ROCZNICA WALKI - LENNOX LEWIS vs ANDRZEJ GOŁOTA

Trudno uwierzyć, że czas mija tak szybko. Dziś mija dwudziesta czwarta rocznica walki Andrzeja Gołoty (28-2, 25 KO) z Lennoxem Lewisem (31-1, 25 KO). To była pierwsza w historii walka Polaka o tytuł zawodowego mistrza świata wagi ciężkiej!

Wszystko przez... Raya Mercera. To z nim pierwotnie miał zaboksować podopieczny Lou Duvy. Pojedynek zakontraktowano na 16 sierpnia. Mercer należał do światowej czołówki, a kilka miesięcy wcześniej podczas gali Gołota vs Bowe II pokonał notującego świetną serię Tima Witherspoona. Kiedy jednak w połowie lipca Mercer nabawił się poważnej kontuzji karku, w obozie Gołoty nastąpiły zmiany. Jeszcze w tym samym miesiącu Dino Duva poinformował, że "Faulujący Polak" zaatakuje pas World Boxing Council królewskiej kategorii. Być może Lewis potrzebował tej walki bardziej niż Andrzej. Ostatnie trzy potyczki były dla niego niewypałem, bo o ile starcie z Mercerem w 1996 roku była świetne dla oka, to wielu uważało, że Lennox wówczas był gorszy niż Amerykanin. Ostatecznie sędziowie wskazali na Brytyjczyka. Potem była potyczka z Oliverem McCallem, który... rozpłakał się w trakcie pojedynku. Następny rywal - Henry Akinwande, był tak przestraszony, że nieustannie klinczował i został zdyskwalifikowany za faule w piątej rundzie. Lennox musiał coś udowodnić. Prasy w USA nie miał najlepszej i wielu ekspertów spodziewało się zwycięstwa Andrzeja. Potwierdzają to niektóre typy dziennikarzy zza oceanu przed walką.

"Gołota zrobi z tego wojnę. W przeciwieństwie do Lewisa, on potrafi przyjąć mocny cios. Mistrz będzie chciał utrzymać walkę w dystansie, ale nie uda mu się. Gołota przez nokaut" - Robert Seltzer, El Paso Times.
"Gołota będzie wywierał zbyt duża presję. Lewis w końcu popełni błąd i polegnie" - Steve Sneddon, Gannet News Service.
"Gołota przez nokaut w drugiej rundzie. Lewis dużo gada, ale nic za tym nie idzie. Polak nie da mu szans" - Dan Hirshberg, The Trentonian.
"Gołota skończy go przed czasem" - Anthony Gargano, New York Post.
"Lewis jest przereklamowany. Gołota jest silniejszy fizycznie i ten element okaże się decydujący" - Dave Bontempo, ESPN.
"Pierwsze cztery rundy wyrównane, ale w piątej Gołota go zrani prawą ręką i zyska przewagę. W dziewiątej skończy go przed czasem" - Chris Thorne, Newark Star-Ledger.
"Gołota skończy karierę Lewisa. Będzie dla niego za silny fizycznie" - Jim Trunzo, NY Times.

Co prawda Gołota przegrał obie walki z Riddickiem Bowe'em, uważanym wtedy za najlepszego na świecie, ale w obu pojedynkach to on dominował. Lewisowi wytykano, że nie przestawił się wciąż na boks zawodowy, boksuje dalej po amatorsku, a jego szczęka - zdaniem Amerykanów, była bardzo podejrzana. Na wadze był remis - obaj zanotowali po 244 funty, czyli 110,6 kilograma. Wszystko miał zweryfikować ring. I niestety zweryfikował bardzo dla nas brutalnie...

Drużyna Anglika zarzucała Polakowi stosowanie niedozwolonych środków wspomagających, lecz wszystkie testy okazały się negatywne. - Nawet jeśli on coś bierze, to i tak nie sprawi to, że jego szczęka będzie twardsza - mówił pewny siebie obrońca tytułu. Lewis miał zagwarantowaną kwotę 4 milionów dolarów. Na konto Gołoty wpłynęła suma 1,75 miliona dolarów. Amerykańscy bukmacherzy wykazali trochę chłodniejsze głowy niż niektórzy dziennikarze, ale i tak kurs na wygraną Anglika był niewielki. Lewis był faworytem zaledwie w stosunku 6/5. Notowania zmieniały się jednak co chwilę. Wystarczyło, że ktoś wpłacił większą sumę i Gołota wysuwał się na czoło.

Do Caesars Hotel & Casino w Atlantic City przybyło 14 tysięcy kibiców. Przyłącze PPV wykupiło ponad 300 tysięcy odbiorców. W szatni Gołota narzekający na ból kolana otrzymał zastrzyk mający ten ból uśmierzyć. Potem został ukarany przez Komisję Sportową grzywną w wysokości pięciu tysięcy dolarów. Gołota po walce złożył pozew przeciwko lekarzowi, który mu ten zastrzyk zaaplikował. Domagał się 21 milionów odszkodowania. Skończyło się na polubownym porozumieniu i odszkodowaniu w wysokości okrągłego miliona.

Między linami był tylko jeden król. Lewis zdemolował Gołotę w zaledwie 95 sekund!

- Ciążyła na mnie ogromna presja i nie wytrzymałem tego. Bardzo się denerwowałem - przyznał po wszystkim Gołota. - Był kompletnie zamrożony, tak bardzo zjadł go stres - dodał jego trener Lou Duva.

Champion wyprowadził 36 ciosów, z których aż 30 doszło do celu! Gołota wyprowadził tylko 10, z czego 2 były celne, jednak nie były to mocne uderzenia.

- Uważam się za najlepszego na świecie i chciałem to dziś udowodnić. Byłem śpiącym lwem, ale ostrzegałem Gołotę, że wchodzi do jaskini lwa i go obudzi. Wielu ludzi spekulowało o jego faulach, ciosach poniżej pasa, lecz ja myślę tylko o sobie i swoich zaletach. Wiedziałem, że jak będę robił co do mnie należy, to nawet nie dam mu szansy ani czasu, żeby mnie faulował. Biję bardzo mocno i kiedy trafiłem go po raz pierwszy, wiedziałem już, że jest mój. Gołota nigdy nie miał do czynienia z zawodnikiem mojego kalibru, który bije tak szybko i tak mocno - powiedział po wszystkim Lewis.

- Od pierwszego dnia, gdy tylko zobaczyłem Lennoxa w akcji, od razu mówiłem wam, że to najlepszy zawodnik wagi ciężkiej, z jakim miałem do czynienia. On wywodzi się z ulicy. Kiedy boksował agresywnie, bił dużo mocniej niż wtedy, gdy boksował. Chciałem więc, żeby wyszedł do ringu i rzucił się na Gołotę. Udowodniliśmy, kto jest numerem jeden - wtrącił legendarny trener Brytyjczyka, Emanuel Steward. On zresztą był bardzo spokojny o przebieg pojedynku. - Gołota może i jest duży, dobrze boksuje, ale w ogóle nie ma serca do walki. To sprawi, że polegnie - mówił na kilka tygodni przed walką.

- To nie koniec mojej misji. Teraz chcę pozbierać wszystkie pasy i zostać bezdyskusyjnym królem wagi ciężkiej - dodał Lewis.

Kwadrans po walce Andrzej zasłabł w szatni i został odwieziony do szpitala. Podobno przez pół minuty miał niewyczuwalny puls. Zrobiło się bardzo niebezpiecznie, ale skończyło na szczęście dobrze.

Porażka dotknęła jednak Andrzeja finansowo. Przed walką z Lewisem, Gołota i jego sztab doszli do porozumienia ze stacją HBO. W myśl tych założeń, po wygranej nad Lewisem Polak miałby podpisać kontrakt z HBO wart 21 milionów dolarów, który obowiązywałby przez cztery, być może pięć walk. Polak miał zagwarantowany bój z Evanderem Holyfieldem. Niestety Lennox szybko i brutalnie zrujnował marzenia Polaka o wielkich walkach.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: maro1988
Data: 04-10-2021 11:34:29 
Ta walka Gołocie nie była potrzebna po dwoch porazkach z Bowe.
 Autor komentarza: Furmi
Data: 04-10-2021 11:35:09 
Dlatego miał być Mercer (który nie musiał być łatwiejszy ;) )
 Autor komentarza: WielkiBokser
Data: 04-10-2021 12:07:24 
dobra walka była
 Autor komentarza: mufin
Data: 04-10-2021 12:33:58 
A mógł przyklęknąć po pierwszym ciosie ...
 Autor komentarza: puncher48
Data: 04-10-2021 12:38:35 
Łatwa porażka:)

Za walki z Bowe i tak jest legendą czy ktokolwiek tego chce, czy też nie. A sam pojedynek z Mercerem będącego w takiej formie jak w starciu z Lewisem byłby drogą przez mękę dla Andrew.
 Autor komentarza: sekundant
Data: 04-10-2021 13:02:56 
HBO wchodziło wtedy na polski rynek i w formie promocji można to było obejrzeć live za friko.

Ziggy go pchnął do tej walki, bo po dwóch walkach z Bowem okazało się że Andrew jest nieobliczalny i po drodze może przegrać z każdym. Należało go zatem jak najszybciej spieniężyć. I tak się stało. Faktem jest że nigdy później nie widziałem Lewisa tak wyciętego jak do tamtej walki. Pamiętny wytrzeszcz Andrzejka widzę do dziś :)
 Autor komentarza: Info
Data: 04-10-2021 13:11:53 
Chyba tylko Brewster rozp....ił Gołotę bardziej niż Lennox. W obu przypadkach to była egzekucja, pamiętam jak w Wiadomościach Pieńkowska tak to przedstawiała. Myślę, że żaden zastrzyk z lidokainy nie miał z tym nic wspólnego. Gołota był za słaby na mistrza, wszyscy mówią o tym jak skończył Bowe'a, a tak naprawdę to nie był w stanie tego zrobić, dlatego bił po jajcach. A że Bowe przypłacił to zdrowiem, to inna sprawa. Ale w walce się nie poddał.
 Autor komentarza: gerlach
Data: 04-10-2021 13:43:12 
Ciezko to nazwac walka Furmi;) a jeszcze ciezej rocznica. Tak, wiem, lubisz max Andrew, ale to by dla mnie moment kiedy ja sie rozwiodlem z Golota. Ogromny zawod tego wieczoru.
 Autor komentarza: Zartan
Data: 04-10-2021 14:03:16 
A o co chodziło z Tysonem? Gołota chyba po prostu oddał walkę dobrze pamiętam ? Dostał strzała i nie chciał walczyć ?
 Autor komentarza: Info
Data: 04-10-2021 14:17:02 
Poczuł siłę bestii i spękał, że skończy na OIOMIE.
 Autor komentarza: Info
Data: 04-10-2021 14:24:57 
Moim zdaniem dobrze zrobił. A zrobiłby jeszcze lepiej, gdyby w ogóle nie wychodził do Mike'a.
 Autor komentarza: khorne
Data: 04-10-2021 14:29:02 
kiedyś Mariola opowiadała kulisy tej walki, jak bardzo Duva nalegał na nią, po to by zgarnąć dużą prowizję, mimo, iż wszyscy odradzali mu tę walkę.
 Autor komentarza: mufin
Data: 04-10-2021 14:48:17 
Ostatnio widziałem wywiad z Lou Duvą, mówił że czekali na Andrew z godzinę po czasie, że butów nie wziął...
Mi to pachnie dezercją, pewnie nie chciał w ogóle wyjść.
Jak to dziś oglądam, to nie ruszał się gorzej niż przy innych walkach w 1 rundzie.

Jak piszecie o Tysonie, to lekarz orzekł, że Andrew uratował swoje życie. Coś tam miał naruszone w oczodole chyba.

Jeszcze dodam jeden fakt, bo nie każdy wie a potem pisze, że nawet Ruiza czy Byrta nie dał rady.
Od grudnia 1999 Andrzej praktycznie nie ma lewej ręki.
Po wypadku samochodowym. Każdy kto raz miał rękawice na rękach wie co to znaczy.
Zobaczcie lewy z Granta a potem z Rhode. Żal patrzeć, jakby ta ręka była na agrafce przyczepiona. Zero mocy i zero Jabu.


Za Bowe : wieczna chwała!
 Autor komentarza: Info
Data: 04-10-2021 16:05:00 
@mufin
Gdybyś dostał choć jedną taka bombę w jaja jakie zebrał Bowe, tobyś się tej chwały cieńszym głosem domagał.
 Autor komentarza: Marduk
Data: 04-10-2021 16:15:01 
Nie wytrzymał psychicznie. Gołota powinien mieć jakiegoś psychologa sportowego czy coś.
 Autor komentarza: tyler
Data: 04-10-2021 17:29:14 
Tyson złamał Gołocie kość policzkową, potem faulował jeszcze baniakiem,a hieny w jego narożniku nie chcieli Andrzeja słuchać gdy ten się skarżył. Niestety potraktowano Andrzeja jako maszynka do robienia pieniędzy i każdy chciał się dorobić na jego grzebiecie. Nawet taki wielki "przyjaciel" z Gilowic złotówa Adamek, który dzięki Andrzejowi zaistniał w stanach,a ten potem wraz z zigim perfidnie wykorzystali Gołotę wyzywając go do walki na PBN.
 Autor komentarza: BOXER
Data: 04-10-2021 19:01:30 
A w tym czasie Najmana lali w szkole .
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.