CZEMPION KONTRA POZOSTALI

Minione dni obfitowały w mistrzostwa okręgu, na których juniorzy walczyli o prawa startu w Mistrzostwach Polski, które w tym roku odbędą się w Koninie, mieście z tradycjami, a tym samym miejscem, gdzie wiele talentów pięściarskich zdobywało nieocenione szlify. Obszerna fotorelacja i podsumowanie w rozwinięciu.

Grudziądz. Mistrzostwa Kujawsko-Pomorskiego Okręgowego Związku Bokserskiego. Najwięcej pierwszych miejsc wywalczył Czempion Włocławek. W ringu pojawiły się nowe ośrodki: Fight Club Toruń i Nokaut Włocławek.

Stało się już wieloletnią tradycją, iż wojewódzki czempionat juniorów i kadetów o złote medale w kujawsko-pomorskim odbywa się w hali miejscowego Startu przy ulicy Konarskiego 36. W tym roku do Grudziądza stawiło się 17 pięściarskich ośrodków, a organizacja jak zwykle była przednia.

O ocenę zmagań młodzieży poprosiliśmy prezesa K-P OZB grudziądzanina Kazimierza KiczyńskiegoWyróżniał się wychowanek Czempiona Włocławek, podopieczny trenera Roberta Osmólskiego – Michał Jarliński. Aktualny mistrz Polski nie miał sobie równych i jest jednym z najpoważniejszych kandydatów do złotego „krążka” w najbliższym krajowym czempionacie. W trzydniowej edycji (od piatku do niedzieli – dod. SC)pierwszoplanowe role również odgrywali: inny pięściarz włocławskiego Czempiona - Jakub Straszewski. A ten ma już pewne ringowe doświadczenie, bo uczestniczył w mistrzostwach Europy kadetów w rosyjskiej Anapie. I powinien także należeć do czołowych juniorów w Polsce.

Były niespodzianki

Sternik K-P OZB dodaje: Do wymienionych zaliczam jeszcze Fabiana Braneckiego z bydgoskiego Zawiszy i reprezentanta Polski Damiana Zawieruszyńskiego z Astorii Bydgoszcz. Na nich stawiamy i myślę, że z mistrzostw Polski powrócą z tarczą. Tymczasem sprawcą największej sensacji był Krystian Szymański. Kadet Łokietka Brześć Kujawski pokonał wcześniej faworyzowanego włocławianina Wiktora Hładko, a w finale przegrał po ładnej walce ze złotym medalistą krajowych zmagań, Jackiem Żuchowskim z Gladiatora Brodnica. Jako reprezentacja województwa, w rywalizacji juniorów i kadetów, powinna się liczyć w finałach mistrzostw Polski i Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży – kończy prezes Kiczyński.

Kto awansował

Złote medale oraz kwalifikacje do mistrzostw Polski juniorów zdobyli:

waga papierowa- Oskar Dembiński (Zawisza Bydgoszcz),

waga muszą - Jakub Jastrowski (Astoria Bydgoszcz),

waga kogucia – Fabian Branecki (Zawisza Bydgoszcz),

waga lekka - Ilman Didaev (Start Grudziądz),

waga lekkopółśrednia - Żuchowski Jacek (Gladiator Brodnica),

waga półśrednia – Michał Jarliński (Czempion Włocławek),

waga średnia – Oliwier Ciechacki (Fight Club Toruń),

waga półciężka – Damian Zawieruszyński (Astoria Bydgoszcz),

waga ciężka - Kamil Schieman (Astoria Bydgoszcz),

waga superciężka – Maciej Pierzchalski (Astoria Bydgoszcz).

MP zaplanowano na dni od 18 – 24.03.2019 w Koninie.

Przed nimi „strefa”, a później OOM

Do eliminacji strefowych do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, które odbędą się od 27-28.04.2019 w Starogardzie Gdańskim zakwalifikowali się:

waga 46 kg

Aleksy Dynaburski (Nokaut Włocławek) i Adrian Lewandowski (Łokietek Brześć Kujawski)

waga 48 kg

Oskar Sobański (Pomorzanin Toruń)

waga 50 kg

Usman Didaev (Start Grudziądz), Bahram Guluyev (Start Grudziądz)

waga 52 kg

Filip Lewandowski (Czempion Włocławek), Filip Kamiński (Start Włocławek)

waga 54 kg

Dominik Konicki (Czempion Włocławek), Paszyński Cezary (Nokaut Włocławek)

waga 57 kg

Jakub Haliniak (Boxeo Dąbrowa Chełmińska), Emil Apresyan (Zawisza Bydgoszcz)

waga 60 kg

Bartosz Sampławski (Wda Świecie) i Aleksander Sidwa (Czempion Włocławek)

waga 63 kg

Bartosz Majewski (Czempion Włocławek), Julian Kędzierski (Pomorzanin Toruń)

waga 66 kg

Daniel Mazurek (Czempion Włocławek), Adam Urban (Zawisza Bydgoszcz)

waga 70 kg

Tobiasz Kornacki (Potężnie Ciechocinek), Michał Łagoda (Pomorzanin Toruń)

waga 75 kg

Igor Pawski (Start Grudziądz), Oliwier Szmajda (Potężnie Ciechocinek)

waga 80 kg

Jakub Straszewski (Czempion Włocławek), Damian Jaroszewski (Zawisza Bydgoszcz)

waga powyżej 80 kg

Piotr Kalwasiński (Start Włocławek) i Mateusz Bielicki (Start Włocławek)

Obsługa turnieju

Sędzią głównym grudziądzanin Waldemar Szychowski, delegatem technicznym - Andrzej Lewandowski z Bydgoszczy. Walki sędziowali (ring i punkty): Artur Chlewiński, Kamil Kurtys, Jarosław Dobrowolski, Krzysztof Grzelak, Radosław Drwęski (wszyscy K-P OZB Grudziądz).

Nagrody specjalne:

- Nagroda dla najlepszego juniora mistrzostw K-P OZB:

Michał Jarliński (Czempion Włocławek)

- Nagroda dla najlepszego kadeta:

Bahram Guluyev (Start Grudziądz)

- Nagroda dla najmłodszego finalisty:

Oliwier Szmajda (Potężnie Ciechocinek)

- Kadeci, nagroda za najładniejszą walkę finałową:

Filip Lewandowski (Czempion Włocławek) vs. Filip Kamiński (Start Włocławek)

- Juniorzy, nagroda za najładniejszą walkę finałową:

Jacek Żuchowski (Gladiator Brodnica) vs. Krystian Szymański (Łokietek Brześć Kujawski)

- Najlepsze drużyny:

1. Czempion Włocławek

2. Pomorzanin Toruń

3. Zawisza Bydgoszcz

Mamy nowych sędziów związkowych

Prezes K-P OZB Kazimierz Kiczyński i wiceprezes ds. sędziowskich K-P OZB Maciej Demel wręczyli nominacje na sędziego związkowego PZB. Egzamin, który odbył się w czasie wspomnianych mistrzostw zdali: Artur ChlewińskiJarosław DobrowolskiKamil KurtysRadosław Drwęski.

Moim zdaniem

Po ostatnim gongu takiej imprezy często zastanawiam się, co dalej będzie z tymi uzdolnionymi czy nawet utalentowanymi pięściarzami. Kilku z nich kończy przecież wiek juniora, a kontynuowanie pięściarskiej kariery stoi pod znakiem zapytania. Dlaczego tak się dzieje.

Na dzisiaj w kujawsko-pomorskim regionie nie ma strategicznych sponsorów. Walki bokserskie należą do mniej interesujących, a władze niektórych miast tę dyscyplinę sportu traktują jako niszową. Toteż kluby klepią biedę, nie mając żadnych perspektyw na rozwój. Widząc taki, a nie inny obraz wielu dobrych zawodników, po osiemnastym roku życia, z Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Grudziądza czy Świecia rękawice wiesza na przysłowiowym kołku. Wchodzi z dorosłe życie i szuka innych alternatyw życiowych. W dyskotekach stają na bramkach lub imają się innych zawodów. Nie zawsze idąc prostą drogą...To przykre, ale prawdziwe.

Kiedyś boks w kujawsko-pomorskim był dyscypliną wiodącą. Na ligowe mecze Zawiszy, Startu Włocławek i FAM-u Chełmno przychodziło mnóstwo kibiców. Bilety częstokroć sprzedawane były przez koników. A teraz? A teraz mamy bokserską młodzież, która z uporem dobija się do czołówki, marząc o karierach Głowackiego i Włodarczyka. W większości przypadkach są to jednak mrzonki...

Sławomir Ciara, od 1990 roku dziennikarz sportowy: Tygodnik Stadiony, Express Bydgoski, Polskie Radio Pomorza i Kujaw. Komentował bokserskie walki w TVP-Sport, TVP Warszawa, TVP Bydgoszcz. Rzecznik prasowy Pomorsko-Kujawskiego Klubu Seniora Boksu. Prowadzi też bokserskiego bloga: boksblogsc. Absolwent AWF Wrocław (wydział trenerski (specj. boks) i nauczycielski.

Prezentujemy zdjęcia z turnieju w Grudziądzu. Mocy przybywaj

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

Zajmuje się wykorzystywaniem nowych technologii komputerowych w praktyce, m.in. w celu nadawania relacji na żywo z gal bokserskich, konferencji prasowych i innych medialnych wydarzeń. Interesuje go przede wszystkim pięściarstwo w wydaniu olimpijskim.

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.