MAŁE PIĘŚCI: KLICZKO vs FURY (cz. 1)

Jakub Biłuński, Opracowanie własne

2015-11-08

Zemstę na mainstreamie dawkuje się powoli, dlatego dziś dostajecie kolejną zakąskę przed nadchodzącymi daniami głównymi. Codeine funk.

KONTROLA NAD WALKĄ

       Rozmowę o walce Kliczko vs Fury warto rozpocząć od określenia pojęcia, które stanowi fundament kompleksowej analizy pojedynku bokserskiego. Tym pojęciem jest tytułowa kontrola nad walką. Uzyskanie kontroli ma szczególne znaczenie w starciach na poziomie mistrzowskim, gdzie zaawansowanie techniczne i taktyczne zawodników minimalizuje rolę przypadku. Poniższa definicja kontroli jest możliwie najszersza i pełni funkcję punktu wyjścia dla dalszej dyskusji.

                            

       Kontrolować walkę można na wiele sposobów. Skrajnymi przykładami zawodników posiadających mistrzowską kontrolę są m.in. Floyd Mayweather Junior i Rocky Marciano. Narzędziami kontroli dojrzałego Mayweathera były głównie manewry defensywne i boksowanie w dystansie, podczas gdy Rocky polegał przede wszystkim na ofensywie i konsekwentnym dążeniu do półdystansu. Nasuwa się tutaj pytanie o narzędzia, jakie stosują bohaterowie niniejszej analizy - Władimir Kliczko i Tyson Fury. W kolejnych rozdziałach opiszemy ich sposoby na zdobycie panowania między linami ringu.

KLICZKO vs FURY (WSTĘP I WYNIKI KONKURSU) >>>