MAŁE PIĘŚCI: TERCET GRAJEWSKI

Jakub Biłuński, Opracowanie własne

2015-10-11

Kolacja dla koneserów dziennikarstwa w stylu gonzo: hardcore'owy reportaż z 2013 roku, który do dziś budzi kontrowersje.

Poniżej zamieszczamy jedynie fragment tego owianego złą sławą tekstu. W pełnej wersji znajdziecie m.in. kultowe zdjęcia Jakuba Dobka, ucieczkę Przemka Salety ze szkolnej stołówki i opis najbardziej przerażającego skandalu alkoholowego ostatnich lat.

TERCET GRAJEWSKI (FRAGMENT)

       ''Wpadamy do szatni, gdzie pod okiem trenera Tomasza Potapczyka rozgrzewa się 18-letni Paweł Wierzbicki z UKS Boxing Sokółka. 193 centymetry wzrostu i 93 kilogramy żywej wagi wbite w koszulkę kadry narodowej. - Popatrzcie tylko, jaka jest moc. Budujemy formę na młodzieżowe mistrzostwa świata, ale Paweł już teraz mógłby tam jechać - rozpływa się nad swoim podopiecznym Potapczyk. Ciało Wierzbickiego niemal paruje, tak naładowanego boksera dawno nie widziałem. Powietrze prują serie ostrych ciosów i trenerskie okrzyki. - Jedziesz, jedziesz! Balans i cały czas w ruchu! Polski ogier czystej krwi nie pozwala harmonijnym mięśniom ostygnąć. Wreszcie nadchodzi moment wejścia między liny. Hala wita Pawła burzą oklasków, miejscowi są spragnieni brutalnej konfrontacji. Wielu z nich to ukryci lub jawni narodowcy (nowotwór trawiący Podlasie), dlatego polskie barwy budzą na trybunach fanatyzm. Tymczasem Wierzbicki wymienia pierwsze ciosy z Białorusinem Dowgerem, misiowatym i bladym. Koszulka Dowgera wymaga osobnego opisu. Mamy do czynienia z czerwono-zieloną, mohylewską bawełną z początku lat dziewięćdziesiątych. Na piersi wyhaftowane zostało godło Białorusi. Dowger pokazuje charakter. W pierwszej rundzie zbiera straszliwe cięgi, przyjmując bite z doskoku uderzenia Polaka. Nastoletni ''ciężki'' potężnie kopie i mohylewska bawełna pokrywa się krwią, która obfitym strumieniem płynie z rozbitego nosa. Spustoszenie sieją zwłaszcza prawe proste, jednak w drugim starciu Białorusin odpowiada atakiem na każdą serię rywala, często go zaskakując. Do ostatniego gongu trwają zażarte wymiany. Wierzbicki zwycięża sprawiedliwie, publiczność otrzymuje godną daninę.''

Link do pełnej wersji tekstu na stronie wydawnictwa Ebr - TERCET GRAJEWSKI >>>

Link do galerii zdjęć Jakuba Dobka - GALERIA ZDJĘĆ >>>