ZMARŁ TEOFIL KOWALSKI, LEGENDARNY BOKSER I TRENER WISŁY KRAKÓW

Wczoraj - 9 listopada - w wieku 84 lat zmarł legendarny Teofil Kowalski, bokser i trener TS Wisła Kraków. Był jedną z postaci, które tworzyły polski boks w jego złotych czasach, a z wiedzy i doświadczenia Kowalskiego czerpały kolejne pokolenia zawodników. 

Urodzony w Przemyślu, związany przez większość życia z Krakowem ''Filo'' dwukrotnie zdobył złoty medal mistrzostw Polski (1958 i 1961) w wadze koguciej i pięciokrotnie wystąpił w reprezentacji. Jego bilans to 359 zwycięstw na 412 stoczonych walk. Swego czasu nazywano go ''ostatnim romantykiem boksu''. Wyróżniał się w ringu i poza ringiem, z wykształcenia był nota bene prawnikiem i precyzja wywodu zawsze była jedną z jego charakterystycznych cech. W 2006 roku odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jako trener pracował od 1968 roku. Stworzył rozgrywany od 1976 roku turniej o  "Złotą Rękawicę Wisły", gdzie można było oglądać występy m.in. późniejszych gwiazd polskiego pięściarstwa, takich jak Tomasz Adamek, Artur Szpilka, Mariusz Wach i Andrzej Wawrzyk.

Spoczywaj w Pokoju ''Filo'', Cześć Twojej Pamięci.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.