ROCZNICA 'THE RUMBLE IN THE JUNGLE' - MUHAMMAD ALI vs GEORGE FOREMAN

Czterdzieści cztery lata temu - dokładnie 30 października 1974 roku, na stadionie w stolicy Konga-Zairu Kinszasie doszło do jednej z najsłynniejszych walk w historii zawodowego boksu. Mistrz świata wagi ciężkiej George Foreman stanął do trzeciej obrony pasów WBA i WBC przeciwko byłemu dwukrotnemu czempionowi, Muhammadowi Alemu. Ich starcie, które zapisało się w annałach boksu jako "The Rumble in the Jungle", było pierwszą wielką imprezą organizowaną przez ekscentrycznego promotora Dona Kinga, wcześniej gangstera z Cleveland, od paru lat z impetem rozwijającego działalność w bokserskim biznesie.

- Byłem dobry, lecz Ali uczynił mnie wielkim - powiedział wiele lat po tej walce King. Udało mu się nakłonić groteskowego dyktatora Zairu Mobutu Sese Seko, do wyłożenia astronomicznej jak na tamte czasy kwoty 10 milionów dolarów na sfinansowanie walki Foremana z Alim. Termin ustalono na 25 września 1974 roku, obaj pięściarze przylecieli do Zairu już latem, aby przystosować się do afrykańskiego klimatu. Niestety na skutek kontuzji odniesionej przez Foremana podczas sparingu krótko przed walką, jej termin został przesunięty o ponad miesiąc. To jeszcze bardziej podsyciło apetyty kibiców na całym świecie i uczyniło starcie w Kinszasie jednym z największych wydarzeń sportowych tamtej epoki, które wywarło również ogromny wpływ na kulturę, będąc opisywanym w literaturze (słynna książka "The Fight" Normana Mailera, dwukrotnego laureata nagrody Pulitzera) oraz przedstawianym w dziełach filmu i innych dziedzin sztuki. Symboliczny sens tego wydarzenia był dla wszystkich czytelny i świadomie wykorzystywany w jego promocji – oto po raz pierwszy w historii walka o mistrzostwo świata wszechwag, toczona między dwoma czarnoskórymi pięściarzami i organizowana przez czarnoskórego promotora, miała odbyć się w sercu Czarnego Lądu. Na plakatach pojawiło się wymowne hasło wymyślone przez Dona Kinga: "From Slaveship to Championship", któremu towarzyszyły wizerunki pięściarzy oraz niewolników w tle, skutych kajdanami.

ALI vs FOREMAN: WSPOMNIENIA ANGELO DUNDEE >>>

Dokumentalny film poświęcony tej legendarnej walce "When we were kings", nakręcony w 1996 roku, został nagrodzony Oscarem, a podczas ceremonii wręczania statuetki doszło do wzruszającej sceny, gdy choremu na Parkinsona Alemu pomagał wejść na scenę jego dawny rywal i współbohater filmu George Foreman. Wtedy role się odwróciły - po walce w Kinszasie to Ali był opromieniony wielkim triumfem, natomiast ponad 20 lat później schorowany mistrz wspierał się na ramieniu pokonanego przez siebie Foremana, który przeżywał swoje chwile chwały, gdy po znokautowaniu Michaela Moorera został najstarszym w historii mistrzem świata wszechwag.

GEORGE FOREMAN: MOI NAJLEPSI RYWALE >>>

Jednak owego pamiętnego dnia 1974 roku na ringu w Kinszasie to Muhammad Ali przeżywał chwile swojej największej chwały. Podbił serca Kongijczyków deklarując, że jego przodkowie zostali wywiezieni jako niewolnicy właśnie z Zairu. Wszędzie gdzie się pojawiał towarzyszyły mu okrzyki w miejscowym języku - "Ali bomaye!". Faworytem jednak nie był. Sądzono, że 32-letni były mistrz nie sprosta młodszemu o 7 lat i silnemu jak tur czempionowi, który większość walk wygrywał przez nokaut w pierwszych rundach. Fraziera i Nortona, którzy pokonali Alego, a w rewanżowych pojedynkach ulegli mu zaledwie na punkty, "Big George" dosłownie zmiótł z ringu. Jednak Ali tej niszczycielskiej sile przeciwstawił swój bokserski geniusz, wykorzystując taktykę, którą określił jako "rope-a-dope". Zauważył, że ring został po partacku przygotowany przez organizatorów, nie mających doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach. Podłoga była szorstka i mało sprężysta, utrudniała swobodny taniec wokół rywala i trzymanie go na dystans, co Ali często wykorzystywał w swoich walkach. Za to liny były wykonane z kiepskiego materiału, który rozciągał się w parnym afrykańskim powietrzu, w dodatku zostały źle naciągnięte w narożnikach. Ali opierał się o nie i bujał jak na dziecięcej huśtawce, unikając w ten sposób wielu straszliwych uderzeń Foremana, a resztę starał się przyjmować na gardę. Sprawdziły się słowa Alego, które wypowiedział przed walką: - George bije mocno, wiem o tym. Ale siła ciosu nic nie znaczy, jeśli nie możesz trafić w cel.

Imponował także niemal nadludzką odpornością, gdyż wiele z tych ciosów doszło jednak celu. Przyjmował je wszakże bez zmrużenia oka i drwił z przeciwnika w swoim stylu, zadając jednocześnie celne kontry. Do ósmej rundy prowadził u wszystkich sędziów na punkty. A Foreman był u kresu sił po nieskutecznym bombardowaniu, które urządził pretendentowi. W ósmym starciu już słaniał się na nogach i ciężko oddychał. Ali wyprowadził kombinację kilku ciosów zakończoną potężnym prawym, którym posłał mistrza na deski i zakończył walkę. Publiczność oszalała z radości, a nad stadionem w Kinszasie otworzyło się niebo i rozpętała się tropikalna ulewa. Warto zauważyć, że był to wczesny ranek, gdyż walka zaczęła się o świcie, ze względu na dostosowanie do czasu transmisji telewizyjnej w USA. Była to także pierwsza zawodowa walka bokserska pokazana w polskiej telewizji. Muhammad Ali zapracował na przydomek, który używany już wcześniej, wtedy przyległ do niego na stałe - "The Greatest", pierwszy w historii pięściarz, który po raz trzeci został mistrzem świata, w dodatku pokonując w wielkim stylu faworyzowanego rywala. Stał się najsłynniejszym sportowcem w dziejach, a w tamtym czasie prawdopodobnie w ogóle najpopularniejszym człowiekiem na naszej planecie. Siedem lat wcześniej osądzony za odmowę służby w Wietnamie, teraz przyjmował gratulacje w Białym Domu od prezydenta Geralda Forda. A zdobyte pasy WBA i WBC dzierżył jeszcze ponad trzy lata, choć naprawdę wielką walkę stoczył jeszcze tylko jedną, rok po zwycięstwie w Afryce, gdy pokonał Joe Fraziera w Manili, zamykając ich wspaniałą trylogię.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: Gogolius
Data: 30-10-2018 16:23:02 
"Schodząc na przerwę po siódmej rundzie usłyszałem jak krzyczy "tylko na tyle Cię stać?!" Zrozumiałem że to będzie najtrudniejszy dzień w moim życiu" - George Foreman


Do historii tej walki można dodać ciekawostkę że Foremanowi w Zairze towarzyszyły agresywne psy, które tubylcom kojarzyły się z łowcami niewolników. To tylko dodało sympatii Alemu.
 Autor komentarza: Champion20
Data: 30-10-2018 18:42:39 
Ta walka jak i cala otoczka to byl gotowy material na film... Czy Tyson Fury dokona czegoś podobnego?
 Autor komentarza: CHAMP2209
Data: 30-10-2018 19:15:38 
Champion20 Taa... Jak narazie to osiągnął tyle , że przestał 12 rund z nieruchomym Kliczką w ringu i nazywa się mistrzem linealnym :] I ogólnie to jest w ringu tragicznie nudny a najciekawsza jego walka to ta słynna z Cunighamem a wszyscy wiedzą jak wyglądała ;]
 Autor komentarza: adambw
Data: 30-10-2018 19:31:50 
najlepsza walka to jego wlasna walka z koksem i nadwaga..oprocz wzrostu ten facet nie ma nic...
 Autor komentarza: Alidam
Data: 30-10-2018 19:36:22 
@Champion20
George z 74 roku to nie jest Dzikus czy cygan....Big z Rumble in the Jungle do max trzeciej rundy (byłoby to już wybitnym osiągnięciem) ciężko nokautuje jednego i drugiego. Ali zresztą po tej walce sikał krwią (vide Książka Thomasa Hausera), wielkie cierpienie ale i wielki triumf Alego
 Autor komentarza: CHAMP2209
Data: 30-10-2018 19:41:14 
adambw Zgadzam się w 100 procentach , a walki z nałogami nie wygra nigdy za to może chociaż "zremisować'.
 Autor komentarza: Vitalij71
Data: 30-10-2018 21:07:03 
Może posypią się gromy na mnie ale Ali miał dużo szczęścia w tej walcę zbierał nie miało ale wyszła mu niesamowita kontra posłał dynamiczną serie czystych ciosów na szczę i posadził na deski Foremena i koniec walki.

Dalsze lata Kariery to Ali był parę lat Mistrzzem Foreman miał przerwę potem walczył z młodymi groźnymi kozakami powiem więcej w 1991 Holyfield to był nr 1 na świecie a Foreman miał 43 a mimo to nie łatwo miał z nim Holy.

Puzniej ta niesamowita walka Morerrem tam myśle że nieznacznie przegrywał na punkty ale jednym ciosem posadził Morrera.

Ali i Foreman to legendy jednej już niestety nie ma na tym świecie rip...
 Autor komentarza: Alidam
Data: 30-10-2018 21:29:27 
@Vitalij71
Muhammad nie liczył na szczeście w tej walce. Szczęście to on miał w Manili :)
On naprawdę był największy. Te zwycięstwo był wbrew wszelkiej logice, fizyce etc. Zobacz co Foreman zrobił z Joe , z Kenem. Przecież te jego sierpy niszczyły wszystko, worki, trenerów, sparingpartnerów. Ale nie Alego. I show you how great i am...
 Autor komentarza: Vitalij71
Data: 31-10-2018 20:00:24 
no był wiekim Fighterem być może największym ale też był bardzo pyskaty uwielbiał obrażać Białych zawsze miał ich kompleks dla mnie większą legendą jest Foreman ale obaj byli wielcy
 Autor komentarza: klopotynajmana
Data: 31-10-2018 20:29:39 
kto był większą legendą niech każdy sam sobie oceni.. ale jeśli chodzi o tą konkretną walkę, tam nie było żadnego szczęścia. Ali do momentu nokautu PROWADZIŁ NA PUNKTY U WSZYSTKICH SĘDZIÓW. nie stał bezczynnie i nie przyjmował wszystkiego, ale oddawał oraz często też wyprzedzał Foremana bezpośrednimi prawymi. kontrował, wygrywał wymiany, czuł się pewnie w tej walce.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.