MASTERNAK vs DORTICOS: KLUCZE DO WYGRANEJ 'MASTERA'

Mateusz Masternak (41-4, 28 KO) jest przez bukmacherów stawiany na straconej pozycji przed ćwierćfinałem turnieju WBSS z Yunierem Dorticosem (22-1, 21 KO). Kubańczyk to na pewno pięściarz z najwyższej światowej półki, ale nasz "Master" również sroce spod ogona nie wypadł. Oto, co powinien zrobić, by to jego ręka została uniesiona w górę.

Nie jest tajemnicą, że 31-latek z Wrocławia trafił w 1/4 pięściarskiej „ligi mistrzów” chyba najgorzej, jak tylko mógł. Kubańczyk obok Mairisa Briedisa to główny faworyt do odniesienia triumfu w całej imprezie, pięściarz mocno bijący i niewygodny. Zwycięstwo z nim może jednak otworzyć Masternakowi bardzo dużo możliwości. W półfinale bowiem w przypadku powodzenia czeka już znacznie słabszy od Yuniera Andrew Tabiti, co więcej jest bardzo prawdopodobne, że stawką takiego pojedynku byłby mistrzowski tytuł jednej z czterech najważniejszych światowych federacji. Gra zatem zdecydowanie jest warta świeczki, ale do meritum.

Klucze do zwycięstwa:

1. Uważna obrona. W pojedynku z takim puncherem jak Dorticos to bezwzględna podstawa do sukcesu. Twierdzenie, że w starciu z pięściarzem obdarzonym tak potężnym ciosem chwila nieuwagi może zakończyć walkę jest truizmem, jednak zdecydowanie godnym podkreślenia. Mateusz musi unikać potężnych sierpów Kubańczyka jak ognia, nie może sobie pozwolić na momenty nonszalancji w defensywie, które zdecydowanie zbyt często zdarzały się mu w niedawnym pojedynku z Ismailem Sillachem.
2. Wysokie tempo od pierwszego gongu. Mateuszowi zdarza się wolno wchodzić w pojedynek, a to w starciu z Dorticosem będzie niedopuszczalne. Na Kubańczyka od początku trzeba „wsiąść”, wywierać na nim pressing, aktywnie obchodzić go na nogach. Wprawdzie Yunier ma łatkę ringowego leniuszka i zdarza mu się dużą część rundy „przeczłapywać” bez ciosów, jednak jeżeli Polak pozwoli mu na rozwinięcie skrzydeł, to pojedynek może się zakończyć bardzo szybko. I dla nas bardzo smutno.
3. Szybkość. „Speed is everything”. Na dobrą sprawę ten aspekt może zadecydować, kto ostatecznie zejdzie z ringu jako zwycięzca. Dorticos jest pięściarzem bijącym bardzo mocno i precyzyjnie, jednak dynamika wyprowadzania uderzeń powinna być po stronie Polaka. Masternak będzie w stanie wygrywać wymiany tylko wówczas, jeśli jego ręce będą szybsze, a że szybkie być potrafią mogliśmy się przekonać chociażby w jego ostatnim pojedynku z Yourim Kalengą.
4. Ustawianie akcji za pomocą lewego prostego. Jab, jab i jeszcze raz jab. Mateusz musi wybijać Kubańczyka nieustannie z rytmu, nie pozwolić mu na rozwinięcie swoich piekielnie groźnych kombinacji. A lewy prosty to droga do tego najskuteczniejsza. Masternak z tej broni korzysta z różną częstotliwością, jednak na pewno tym razem wraz z trenerem Gosiewski pracowali podczas obozu przygotowawczego nad jej skutecznością bardzo pieczołowicie.
5. Charakter. Ostatni, ale jakże istotny klucz do odniesienia wygranej. Masternak to pięściarz, który w kilku występach mógł dać z siebie jeszcze więcej, stać go było na postawienie „kropki nad i” (pierwsza walka z Kalengą, pojedynek z Bellew), której jednak nie postawił. Nie podjął ryzyka. W walkach na najwyższym światowym poziomie o zwycięstwie bądź przegranej decydują detale. Siła woli. Charakter. Ten dwukrotnie pokazał chociażby Adamek w starciach z Paulem Briggsem, czy też Włodarczyk w pojedynkach z Czakijewem i Greenem. Teraz czas na Mateusza.

Osobiście od początku pozostaję na stanowisku, że Yunier Dorticos jest zdecydowanym faworytem tej batalii, jednak istnieją pewne przesłanki pozwalające wierzyć, że Polak jest w stanie go ograć. Przede wszystkim walka z Kubańczykiem przychodzi dla pięściarza z Wrocławia w idealnym momencie – Mateusz jest w sile wieku, a w dodatku ma za sobą dwie cenne wygrane nad Sillachem i Kalengą. Wydaje się, że pojedynek z zawodnikiem z gorącej wyspy jest teraz naturalnym podniesieniem poprzeczki. Dorticos przystąpi zaś do tego boju po nokaucie z rąk Murata Gasijewa, dodajmy bardzo ciężkim. Niektórzy zawodnicy po takich porażkach nigdy już nie są sobą, choć stwierdzenie, że ta zależność będzie dotyczyć również Kubańczyka byłoby oczywiście na wyrost. Tak czy owak 20 października w Orlando Mateusz Masternak może narodzić się jako pięściarz na nowo. Zwycięstwo nad Dorticosem może być dla niego tym, czym niegdyś dla Tomasza Adamka było pokonanie Paula Briggsa – przełomem. „Master” zawsze miał warunki ku temu, by godnie zastąpić „Górala” w charakterze pięściarza generującego nad Wisłą zainteresowanie boksem. Były dwukrotny mistrz świata swoją karierę prawdopodobnie zakończył przed dwoma tygodniami przegrwając z Jarrellem Millerem, zaś Masternak ma ją szansę na poważnie otworzyć dziś za oceanem. Panie Mateuszu, jeśli nie teraz, to nigdy!

Transmisja z gali w Orlando z ćwierćfinałowym pojedynkiem turnieju World Boxing Super Series Masternak vs Dorticos od godz. 3.50 w TVP 1 i TVP Sport. Kibicujcie razem z nami także na BOKSER.ORG!

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

Redaktor newsów o boksie polskim i zagranicznym.

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: wiegro9923
Data: 20-10-2018 17:03:50 
zgadzam sie z tym
 Autor komentarza: WielkiBokser
Data: 20-10-2018 17:30:24 
brakuje -SZCZĘSCIA
 Autor komentarza: Poniatowski
Data: 20-10-2018 17:45:53 
Pozwolę sobie nie zgodzić się z redaktorem że to był jakiś ciężki nokaut.
 Autor komentarza: puncher48
Data: 20-10-2018 18:06:57 
Salsa cygara, kubański rum
prawy sierpowy, zostawił szum
nie doszedł celu,typowe pudło
rywal nie upadł, nie dupło nie hukło

zmyłka i myczek,zestaw to sztuczek
zwycięstwa życzę"Master" to bokser sprytny też byczek
będzie czarował i tańczył nie mało
stylowo balował,oby działało

lewy sierpowy, niczym karabin
będzie tak strzelał, bez chwili wytchnienia
Mateusz w ringu,dobrze się bawi
strategia taktyka,wiele tu zmienia

nie ma respektu,jest wiara odwaga
a to jak wiadomo,mocno pomaga
Yunier Dorticos,Pan od nokautów
Mateusz Masternak i koniec żartów

Refren
Orlando w Stanach, hala pełniutka
kubańska siła,rusza tak butna
Polska nie słabsza,robi uniki
bije też mocno i miesza szyki

Szósta to runda,wrzawa i parno
Dorticos trafił, ale go walnął
Masternak zatańczył,maestria w ruchach
i nadal stoi,balansu szuka

po chwili grozy,nadchodzi spokój
do klinczu dąży,atak zablokuj
trener mu krzyczy i dopinguje
Polak to widzi,więc reaguję

kolejna runda, to powrót z zaświatów
szybka reakcja,boks koniec żartów
taktyka technika, w jednym pakiecie
najlepszy "Master" o którym nie wiecie

bije i tańczy,bawi się w ringu
te kombinacje,rodem to z cyrku
tak zadziwiają,robią robotę
Kubańczyk odpuszcza,stracił ochotę

Refren
Orlando w Stanach, hala pełniutka
kubańska siła,rusza tak butna
Polska nie słabsza,robi uniki
bije też mocno i miesza szyki
 Autor komentarza: Vitalij71
Data: 20-10-2018 18:07:31 
W sumie trzeba się zgodzić że jak nie teraz to kiedy.
Mater w każdym elemencie jest bardzo przyzwoity , napewno podbudował go walka z Kalengą.
Dodatkowo Dorticos może nie po ciężkim ale jednak ko trochę zebrał od Gasijeva ale Kubańczyk to Twardziel z nokatującym ciosem i jego cios robi wrażenie.
Będzie ciężko bo gala robiona pod Dorticosa w Orlando gdzie mieszka ale nie skreślam Mateusza.
 Autor komentarza: WalterAlfa
Data: 20-10-2018 18:07:32 
Punkt 5 w przypadku Masternaka jest kluczowy. Master w kilku ważnych walkach był po prostu "bezjajeczny". Jeśli tak będzie dziś wieczorem, to na pewno przegra.
 Autor komentarza: teanshin
Data: 20-10-2018 18:18:11 
Masternak ma wszystko oprócz ringowej agresji. Jeżeli nie pokaże tego w ringu to przegra. Druga rzecz to to że walka jest na Florydzie a tam Kubańczycy są pupilami publiczności co za czym idzie sędziowie mogą dawać wyrównane rundy Dortikosowi, być może dlatego Masternak u booków jest niżej oceniany.
 Autor komentarza: ktosik
Data: 20-10-2018 18:33:01 
Zgadzam się z użytkownikiem wyżej
Więcej ringowej agresji potrzeba Mastermanowi, a nawet i szaleństwa w kluczowych momentach.
Master ma duże umiejętności ale w ringu jest zbyt "grzeczny".
 Autor komentarza: Bromantan
Data: 20-10-2018 18:33:05 
Nie zgadzm się z punktem czwartym lewy prosty z gościem o lepszym zasięgu na niewiele sie zda to Dorticos moze spokojnie trzymmać masternaka w dystansie lewym prostym nie Masternak. Masternak powinien obniżyć pozycje i wchodzić z bloku w półdystans. Master ma niezły blok jeszcze ze szkoły niemieckiej ale brakuje mu często agresji także wątpie żeby na coś takiego sie zdecydował. Chyba jednak Dorticos go pokona ma więcej atutów a masterowi często w ringu bez obrazy brakuje jaj. Master to taka lepsza wersja włodarczyka.
 Autor komentarza: gerlach
Data: 20-10-2018 18:52:40 
Dorticos zdecydowanym faworytem, ale mam nadzieje, ze go Masternak GDZIES ZLAPIE!!!!
 Autor komentarza: ktosik
Data: 20-10-2018 19:16:27 
@Bromantan dobrze prawi, obniżenie pozycji to kluczowa opcja dla Mastera jeśli chce zranić Doktora NO
Nawet Włodar w jednym z wywiadów to podkreślał.
 Autor komentarza: BezStraha
Data: 20-10-2018 20:20:57 
Zycze powodzenia w tej niezwykle trudnej walce. Studiowałem z Mateuszem na AWF we Wrocławiu i to zawsze był grzeczny, skromny,ułożony chłopak. Nigdy ściąg na kolokwia nie robił ;)) .Ciężko było u niego o agresję czy szaleństwo ,ale nadrabiał to determinacją i ambicją. To twardziel. Dobrze ,że zszedł trochę z masy mięśniowej ,na rzecz gibkości i ruchliwości.
Nawet jeśli dziś nie wygra ,to da jeszcze dobre walki.
Pobudka na ciekawą noc w Orlando...

"Refren
Orlando w Stanach, hala pełniutka
kubańska siła,rusza tak butna
Polska nie słabsza,robi uniki
bije też mocno i miesza szyki"

Oby namieszał szyki....
 Autor komentarza: rocky86
Data: 20-10-2018 20:35:52 
Po mojemu to Master musiałby obniżyć pozycje, podnieść garde i iść w poldystans. Powinien powalczyć jak Briedis z Perezem. Brudne ale efektywnie. Nie może zostawić kubanczykowi zbyt wiele miejsca, bo zostanie rozstrzelany z dystansu. Blisko rywala, wykorzystać przewagę siły fizycznej, męczyć kubanca, nic na doły, szukać podbrodkowych.

Stawiam na Dorticosa przez KO.
 Autor komentarza: rocky86
Data: 20-10-2018 20:36:36 
nic na doły

Bić na doły
 Autor komentarza: raflo
Data: 20-10-2018 21:28:19 
Master to mój ulubiony Polak na zawodostwie.Zawsze słucham wywiadów z nim po dwa razy.Bardzo szkoda,że wychodzi do Dorticosa bo ta walka zachamuje jego karierę ale startu w WBSS trudno odrzucić a innych konkretnych ofert brak.Miałem jeszcze wątpliwości bo master to pozytywna postać,że może uda mu się złapać Dorticosa ale najlepsi sksperci w Polsce nie dają Masternakowi żadnych szans.Jestem podobnego zdania.Klucza do wygranej porostu nie ma bo Dorticos jest poza zasięgiem mastera, myślę że ta walka nie potrwa długo ale jeśli Polak da z siebie 110 % i dotrwa do końca to Master znajdzie się w ścisłym topie Cruiserweight
 Autor komentarza: raflo
Data: 20-10-2018 21:41:15 
Masternak nie ma nic do stracenia, dla tego niech wyjdzie i walczy najlepiej jak potrafi.Jeżeli da świetną walkę to będzie największy jego sukces.Walka, która otworzy przed nim kolejne ciekawe możliwości
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.