiedzą, że tę walkę "musi" wygrać Wladimir Kliczko i od razu starają się "głosić prawdę objawioną", a mówiąc konkretnie - chcą pokazać, że znają się na boksie i już przed walką dobrze wyrokowali. Jest to bezsensowne, tym bardziej, że bardziej okazują się wówczas ignorantami bokserskimi, a nie ekspertami.
 Autor komentarza: KnockKnock
Data: 19-10-2015 00:24:41 
@Barkley00


Troche jest ranking "sympatii" a raczej indywidualnej opinii opartej na wielu czynnikach - zdziwilbys sie ile osob w ogole nie slyszalo o kims takim jak Gonzalez.....


 Autor komentarza: jassin
Data: 19-10-2015 01:09:00 
nie wsrod nagrodzonych ani Copa ani Rafalalo?????? dziwna sprawa.....
 Autor komentarza: blingbling
Data: 19-10-2015 11:01:00 
nagroda bedzie autograf bilunskiego lol
 Autor komentarza: Clevland
Data: 19-10-2015 11:13:25 
WYGRAŁEM !
Super.

Niestety nie będę miał czasu "przebijać się" przez angielską wersję.
Mój angielski jest wystarczający.

Proszę przekazać książkę do biblioteki, może ktoś skorzysta.
 Autor komentarza: odyniec
Data: 19-10-2015 12:48:29 
Fury ma szpotawą stope wiec przegra
 Autor komentarza: Ghostbuster
Data: 19-10-2015 19:20:06 
Bardzo Dziękuję.

To bardzo miłe wyróżnienie i najważniejsze, że komuś chciało się przeczytać moje długie przemyślenia. Ja mimo wszystko uważam, że lepiej byłoby gdyby rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło po walce, by rzeczywiście zweryfikować, kto był najbliżej prawdy. Być może to co napisałem jest kompletną pomyłką, a cała walka Kliczko vs Fury zakończy się tak jak większość walk Władimira Kliczki tj. kompletną dominacją ze strony Ukraińca.

Jeszcze raz dziękuję i już ślę moje dane:)
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.