GŁOWACKI JAK ADAMEK DZIESIĘĆ LAT TEMU

To było nic innego jak wielka sensacja. Krzysztof Głowacki (25-0, 16 KO) kilka godzin temu we wspaniałym stylu pokonał wieloletniego czempiona wagi junior ciężkiej Marco Hucka (38-3-1, 26 KO), wprawiając w osłupienie kibiców boksu oraz amerykańskich dziennikarzy. Jest to wielki dzień dla polskiego pięściarstwa, nie dzieląc go wcale na amatorski czy zawodowy. Dla całego polskiego boksu. Do wielkiego zwycięstwa "Głowki" nasunęło się również kilka analogii dotyczących innego wielkiego czempiona znad Wisły.

21 maja 2005 roku podczas gali w hali United Center w Chicago 29-letni wówczas Tomasz Adamek (49-4, 29 KO), nieznany szerszej publiczności podopieczny Andrzeja Gmitruka, dostąpił zaszczytu stoczenia pojedynku o mistrzostwo świata WBC wagi półćieżkiej. Jednak oczy polskich kibiców skierowane były głównie w stronę Andrzeja Gołoty, który tego wieczoru na tej samej imprezie miał skrzyżować rękawice z Lamonem Brewsterem, czempionem WBO wagi ciężkiej. "Góral" wyszedł do ringu naprzeciw Paula Briggsa i po zażartej wojnie pokonał Australijczyka niejednogłośnie na punkty, zgarniając tytuł mistrza świata. To wtedy rozpoczęła się na dobre wielka kariera Adamka, który dołożył później pas w kategorii junior ciężkiej i spróbował swoich sił w wadze ciężkiej. Z pięściarza zupełnie nieznanego stał się gwiazdą. 

10 lat później, 14 sierpnia 2015 roku, także 29-letni Krzysztof Głowacki, podobnie jak Adamek przed starciem z Briggsem nieznany szerszej publiczności, niedoceniany, w cieniu Szpilki, Włodarczyka, Adamka, Wacha, sprawił wielką sensację i odprawił legendę kategorii cruiser, człowieka, który mógł przecież przejść do historii. Pięściarz z Wałcza jedną walką zdobył wielu fanów w USA, jego agresywny i skuteczny boks spodobał się amerykańskim dziennikarzom, którzy na Twitterze nie szczędzili "Główce" pochwał. Niektórzy stanowczo pisali, że prawdziwą walką wieczoru wczorajszej gali w Prudential Center było starcie z udziałem Głowackiego, a nie tak jak anonsowano potyczka Cunningham - Tarver.  

Teraz przed obecnie jedynym zawodowym mistrzem świata z Polski otwierają się wrota do wielkiej kariery. Potencjalne nazwiska przeciwników już się pojawiają, na czele z podstarzałym, ale legendarnym Royem Jonesem Juniorem. Krzysztof jednak już dokonał czegoś, co było dla wielu niemożliwym do zrealizowania. Zwyciężył wielkiego czempiona i w tym momencie to on będzie rozdawał karty. Miejmy nadzieje, że pójdzie śladami Adamka i jego kariera będzie opiewała w kolejne znaczące sukcesy. A sztab ludzi wokół siebie ma niezwykle profesjonalny - udowodnili, że potrafią doprowadzić polskich pięściarzy do największych sukcesów. Z jednej strony w Polsce czuwa duet Wasilewski - Babiloński, z drugiej za oceanem jest wielki Al Haymon i jego świta, którzy nie uciekają od organizowania pojedynków na terenie Stanów w kategorii cruiser, tak niepopularnej przecież w tym kraju. No i nie zapominajmy o trenerze, który walnie przyczynił się do mistrzostwa. Fiodor Łapin, wielka klasa. To ten tydzień, kiedy świętują dwaj wielcy szkoleniowcy - Łapin i Raubo. Fachowcy, których nie musimy daleko szukać - tak jak Marco Huck swojego trenera w Las Vegas...

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

Urodzony w 1996r., na portalu zadebiutował w połowie 2011 roku. Twórca m.in. autorskiego cyklu wywiadów "Niedziela w ringu" i znajdujących się w nim długich, obszernych rozmów z pięściarzami i ludźmi z bokserskiego środowiska. Autor artykułów oraz wielu informacji własnych.

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: spienionyjohny
Data: 15-08-2015 13:57:29 
A niedługo przeczytamy, że Główka był na koksie... oczywiście żartuje i gratuluje pięknego sensacyjnego zwycięstwa! zobaczyłbym walkę ze Specnazem, Quasimodo jest już mocno rozbity i Głowacki nie byłby na straconej pozycji.
 Autor komentarza: grzemill
Data: 15-08-2015 13:58:15 
To jest bohater, a nie jakaś grypsera z ustawianymi walkami.
 Autor komentarza: OjciecZradioMaryja
Data: 15-08-2015 14:03:39 
Tu na zdjeciu glowka podobny do abdusalamowa
 Autor komentarza: andrewsky
Data: 15-08-2015 14:07:00 
Nie zgadzam sie z autorem,to nie bylo zadne:"jak Adamek 10 lat temu"
W walce Adamek-Briggs,zmierzylo sie dwoch szerzej nieznanych zawodnikow o wakat po Tarverze.Wygral Polak
Glowacki pokonal dlugoletniego mistrza swiata,w walce gdzie byl absolutnym underdogiem.
Zreszta po co szukac analogii.Glowka tworzy swoja wlasna historie
Pozdrawiam
 Autor komentarza: modero
Data: 15-08-2015 14:12:15 
Nie chodziło mi o przebieg walk i próbę szukania podobieństw rywali Polaków, bo takich nie było. Chodziło mi o samą otoczkę - dwaj nieznani, niedoceniani 29-latkowie wychodzą do najważniejszych pojedynków w karierze. I je wygrywają. I tak otwiera się przed nimi w wieku 29 lat szansa na stoczenie wielkich pojedynków, dzierżenia kolejnych tytułów.

Pozdrawiam andrewsky!
 Autor komentarza: basu00
Data: 15-08-2015 14:14:08 
kurdwaaa szacunek super...jestem dumny że mamy takiego zawodnika...superrrrrrrr
 Autor komentarza: Matys90
Data: 15-08-2015 14:16:41 
Jeśli chodzi o emocje sportowe - to rozumiem analogię - Głowacki podobnie ukradł show jak Adamek 10 lat temu z Briggsem. Jednak jeśli chodzi o wartość sportową, ale i nazwijmy to "biznesową" tej walki i zwycięstwa, to jak pisze andrewsky - Głowacki przebił Adamka po wielokroć. To nie była walka o wakat z anonimowym gościem, tylko walka z facetem, który jest jednym z najdłużej panujących mistrzów, #1 magazynu The Ring w junior ciężkiej.

Niemniej, rozumiem analogię - dodałabym, że Krzysiek to podobnie jak Adamek też dość skromny chłopak, obejrzałem właśnie wywiad u konkurencji, no serce rośnie, chłopak dał walkę życia i powtarza ze 3 razy jak wiele ma do poprawy ;)
 Autor komentarza: KJ85
Data: 15-08-2015 14:24:04 
Moim zdaniem wygrana Głowackiego to największe zwycięstwo w historii polskie boksu zawodowego.
 Autor komentarza: andrewsky
Data: 15-08-2015 14:24:07 
Tak swietny wywiad i świetny koleś.Miły i skromny w życiu codziennym i "zimny skurwiel" w ringu
Oby ta walka otwotrzyła mu drogę do dużej kariery
Przepraszam za dosadne sformuowanie ale w obecnej sytuacji chyba pasuje
 Autor komentarza: rogal
Data: 15-08-2015 14:38:02 
Cezary,

Pewna analogia oczywiście jest, zgoda. Chociażby taka że zarówno pomtamtym jak i po tym zwycięstwie lałem szalone łzy szczęścia ze zwycięstwa (stary chłop a nadal potwornie przeżywam walki "naszych").

Natomiast kim jest Briggs względem Hucka ?

Dzisiejsze zwycięstwo jest wg mnie na drugim miejscu wśród prestiżu zwycięstw polskich zawodowców w historii, zaraz po wygranej Adamka nad Cunninghamem (1 starcie).

Adamek Briggs to najbardziej dramatyczna i zażarta walka (właściwie obie walki), choć pamiętajmy również o Diablo-Czakijew, jednak Głowacki to inny kaliber rywala, Huck to mistrz legendarny, będący u szczytu... siejący postrach zawodnik.

Nie mam pojęcia jakim cudem Krzysiek zmartwychwstał w tej piekielnej szóstej rundzie, natomiast kupił sobie tą walką wieczność i chwałę w sercach polskich kibiców.

Jednak jest ktoś po Adamku, myślałem, że długo nie będzie nikogo.

Brawo i wiwat dla Głowackiego, Wasilewskiego, Łapinia i reszty drużyny oraz telewizji Polsat.

Coż za bój! Cóż za zwycięstwo!

Pozdrawiam
 Autor komentarza: rakowski
Data: 15-08-2015 14:38:06 
Ja byłem dziwnie spokojny przed tą walką o Głowackiego.Po za tym ja zawsze sądziłem,że na Hucka trzeba przede wszystkim człowieka,który zaboksuje z nim intelignentnie i obnaży jego mankamenty-ale do tego trzeba mieć twardą szczękę,serce do walki i dobre przygotowanie fizyczne.Ranking rankingiem,ale dla mnie jedynką był i jest Lebedev.Jedynie to,co mnie martwiło to,że po 6 rundzie Krzysiek będzie bardziej zmęczony od Hucka i wtedy Marco przełamie naszego chłopaka z Wałcza.Szpilka niech się uczy od Głowackiego jak ma się walczyć.:D
 Autor komentarza: rogal
Data: 15-08-2015 14:40:18 
Brawo również dla Babilona !!! W emocjach zapomniałem, że to jego trzeba wymienić jako drugiego po Głowackim.

Pozdrawiam
 Autor komentarza: LennoxLewisLion
Data: 15-08-2015 14:41:39 
Oczywiście zgadzam się tu z @andrewsky i @Matys90 w 100%.
 Autor komentarza: LennoxLewisLion
Data: 15-08-2015 14:42:46 
I z @rogal, teraz...:-)
 Autor komentarza: modero
Data: 15-08-2015 14:42:48 
Rogalu,

Tak jak piszę wyżej w komentarzu, nie ma podobieństw pomiędzy Huckiem a Briggsem. Chodziło mi o samą otoczkę, o to że obaj w wieku 29 lat zaboksowali pierwszy raz o tytuł, pierwszy raz bardzo ważną w swoich karierach walkę. O to, że obaj byli przedtem niedoceniani, nieznani, w cieniu innych. Zarówno pojedynki Adamka z Briggsem jak i Głowackiego z Huckiem były dla obu trampoliną do wielkiej kariery.

Pozdrówki!
 Autor komentarza: Woolite
Data: 15-08-2015 14:44:17 
Gratuluję Głowackiemu bo zrobił tym zwycięstwem bardzo wiele dla Polskiego boksu. Życzę mu jak najlepiej, choć wielkiej kariery nie wróżę. Wg mnie Krzysztof jest bardzo ograniczony boksersko i niedługo zostanie to zweryfikowane w ringu.
 Autor komentarza: rakowski
Data: 15-08-2015 14:45:59 
Trzeba naciskać promotora,aby polski mistrz świata wystąpił w Polsce.
Nie ulega wątpliwości,że posypią się oferty z Rosji może z Niemiec.:D
 Autor komentarza: KJ85
Data: 15-08-2015 14:53:51 
Ja raczej spodziewam się rewanżu z Huckiem, mimo wszystko walka była bardzo wyrównana, zresztą na taką walkę znajdą się osoby które wyłożą duże pieniądze.
 Autor komentarza: CELko
Data: 15-08-2015 14:53:58 
Adamek pokonał Briggsa który był no name bez rekordu.Ile lat jeszcze musi minać aby to ludzie zobaczyli
 Autor komentarza: maciej12
Data: 15-08-2015 15:01:13 
Kostyra po nokdaunie z 11 rundy: "On nie wie czy jest w Las Vegas czy w Berlinie." Hahaha. ...
 Autor komentarza: OjciecZradioMaryja
Data: 15-08-2015 15:01:18 
W tej kategori wagowej idzie od wschodu wataha killerow doladowana pewnie gumisiowym sokiem i w rosji przy wyrownanej walce wygra kacap , w usa ta kategoria wagowa dziala dosc slabo ale za widowiskowosc glowki pewnie bedzie sie oplacalo walczyc za oceanem .Ale najbardziej ojca zastanawia czy glowka ktory nie wazy maxa w tej kategori wagowej nie moglby zejsc do polciezkiej ?? wtedy przy jego sile i stylu walki moglby naprade zarabiac naprawde godne pieniadze bo tam jest kasiora w przeciwienstwie do wagi cruiser bo do ciezkiej go ojciec nie wysyla :) ale patrzac na glowke dobry dietetyk i kilka miechow bez pospiechu spokojnie zrobiloby z niego killera w polciezkiej
 Autor komentarza: spienionyjohny
Data: 15-08-2015 15:03:52 
Adamek to Adamek a Głowacki to Głowacki... Piszecie Briggs to nie Huck itp. a dla mnie Huck to nie Cunningham, którego pokonanie wtedy przez Adamka było bardziej wartościowe niż pokonanie Hucka, który tak naprawdę przegrał też z Lebiediewem,Arslanem i Afolabim. Cieszmy się, że znowu mamy mistrza świata i to w na dzień dzisiejszy mocnej wadze.
 Autor komentarza: OjciecZradioMaryja
Data: 15-08-2015 15:08:59 
A propo zbijania wagi ciekawy artykul jak ktos chce poczytac

Dietetyk George Lockhart, który na co dzień współpracuje z takimi zawodnikami jak Rory MacDonald, Jon Jones i Brian Stann, zdradza szczegóły ścinania wagi oraz nawadniania w bezpieczny, wydajny sposób.

Artykuł pochodzi ze strony  BloodyElbow, a przetłumaczył go niezawodny użytkownik naszego forum Cohones,koper.

PODSTAWY

Powiedzmy, że rozważamy przypadek zawodnika, którego „codzienna” waga osiąga 195 funtów (w przybliżeniu 88,5 kilograma), a który startuje w kategorii półśredniej (170 funtów, nieco ponad 77 kilogramów). Jeżeli redukuje wagę, a potem nawadnia się we właściwy sposób, powinien stawić się do walki, ważąc około 190 funtów (ponad 86 kilogramów). Co powiedziawszy, pamiętać należy, że maksymalny ciężar ciała w dniu pojedynku nie jest rzeczą najważniejszą. Kluczowe są właściwe zawartości glikogenu oraz elektrolitów w organizmie. Wielu zawodników stara się po prostu być tak ciężkimi, jak to możliwe. W efekcie przeładowują swoje ciała zbędną wodą.

Procentowy udział czystych, pozbawionych tłuszczu mięśni decyduje, ile kilogramów zawodnik może odzyskać po ważeniu. Im więcej masy mięśniowej, tym więcej glikogenu w organizmie osobnika, który utrzymuje optymalną formę. W większości przypadków mówimy o 13 gramach glikogenu na kilogram mięśnia. Każdy gram glikogenu wiąże 3 gramy wody – i to jest właśnie woda, której organizm pozbywa się podczas zbijania wagi.

Jeśli twoje ciało produkuje zbyt dużą ilość glikogenu (co wiąże się z przyjmowaniem cukrów), czujesz się ociężale i ospale. Glikogen zatrzymuje wodę, co powoduje uczucie spowolnienia i „spuchnięcia”. Zawodnik nie powinien doświadczać tego typu stanów, wchodząc do ringu.

Wielu ludzi zadaje pytanie, ile wody powinien gubić” zawodnik, występujący w konkretnej kategorii wagowej. Prawda jest taka, że zależy to od cech osobniczych, głównie od udziału czystej masy mięśniowej w wadze. Występują ogromne róznice, np. pomiędzy zawodnikiem o 20% zawartości tłuszczu w organizmie a zawodnikiem, który ma zaledwie 8% tłuszczu w ciele. Dla tego drugiego odwadniania oraz ponowne nawanianie stanowią stosunkowo łatwe zadanie, bo w jego przypadku wytrącenie wody z mięśni oraz ich ponowne nasączenie przebiega bez większych problemów.

Jeśli można pokusić się o generalizację, to dla zawodnika występującego w kategorii -205 funtów (93 kilogramów) mówimy o 20 funtach (9 kilogramach) wody, którą czasowo można usunąć z organizmu. W klasie wagowej -170 funtów (77 kilogramów) byłoby to około 15 funtów wody (prawie 7 kilo). Jeśli zawodnik, startujący w kategorii -145 funtów tnie 15 funtów wody, to jest już na granicy bezpieczeństwa. W klasie -135 funtów umowną granicą będzie 10 funtów, a przy -125 funtach… to już inna sprawa. Zawodnicy tej kategorii często nie mają „nadmiarowej” wagi.

Gdyby upierać się przy podawaniu wartości procentowych, można by założyć, że człowiek może bezpiecznie zbić około 10% masy ciała, pozbywając się wody. Oczywiście dla cięższych osobników procentowo będą to wyższe wartości. Powodem jest oczywiście fakt, że „gubienie” wagi opiera się przede wszystkim na wytrącaniu wody z mięśni. W przypadku mniejszych osobników kości oraz organy wewnętrzne stanowią wyższy ułamek całościowej masy ciała. Kiedy poruszamy się w górę spektrum możliwych rozmiarów ludzkiego ciała, ciężar mięśni staje się stopniowo coraz istotniejszym czynnikiem dla ciężaru całkowitego.

SAUNA i „SWEET SWEAT”*

*produkt w formie żelu, używany powierzchniowo, który ma poprawiać ukrwienie oraz podnosić temperaturę ciała

Idealnym rozwiązaniem jest nie korzystanie z sauny w ogóle, różni zawodnicy podejmują jednak różne decyzje. Niektórzy są po prostu przyzwyczajeni do sauny, czują się lepiej, kiedy mogą z niej skorzystać. Opiera się to na efekcie psychologicznym. Podobnie jest w przypadku kroplówek. Są zawodnicy, którzy używają ich, chociaż wcale nie muszą. Zdarzają się przypadki, kiedy zawodnik traci jedynie 2-3 funty w tygodniu poprzedzającym występ, ale i tak korzysta z metody nawaniania dożylnego.

Gorąca kąpiel wystarcza, żeby efektywnie pozbyć się nadmiaru wody. Metoda ta jest o wiele bardziej przyjazna dla organizmu, w szczególności dla organów wewnętrznych, niż sauna. Szczególnie w przypadku kobiet, które z jakiegoś powodu nie są w stanie w saunie wypocić takiej ilości wody, jak mężczyźni. Nie ma obecnie żadnych badań naukowych, potwierdzających to stwierdzenie, ale z obserwacji w praktyce wynika, że efektywność sauny jest niska w przypadku kobiet. Gorąca kąpiel natomiast sprawdza się doskonale. Jeżeli wszystko zostało zrobione prawidłowo podczas 8-10 tygodni obozu przygotowawczego, sam proces zbijania wagi nie powinien nastręczać problemów.

Albolene i Sweet Sweat (obydwa opierają swoje działanie na podniesieniu temperatury powierzchni, na której zostały zaaplikowane) mogą pomóc w przyspieszeniu procesu pocenia. Kiedy rozpocznie się wzmożone wydalanie wody przez skórę, na przykład po lekkim treningu, można zaaplikować gorącą kąpiel. Szczególnie Sweet Sweat działa cuda, jeśli chodzi o potliwość. Zawodnicy, „ścinający” wagę powinni to robić, wkładając możliwie mało wysiłku.

JAK „ZROBIĆ” WAGĘ KROK PO KROKU

Powiedzmy, że walka odbywa się w sobotę, a ważenie w piątek. Poczynając od dwóch tygodni wcześniej, zawodnik powinien rozpocząć intensywne nawadnianie, przyjmując zwiększone ilości płynów. Niektórych to odstrasza, bo możliwe jest w tym momencie przybranie na wadze do 10 funtów (4,5 kg). Jest to jednak efekt tymczasowy. Dodatkową wodę da się z organizmu wytrącić równie łatwo, jak do niego wprowadzić.

We wtorek w tygodniu walki zaczyna się odstawianie niektórych pokarmów lub zmniejszenie ich podaży, ale przyjęcie płynów pozostaje wysokie. Zawodnik powinien zacząć spożywać posiłki o wysokiej zawartości tłuszczu, np. ciasteczka kokosowe, siemię lniane, nasiona szałwii hiszpańskiej (chia). Ziarna zapewniają sporo kalorii, choć sprzedawane są w stosunkowo małych porcjach. Rozmiar porcji może niektórych deprymować, ale po zjedzeniu tego typu nasion długo nie odczuwa się głodu, bo tłuszcze trawione są powoli.

Wraz z nadejściem środy w tygodniu poprzedzającym występ zawodnik wkracza w dziesiąty dzień intensywnego nawadniania organizmu. Nadchodzi kluczowy etap procesu zarządzania wagą. Powiedzmy, że w ciągu tych dziesięciu dni zawodnik wypijał około 7,5 litra wody na dobę. W środę powinien wypić tyle samo do godziny szesnastej. Tego dnia większość zawodników osiąga swoją maksymalną wagę, ale wiele masy tracą później podczas snu. Zdarza się, że noc pomiędzy środą a czwartkiem przynosi utratę 10 funtów (4,5 kg). Pod względem pokarmów stałych w środę nie zmienia się nic w stosunku do wtorku.

Najważniejszy jest czwartek, kiedy to zaczyna się odstawianie płynów. Powinno się wtedy pić tylko lodowatą wodę, która pomaga utrzymywać niską temperaturę ciała. Wielu zawodników popełnia w tym momencie błąd, wkładając np. ciepłą odzież w celu wywołania wzmożonego pocenia. Jest to bezcelowe: o wiele ważniejsze jest kontrolowanie odpowiedzi hormonalnej ciała, tak, aby nadmiar wody wydalany był z moczem.

Chodzi tu głównie o poziomy aldosteronu i wazopresyny. Aldosteron to hormon, regulujący użycie sodu. Ludzkie ciało wydala lub wiąże sód w zależności od potrzeb. Jeśli ogranicza się przyjęcie soli na kilka tygodni przed ważeniem, co jest błędem popełnianym przez mnóstwo zawodników, organizm w odpowiedzi wydziela zwiększone ilości aldosteronu,. Skutkuje to związaniem wody, tak, jak miałoby to miejsce w przypadku spożywania dużych ilości soli.

Wazopresyna to hormon antydiuretyczny, regulujący ilość wydalanej przez organizm wody. Im więcej ludzkie ciało produkuje wazopresyny, tym mniej wypaca wody i mniej wydala jej z moczem. Kiedy na przykład krew przerzedza się wskutek długotrwałego odwodnienia, wzmaga się produkcja wazopresyny. Wystarczy upewnić się, że poziom tego hormonu jest niski, żeby łatwo pozbyć się „nadmiarowej” wody z organizmu. Taki właśnie jest cel wzmożonego nawadniania w tygodniach poprzedzających walkę oraz utrzymywania niskiej temperatury środowiskowej, dzięki czemu krew pozostaje gęsta.

W czwartek można zacząć spożywać owoce, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich dni, kiedy to należy unikać wiązania węglowodanów z wodą. Kiedy odcina się podaż wody, węglowodany nie ulegają związaniu w ciele. Dostarczane jest jednak paliwo do właściwego „cięcia” wagi w piątek. Zwiększone spożycie cukrów poprawia samopoczucie, ale masa ciała wciąż spada, dzięki trwającemu procesowi wydalania wody.

Pomocne jest późne wstanie z łóżka w piątek; w tym celu warto położyć się późno w czwartkowy wieczór. Można wspomóc się tu dawką melatoniny lub pochodnych substancji. Cel jest prosty – skoro ważenie odbywa się np. około godziny 18, nie ma potrzeby spędzać długiego dnia z uczuciem wysuszenia i łaknienia.

W piątek po przebudzeniu masa ciała powinna już być bliska pożądanego wskazania. Może to być dosłownie kilka funtów różnicy. Tego dnia pożądana jest konsumpcja niewielkich ilości cukrów. Błędem jest spożywanie w dzień ważenia tzw. „zdrowej żywności”. Być może brzmi to przeciwintuicyjnie, ale to waga posiłku ma w tym przypadku znaczenie. Lepiej w tym dniu zjeść coś słodkiego, nawet cukierki, niż pełnowartościowy, ale ciężki pokarm.

Jeżeli zawodnik nie je przez cały dzień przed wejściem na wagę, pojawiają się zawroty głowy i dezorientacja – i to zanim jeszcze dotrze do sauny (jeśli korzysta z tej metody). Przyczyną jest niski poziom cukru we krwi. Spożycie czegoś słodkiego zapewnia dodatkowy zastrzyk energii.

Ciało ludzkie posiada wbudowany mechanizm, dzięki któremu mózg uznaje, że ilość glikogenu w organizmie jest wystarczająca, jeśli zjemy słodki posiłek. Mechanizm ten zadziała niezależnie od tego, czy faktycznie poziom glikogenu jest odpowiedni, czy nie – jak to ma miejsce podczas gubienia kilogramów.

Pod warunkiem, że cały proces przeprowadzony został prawidłowo, zawodnik wydala resztę „nadmiarowej” wody z potem i moczem dzięki zwykłemu poruszaniu się. Jeśli poziomy aldosteronu i wazopresyny utrzymywane były w pożądanych przedziałach, taka właśnie będzie odpowiedź ludzkiego ciała. W przypadku, gdy do zgubienia pozostaje jeszcze trochę wody, gorąca kąpiel lub żel typu Sweet Sweat są wystarczające.

NAWODNIENIE BEZ UŻYCIA KROPLÓWKI

Pierwszym krokiem jest określenie, ile glikogenu może zmagazynować organizm danego zawodnika. Kiedy znamy ilość czystej masy mięśniowej, znamy też w przybliżeniu ilość glikogenu w ciele osobnika. Zwykle przyjmuje się, że 13 gramów glikogenu przypada na jeden kilogram czystego mięśnia. W przypadku szczególnie muskularnych, odznaczających się niską zawartością tłuszczu w ciele zawodników lub tych, którzy nie mieli długiej przerwy między obozami przygotowawczymi będzie to raczej 14 lub 15 gramów. Organizm przystosowuje się do obciążeń, zwiększając możliwość magazynowania glikogenu.

Kiedy znamy wartość wskaźnika glikogenu, dodajemy do tego 20% – jest to ilość glikogenu, jaki może zmagazynować wątroba. Całościową liczbę dzielimy przez osiem. Pomiędzy ważeniem a walką zawodnik spożywa osiem posiłków i specjalnie przygotowanych mieszanek.

W zależności od stopnia trudności „zbijania” w przypadku danego osobnika oraz jego reakcji na nawadnianie (możliwe napuchnięcie od wody), wypija on dwie-trzy mieszanki. Znajomość dokładnego zapotrzebowania na węglowodany, wynikającego z pożądanej ilości glikogenu pozwala na skomponowanie posiłków oraz „shake-ów”. Pożądana proporcja węglowodanów do białek w pokarmie to 4:1 (4 gramy węglowodanów do 1 grama białka). Jest to idealny stosunek, pomagający w ponownym „naładowaniu” mięśni, czy to po ostrym treningu, czy po odwadnianiu. Białka, a w szczególności BCAA (branched-chain amino acids – rozgałęzione aminokwasy) pomagają otworzyć wewnątrzkomórkowe połączenia, poprzez które węglowodany ładują mięśnie glikogenem.

Osobnym problemem jest fakt, że białka powodują uczucie sytości. Zwykle to efekt pożądany, ale jeśli masz 24 godziny, żeby odbudować zapasy węglowodanów w organizmie, uczucie najedzenia nie jest pomocne. Ważnym jest więc, żeby ilość spożywanego białka dokładnie odpowiadała osobniczym potrzebom.

Spożycie tłuszczy podczas rehydracji powinno być ograniczone do minimum. Tłuszcze to źródło energii, które trawione jest powoli. Wpływa to na pracę całego systemu. Jeśli chcesz odbudować się w ciągu doby, unikasz orzechów, ziaren i tego typu pokarmów.

Znamy zapotrzebowanie zawodnika na glikogen i białko oraz ilości, jakie będą podawane w każdym posiłku. Dodatkowe mieszanki zawierają po łyżce soli kuchennej lub morskiej, co daje 2500 mg sodu. Każdy z „shake-ów” powinien być lodowato zimny. Zawierają one dodatkowo podobną ilość substytutu soli (nu-salt), czyli potasu. Oznacza to, że pod względem zawartości mikroelementów jedna porcja odpowiada w przybliżeniu jednolitrowemu pojemnikowi do kroplówki. Zapewnia przy tym sód, chlor ale i potas, który nie wchodzi w skład standardowej mieszanki dożylnej. Mikstura jest ekstremalnie słona w smaku, a przez to nieprzyjemna w spożyciu.

Pierwszy shake zawiera dodatkowo 20 gramów skrobii kukurydzianej oraz enzymy. Skrobia wchłaniana jest przez jelita bardzo szybko, przez to nie zakłóca procesów trawiennych oraz wchłaniania elektrolitów, zawartych w mieszankach. Zapobiega też wzdęciom na tym etapie. Następnie podaje się 5 gramów BCAA .

Łapczywe, szybkie przełykanie może spowodować wzdęcie żołądka. Dlatego mieszanki powinny zostać wypite powoli.

Kiedy upływa 10-15 minut od wypicia pierwszej porcji mikstury, zalecane jest spożycie napoju regenerującego typu Rockstar recovery itd. Drinki takie zawierają witaminę B oraz kofeinę, przyspieszającą proces wchłaniania glikogenu. Następnie podawany jest kolejny shake, podobny w składzie do pierwszego. Jeśli nie występują sensacje żołądkowe, można rozpocząć przyjmowanie stałych pokarmów. Pierwsze powinny być daktyle. Owoc ten jest pełen potasu, dodatkowo proporcja między wapniem a magnezem (2:1) jest w jego przypadku idealna dla potrzeb odbudowy organizmu. Dodatkową korzyścią jest zawarty w daktylach cukier.

Jeżeli zawodnik czuje się dobrze i zaczyna odczuwać głód, po odczekaniu 45 minut można zrezygnować z podania trzeciego „shake-a”. Po trzech kwadransach przychodzi pora na pierwszy, większy posiłek, znowu wzbogacony jednak o enzymy trawienne.

Następnego dnia zawodnik spożywa pokarmy podobne, jak w normalnym cyklu treningowym. Adrenalina w dniu walki robi swoje, więc porcje powinny być większe. Ważne jest, aby zachować równowagę 4:1 między węglowodanami a białkami. Pokarm spożywa się co 2-3 godziny.

Największy posiłek ma miejsce około 5 godzin przed walką. Powinno się z nim wiązać lekkie uczucie przepełnienia – organizm musi przetrawić do końca wszelkie tłuszcze. Kiedy nadchodzi pora pojedynku, żołądek jest pusty, ale organizm naładowany jest mikro- i makroelementami.

Około 10% metabolizmu przeznaczone jest na trawienie żywności. Jeśli więc ciało wciąż rozkłada pokarm na czynniki pierwsze w porze walki, nie można wykorzystać zasobów energii w 100%.Trawienie wymaga również zwiększonego dopływu krwi do żołądka. Krew ta powinna dotleniać mięśnie podczas zwiększonego wysiłku. Znane wszystkim uczucie „motylków” czy też mrowienia w brzuchu występuje właśnie wtedy, kiedy krew przepompowywana jest z jamy brzusznej do kończyn.

KORZYŚCI WYPŁYWAJĄCE Z UŻYCIA KROPLÓWKI

Jeżeli wszelkie opisane powyżej procedury zostaną dopilnowane, zawodnik nawodni się po zbijaniu wagi równie dobrze, jak miałoby to miejsce przy użyciu kroplówki. Przewagą kroplówki jest oszczędność czasu oraz fakt, że zawodnik nie musi przełykać bardzo słonych i niesmacznych mieszanek. Kroplówka może zostać użyta (mowa tu o niestandardowej mieszance) np. do naładowania ciała potasem, żeby zrównoważyć podaż sodu.
 Autor komentarza: StewRoid
Data: 15-08-2015 15:46:18 
Eh też zastanawiałem się nieraz czy w ogóle ktoś w Europie to stosuje. W niższych kategoriach wagowych, za oceanem ta róznica pomiędzy gabarytami zaowdników jest naprawdę widoczna i faktycznie wnoszą oni po ok 10% więcej, natomiast w wadze cruiser chyba tego brakuje. Widać nawet zachowanie po ważeniu gdzie większość zawodników amerykańskich od razu po wadze siega po bidony. i uzupełnia płyny i zapewne glikogen z shakerów. Przecież pozawala to walczyć sporo większym zawodnikom w niższej wadze co jest ogromną przewagą.
 Autor komentarza: sugarleonard
Data: 15-08-2015 16:02:51 
Oby Głowacki nie okazał się mistrzem w koksie:)
 Autor komentarza: Antonioo
Data: 15-08-2015 16:10:15 
Głowacki pobił nie tylko Hucka ale wszystkie dotychczasowe sukcesy bokserskie w Polsce. Zdetronizował wieloletniego mistrza świata, Adamek miał wakat z Briggsem który mistrzem nie był. Włodarczyk tak samo zdobył pas po wakacie z USS później Frago ale to też tymczasowy mistrz. Jedyna analogia to że ukradł widowisko i dotąd był no name :)
 Autor komentarza: Krzyzak
Data: 15-08-2015 17:27:55 
Huck popełnił błąd jadąc do USA a Główka to brutalnie wykorzystał . Jesli dojdzie kiedyś do rewanżu ... ciekawie by było
 Autor komentarza: Maniek1986
Data: 15-08-2015 17:38:52 
po co dawac rewanz gosciowi ktory:
nie szanuje cie
fauluje
nasmiewa sie
mimo wszystko potrafi uderzyc
nie ma pasa
nie gwarantuje kasy
sa ciekawsze wyzwania w 100% osiagalne dla Główki w formie z tej walki, wg mnie leje wszystkich mistrzow. Jak wlodarczyk potrafil trafic tak glowka i umie przyjac i walczyc a i rzucic sie na wojne jak trzeba
 Autor komentarza: Maniek1986
Data: 15-08-2015 17:39:23 
chociaz pewnie huck bedzie mial nie najgorsze miejsce w rankingu i zaraz mzoe byc obowiazkowym...
 Autor komentarza: rocky86
Data: 15-08-2015 17:45:23 
Antonioo

Adamek zdobyl pas w CW detronizujac Cunna, czyli panujacego mistrza.
 Autor komentarza: OjciecZradioMaryja
Data: 15-08-2015 18:14:42 
Maniek1986
w usa ciezko bedzie w tej kategori o dobrze platne walki bo niby z kim ???kasa jest w rosji ale tez i mozliwosc wala przy wyrownanej walce raczej pewna tak wiec rewanz w usa potakiej 1 walce chyba by sie swietnie sprzedal i glowka by niezla kase przytulil wiec mimo ze masz racje ze za zachowanie nnie powinno sie dac to ze wzgledow finansowych np po odbudowie hucka nad jakims amerykancem bylby chyba dobrym pomyslem finansowym
 Autor komentarza: Antonioo
Data: 15-08-2015 18:45:17 
rocky86
Tak Adamek pokonał USS ale co to był mistrz po 2 obronach :) oczywiście nie umniejszając sukcesu natomiast Główka robił gościa który panował znacznie dłużej.
 Autor komentarza: spienionyjohny
Data: 15-08-2015 19:57:51 
Antonioo według mnie pokonanie USS i to w takim stylu jak Adamek jest nie mniej warte niż zwycięstwo Główki, bo moim zdaniem USS jest lepszy od Hucka a do tego niezapominajmy, że Huck tak naprawde przegrał z Lebiediewem,Arslanem i Afolabim...
 Autor komentarza: Maniek1986
Data: 15-08-2015 20:00:57 
no rosja to na pewno wal przy wyrownanej, skoro tu na niby neutralnym gruncie lecial przekret -2x96:93 i 1x95:4. Na spokojnie mi wyszlo 97-92 a przy uklonie dla tego chama 96-93 ale dla Główki.
No w rewanżu gaże się odwracaja, tylko czy Huck by chcial takiej walki? ;P
Z drugiej strony hmm wydaje mi się że lebiediew jest juz wypalony przestraszony i rozbity, drozd nie jest ani tak silny ani wytrzymaly jak huck. Chakijewy kurdiaszowy co pokazala ta walka to nie jest ten poziom, kurdiaszow polegnie z pierwszym ktory bedzie chcial sie bic.
Fajnie jakby tego hernandeza pozbawil pasa ale rozżaleni a za razem tchurzliwi juz teraz niemcy nie wypuszcza go na niszczyciela.
 Autor komentarza: leonidas793
Data: 15-08-2015 20:48:59 
Gatulacje dal naszego nowego mistrza! w nocy chyba cały blok obudziłem tak sie darłem:) Dla takich walk kocha sie boks, huck ten prymitywny cepiarz zarozumiały oszust został w taki sposób pobity dostał za te wszystkie oszustwa faule jego widok leżacego jak szmata na linach był dla mnie bezcenny. Głowka pokazał ogromen jaja serducho i wyrachowanie najlepiej podobały mi sie 2 momenty , po nokdaunie w 6 rundzie huck rusza go dobic odsłonięty a Krzys zamiast klinczu i gardy idzie na wymiane i wsadza mu 2 soczyste lewe sierpowe:) a drugi po nokdaunie na hucku jak Krzys z zimna krwią go wykonczył nie bił na pałe tylko jeszcze spokojnie uderzył po dole zeby go otworzyc na góre a potem to juz tylko dobicie cepiarza:)
 Autor komentarza: LennoxLewisLion
Data: 15-08-2015 21:26:29 
@leonidas793
Twój cytat:"...po nokdaunie w 6 rundzie huck rusza go dobic odsłonięty a Krzys zamiast klinczu i gardy idzie na wymiane i wsadza mu 2 soczyste lewe sierpowe:)..."
#
#
#
Podobnie jak Martinez z Chavezem, też nie klinczował, tylko poszedł na wymianę.
===============================================================================
@leonidas793
Twój cytat:"...drugi po nokdaunie na hucku jak Krzys z zimna krwią go wykonczył nie bił na pałe tylko jeszcze spokojnie uderzył po dole zeby go otworzyc na góre a potem to juz tylko dobicie cepiarza:)..."
#
#
#
Dokładnie.
Podobnie zrobił Adamek w walce z Banksem.

Głowacki poczuł krew i wykończył rywala.
Fonfarze trochę właśnie tego brakuje.
 Autor komentarza: LennoxLewisLion
Data: 15-08-2015 21:28:32 
Aha, dodam, że te ciosy Głowackiego po nokdaunie były niezwykle precyzyjne, prawie wszystkie doszły celu z zabójczą skutecznością.
 Autor komentarza: LennoxLewisLion
Data: 15-08-2015 21:32:35 
W ogóle walka była przyjemna dla oka.
Nie było męczących klinczów, tylko twarda, ale też techniczna walka.
Sędzia choć spocony, nie napracował się zbyt wiele, no chyba, parę razy miał kłopoty, żeby Hucka uspokoić pod koniec paru rund, bo pajacował.
 Autor komentarza: LegiaPany
Data: 15-08-2015 21:38:18 
huck ten prymitywny cepiarz zarozumiały oszust został w taki sposób pobity dostał za te wszystkie oszustwa faule jego widok leżacego jak szmata na linach był dla mnie bezcenny.

:) to samo
 Autor komentarza: val198
Data: 15-08-2015 22:26:51 
Tyle lat czekałem na ten moment żeby ktoś porządnie wpieprzył temu cepiarzowi , no i się w końcu doczekałem a że jest to Polak to tym bardziej cieszy. Drugi nokaut na Hucku i jego dobicie bezcenne.
 Autor komentarza: Maniek1986
Data: 15-08-2015 22:51:39 
No najpierw za bicie po gongu i uderzanie w pekniety luk aby rozwalic go bardziej to od utraty pkt po dyskwalifikacje.
Co do sedziego mam miesznane uczucia czy chcial dac glowce szanse czy huckowi na efektowne ko podczas debiutu w usa. Tylko nikt nie przewidzial ze krzysiek zamiast klinczu wybierze wojne i 4 strzalami z armaty odstraszy niemiaszka
 Autor komentarza: MadButcher
Data: 15-08-2015 23:32:13 
Autor komentarza: spienionyjohny Data: 15-08-2015 13:57:29
A niedługo przeczytamy, że Główka był na koksie... oczywiście żartuje i gratuluje pięknego sensacyjnego zwycięstwa! zobaczyłbym walkę ze Specnazem, Quasimodo jest już mocno rozbity i Głowacki nie byłby na straconej pozycji.
#
#
Przyznam szczerze, że też o tym myślałem. Z jednej strony trochę szkoda, że Głowacki nie spuścił tego manta Huckowi w Niemczech. Bezcennym byłoby zobaczyć nie tylko znokautowanego Hucka poza ringiem, ale też zobaczyć jak ta liczna gawiedź niemieckich bokserskich analfabetów cichnie w przerażeniu :-)

Ale gdyby Główka walczył z Huckiem w Niemczech, to być może niebawem pojawiłaby się "sensacyjna wiadomość" o pozytywnych testach antydopingowych Głowackiego.
W Stanach prawdopodobieństwo czegoś takiego jest dużo mniejsze. Hucka nikt tam nie zna, każdy ma gdzieś, nie jest tam gwiazdą.
 Autor komentarza: MadButcher
Data: 15-08-2015 23:34:55 
Autor komentarza: rogal Data: 15-08-2015 14:38:02
Huck to mistrz legendarny, będący u szczytu... siejący postrach zawodnik.
#
#
Tutaj trochę przesadziłeś. Wiadomo było od dawna, że Huck nie jest wcale taki mocny, że jest prymitywny boksersko, że często fauluje, że jest przereklamowany. No i te jego kontrowersyjne werdykty, których było przecież bardzo dużo. Poczynając już od samego zdobycia pasa WBO z Ramirezem.
 Autor komentarza: LennoxLewisLion
Data: 15-08-2015 23:49:10 
@Maniek1986
Twój cytat:"Tylko nikt nie przewidzial ze krzysiek zamiast klinczu wybierze wojne i 4 strzalami z armaty odstraszy niemiaszka"


Hahaha, dobry,trafny i zgodny z faktami koment!

Tak było, dokładnie tak było!

Nie wiem skąd u Naszego taka siła psychiczna,fizyczna, chęć przetrwania i zwycięstwa?

Prawdziwy Kozak!
 Autor komentarza: Mario1977
Data: 16-08-2015 11:57:16 
A ja widze takie podobienstwo ze obaj skradli gale dla siebie. I Tomek wtedy i Krzysiek teraz byli bliscy przegranej. Adamek przez kontuzję, a Głowka przek nokaut. Obaj wytrwali i zrobili to bylo ciezkie do zrobienia. Wygrali oczywiscie dla siebie ale i dla Polski. Z perspektywy czasu chyba jednak lepiej smakuje wygrana Krzyska, bo bądź co bądź duzo mniej oczekiwana, zaledwie kilkanasciegodzin temu no i chyba najważniejsze nad mendą jakich mało, nad kims kto szacunek ma tylko dla siebie.
 Autor komentarza: skud
Data: 16-08-2015 19:53:18 
gLOWKA CALA POLSKA JUZ CIBIE KOCHA
 Autor komentarza: Maniek1986
Data: 16-08-2015 21:32:16 
Autor komentarza: MadButcher

W Stanach prawdopodobieństwo czegoś takiego jest dużo mniejsze. Hucka nikt tam nie zna, każdy ma gdzieś, nie jest tam gwiazdą.

jak Szpilka to powiedzial to spadly na niego gromy krytyki
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.