POZNALIŚMY MISTRZÓW POLSKI SENIORÓW NA ROK 2022

Za nami 93. Mistrzostwa Polski Seniorów. W finałach nie zabrakło małych niespodzianek i ciekawych walk. Pojawiły się nowe twarze, ale kilku faworytów dowiodło swój prym na krajowym podwórku.

-51kg: Jakub Słomiński vs Michał Stępniak RSC 3
Stępniak liczony na stojąco w 1. i 2. rundzie. W połowie trzeciej odsłony pojedynek został zatrzymany.

-54kg: Jakub Krzpiet vs Emilian Dudajek PKT 5-0
Dobra pierwsza runda Krzpieta. Trafił czysto lewym hakiem na korpus, a za moment poprawił prawym sierpowym na górę. Po bardziej wyrównane drugiej, w trzeciej znów dominował i pewnie sięgnął po złoto.

-57kg: Paweł Brach vs Jarosław Iwanow PKT 1-4
Bardzo mocna pierwsza runda po obu stronach, a sędziowie mieli trudny orzech do zgryzienia. Gdybym musiał, dałbym ją Iwanowowi, ale po przerwie do głosu doszedł Brach. Trzecie starcie znów na remis i obaj z niecierpliwością czekali na werdykt.

-60kg: Ilia Bader vs Michał Akoto-Ampaw PKT 4-1
Bader dobrze wszedł w ten pojedynek. Z opuszczonymi rękami czekał na ataki rywala i z luzu łapał go na kontry. Michał zmienił nieco taktykę po przerwie i ataki zaczynał od podwójnego lewego prostego. Wciąż nieznacznie wydawał się lepszy Ilia, ale druga odsłona była już dużo równiejsza. W trzeciej Bader oddał trochę inicjatywę, dobrze finiszował, ale jeden z sędziów skłonił się ku Michałowi. Michał takich przestojów na arenie międzynarodowej mieć nie może...

MISTRZYNIE POLSKI >>>

-63,5kg: Oliwier Zamojski vs Łukasz Perkowski PKT 5-0
Przez dwie minuty Oliwier przepuszczał akcje rywala i wciągał go na kontrę, ale w pewnym momencie zagapił się, przyjął lewy sierp, przyklęknął i był liczony. W drugim starciu Zamojski trafił po lewym prostym prawym krzyżowym i tym razem to Łukasz był liczony przez sędziego Dziurgota, choć on był liczony na stojąco. Trzecia runda również dla Zamojskiego i pewna wygrana. Tylko w pierwszej rundzie mogły być wątpliwości...

-67kg: Daniel Piotrowski vs Michał Dawiec PKT 2-3
Dawiec narzucił bardzo wysokie tempo, składał akcje w kombinacje 2-3 ciosów i w pierwszej rundzie dwukrotnie trafił czysto prawym podbródkiem. Po sześciu minutach remis. Piotrowski być może wciąż bił rzadziej, ale jego ciosy były czyste i miały większą wymowę. Michał momentami bił na oślep i tracił siły. O wszystkim miała zadecydować ostatnia odsłona. Ostatecznie sędziowie wskazali na Michała.

-71kg: Damian Durkacz vs Cezary Znamiec PKT 5-0
Za szybki, za sprytny, zbyt dobry na nogach. I tak przez dziewięć minut - popis naszego olimpijczyka.

-75kg: Bartosz Gołębiewski vs Rafał Perczyński PKT 4-1
W starciu weteranów krajowej sceny Perczyński wszedł nieco ospały w walkę, oddał pierwszą rundę, lecz w dwóch pozostałych podjął rękawicę i jak zwykle przy okazji walk tych panów dostaliśmy dobry boks.

-80kg: Kacper Derda vs Łukasz Stanioch PKT 0-5
W konfrontacji klubowych kolegów ze Szczecina ten bardziej doświadczony, ze szczelną gardą i większym opanowaniem w ringu, był lepszy w każdej z rund, choć Kacper pozostawał w grze do samego końca.

-86kg: Tomasz Niedźwiecki vs Jakub Straszewski PKT 5-0
Pierwsze trzy minuty rozpoznawcze po obu stronach. W połowie drugiego starcia Niedźwiecki, tegoroczny brązowy medalista Mistrzostw Europy, dwukrotnie trafił prawym krzyżowym i dopiero wtedy podkręcił tempo. Na 80 sekund przed końcem walki Tomek trafił najpierw kontrą z prawej ręki, za moment poprawił prawym sierpowym i sędzia liczył młodzieżowego wicemistrza świata na stojąco. Te zrywy Tomka dały mu złoto na zabrzańskim ringu. Po sześciu minutach punktacja brzmiała 20:18 (Niedźwiecki) i 4x 19:19. Sprawa więc była otwarta do końca.

-92kg: Mateusz Bereźnicki vs Kamil Ślendak PKT 5-0
Bereźnicki to jedna z gwiazd naszej reprezentacji i nadzieja olimpijska. Ślendak nie jest i nigdy nie był typem technika, z pewnością jednak uchodzi za jednego z większych puncherów. Od początku jednak Mateusz uciekał mu nogami i kąsał lewym prostym, a gdy Kamil przestrzelił, faworyt kontrował prawą ręką. Dodajmy, iż w zeszłorocznych mistrzostwach Bereźnicki pokonał Ślendaka w półfinale. Kamil to materiał na zawodowca, ale na dystansie trzech rund z Bereźnickim był bez szans.

+92kg: Oskar Safaryan vs Radosław Kawczak PKT 4-1
Niby wszystkie atuty po stronie Oskara - technika użytkowa, warunki fizyczne, ale niepotrzebnie oddawał inicjatywę. Radek nie sięgał głowy, za to kilka razy trafił lewym hakiem na korpus. Safaryan niby ma duże atuty, niestety nie ma psychiki na podbój świata. W kraju to wystarczy, na arenie międzynarodowej już nie...

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: garylinker
Data: 08-12-2022 20:48:13 
Nadspodziewanie ciekawe walki. Na plus Dawiec, który pierwszy raz pokazał z dobrej strony na takim turnieju. Warty uwagi zawodnik, podobnie jak pokonany przez niego Paweł Sulęcki. Mam wrażenie, że Brach i Bereznicki co najmniej stanęli w miejscu. Niestety.
 Autor komentarza: Hugo
Data: 08-12-2022 21:58:04 
Oglądałem pod kątem ewentualnych perspektyw na zawodowstwie i niestety niewielu zawodników z odpowiednimi predyspozycjami dostrzegłem. Na pierwszym miejscu postawiłbym Ilię Badera z bardzo niekonwencjonalnym stylem opartym na timingu i balansie. Pytanie brzmi, czy za dobrą techniką i motoryką stoi też odpowiednia fizyczność. Dobrze rokuje też jego finałowy rywal Michał Akoto-Ampaw, typ swarmera z niezłą techniką. Odpowiednie na profesjonała walory prezentuje również Tomasz Niedźwiedzki, ale w jego przypadku problemem mogą być gabaryty. Za duży na półciężkiego, za mały na cruisera. Teoretycznie najlepsi czyli Durkacz, Bereźnicki i Brach lepiej niech pozostaną przy boksie olimpijskim. Przy dobrej technice i motoryce są zbyt anemiczni na zawodowstwo. Safaryan niech lepiej przerzuci się na jakąś inną dyscyplinę sportu. Ma kapitalne warunki fizyczne, niezłe umiejętności i chyba także walory siłowe, ale za grosz charakteru do sportów walki.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.