ADAMEK vs MILLER: KLUCZE DO WYGRANEJ 'GÓRALA'

Już dziś w nocy nasze serca ponownie zabiją mocniej, gdy do ringu w Windtrust Arenie w Chicago wyjdzie legenda polskiego boksu Tomasz Adamek (53-5, 31 KO). "Góral" wprawdzie nie będzie faworytem pojedynku ze znacznie młodszym Jarrellem Millerem (21-0-1, 18 KO), jednak ma swoje atuty, które mogą go zaprowadzić w tym prestiżowym boju do zwycięstwa.

Po zakontraktowaniu polsko-amerykańskiego starcia niewielu dawało Adamkowi szansę na sprawienie niespodzianki. Będzie to na pewno o tyle trudne, że pojedynek zostanie rozegrany na gali organizowanej przez Eddiego Hearna i grupę Matchroom Boxing, co sprawia, że "Góral" aby kraść kolejne starcia będzie musiał być między linami zdecydowanie od swojego rywala lepszy. A najlepiej wygrać z nim przed czasem. Były mistrz świata dwóch kategorii wagowych jak wiemy w królewskiej dywizji z silnego ciosu jednak nie słynie, zaś szczęka Millera wydaje się dość twarda. O "czasówkę" będzie zatem niezwykle trudno, miejmy jednak nadzieję, że punktowi zrobią co do nich należy.

Stawka omawianego pojedynku wzrosła jeszcze bardziej po ostatniej wpadce dopingowej Manuela Charra (31-4, 17 KO), która spowodowała, że pod koniec roku zwycięzca walki Adamek vs Miller będzie miał prawdopodobnie okazję powalczyć o tytuł WBA Regular z Fresem Oquendo (37-8, 24 KO). Co powinien jutro zrobić między linami nasz "Góral", by to z nim w przyszłości skrzyżował rękawice urodzony w Portoryko "Fast Fres"? Oto moje sugestie.

Klucze do zwycięstwa:

1. Mobilność. To była w najlepszych latach jedna z głównych broni w arsenale Adamka. Szybka praca na nogach, "obskakiwanie" rywala, schodzenie z lini ciosu, to elementy które skutecznie powinny utrudnić Amerykaninowi to, co lubi najbardziej, czyli tłamszenie rywali swoimi imponującymi gabarytami.
2. Uważna obrona. Wprawdzie Miller nie dysponuje pojedynczym nokautującym ciosem, jednak zadaje uderzenia z tak dużą intensywnością, że pięściarze mający luki w defensywie prędzej czy później zostają przez niego złamani. Najpierw psychicznie, a potem fizycznie. W czasach współpracy z Rogerem Bloodworthem pięściarz z Gilowic przyjmował dużo, zarzekając się przy tym, że każde z uderzeń amortyzuje odchyleniami. Wynikało to wszystko podobno z "amerykańskiego stylu". Na szczęście trener Gus Curren ten sam styl definiuje od swojego starszego kolegi po fachu nieco inaczej, co miejmy nadzieję zaowocuje unikaniem przez "Górala" ciosów, zamiast przyjmowaniem ich na twarz.
3. Intensywny lewy prosty. Ponawiany, podwójny czy nawet potrójny lewy prosty to kolejna bardzo istotna furtka do zwycięstwa. Jarrell Miller to nie jest wielki bokserski wirtuoz, a raczej osiłek, bazujący głównie na fizyczności i parciu do przodu. Jab to w starciu z pięściarzem o takiej charakterystyce elementarz. Ciosy proste skutecznie powinny powstrzymywać zapędy Amerykanina i dezorganizować jego pomysły w ofensywie.
4. Unikanie półdystansu. Walka w klinczu i szeroko pojęty półdystans to przestrzeń, w której "Big Baby" czuje się najlepiej. Chcąc odnieść zwycięstwo Adamek powinien unikać walki z bliska jak ognia, wymiany powinien ograniczyć do pojedynczych kombinacji z doskoku. "Góral" nie może dać się wciągnąć w ringową wojnę, zamiast tego powinien wziąć sobie do serca słowa, które James Ali Bashir powtarzał Aleksandrowi Usykowi w trakcie pojedynku z Krzysztofem Głowackim - this game is called boxing.
5. Ciosy na korpus. Przy 193 centymetrach wzrostu Amerykanin wniósł wczoraj na wagę 143(!) kilogramy. Wprawdzie dotychczas w swoich pojedynkach nie wykazywał braków kondycyjnych, jednak przy tak dużej tkance tłuszczowej z pewnością celne uderzenia na tułów powinny skutecznie odbierać mu tlen. A że Adamek potrafi obijać korpus świetnie przekonaliśmy się chociażby w pamiętnym starciu z Chrisem Arreolą, którego pięściarz z Gilowic kompletnie uderzeniami na dół rozmontował.

Kursy bukmacherów są bezwzględne - stawiając w sobotnią noc na Adamka można się naprawdę sowicie wzbogacić. A jak widać nasz pięściarz ma argumenty, by tej walki nie przegrać. Mimo wszystko osobiście oceniam szanse Polaka na zwycięstwo na nie więcej niż 20%. Wszystko ze względu na okoliczności. Nokaut na Amerykaninie jest niemal niemożliwy, nie sądzę zaś, by "Góral" dominował w ringu na tyle, by dostać decyzję sędziów. A może jednak mu się to uda? Jedno jest pewne - gdy w Windrust Arenie wybrzmią pierwsze takty przeboju Funky'ego Polaka "Pamiętaj", znowu nasze ciała przeszyje znajomy dreszcz. Kto wie, być może po raz ostatni. Nastawmy zatem budziki i ponownie zjednoczmy się we wspólnym kibicowaniu, bo kiedyś będziemy je wspominać z sentymentem.

Transmisja z gali w Chicago od godz. 2.00 w Polsacie Sport, zaś od 3.00 również na antenie otwartego Polsatu. Bądźcie także z nami na BOKSER.ORG!

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

Redaktor newsów o boksie polskim i zagranicznym.

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: WielkiBokser
Data: 06-10-2018 16:19:24 
mobilnosc to kiedys niezle dała popalic USSS Cannowi he hehehehehehe
 Autor komentarza: puncher48
Data: 06-10-2018 16:33:03 
Adamek z 2010 za czasów walki z Chrisem Arreolą powtórzyłby rezultat z tamtego pojedynku, ale czy osiem lat później jest w stanie zrobić to samo, to prawdziwa zagadka, co jeszcze bardziej podkręca emocje w tej walce.
 Autor komentarza: rocky86
Data: 06-10-2018 16:45:49 
Mobilność - kiedyś była, dziś już niekoniecznie na tym poziomie. Trzeba również zauważyć, że Miller to nie jest pospolity klepacz, on potrafi skrócić ring i będzie z każdą runda coraz częściej zamykać Adamka na linach, a szarpanie się z nim wykończyć Górala.

Uważna obrona- Tomek zawsze przyjmował, a dziś coraz częściej się spóźnia, przyjmował od Abella, przyjmował od Moliny, będzie przyjmować od Millera, szczególnie biorąc pod uwagę volume ciosów burgera.

Intensywny lewy prosty- podwójny, czy potrójny lewy, będzie trudny do ulokowania, a Miller bije dobrymi jabami na dół i w kontrze do jabu Górala będzie pewnie bić na dół. Trzeba również pamiętać, ze to on ma większy zasięg.

Unikanie półdystansu- Adamek w ciężkiej musi walczyć blisko rywala ze względu na zasięg przeciwnika. In and out to faktycznie jedyne słuszne rozwiązanie, ale Miller miejsca nie zostawia w ringu, więc można zrealizować "in", trudniej będzie z "out".

Ciosy na korpus- to oczywiste, ale podobnie będzie robic Miller i coś mi się zdaje, że ten element wychodzi mu lepiej. Tlen w tej walce będzie mieć decydujące znaczenie, ale szybciej spala go ten mniejszy szarpiacy się z większym, ten mniejszy który ucieka i na każdy krok większego będzie stawiać dwa. Miller w klinczach będzie odpoczywać, a Adamek się męczyć.

Zasadniczo dzisiejszy Adamek nie ma argumentów na tego słonia. Będę kibicować Tomkowi, ale wiary w zwycięstwo nie mam. Sukcesem będzie dotrwanie do końca. Ja obstawiam poddanie Adamka przez narożnik w drugiej części walki. Adamek zrobi ze 3 może 4 dobre rundy, ale z każdą nastepna będzie mieć coraz trudniej, straci świeżość i będzie klepany jak schabowy w niedzielę.
Obym się mylił.
 Autor komentarza: andrewsky
Data: 06-10-2018 17:35:25 
Adamek rozmontowal Arreole-to dobre.Wygral ledwie na punkty,jesli dobrze pamietam przez MD
Rozumiem,ze walka "legendy polskiego boksu",z jednym z Top15 obecnej dywiji ciezkiej,to spore wydarzenie i trzeba cos przy tej okazji napisac,ale realnie rzecz biorac "klucze"do zwyciestwa Adamka,sa albo zardzewiale,albo nigdy ich nie mial jak "uwazna obrona"...lol...
 Autor komentarza: rocky86
Data: 06-10-2018 17:48:07 
Kolego @andrewsky, niech kolega nie będzie taki czepialski. Adamek z Chrisem wygrał całkowicie zasłużenie, a MD było punktacja, która delikatnie mówiąc można określić jako niewłaściwa. Góral spokojnie tam wygrał 8 rund. Wyraźna wygrana, bez kontrowersji. Myślę, że określenie rozmontowal było całkowicie trafne.
 Autor komentarza: puncher48
Data: 06-10-2018 17:49:56 
Autor komentarza: andrewskyData: 06-10-2018 17:35:25
Adamek rozmontowal Arreole-to dobre.Wygral ledwie na punkty,jesli dobrze pamietam przez MD
Rozumiem,ze walka "legendy polskiego boksu",z jednym z Top15 obecnej dywiji ciezkiej,to spore wydarzenie i trzeba cos przy tej okazji napisac,ale realnie rzecz biorac "klucze"do zwyciestwa Adamka,sa albo zardzewiale,albo nigdy ich nie mial jak "uwazna obrona"...lol...

Z całym szacunkiem drogi kolego, ale jeżeli chodzi o starcie "Górala" z "Koszmarem" to bez wątpienia Adamek całkowicie rozmontował Arreolę, nie dość, że Chris był wtedy ścisłą czołówką i dopiero co po walce mistrzowskiej ze starszym Kliczką, w dodatku Tomek zapewne miał być przetarciem a tu zonk nie dość, że obił mu okrutnie facjatę to jeszcze Chris się połamał i to wszystko na swoich śmieciach, a werdykt oficjalny to i owszem MD ale tylko dlatego iż gospodarzem był Arreola.
 Autor komentarza: psychox
Data: 06-10-2018 18:02:50 
Wygra, k... wygra!
 Autor komentarza: teanshin
Data: 06-10-2018 18:05:41 
Adamek się liczył w pół ciężkiej i cruizer, w HW nic nigdy nie znaczył więc niestety nie spodziewajcie się cudu.
 Autor komentarza: iron4
Data: 06-10-2018 18:28:47 
Autor komentarza: andrewsky
Data: 06-10-2018 17:35:25
Adamek rozmontowal Arreole-to dobre.Wygral ledwie na punkty,jesli dobrze pamietam przez MD
Rozumiem,ze walka "legendy polskiego boksu",z jednym z Top15 obecnej dywiji ciezkiej,to spore wydarzenie i trzeba cos przy tej okazji napisac,ale realnie rzecz biorac "klucze"do zwyciestwa Adamka,sa albo zardzewiale,albo nigdy ich nie mial jak "uwazna obrona"...lol...
Większego bełkotu dawno nie słyszałem ale nie ma się co dziwić gdyż jegomość andrewsky zazdrości każdemu kto coś osiągnął w życiu ponieważ on sam znaczy tyle co drobny kawałek gnoju.
 Autor komentarza: iron4
Data: 06-10-2018 18:33:44 
Adamek bardzo duzo stracił na pracy z Rogerem który go całkiem pozbawił swoich atutów. Od czasu rozstania Tomek znów idzie w górę.
 Autor komentarza: rocky86
Data: 06-10-2018 18:50:32 
"Od czasu rozstania Tomek znów idzie w górę"

Chyba z waga :-)

Zobacz z kim on walczy od tego czasu.
 Autor komentarza: iron4
Data: 06-10-2018 18:56:57 
rocky86
Nie uważasz że Roger pozbawił Adamka jego atutów ?
 Autor komentarza: Boban81
Data: 06-10-2018 19:51:38 
Adamek stracił kilka lat na współpracy z Bloodworthem, takie są fakty. Ale mam przeczucie, że Tomek weźmie do szkoły grubasa. Nie twierdzę, że wygra, ale nauczy go, czym jest boks. Kluczem jest mobilność i kondycja na 12 rund. Jedziesz Tomuś!!!
 Autor komentarza: Ernesto
Data: 06-10-2018 20:04:17 
Roger usztywnił Adamka, a teraz Adamek ma diete która uwydatnia jego warunki fizyczne. Śmiało można powiedzieć, że jest pierwszym Polskim zawodowcem, który może i walczy w tym wieku z czołówką nie będąc kompletnym wrakiem siebie z przeszłości. Jeżeli pokona Millera dostanie szanse walki ze starszym od siebie Oquendo. Wygrana nad Oquendo uczyni go pierwszym mistrzem w historii trzech najcięższych kategorii wagowych. Uczyni go również najbardziej utytułowanym zawodowcem w historii Polskiego boksu - będzie numerem jeden przed Gołotą i Michalczewskim
 Autor komentarza: iron4
Data: 06-10-2018 20:45:06 
Ernesto
Adamek już jest przed Gołotą i Michalczewskim.
 Autor komentarza: rocky86
Data: 06-10-2018 21:14:55 
Nie uważam, że Adamek od rozstania z nim idzie w górę.
 Autor komentarza: andrewsky
Data: 06-10-2018 21:19:39 
Szanowny kolego rocky86 tak Adamek byl lepszy niz Arreola i zasluzenie wygral,ale o jakim rozmontowaniu my mowimy.Rozmontowal to on Pielegniarza,a Chrisem to toczyl ciezki boj,przegral kilka rund i bardziej oszukal niz rozmontowal rywala.I to nie wcale dzieki ciosom na korpus,tylko dzieki kontuzji dloni jakiego Arreola doznal w 10 rundzie i no i temu ze do walki z Goralem przygotowywal sie cale trzy tygodnie...
 Autor komentarza: Ghostbuster
Data: 06-10-2018 21:27:52 
Adamek jest twardy, doświadczony, zaprawiony w bojach, ale więcej atutów w tym pojedynku ma Miller, który potrafi robić użytek ze swoich rozmiarów. Wątpię, by Adamek poradził sobie z ciągłą presją, agresywnym boksowaniem ze strony Amerykanina. Miller wie jak zachodzić rywala, więc Adamek musiałby być bardzo mobilny, bardzo dobrze pracować na nogach, a w obecnym wieku u Adamka będzie to bardzo trudne.
 Autor komentarza: Mars
Data: 06-10-2018 23:01:16 
Autor komentarza: andrewskyData: 06-10-2018 21:19:39
Szanowny kolego rocky86 tak Adamek byl lepszy niz Arreola i zasluzenie wygral,ale o jakim rozmontowaniu my mowimy.Rozmontowal to on Pielegniarza,a Chrisem to toczyl ciezki boj,przegral kilka rund i bardziej oszukal niz rozmontowal rywala.I to nie wcale dzieki ciosom na korpus,tylko dzieki kontuzji dloni jakiego Arreola doznal w 10 rundzie i no i temu ze do walki z Goralem przygotowywal sie cale trzy tygodnie...

Że się wtrącę kolego, Adamek w tamtej walce to ośmieszył Arreole, i co ma kontuzja w 10 rundzie? Jego głowa wyglądała po połowie walki jakby włożył ją do ula... Łomot niesamowity!

Co do dzisiejszej walki to już inne realia i czas..., i nie chcę być tu prowodyrem ale jak trafi "czarny śląski" co w dupie szeroki i barach wąski to się skończy jak z Moliną!
Mimo wszystko całym sercem za Adamkiem! :)
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.