PREZYDENT AIBA USTĘPUJE, BOKS NA IGRZYSKACH URATOWANY?

Prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Boksu Amatorskiego (AIBA), Uzbek Gafur Rachimow ustąpił wczoraj ze stanowiska w wyniku presji, jaką nałożył na AIBA Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl). To dobre wieści dla boksu olimpijskiego, choć jest on nadal zagrożony wykluczeniem z igrzysk.

- Poinformowałem Komitet Wykonawczy AIBA o moim zamiarze rezygnacji (...) Praca wykonana w tym i w zeszłym roku dała nową energię AIBA i boksowi olimpijskiemu, ale w ostatnim czasie trwają dyskusje o przyszłości boksu na igrzyskach (...) Jak wielokrotnie powtarzałem, oskarżenia wobec mnie są sfabrykowane, motywowane politycznie. Nigdy nie stawiam jednak siebie ponad boksem i w obecnej sytuacji ustępuję - oświadczył Rachimow.

Przypomnijmy, że Uzbek zajmuje wysoką pozycję w AIBA od ponad 20 lat. Najpierw był wiceprezydentem, potem od stycznia zeszłego roku prezydentem tymczasowym, a w listopadzie otrzymał pełne stanowisko. Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił wówczas, że wstrzymuje organizację turnieju bokserskiego podczas igrzysk w Tokio i wszczyna dochodzenie w sprawie sytuacji w AIBA z powodu braku wiarygodności poprzedniego raportu dotyczącego stowarzyszenia.

Rachimow nigdy nie został skazany, ale przez lata figurował na liście najbardziej poszukiwanych przez Interpol osób. Chroniły go potężne polityczne koneksje, choć od lat starano się go izolować od światowego sportu. W 2000 roku nie wpuszczono go do Australii na igrzyska z powodu oskarżeń dotyczących związków Uzbeka z handlem narkotykami, a w 2012 roku Departament Skarbu USA nałożył na niego sankcje za udział w działaniach międzynarodowej organizacji przestępczej Bratni Krąg, zajmującej się głównie przemytem i handlem heroiną. Bratni Krąg tworzą tzw. wory w zakonie, czyli elita przestępców z krajów byłego ZSRR.

Dziś lub jutro ma zostać wybrany w trybie pilnym nowy prezydent AIBA. W przyszłym tygodniu odbędzie się natomiast posiedzenie MKOl, na którym mogą zapaść ważne decyzje dotyczące przyszłości boksu na igrzyskach. Zostaną one podjęte na podstawie wspomnianego dochodzenia. Z pewnością jednak ustąpienie Rachimowa - jakkolwiek będące prawdopodobnie zabiegiem czysto kosmetycznym - może być znaczącym krokiem ku kompromisowi.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: Clevland
Data: 23-03-2019 11:00:51 
Tutaj promotorzy boksu zawodowego powinni zrobić wszystko co możliwe aby boks pozostał na olimpiadzie.
Inaczej wielu młodych odpuści sobie amatorkę i nie będzie jak wyłonić największych talentów.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.