BELLEW I FROCH ZGODNI: SĘDZIA MIAŁ RACJĘ, TO BYŁ FAUL

Pierwsze powtórki sugerowały, że cios zadany przez Daniela Dubois (19-2, 18 KO) w piątej rundzie był prawidłowy. Ale już kolejne ujęcia pokazały, iż Aleksander Usyk (21-0, 14 KO) został sfaulowany. Widzą to nawet (niektórzy) brytyjscy pięściarze.

Doświadczony arbiter Luis Pabon miał ułamek sekundy na podjęcie decyzji, nie miał powtórek, trudno więc było go krytykować. Ale dokładne powtórki pokazują, że raczej się nie pomylił.

- Sędzia miał rację i podjął dobrą decyzję. Cios był trochę poniżej pasa i Usyk zaslugiwał na dodatkowy czas, bez względu na to, czy był to zamierzony faul, czy nie - stwierdził Carl Froch, były trzykrotny mistrz świata kategorii super średniej.

- Z faktami się nie dyskutuje. A fakt jest taki, że to był cios faulujący. To nie jest moja opinia, tylko fakt - wtrącił do dyskusji Tony Bellew, dawny champion wagi cruiser, dołączając zdjęcie z innej kamery. Prezentujemy to zdjęcie zresztą poniżej.

- Z innego ujęcia faktycznie widać, że cios był nieprawidłowy - stwierdził w podobnym tonie ceniony brytyjski trener Dave Coldwell.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: poszukiwacz
Data: 28-08-2023 14:39:50 
Jeden z tego forum chciał "ludzi boksu", to ma opinie brytyjskich "ludzi boksu". A to oznacza, że fakty (nagranie z powtórką) są tak ewidentnie czytelne, że nawet ziomkowie Dibuły widzą jak było. Teraz czas aby psycho antyfani boksu zapomnieli na moment, że Usyk to ukrainiec i też przyznali, że sędzia miał rację i uszanowali, że na tronie zasiada prawowity szef a nie uzurpator. Uzurpator (bo takim się stał z pretendenta po marudzeniu i jękach) został skończony ciosem prostym a niby z niego taki "prawdziwy ciężki" co waciakowi "piekło" zgotuje.
 Autor komentarza: Marduk
Data: 28-08-2023 14:41:28 
Przecież widać, że tak. To nie był cios w pas. To był cios, gdzie środek rękawicy znajduje się na delikatnie poniżej dolnej granicy pasa i powierzchnia rękawicy w większej połowie znajduje się poniżej pasa co widać na wyżej załączonym obrazku. Na serio nie wiem skąd te kontrowersje.
 Autor komentarza: Marduk
Data: 28-08-2023 14:42:05 
Reasumując to jak najbardziej był faul.
 Autor komentarza: Marduk
Data: 28-08-2023 14:43:50 
Zresztą gdyby to nie był faul to by Bibuła jeszcze w trakcie walki jęczał, że to był cios przepisowy, a sam wiedział, że walnął za nisko. Dopiero potem się zorientował, że może dałoby się zmienić narrację i wcisnąć kit, że to był faul, zwłaszcza po wypowiedziach takich "geniuszy" jak Chisora.
 Autor komentarza: rentier
Data: 28-08-2023 14:45:50 
To zdjęcie tu w artykule mówi wszystko. Zobaczcie o co zahacza pięść Dubois: on zahacza prawie że wysokości jaj, powiedzmy że z 2 cm nad maksymalnie. Teraz walnicie się takim ciosem w te okolice i kurwa zobaczymy czy Was jajka nie zabolą. Tym bardziej rękawicą która ma większą objętość.

Nie ma co nawet wyjaśniać, jak ktoś dalej tego nie rozumie to jest chory psychicznie i tyle.
 Autor komentarza: Introwertyk
Data: 28-08-2023 14:50:45 
Warto dodać że Team Dubois trzyma się cały czas tylko tej 5 rundy i rzekomym oszustwie Usyka, bo ludzie na wyspach sami są mocno rozczarowani postawą Dibuły, a raczej momentem w którym się poddał. Nie pierwszy raz w karierze. I teraz wyobraźmy sobie że taki bezpłciowy quitter miałby być mistrzem świata. To byłby upadek HW.
 Autor komentarza: Ariosto
Data: 28-08-2023 15:03:42 
W ogóle większość z krytyków decyzji sędziego wygłasza opinie typu "prawidłowy cios w pęcherz", co właściwie samo zamyka dyskusję i nie wymaga odpowiedzi, może poza linkiem do przepisów i atlasu anatomii. Chyba że Usyk ma pęcherz powyżej pępka. Zdziwiłbym się, ale spoko, Peszko ma 4 nerki więc w zasadzie wszystko jest możliwe.
 Autor komentarza: okewaja
Data: 28-08-2023 15:07:02 
Trudna i bardzo dobra decyzja - premia dla sędziego. Dubois całą walkę celował na granicy faulu
 Autor komentarza: poszukiwacz
Data: 28-08-2023 15:15:04 
"My będziemy chcieli zrobić z tego nawet brzydką, ale fizyczną walkę - mówi Don Charles, trener Daniela Dubois (19-1, 18 KO)" trener dibuły zapowiadał w swojej "taktyce" nastawienie na "brzydką walkę". Co to niby miało oznaczać jak nie walkę przynajmniej na pograniczu faulu? Ja rozumiem, że Usyk wszystkie swoje ważniejsze walki toczył na obcym terenie ale chyba ludzie Dibuły liczyli, że przyjadą zrobią "brudną" walkę z niskimi ciosami na pograniczu a ringowy potraktuje ich a nie Usyka po gospodarsku a tu zonk i stąd to ich skomlenie, którego uczciwi "ludzie boksu" ziomkowie nawet nie popierają bo im było to wstyd robić.
 Autor komentarza: marcinm
Data: 28-08-2023 15:45:11 
@Introwertyk
"Team Dubois trzyma się cały czas tylko tej 5 rundy" - w punkt, dlaczego media nie zauważają że kruchy mentalnie Daniel dostawał w pape przez cała walke.

Ogolem jestem mocno zdziwiony, że wyrosła taka "aferka" po tej walce. Caly szum wynika tylko i wylacznie z tego, ze ludzie maja w podswiadomosci "cios ponizej pasa" jako cios w jajca co jest absurdem.

Dubois to powinien isc do psychologa sportowego (ale nie do tego co chodzi AJ xd) bo w innym przypadku będzie najmanem boksu, facet po jabie kleka, nie jest naruszony i daje sie wyliczyc - powinni mu potracic z gaży ;). Usyk jako jedyny z tego teatru obraca wszystko w zart i slusznie, powinien tylko dodac że chetnie wyskoczy do rewanzu jak Warren wylozy 50 baniek.
 Autor komentarza: pankracy
Data: 28-08-2023 16:17:40 
Czy ktoś wie dlaczego Dubois nie został ukarany odjęciem punktu po tym ciosie?Przecież Pabon już w drugiej i trzeciej rundzie zwracał mu uwagę, że bije za nisko.Kiedy zatrzymał walkę po nieprzepisowym ciosie w piątej rundzie dając Usykowi odpocząć to automatycznie powinien zabrać punkt Anglilowi.O co tu ku.wa chodzi?
 Autor komentarza: Hugo
Data: 28-08-2023 16:57:43 
To zdjęcie jest nieco mylące, bo idący z dołu cios jeszcze nie doszedł. Obejrzałem na Boxingnews24 Forum całą analizę klatkę po klatce i faktyczne miejsce uderzenia jest o jakieś 2-3 cm wyżej, tak że górna część rękawicy Dubois jest powyżej krawędzi spodenek Usyka. Nie zmienia to faktu, że był to faul. Ale np. Kowalow oberwał dużo niżej. Tam górna część rękawicy Warda była z 7 cm poniżej krawędzi spodenek.
 Autor komentarza: Ogar
Data: 28-08-2023 17:00:07 
Przecież to zdjęcie nie dowodzi niczego, ewidentnie zrobione za wcześnie. Nie da się stwierdzić tutaj kiedy pięść zetknie się ze spodenkami. Wystarczy zrobić stopklatkę ułamek sekundy później i ręka ląduje dużo wyżej.

To zdjęcie jest dużo lepsze z podobnego ujęcia, bo widać zmarszczone spodenki od uderzenia, tylko trzeba zwrócić uwagę, że uderzenie bite pod takim kątem nie trafi nadgarstkiem tylko bardziej okolicą kciuka.

https://zapodaj.net/images/b33aacb8ac578.jpg
 Autor komentarza: Krisu
Data: 28-08-2023 17:26:32 
Hugo, Ogar

Zgadza się, moment uchwycenia za wcześnie, cios jeszcze nie doszedł i widać, że szedł z dołu. Na spodenkach rękawica wylądowała wyżej, dokładnie na pasie od spodenek.
 Autor komentarza: ChudyByk
Data: 28-08-2023 17:26:39 
Ogólnie to zauważcie .... Po ciosie na jaja zawodnicy krzycA w bólu i trzymaja sie za jajca, ale moga normalnie oddychac.
Tutaj usyk nie zlapal sie za jaja ani nie kwiczal. Bólu też bylo widac ze reka poszla mu w okolice brzucha, ale ja zatrzymal ... I fo najwazniejsze ... Nie mógł zlapać oddechu iwidac ze probuje lapac powietrze rękawami. A to oznacza ze cios byl dobrym bo p ociosie na jaja owszem by bolało ale by go to bie przydusilo, a po legitnym ciosie na bebechy go lrzydusilo jak ta lala. I nie ch to będzie wyznacznik tego ze dostal dobry cios ;)
 Autor komentarza: Ariosto
Data: 28-08-2023 18:01:02 
Nb. szkoda tego faulu, bo teraz wszyscy hejterzy Joshuy mają temat zastępczy, a ja bardzo chciałem zadać im pytanie, dlaczego Dubois, który zawsze wchodził po nokaut jak dzik w żołędzie tym razem nie "ruszył ostro do przodu"? Czy Dubois tak jak AJ też 'stracił jaja'? Czy w kolejnej walce mu odrosną?
 Autor komentarza: gerlach
Data: 28-08-2023 18:35:37 
No faktycznie, faul
 Autor komentarza: klopotynajmana
Data: 28-08-2023 18:44:04 
Początkowo byłem przekonany że cios prawidłowy. na drugi dzień obejrzałem jeszcze raz. Po 1) spójrzcie jak miał Usyk założone spodenki (ujęcia oglądając całą walkę, a nie screeny, zdjęcia) - linia spodenek praktycznie równo z pępkiem, może 1-2 cm w górę. Przepisowo. 2) poprzednie rundy - Dubois miał 2-3 strzały już wyraźnie nieprzepisowe - Usyk to sygnalizował. Ten cios z 5tej rundy już go zirytował i potem było jak było. Widział co robi sędzia i na co może sobie pozwolić. Wg mnie wszystko legitnie. Poza tym Dubois zdeklasowany.
 Autor komentarza: Hugo
Data: 28-08-2023 18:45:06 
@Ariosto
On je stracił już w walce z Joyce'em. Nie odrosły i już nie odrosną.
 Autor komentarza: Apprentice
Data: 28-08-2023 19:28:35 
.... każdy kolejny ma ruszyć jak dzik na Usyka, następnie każdy przyjmuje 200 ciosów na szczękę, po walce nie wie co się stało .... Usyk ma pewnie teraz ksywę The British Slasher i w krainie Albionu nie wytrzymują już tego psychicznie jak widać
 Autor komentarza: b0ndevi4nt
Data: 28-08-2023 21:40:31 
Cios poniżej pasa to nie tylko w same jaja. Od linii na wysokości pępka do krocza jest jeszcze sporo powierzchni do ochrony, bo ciosy w okolice podbrzusza rezonują i ból potrafi trafić do jaj. A wiem to z doświadczenia ;)
 Autor komentarza: marcinm
Data: 28-08-2023 21:54:28 
@pankracy
Chodzi o to, ze jezeli cios nie jest intencjonalny (a sędzia to ocenia) to arbiter nie musi zabierac punktow.

@ChudyByk
Ty sie z choinki urwales? moze ciosy legalne nalezy oceniac po mimice xd hahaha, nie chce Cie obrazac czy wysmiewac ale zanim cos napiszesz to pomysl.

@klopotynajmana
I to jest rozsadne podejscie, tj. zamiast podniecac sie po prostu dokonales analizy i po niej kontrowersje znikaja.
 Autor komentarza: poszukiwacz
Data: 29-08-2023 09:39:07 
marcinm
Oceniając po mimice to np uśmiech AJa niweczy jego przegraną przed czasem z Ruizem :) Bo przecież tak się nie uśmiecha zawodnik skończony przed czasem :) No ale cóż piszesz do gościa co tylko na mimice i negatynwych emocjach opiera swoje argumenty, który nie lubi Usyka i myśli, że to uczucie jest samo w sobie wystarczające do przekonywania innych - takich tutaj mamy "analityków". Tylko ci "analitycy" prezentują niechęć do obecnie najczyściej walczącego mistrza w HW a i płaczą za niesprawiedliwą decyzją, która nie zapadła i nie uczyniła niegodnego kolesia, mistrzem trzech federacji.
 Autor komentarza: myyyk
Data: 29-08-2023 17:40:47 
Analizowanie gdzie cios ostatecznie wylądował jest o tyle mylące, że przy ciosie idącym z dołu, i to jeszcze w momencie kiedy Usyk lekko podskoczył, na ochraniaczu mogła być tylko "obcierka", co i tak dla jajek oznacza dość silne uderzenie i wystarczająco bolesne. Sam fakt, że rękawica przejechała od dołu po spodenkach, żeby wylądować na pasie to już wystarczy, żeby akcja była nieprawidłowa. Taki cios nie musi trafić dokładni w jądra, żeby sprawić ból i wywołać zagrożenie dla zdrowia.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.