MISTRZOSTWA ŚWIATA: SENIORKI CORAZ WYŻEJ

Cztery polskie pięściarki zakwalifikowały się do 1/8 finału mistrzostw świata seniorek. A na ringu w dalekim syberyjskim Ułan Ude dotychczasowy bilans biało-czerwonych jest korzystny – na 3 stoczone pojedynki, 2 wygrały i 1 przegrały (Natalia Rok, waga musza). Boje o ćwierćfinał potwierdziły – Kinga Szlachcic (waga piórkowa, Boksing Zielona Góra), Aneta Rygielska (waga lekka, Pomorzanin Toruń), Karolina Koszewska (waga półśrednia, Legia Warszawa) i Elżbieta Wójcik (waga średnia, Róża Karlino).

Ułan Ude. Mistrzostwa świata kobietOd najbliższego wtorku Polki ubiegać się będą o strefę miejsc od 5 - 8. Czy są w stanie awansować do światowej elity? Agacie Kaczmarskiej z Radomiaka Radom w ub. mistrzostwach świata po zakwalifikowaniu się do ćwierćfinału będąc o krok od wywalczenia medalu, 'nie wychodzi' pojedynej z Turczynką przez co przegrywa niejednogłośnie na punkty swoje marzenie o podium/

We wtorek, w drugiej rundzie walk eliminacyjnych, zawodniczka z Zielonej Góry skrzyżuje rękawice ze złotą medalistką ub. MŚ wagi koguciej Lin Yu- Ting (Tajwan), wicemistrzyni Europy Elżbieta Wójcik z Ivetą Lesinskyte (Litwa). Wreszcie nazajutrz (9.10.br.) rywalizację - dla polskich barw – zakończą: srebrna medalista ostatnich ME Aneta Rygielska z brązową medalistką Starego Kontynentu Amy Broadhurst (Irlandia), a także mistrzyni Igrzysk Europejskich Karolina Koszewska z Szaknozą Junusową (Uzbekistan).

11 lat temu w Ningbo

W zeszłym roku indywidualne MŚ kobiet odbywały się od 15-24 listopada w New Delhi. W hali Indira Gandhi Arena najlepsze wyniki - z polskich pięściarek - osiągnęły: Sandra Drabik (waga musza), Elżbieta Wójcik (waga średnia) i Agata Kaczmarska (waga półciężka), które awansowały do 1/4 finału. Tam jednak zostały wyeliminowane. I tak Drabik przegrała na punkty 0:5 z Jaśniną Szekerbekową (Kazachstan), Wójcik na punkty 2:3 z Walijką Lauren Price, Kaczmarska na punkty 1:3 z Elif Guneri (Turcja).

Pozostałe z ekipy trenerski Karoliny Michaczuk odpadły w eliminacyjnych potyczkach (waga piórkowa Sandra Kinga, waga lekka Kinga Szlachcic, waga lekkopółśrednia Natalia Barbusińska i waga półśrednia Karolina Koszewska).

Na ringu w New Delhi w sumie Polki rozegrały 12 walk (5,7). Triumfowały Chinki – 5 medali (4,1,0) przed pięściarkami z Chińskiego Tajpei – 2 (2,0,0) i Hinduskami – 4 (1,1,2). Z Europy najwyższą lokatę zajęły Niemki – 2 (1,0,1). W tabeli wszech czasów prowadzą Rosjanki – 54 (21,10,23), na drugim miejscu plasują się Chinki – 46 (17,12,17), trzecim Hinduski – 32 (9,7,16). Na 18 lokacie znajdują się Polki – 10 (1,3,6). Jedyną polską mistrzynią świata jest aktualna trenerka kadry narodowej kobiet Karolina Michalczuk. Było to Ningbo w 2008 roku. Reprezentowała też barwy kraju na IO w Londynie (2012 rok), gdzie wyeliminowana została w pierwszej walce. W przyszłym roku IO w Tokio rozgrywane będą w 5 (poprzednio 3) wagach - muszej (51 kg), koguciej (54), lekkiej (60), lekkopółśredniej (63) i średniej (75).

Mistrzostwa Świata w Boksie Kobiet - historycznie, sprzed dekady

Polska ekipa na MŚ w 2010 roku na Barbadosie. Na zdjęciu, klęcząca w środku w białej koszulce Karolina Michalczuk, jedyna dotychczas nasza złota medalista i olimpijka (Londyn 2012). Obecnie trenerka kadry PZB kobiet. 

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.