MAŁE PIĘŚCI: NOWE WOJNY SUKCESYJNE (cz. 2)

Druga część proroczej oktalogii ''Małych pięści'', która opisuje przebieg najważniejszych walk nadchodzącego okresu bezkrólewia. Tym razem bierzemy na warsztat pojedynek Kowaliow vs Stevenson, jak zawsze rzucając wyzwanie dziennikarzom i czytelnikom. Ta wojna się nigdy nie skończy.

ROSYJSKI KRYPTONIT

       Amerykanie często używają określenia ''artysta nokautu''. Dotyczy ono zawodników, którzy specjalizują się w sztuce kończenia walk przed czasem. By wykonać egzekucję, prawdziwym artystom nokautu wystarczy jeden cios lub krótka kombinacja. Wielu z nich boksuje finezyjnie, dodając do wrodzonej siły uderzenia szeroko rozumianą technikę. Koronnym przykładem artysty nokautu o mistrzowskich umiejętnościach jest Sugar Ray Robinson, powszechnie uważany za najlepszego boksera w historii. Jeśli natomiast chodzi o współczesne przykłady, warto wyróżnić dwóch czempionów wagi półciężkiej, Siergieja Kowaliowa i Adonisa Stevensona. Prawdopodobnie rozegra się między nimi walka o jedno z czołowych miejsc rankingów P4P. Będzie to spektakl wybitny, zapamiętany przez potomnych.
       Kowaliow i Stevenson są owiani złowieszczą sławą. Mają na koncie historie mrożące krew w żyłach. W 2011 roku ''Krusher'' zabił Romana Simakowa, który stracił przytomność podczas walki i nigdy jej nie odzyskał. Śmierć jest ryzykiem wliczonym w bokserską pracę, nie można oskarżać Kowaliowa o morderstwo z premedytacją. Rosjanin zachowuje się jednak w ringu jak psychopata, zauważył to między innymi komentator HBO Jim Lampley. ''Istnieje ciemna strona charakteru Siergieja. Ranienie przeciwników sprawia mu przyjemność''. Celebruje prowokacyjne gesty, bezlitosne słowa i obojętność wobec cierpienia. Niczym Putin wcielony. 

          Dużo mniej mówi się obecnie o przeszłości kanadyjskiego ''Supermana''. Urodzony na Haiti bokser był w młodości okrutnym alfonsem. Razem ze wspólnikiem założył w 1998 roku agencję Obsession, która mieściła się na przedmieściach Quebec. ''Pracujące'' tam dziewczyny były regularnie gwałcone i bite, zostawiano im jedynie pieniądze na jedzenie. W ramach kary Stevenson zakładał swoim ofiarom rękawice bokserskie i urządzał krwawe turnieje. Trafił potem do więzienia na prawie dwa lata. Klawisze twierdzą, że nigdy nie spotkali tak brutalnego więźnia.

       Trudno wskazać zdecydowanego faworyta tej walki. Jedno wydaje się pewne - ''Krusher'' i ''Superman'' pasują do siebie, ich oryginalne style będą ze sobą harmonizować. Kanadyjczyk szachuje przeciwników prawym prostym i nieustannie szuka miejsca dla kontrującego lewego. Bije nim bardzo mocno i celnie, rzadko marnuje ciosy. Nie pozwala się także zamykać w narożnikach, krąży wokół rywali z gracją i wyczuciem. Jest klasycznym produktem gymu Kronk. Doskonale opanował podstawowe elementy i nadał im wyrafinowaną formę. Wszyscy wiedzą, jak będzie atakował, niewielu jest w stanie cokolwiek zrobić. Stevenson to ważąca 80 kilogramów wersja Guillermo Rigondeaux. Mniej efektywna od Kubańczyka w obronie, lecz silniejsza w ofensywie. Może sprawić Rosjaninowi sporo kłopotów dojrzałym stylem i przewagą zasięgu ramion. Ale jeżeli miałbym stawiać pieniądze na któregoś z killerów, zaufałbym bestii z Czelabińska. ''Krusher'' wnosi do ringu nowoczesną technologię. Bez wysiłku składa kombinacje niesygnalizowanych ciosów. Uderza w ruchu, zaskakując inwencją. Na przykład po kilku zwodach zaczyna akcję prawym, dokłada lewy prosty i kolejny prawy. Kiedy rywal ciągle stoi, w ruch idą sierpowe - ''na łeb i na schaby''. Ciężkie ręce, timing, szybka praca nóg. Arsenał ''Krushera'' jest bogaty. Sam Bernard Hopkins nie zdołał go zneutralizować. W walce ze Stevensonem Rosjaninowi pomoże również inna zaleta - lepsza odporność. Myślę, że przetrwa ewentualny kryzys i prędzej czy później złamie Adonisa inteligentną presją. Zraniony ''Superman'' pójdzie na dno.

CZĘŚĆ PIERWSZA - ''ZEMSTA CZARNEGO CHULIGANA'' >>>

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

Biłuński zadebiutował na łamach Bokser.org w czerwcu 2011 roku. W ciągu dwóch lat stworzył cztery autorskie cykle: "Artyści ringu", "Boxiana", "Styl robi walkę" i "KSB". Prezentował charakterystyczny styl, który często polaryzował opinie czytelników. Obecnie Biłuński tworzy reportaże dla wydawnictwa Ebr.

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: Cooperek
Data: 28-03-2015 18:15:33 
"Kowaliow i Stevenson są owiani złowieszczą sławą. Mają na koncie historie mrożące krew w żyłach. W 2011 roku ''Krusher'' zabił Romana Simakowa, który stracił przytomność podczas walki i nigdy jej nie odzyskał. Śmierć jest ryzykiem wliczonym w bokserską pracę, nie można oskarżać Kowaliowa o morderstwo z premedytacją. Rosjanin zachowuje się jednak w ringu jak psychopata, zauważył to między innymi komentator HBO Jim Lampley. ''Istnieje ciemna strona charakteru Siergieja. Ranienie przeciwników sprawia mu przyjemność''. Celebruje prowokacyjne gesty, bezlitosne słowa i obojętność wobec cierpienia. Niczym Putin wcielony. "

Porównanie z tyłka do Putina i jeszcze wideo z Władimirem. Ale jaja :D
 Autor komentarza: Barkley00
Data: 28-03-2015 18:20:09 
Genialne artykuł. W ogóle cała ta seria MAŁE PIĘŚCI: NOWE WOJNY SUKCESYJNE. Dawno z taką przyjemnością nie czytałem dłuższych tekstów na orgu. Inteligentne spojrzenie, trochę historii, poczucie humoru:) oraz przyjemny dla czytelnika styl pisania. Jak dla mnie zwycięzca walki Kowaliow v Adonis trafia do top 3 P4P. Faworytem oczywiście Rosjanin, ale Haitanczyka nie należy lekceważyć.
 Autor komentarza: soulfoodboxing
Data: 28-03-2015 18:24:46 
Haters gonna hate, a TBE wciąż wygrywa.
 Autor komentarza: szansepromotions
Data: 28-03-2015 19:00:06 
tak jak wcześniej pisałem , udało się Panu znaleźć odpowiadający styl.
Tekst bardzo dobry ,
Pozdrawiam
 Autor komentarza: maciejka
Data: 28-03-2015 19:55:42 
Pan Jakub jak zawsze trzyma wysoki poziom. Właśnie dla takich tekstów wpadam na orga, który nikomu nie ujmując, poziomu ostatnio nie trzyma. Prośba do autora, więcej ... więcej ..... więcej.
Pozdrawiam.
 Autor komentarza: Woolite
Data: 28-03-2015 19:59:49 
Ostatnimi czasy poznałem teksty i nie koniecznie polubiłem redaktora Biłuńskiego. Ale przyznaję, że na boksie chłop się zna.
 Autor komentarza: Barkley00
Data: 28-03-2015 20:10:58 
Autor komentarza: Woolite
Data: 28-03-2015 19:59:49
Ostatnimi czasy poznałem teksty i nie koniecznie polubiłem redaktora Biłuńskiego. Ale przyznaję, że na boksie chłop się zna.

*
*

A tak z ciekawości, co się Tobie w tych tekstach nie podobało?
 Autor komentarza: zniszcze
Data: 28-03-2015 20:25:52 
Przeważane pompowanie takich walk konczy sie ku zdziwieniu ekspertow na werdykcie punktowym poniewaz obydwaj maja do siebie respekt i walcza zachowawczo bo wiedza jak minimalny blad moze miec skutki
 Autor komentarza: coolpix
Data: 28-03-2015 20:52:18 
warsztat autora ewoluuje w bardziej przystępną dla mnie formę,ciągle pozostajac oryginalnym.nie bardzo mogę się zgodzić tylko np. ze stwierdzeniem,że stevenson to większa wersja rigo.
 Autor komentarza: jassin
Data: 28-03-2015 20:57:25 
A ja bym stawial na Stevensona, mysle, ze wiele osob przecenia Kowaliowa, aczkolwiek szczeke ma wytrzymala. Pascal go trafil pare razy czysciutko nA szczeke, a ten nic...
 Autor komentarza: Woolite
Data: 28-03-2015 21:13:01 
@Barkley00
Pogląd, że ring girls to biedne istoty, które są wykorzystywane i należy z nich zrezygnować w bokserskim show. O tym tutaj: http://www.bokser.org/content/2015/03/14/140013/index.jsp
Czy predykcja starcia KlitschoVWilder nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością, napisana w stylu nerda zakochanego w fantasy, tutaj: http://www.bokser.org/content/2015/03/22/120059/index.jsp

To moje prywatne zdanie o redaktorze, ale jak czytamy krótką metryczkę zamieszczoną pod tekstem dostał to, czego chciał.
 Autor komentarza: Ygnac
Data: 28-03-2015 21:24:26 
Artykuł dobry.
Porównanie do Putina niestety z d... wzięte. Może spodobać się tylko totalnym lemingom, znającym świat wyłącznie z telewizji.
 Autor komentarza: Barkley00
Data: 28-03-2015 21:55:00 
Woolite

Czy predykcja starcia KlitschoVWilder nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością, napisana w stylu nerda zakochanego w fantasy, tutaj: http://www.bokser.org/content/2015/03/22/120059/index.jsp

*
*

Nie bardzo rozumiem. Chodzi tobie o to, że tekst faworyzuje Wildera jako ciekawszą postać dla boksu i że "dobrze by było" gdyby Deontay znokautował Władzie?
 Autor komentarza: Woolite
Data: 28-03-2015 22:24:55 
@Barkley00, nie.
Jeśli już mam się odnieść do tekstu o WładVWilder, po prostu nie spodobał mi się styl, w którym redaktor opowiedział o domniemanym przebiegu walki. Przebiegu, który w mojej opinii nie ma żadnych podstaw w rzeczywistości. Autor również wie, że taki scenariusz się nie ma prawa wydarzyć, więc w jakim celu takie coś publikuje?
 Autor komentarza: KapralWiaderny
Data: 28-03-2015 22:49:29 
Plus dla autora. Dobry tekst.
 Autor komentarza: Enginer86
Data: 29-03-2015 21:29:09 
jak można porównywać ,,złą sławę'' alfonsa, bandyty i kryminalisty do sportowca którego rywal w wyniku splotu nieszczęśliwych okoliczności stracił życie. Każdy może mieć tętniaka i umrzeć w każdej chwili a boks to przecież sport kontaktowy. Redaktorze Biłuński daj sobie spokój z pisaniem i zajmij się wypiekiem pieczywa. A ten filmik z Putinem? What the fuck?
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.