ZŁOTA RĘKAWICA - HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ

W dniach 16 – 18 grudnia 2022 roku w hali Towarzystwa Sportowego 'Wisła” w Krakowie przy ulicy Reymonta 22 rozegrany zostanie XLI Międzynarodowy Turniej Bokserski o 'Złotą Rękawicę Wisły' im. Teofila Kowalskiego. wśród zawodników zobaczymy poraz pierwszy reprezentatów Izralea oraz Czech, Węgie, Ukrainy i Słowacji, a także wybijający się przedstawilciele polskich klubów.. Zapowiedź turnieju w artykule TUTAJ >>>, a teraz trochę historii.

ZACZĘŁO SIĘ W 1976 ROKU

Złota Rękawica Wisły Kraków

Początki turnieju o 'Złotą Rękawicę Wisły” sięgają jesieni 1976 roku. Wtedy to trener szkółki bokserskiej TS Wisła w Wieliczce , były dwukrotny mistrz Polski w wadze koguciej – Teofil Kowalski wraz z sekretarzem Sekcji Bokserskiej TS Wisła postanowili zorganizować ogólnopolską imprezę młodzieżową w boksie, która kończyłaby dany rok kalendarzowy. Zaczęło się dosyć skromnie, od udziału ponad 40 zawodników z terenu Śląska, Podkarpacia i Małopolski. W rok później impreza została na kilka lat przeniesiona do Wieliczki, a walki odbywały się w Nadszybiu Okrzei. Dosyć szybko zyskała rangę turnieju międzynarodowego, a pierwszymi gośćmi były ekipy : Rapidu Bukareszt z Rumunii oraz ze Sportowej Szkoły w Cottbus z Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

Turniej ze względu na transformacje ustrojowe w polskim sporcie i trudności finansowe zawieszony został na pewien okres czasu na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Reaktywowany został w roku 1994, odbywał się nawet na dawnej hali Hutnika, a od roku 1996 przeniesiony został do nowej hali TS Wisła.

Od tej pory skromny początkowo turniej zaczął nabierać rozmachu sportowego i organizacyjnego. Rozgrywany jest we wszystkich kategoriach wiekowych od młodzików poprzez juniorów młodszych, juniorów aż po seniorów. Zapraszane są ekipy zagraniczne, m.in. z Irlandii, Niemiec, Ukrainy, Czech, Francji. Pojawili się liczni sponsorzy, impreza ma odpowiednią oprawę medialną, cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności.

PATRONAT SPORTOWY

Konferencja przed Złotą Rękawica Wisły Kraków 2022

Od roku 2000 do roku 2007 patronat sportowy nad imprezą sprawował zawodowy bokserski mistrz świata w wadze półciężkiej - Dariusz "Tygrys” Michalczewski. W roku 2004 "Tygrys" wręczył główną nagrodę osobiście jednemu z najbardziej utalentowanych zawodników młodego pokolenia – mistrzowi Polski Juniorów 2005, zwycięzcy Pucharu Polski Juniorów 2005, zwycięzcy Turnieju Nadziei Olimpijskich 2005, Mistrzowi Europy Juniorów Krajów UE 2005 – Andrzejowi Wawrzykowi z TS Wisła. Pomysłodawcą (w r. 2000) nowoczesnej międzynarodowej formuły Turnieju oraz inicjatorem zaproszenia popularnego "Tygrysa" był działacz odpowiedzialny za promocję i marketing w Małopolskim Związku Bokserskim, Kierownik Sekcji Boksu TS Wisła oraz Prezes Zarządu MZB w latach 2008-2012  Artur T. Kowalski, który prowadził Turniej ZR w latach 2000-2010.

Dotychczas zdobywcami 'Złotych Rękawic' byli w latach:

2000 - Przemysław Miękina (Wisła Kraków),

2001 - Eamon Touhey (Irlandia),

2002 - Paweł Norek (Wisła Kraków),

2003 - Tibor Kalai (Węgry),

2004 - Andrzej Wawrzyk (Wisła Kraków),

2005 - Artur Szpilka (Górnik Wieliczka),

2006 - Piotr Michalik (Wisła Kraków),

2007 - Dawid Gajowski (PM Tarnów),

2008 - Mateusz Kostecki (Górnik Wieliczka),

2009 - Piotr Kantorowicz (MOSiR Mysłowice),

2010 - Mateusz Rzadkosz (Wisła Kraków),

2011 - Damian Kiwior (Tiger Tarnów),

2012 - Szymon Domoń (Wisła Kraków),

2013 - Rafał Pląder(Wisła Kraków),

2014 - Maksymilian Gibadło (Budo Krosno),

2015 - Michał Bardo (Tiger Tarnów),

2016 - Konrad Białas (ABRG Jaworzno),

2017 - Damian Durkacz (Spartan Knurów),

2018 - Damian Zawieruszyński (Astoria Bydgoszcz),

2019 - Oliwier Zamojski (Concordia Knurów),

2021- Ilia Bader (BBB Serca Krakowa).

Mistrzowi Polski Seniorów w Boksie za rok 2022 Jarosław Iwanow Ilia Bader

W charakterze gości honorowych lub niekiedy szkoleniowców obecni byli na turnieju medaliści igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy, znakomici przed laty pięściarze m.in.: Zbigniew Pietrzykowski, Marian Kasprzyk, Henryk Średnicki, Andrzej Biegalski, Lucjan Trela, Jerzy Rybicki, Paweł Skrzecz. Organizator postanowił, aby za wzór do naśladowania przez młodych utalentowanych bokserów oprócz mistrzów boksu zawodowego stawiać również olimpijczyków, mistrzów boksu amatorskiego. Warte podkreślenia jest, że w roku 1993 'Złotą Rękawicę' zdobył późniejszy Mistrz Świata seniorów wagi półciężkiej WBC – Tomasz Adamek. W roku 2000 na 'XX Turnieju o Złotą Rękawice Wisły' rozpoczął karierę sportową Mariusz Wach - odnosząc swój pierwszy sukces, wygrywając kategorię seniorów wagi super ciężkiej.

SEKCJA BOKSERSKA TS WISŁA

Sekcja Bokserska Towarzystwa Sportowego Wisłą Kraków zalicza się z pewnością do jednych z najstarszych w klubie. Jak wiadomo wszystko rozpoczęło się od piłki nożnej w 1906 roku, a pierwsze treningi bokserskie odbywały się pod koniec 1931 roku.

Największy okres rozkwitu sekcji miał miejsce po II wojnie światowej, kiedy to trenerem był legendarny Józef 'Tatko” Romanow. W latach 50-tych występowała w I lidze pod ówczesną nazwą klubu – Gwardia Kraków i dwukrotnie w sezonach: 1953/54 i 1954/55 wywalczyła drużynowe wicemistrzostwo Polski. Po tym sukcesie nastąpił w sekcji kryzys organizacyjny i sportowy i w ciągu dwóch kolejnych sezonów nastąpiła degradacja, najpierw do II ligi, a później do krakowskiej ligi okręgowej.

Nie brakowało w Wiśle wybitnych indywidualności; zaliczali się do nich: pozyskany z Gdańska – olimpijczyk (Helsinki – 1952) – Leszek Kudłacik, pochodzący z Przemyśla dwukrotny mistrz Polski w wadze koguciej (1958 i 1961) – Teofil Kowalski, mistrz Polski w wadze półśredniej z 1959 roku – Ludwik Ochman. Czołowymi zawodnikami w kraju byli również: Marian Samuś, Ludwik Bodzoń, Henryk Uljasz, Franciszek Kraus, Ludwik Chodorowski.

W połowie lat 60-tych pięściarze Wisły powrócili do II ligi i kilkakrotnie byli nawet w czołówce tabeli, a trenerem był Ryszard Greń. O powrocie do dawnej świetności myślano w klubie w latach 70-tych, kiedy to z Bielska-Białej w charakterze szkoleniowca jednego z najwybitniejszych w historii polskich pięściarzy – Zbigniewa Pietrzykowskiego. Pracował on w klubie ponad siedem lat i odszedł po nieudanych barażach o wejście do I ligi w roku 1982. Najlepszymi wówczas zawodnikami Wisły byli medaliści indywidualnych mistrzostw Polski: Edward Maj (uczestnik mistrzostw Europy – Warna 1983), Grzegorz Bohosiewicz, Kazimierz Pieniążek, Kazimierz Lewandowski a także: Krzysztof Kaszuba, Jan Szponder, Andrzej Zieliński, Piotr Bohosiewicz, Antoni Chorobik, Tomasz Winiarski czy Stanisław Miśkowiec.

W latach 80-tych drużynę Wisły prowadzili trenerzy: Teofil Kowalski i Stanisław Dragan. Występowała ona w II lidze i rozgrywkach o wejście do II ligi, a nastąpiła w niej zmiana pokoleniowa, bowiem w krótkim odstępie czasu zakończyli karierę wszyscy czołowi zawodnicy. Najcenniejszym nabytkiem był pozyskany ze Stali Rzeszów utalentowany zawodnik wagi półśredniej – Dariusz Czernij, który później już w barwach Igloopolu Dębica wywalczył tytuł wicemistrza Europy (Ateny 1989) i 6-krotnie wicemistrzostwo Polski. Wychowankiem Wisły był olimpijczyk w wadze superciężkiej ( Barcelona – 1992) , mistrz Polski, występujący później w Victorii Jaworzno – Krzysztof Rojek.

W roku 1991 drużyna Wisły została decyzją zarządu klubu wycofana z rozgrywek ligowych i drużyna seniorów przestała definitywnie istnieć, a w zawodach występowali jedynie pojedynczy zawodnicy. Nastawiono się przede wszystkim na szkolenie młodzieży. Od 1976 roku z kilkuletnią przerwa Sekcja Bokserska TS Wisła co roku w grudniu jest organizatorem Międzynarodowego Turnieju o 'Złotą Rękawicę Wisły”, w którym startowali pięściarze z Rumunii, dawnej NRD, Irlandii, Ukrainy, Czech, Słowacji, Niemiec. Na hali Wisły czterokrotnie rozgrywane były indywidualne mistrzostwa Polski seniorów w boksie w latach: 1955, 1965, 1978 i 1987. Szczególnie ważny był rok 1987 gdyż właśnie w Krakowie swoje pierwsze złote medale Mistrzostw Polski Seniorów zdobyli: Jan Dydak (kat do 67kg); Dariusz Michalczewski (kat. do 71kg) oraz Andrzej Gołota (kat. do 91kg

Obecnie szkoleniem młodzieży zajmują się trenerzy: Tomasz Winiarski oraz Piotr Snopkowski (kierownik sekcji boksu oraz obecny Prezes zarządu MZB). Teofil Kowalski odszedł 09.11.2020 i od roku obecnego decyzją zarządu TS Wisła, Turniej nosi Jego imię.

Oprócz szkolenia młodzieży od roku 2002 z inicjatywy ówczesnego Kierownika sekcji Artura T. Kowalskiego sekcja prowadzi Grupę VIP w zajęciach, której biorą udział sympatycy boksu w różnym wieku (mocno seniorskim) wspomagając swoimi składkami szkolenie młodzieży oraz prace sekcji. Kierownikiem i trenerem Grupy VIP jest były zawodnik TS Wisła Wiesław Dudzik a w treningach wspomaga go Tomasz Wroński.

Od roku 2004 efektem współpracy ze Związkiem Muay Thai w Polsce, było przyjęcie na stałe hasła turnieju 'BOKS KONTRA PIJAŃSTWO I NARKOMANIA”, którego współautorem był również (oprócz Artura T. Kowalskiego) Prezes Polskiej Rady Olimpijskiej profesor filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego – Józef Lipiec. W roku 2005 ówczesny Dyrektor Zawodów Artur T. Kowalski zaprosił do pracy przy organizacji Turnieju Piotra Snopkowskiego, który następnie prowadził te zawody w latach 2012 – 2019. W roku 2013 prestiż Turnieju ponownie się podniósł, ponieważ do grupy Nagród Głównych dołączyła 'Nagroda Teofila Kowalskiego”. Była to Statuetka ze wzorem Brązowego Medalu Festiwalu Młodzieży i Studentów, który Teofil zdobył w boksie (waga kogucia) w roku 1957 w Moskwie. Nagroda była wręczana najlepszemu zawodnikowi w wadze koguciej lub piórkowej. W roku 2022 'Nagrodę Teofila Kowalskiego” otrzyma najlepszy technik zawodów. Pierwszym zdobywcą Nagrody Teofila Kowalskiego był (w r.2013) Jarosław Iwanow (Wisła Kraków). Od roku 2021 Turniej jest jednocześnie Memoriałem Teofila Kowalskiego i jego organizacja jest nadzorowana bezpośrednio przez Artura T. Kowalskiego i Piotra Snopkowskiego. W roku bieżącym Turniej jest zakończeniem obchodów jubileuszu 90cio-lecia powstania Małopolskiego Związku Bokserskiego.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.