KUBAŃCZYCY ZDOMINOWALI XVIII IGRZYSKA PANAMERYKAŃSKIE

Prowadzona przez legendarnego trenera Rolando Acebala reprezentacja Kuby w boksie olimpijskim zgodnie z przewidywaniami zdominowała XVIII Igrzyska Panamerykańskie, których walki finałowe mogliśmy oglądać w ciągu dwóch ostatnich dni w stolicy Peru, Limie. Kuba nie zdobyła wprawdzie ani jednego medalu w turnieju kobiet (jego największą gwiazdą była Amerykanka Oshae Jones, zwana nową Claressą Shields), ale zgarnęła niemal pełną pulę w turnieju mężczyzn, zdobywając aż 8 złotych medali na 10 możliwych i dołożyła do tego jedno srebro i jeden brąz. Oznacza to, że wszyscy Kubańczycy, jacy wystartowali, zdobyli medale.

Kogo warto szczególnie wyróżnić? Przede wszystkim 23-letniego Andy'ego Cruza (mistrza świata z 2017 roku) w wadze lekkopółśredniej, który wygrał w finale zaciętą, bardzo prestiżową walkę z liderem amerykańskiej kadry, 20-letnim Keyshawnem Davisem, przechylając szalę zwycięstwa na swoją stronę w trzeciej rundzie. Nie zawiedli również dwaj inni zawodnicy młodego pokolenia kubańskiej kadry - uważany za wielki nawet jak na kubańskie warunki talent Osvel Caballero (22 lata, waga kogucia, pewne zwycięstwo w finale nad wicemistrzem świata, Amerykaninem Duke'em Raganem) i młodzieżowy mistrz świata z 2016 roku, ''superciężki'' Dainier Pero (21 lat, zwycięstwo w finale nad Kolumbijczykiem Cristianem Salcedo). Jeśli natomiast chodzi o średnie i starsze pokolenie, to zwraca uwagę kolejny genialny występ mistrza olimpijskiego z Rio i czterokrotnego mistrza świata Julio Cesara De La Cruza, wciąż uznawanego przez wielu za najlepszego obecnie pięściarza w boksie olimpijskim. De La Cruz miał przed turniejem słabszy okres, ale w kluczowym momencie znów wzniósł się na wyżyny, w finale wagi półciężkiej zdecydowanie pokonując Brazylijczyka Keno Machado.

Kuba wywalczyła oczywiście pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej, drugie zajęła coraz mocniejsza Kolumbia (dwa złote, dwa srebrne i jeden brązowy medal), a trzecie Stany Zjednoczone (jeden złoty, cztery srebrne i pięć brązowych medali), które mimo niezbyt udanych występów w finałach mogą być zadwolone, gdyż był to pod względem ilości medali ich najlepszy rezultat w Igrzyskach Panamerykańskich od 1983 roku.

Zanim przejdziemy do kompletu wyników walk finałowych, rzut oka na uaktualnioną tabelę wszech czasów Igrzysk Panamerykańskich, w której Kuba jest niekwestionowanym liderem (126 medali - 98 złotych, 21 srebrnych, 17 brązowych). Dla porównania: drugie w tabeli Stany Zjednoczone zdobyły 116 medali, w tym 34 złote.    

WYNIKI FINAŁÓW XVIII IGRZYSK PANAMERYKAŃSKICH

MĘŻCZYŹNI

49 kg: Oscar Collazo (Portoryko) vs Yuberjen Martinez (Kolumbia) PKT 4:1

52 kg: Rodrigo Marte (Dominikana) vs Yosvany Veitia (Kuba) PKT 4:1

56 kg: Osvel Caballero (Kuba) vs Duke Ragan (USA) PKT 5:0   

60 kg: Lazaro Alvarez* (Kuba) vs Leonel de los Santos (Dominikana) PKT 3:2

64 kg: Andy Cruz* (Kuba) vs Keyshawn Davis (USA) PKT 4:1

69 kg: Roniel Iglesias (Kuba) vs Rohan Polanco (Dominikana) PKT 3:2

75 kg: Arlen Lopez* (Kuba) vs Hebert Carvalho (Brazylia) PKT 5:0

81 kg: Julio Cesar La Cruz* (Kuba) vs Keno Machado (Brazylia) PKT 5:0

91 kg: Erislandy Savon* (Kuba) vs Julio Castillo (Ekwador) PKT 4:1

+91 kg: Dainier Pero (Kuba) vs Cristian Salcedo (Kolumbia) PKT 4:1

KOBIETY

51 kg: Ingrit Valencia (Kolumbia) vs Virginia Fuchs (USA) PKT 4:1

57 kg: Leonela Sanchez (Argentyna) vs Jucielen Romeu (Brazylia) PKT 4:1

60 kg: Beatriz Ferreira (Brazylia) vs Dayana Sanchez (Argentyna) PKT 5:0

69 kg: Oshae Jones (USA) vs Myriam Da Silva (Kanada) PKT 5:0

75 kg: Jessica Caicedo (Kolumbia) vs Naomi Graham (USA) PKT 4:1

* - bokserzy, którzy obronili tytuły mistrzowskie, zdobyte podczas Igrzysk Panamerykańskich w 2015 roku w Toronto.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.