MAŁE PIĘŚCI: KLICZKO vs FURY (WSTĘP I WYNIKI KONKURSU)

Jakub Biłuński, Opracowanie własne

2015-10-18

Przed Wami krótki wstęp do analizy walki Kliczko vs Fury i wyniki zeszłotygodniowego konkursu. Tym razem siejemy terror w białych rękawiczkach.

KLICZKO vs FURY

Control is everything.

                Barry Robinson

 

BŁĘDY I WYPACZENIA

       Walka Kliczko vs Fury jest najczęściej opisywana jako starcie stabilnego mentalnie i wybitnego technicznie mistrza z człowiekiem o chwiejnej psychice i stosunkowo niewielkich umiejętnościach bokserskich. Taki obraz utrwalają nie tylko przypadkowi kibice, ale także dziennikarze mainstreamowych mediów, m.in. Janusz Pindera, Andrzej Kostyra, Krzysztof Smajek i Piotr Witwicki. Ich publicystyka dotycząca bohaterów pojedynku w Dusseldorfie powiela obiegowe stereotypy i nie wnosi do dyskusji merytorycznej wartości. Przede wszystkim zwraca uwagę brakiem analizy taktycznej, podstawowego elementu rzemiosła. Można bowiem wybaczyć kunktatorstwo formalne i niechęć do szerszej refleksji społeczno-kulturowej, natomiast powierzchowność bokserskiego dyskursu należy potępić z całą surowością. Wymaga tego od nas etyka rewolucyjna.

SUWERENNOŚĆ ANALIZY

       Walki bokserskie rozstrzygają się w czterech płaszczyznach: taktycznej, technicznej, atletycznej i mentalnej. Ta ostatnia - poza skrajnymi przypadkami ringowych zachowań - powinna być oceniana wyjątkowo ostrożnie. Jako zewnętrzni obserwatorzy nie jesteśmy w stanie dokładnie opisać psychiki zawodnika, skupiamy się zatem na badaniu szeroko pojmowanego przygotowania pięściarskiego: od czystej techniki, przez wybór planu taktycznego i jego realizację, aż po parametry fizyczne. Jeżeli traktujemy to badanie poważnie, analiza walki może stać się pełnoprawnym dziełem sztuki dziennikarskiej, a rezygnacja z kontekstów pozabokserskich świadomym wyborem, próbą przedstawienia suwerennej szermierki na pięści.      

              WYNIKI KONKURSU       

       Konkurs oznaczony hashtagiem #KlitschkovsFury przyniósł wiele wybornych inspiracji. Dziś przyszedł czas na ogłoszenie zwycięzców, którzy otrzymają unikatowe książki o boksie.

       Pierwszą nagrodą jest książka Martina Kinga, Martina Wrighta i Jimmy'ego Stockina - ''On the Cobbles: The Life of a Bare-Knuckle Gypsy Warrior''. Druga nagroda to ''Johnny Owen'' Jeffa Murphy'ego. Poniżej linki do opisów wymienionych książek.

       ON THE COBBLES >>> & JOHNNY OWEN >>>

      Pierwszym zwycięzcą jest czytelnik o nicku Ghostbuster, który podszedł do tematu z dużą wnikliwością. Drugim zwycięzcą jest czytelnik o nicku Clevland, który przedstawił nowoczesny sposób analizy. Obu zwycięzców proszę o przesłanie swojego adresu pocztowego na adres e-mail: [email protected]

    Teksty zwycięzców można znaleźć w komentarzach konkursowych - vide MAŁE PIĘŚCI: KLICZKO vs FURY (ZAPOWIEDŹ I KONKURS) >>>