WBA ŚLADAMI WBC? TISZCZENKO W DUBAJU O PAS WBA WAGI BRIDGER?

To jeszcze nie jest oficjalna informacja, ale federacja WBA może pójść śladem WBC i zatwierdzić nową kategorię - bridger (101,6 kg). Przypomnijmy, że panującym mistrzem świata pozostaje Łukasz Różański (15-0, 14 KO).

Jak dotąd mieliśmy tylko dwóch championów w krótkiej historii tej dywizji. Pierwszym został Oscar Rivas, ale przez kłopoty zdrowotne musiał zakończyć karierę. W kwietniu Różański zdemolował Alena Babicia i przejął wakujący tytuł.

Jak dotąd pozostałe trzy federacje - IBF, WBA i WBO, nie wspierały pomysłu WBC. Teraz jednak coraz głośniej o tym, że podobne kroki mogą podjąć władze World Boxing Association. Niemiecka media podają datę, miejsce oraz skład takiej walki o wakujący pas WBA.

Taki pojedynek miałby odbyć się rzekomo 9 grudnia w Dubaju. A o wakujące trofeum mieliby zaboksować Leon Harth (22-5-1, 13 KO) oraz Jewgienij Tiszczenko (12-1, 7 KO), mistrz olimpijski z Rio (2016) w wadze -91 kg.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: Ariosto
Data: 18-11-2023 00:34:01 
Byłem krytykiem tej kategorii i trochę nadal jestem, ale chodzą słuchy, że Czesi robią badania, wg których statystycznie szczyt 'wygrywalności' przypada koło 110 kg :). Oczywiście to są drobne różnice i oczywiście nie chodzi o to, żeby Fury schudł do 100kg a Usyk przytył, tylko w uproszczeniu z dwóch przeciętnych bokserów, jeden powiedzmy 100 kg a drugi 110 kg, pierwszy wygra w 49 przypadkach na 100 a drugi 51, co sugeruje, że ci mniejsi mają jednak trochę pod górę.
Przy czym ze względu na pieniądze topowi cruiserzy i tak będą szli prosto do HW, a o bridger jeszcze długo będzie się bić realnie trzecia dziesiątka dużych CW i małych HW...
 Autor komentarza: hms
Data: 18-11-2023 08:08:21 
Kiedyś cruiser była taką kategorią, zawodnicy jak Spinks, Moore czy RJJ nawet o nią nie zahaczali przeskakując z LHW do HW więc myślę, że potrzeba trochę czasu i jakiegoś poważnego mistrza, który będzie w bridger chwilę panował żeby stała się poważną kategorią
 Autor komentarza: Hugo
Data: 18-11-2023 08:46:58 
Krok w dobrą stronę, bo ludzie przez ostatnie 50 lat mocno "urośli" i dzisiaj co drugi mężczyzna na ulicy to jest w przedziale 180-190 cm wzrostu, więc trzeba najcięższe kategorie zagęścić. Może wybitni o wadze 100 kg mogą skutecznie rywalizować z takimi po 120 kg, ale taki co naturalnie waży 95-100 kg, to na dziś nie ma swojej kategorii w boksie. Tylko dlaczego dwóch leszczów ma boksować o pas? Przecież są dużo lepsi. Połowa kategorii cruiser przejdzie do bridger, jak pojawi się tam poważna rywalizacja i poważna kasa.
 Autor komentarza: puncher48
Data: 18-11-2023 10:39:54 
Z bridger będzie jak swego czasu z federacją WBO, kiedyś traktowana po macoszemu, a dzisiaj prestiżowy pasek. Projekt został odpalony, a teraz potrzeba czasu, aby nabrał odpowiedniej renomy i szacunku.
 Autor komentarza: Ariosto
Data: 18-11-2023 23:41:47 
Ludzie urośli, zgadza się i na to są konkretne badania, także dotyczące konkretnie walk mistrzowskich w HW.
Pytanie jest do jakiego punktu to daje przewagę. Bo przecież można zrobić kategorie 120 kg, 130 kg itd., żeby ważący 120 kg Joyce nie musiał toczyć nierównego boju z ważącym 30kg więcej Millerem :).
Także bokserzy ważący naturalnie nawet pod 100 kg nie mają problemu, bo sobie zbiją do cruiser. Pytanie dotyczy jednak sfery powiedzmy 102 - 105 kg, gdzie zbijanie kilkunastu kg to już zaczyna być problem. Pytanie, czy tacy goście nadal mają pod górę. Czy 105 kg przeciw 110 kg to jest jak superśredni z półcięzkim, czy tak jak Joyce z Millerem :). I ze statystyk wynika, że delikatnie to pierwsze.
Także bridgerweigth może i ma tu jakieś 'antropometryczne' uzasadnienie, ale druga kwestia jest taka, czy to się sprzeda. I moim zdaniem się nie sprzeda jeszcze przez długie lata, bo prawdziwe pieniądze są w HW i zawsze będą, także jak ktoś jest wybitny, to pójdzie od razu z CW do HW, a nie-wybitnych ciężko będzie sprzedać nawet jak się ich przystroi we wszelkie możliwe pasy.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.