NEW DELHI - DRUGA ODSŁONA

Mistrzostwa świata seniorek. Zawody odbędą się od 15 do 23 listopada. Na ringu w New Delhi weźmie udział siedem Polek. Najbardziej doświadczoną pięściarką jest Karolina Koszewska, która walczyła na zawodowych ringach.

Dla biało-czerwonych będzie to kolejny z rzędu mistrzowski turniej. Z poprzedniego powróciły na tarczy, a najbliżej miejsca na podium była Sandra Drabik. Zawodniczka z Kielc wyeliminowana została w ćwierćfinale, gdzie stosunkiem głosów 1:2 przegrała z Tajką Peamwilai Laopeam. Dwóch sędziów wypunktowało remis 38:38, a jeden dał wygraną Tajce 39:38 i ten rezultat decydował o awansie Tajki do strefy medalowej. Ten dawał nie tylko co najmniej brązowy medal, ale również był przepustką do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. A tam polskich pięściarek zabrakło. Ale to już przeszłość.

W najbliższych mistrzostwach świata na ringu w New Delhi zaprezentuje się cała czołówka globu z Rosjankami, Chinkami, Amerykankami i Hinduskami na czele. To właśnie te narodowe reprezentacje w historii startów zdobyły dotychczas najwięcej „krążków” i należą do grona najlepszych na globie.

Wysoka stawka

Zanim jednak zapadła decyzja kto pojedzie do Indii, Polki w ostatnich tygodniach przebywały na zgrupowaniu w Cetniewie, wcześniej Karpaczu. To w Cetniewie właśnie trenerka kadry pań, Karolina Michalczuk ustaliła skład. Oto jej wybranki:

waga musza - Sandra Drabik (Kick Boxing Kielce),

waga piórkowa – Sandra Kruk (niezrzeszona, OZB Warmińsko-Mazurskie),

waga lekka – Kinga Szlachcic (Boxing Zielona Góra),

waga lekkopółśrednia – Natalia Barbusińska (Spartakus Szczecin),

waga półśrednia – Karolina Koszewska (Legia FC Warszawa),

waga średnia – Elżbieta Wójcik (Róża Karlino),

waga półciężka – Agata Kaczmarska (Radomiak Radom).

Najbardziej doświadczoną pięściarką jest Karolina Koszewska (kiedyś Łukasik), która pamięta jeszcze czasy, kiedy kadrę narodową kobiet prowadził Leszek Piotrowski (na dziś prezes PZB), a w tych latach obecna trenerka Karolina Michalczuk była jeszcze zawodniczką.

Przypomnijmy - pięściarka Legii Warszawa w Pecs podczas mistrzostw Europy z Karoliną Michalczuk wywalczyły w europejskich zmaganiach srebrne medale. Niedawno jeszcze zawodniczka ta rywalizowała na zawodowym ringu. Wpadła też za doping (w organizmie wykryto hegenaminę), lecz kara trwała zaledwie dwa miesiące. - Przyjęcie tej substancji miało miejsce w okresie martwym od zawodów, wobec tego nie mogło wpłynąć na osiągane sportowe wyniki. A te argumenty działały na korzyść samej zawodniczki – stwierdził wówczas Michał Rynkowski, dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej.

Najmłodszą kadrowiczką jest Natalia Barbusińska, licząca 19 lat. - Największy dylemat miałam z obsadzeniem wagi lekkiej, gdzie o miejsce w kadrze rywalizowały Kinga Szlachcic z Anetą Rygielską. To zawodniczki na tym samym poziomie, jednak na finiszu nieco lepszą okazała się Kinga Szlachcic – podsumowuje zgrupowanie w Cetniewie trenerka Karolina Michalczuk i dodaje: wiem, że na mistrzostwach świata stawka będzie niezwykle wysoka i trudno będzie naszym zawodniczkom. Ale naszym zadaniem jest wywalczenie choć jednego medalu.

Tropem trenerki kadry

Łącznie w mistrzostwach świata seniorek Polki zdobyły 10 medali (1,3, 6). Najwięcej wywalczyły w 2006 i 2012 roku. W tych pierwszych na ringu w New Delhi (18-23.12.2006) srebrny „krążek” był dziełem obecnej trenerski Karoliny Michalczuk, brązowe – Jagody Karge i Beaty Małek. - Wspaniała przygoda, która zakończyła się sukcesem – mówiła po powrocie z New Delhi Jagoda Karge, wychowanka Wdy Świecie.

W Qinhuangdao (9-20.05.2012) srebra przypadły Sandrze Kruk i Magdalenie Wichrowskiej-Stelmach, brązowy medal zdobyła Karolina Michalczuk. Zresztą ta ostatnia pięściarka dla naszych barw wywalczyła najwięcej miejsc na podium.

W 2008 roku z Ningbo powróciła z tytułem mistrzyni świata. W finale pokonała jedną z późniejszych najlepszych pięściarek globu Nicolę Adams (Anglia). W światowym czempionacie zawodniczka Paco Lublin, Karolina Michalczuk (trener Władysław Maciejewski) zdobywała jeszcze – na ringu w New Delhi - srebro, w Bridgetown (9-18.11.2010) – brąz. Dwa lata później w Qinhuangdao – także brązowy medal. W sumie złoty, srebrny i dwa brązowe „krążki”. Na dzisiaj zapewne byśmy sobie życzyli, by nasze pięściarki poszły tropem aktualnej trenerki kadry narodowej. Oby tak się stało...

Bezkonkurencyjne Rosjanki

Światowy czempionat kobiet rozgrywany jest od 2001 roku. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w amerykańskim Scranton (24.11-2.12). Wówczas wygrała Rosja (4,2,2) przed Szwecją (2,0,2). Rok później, w tureckiej Antalyi (21-27.10.2002) pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej nieoczekiwanie przypadło pięściarkom z...Korei Północnej (2,2,1). Na drugim uplasowały się Ukrainki (2,1,2). W 2005 roku na ringu w Podolsku zdecydowanie triumfowały Rosjanki, które zdobyły aż 12 medali (7,1,4) przed Kanadyjkami (1,1,2). Z tej samej imprezy Polki (w historii startów po raz pierwszy) powróciły z medalem. Brązowy wywalczyła w wadze 80 kg, Beata Małek.

W sumie w 10 mistrzostwach świata seniorek w klasyfikacji medalowej bezkonkurencyjne są Rosjanki, które dotychczas w dorobku mają 53 medale, w tym 21 złotych, 10 srebrnych i 22 brązowe. Drugą pozycję zajmują Chinki – 40 medali (13,11,16), trzecią – Hinduski z 28 medalami (8,6,14).

Dalsza kolejność:

2. Korea Północna – 21 (7,7,7)

3. Kanada – 25 (7,2,16)

4. USA – 32 (6,9,17)

Na 17 miejscu są Polki – 10 medali (1,3,6). Biało-czerwone wyprzedzają, między innymi, kadrę Bułgarii – 4 (1,1,2), Białorusi – 2 (1,1,0), Norwegii – 4 (0,3,1), Azerbejdżanu – 3 (0,2,1), Tajlandii – 4 (0,1,3) czy Australii – 3 (0,1,2).

Do najbardziej znanych pięściarek, mistrzyń globu należą m.in. Jelena Sabitowa (Rosja), Simona Galassi (Włochy), Frida Wallberg (Szwecja), Mary Kom (Indie), Myriam Lamare (Francja), Maria Kovasc (Węgry), Sofia Oczigawa, Olga Sławińskaja (obie Rosja), Katie Taylor (Irlandia), Rene Cancan (Chiny), Gulsum Tatar (Turcja), Tiara Brown (USA), Nicola Adams (Anglia), Claressa Shields (USA).