FLOYD MAYWEATHER SPECJALNYM DORADCĄ CHIŃSKIEJ FEDERACJI BOKSU

Jeden z najlepszych bokserów w historii, Floyd Mayweather - nota bene brązowy medalista igrzysk w Atlancie - otrzymał od Chińskiej Federacji Boksu tytuł specjalnego doradcy, który ma pomóc w osiągnięciu przez chińskich bokserów jak najlepszego wyniku podczas igrzysk w Tokio w 2020 roku. Czy współpraca z Mayweatherem to kolejny krok na drodze do rozwoju chińskiego boksu?

- Floyd Mayweather obiecał nam, że z całą mocą użyje swoich wpływów i możliwości, by wesprzeć chińską kadrę w dążeniu do celu, jakim jest doskonały wynik na igrzyskach w Tokio - głosi komunikat federacji.

FOLKBOKS: MADE IN CHINA >>>

W tej chwili wydaje się, że Floyd jako specjalny doradca to czysty PR, jednak mówi się również o chęci podbicia przez Mayweathera ogromnego chińskiego rynku. Chińczycy mają do boksu podejście dość specyficzne (o czym możecie przeczytać w linkowanym wyżej artykule Sławomira Radtke), ale magia nazwiska Mayweather potrafi działać cuda. Floyd zarobił zresztą niedawno, a konkretnie w grudniu zeszłego roku, około dziesięciu milionów dolarów w Azji, demolując podczas sylwestrowej gali RIZIN w japońskiej Saitamie młodziutką gwiazdę kick-boxingu, Tenshina Nasukawę. Pojedynek miał charakter pokazowy i rozgrywany był na zasadach bokserskich. Inna sprawa, że zainteresowanie boksem w Japonii jest dużo większe niż w Chinach, choć trzeba przyznać, że w XXI wieku chiński boks stale rośnie.

Najlepsze wyniki na igrzyskach Chińczycy zanotowali w 2008 roku w Pekinie, po złote medale sięgnęli wówczas Zou Shiming i Zhang Xiaoping, srebro zdobył Zhang Zhilei, a brąz Hanati Silamu. Chiny zajęły przy tym pierwsze miejsce w bokserskiej klasyfikacji medalowej. Na kolejnych igrzyskach nie było tak dobrze, ale wysoki poziom został zachowany, zwłaszcza dzięki sukcesom kobiet, które mogą walczyć o medale igrzysk od 2012 roku. Chiński boks potwierdził swoją moc również podczas ostatnich Igrzysk Azjatyckich w 2018 roku. W bokserskiej klasyfikacji medalowej Chiny ustąpiły tylko Uzbekistanowi, zdobywając dwa złote i trzy brązowe medale. Dodajmy na koniec, że coraz lepiej prezentują się także chińscy bokserzy zawodowi. W XXI wieku zdobyli oni trzy tytuły pełnoprawnego mistrza świata - mowa tutaj o wspomnianym Shimingu, a także o Xiong Zhao Zhongu i Xu Can.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: 1908
Data: 23-07-2019 20:17:11 
Money...
 Autor komentarza: megatronus
Data: 24-07-2019 18:03:28 
komuchy z chin dobrze płacą z wyzysku własnych obywateli wiec dobra kasa będzie dla floyd . ręce można zacierać.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.