22. ROCZNICA WALKI - ANDRZEJ GOŁOTA vs RIDDICK BOWE

Czas płynie bardzo szybko. To już dwadzieścia dwa lata. 11 lipca 1996 roku naprzeciw siebie stanęli Riddick Bowe (38-1, 32 KO) i skazywany na pożarcie Andrzej Gołota (28-0, 25 KO). Ich pojedynek, z różnych względów, na zawsze przeszedł do historii boksu zawodowego.

To nie był pojedynek mistrzowski, choć "Big Daddy" uważany był powszechnie za numer jeden na świecie. I bzdurą jest, co wypisują dziś niektórzy, że Riddick był już wtedy cieniem samego siebie. W opublikowanym trzy miesiące wcześniej zestawieniu magazynu The Ring to właśnie Bowe był uznawany za najlepszego "ciężkiego" świata. Za nim byli Lennox Lewis, Mike Tyson, Michael Moorer, Evander Holyfield, Bruce Seldon, Frank Bruno i George Foreman. Gołoty nie było w pierwszej dziesiątce. Pomimo sprawienia małej niespodzianki w postaci pewnej wygranej nad Danellem Nicholsonem (24-1), Andrzej wciąż był bardziej znany jako "Foul Pole" ("Faulujący Polak"), niż zawodnik, który mógłby rywalizować z absolutną czołówką. Zresztą zasłużył sobie na ten przydomek, bo poza fajnymi zwycięstwami, wsławił się uderzeniem z główki wspomnianego Nicholsona oraz ugryzieniem Samsona Po'uchy. Sceptycy zarzucali mu, że boksuje wciąż po amatorsku. Tego typu głupie uwagi amerykańskich specjalistów powtarzane były od lat. Dziś można je potraktować z uśmiechem na twarzy, ale wtedy, gdy najlepsi pięściarze bloku wschodniego nie mogli jeszcze rywalizować na ringach zawodowych, te brednie wciąż jeszcze uchodziły płazem. Dziś "amator" Rigondeaux i paru innych "amatorów" obalili te wszystkie mity.

Gołota skazywany był przez bukmacherów na porażkę w stosunku 12/1. W sumie nic w tym dziwnego, wszak "Big Daddy" w poprzednim występie wyszedł zwycięsko z trylogii z Evanderem Holyfieldem. Riddick zastopował odwiecznego rywala w ósmej rundzie. Wcześniej zdemolował niepokonanego jeszcze Jorge Luisa Gonzaleza, rewanżując się mu za porażkę z czasów boksu olimpijskiego. Kiedy jednak wychodził do Gołoty, ważył o dwanaście funtów więcej niż w starciu z Holyfieldem - 114,3 kg. Ale Andrzej również wniósł na skalę najwięcej w karierze - 243 funty, czyli dokładnie 110,2 kg.

- Riddick potrafił zjawić się na obozie z trzydziestokilogramową nadwagą. Potem to oczywiście zbijał, lecz ten efekt jojo wpływał potem niekorzystnie na jego refleksie oraz umiejętnościach bokserskich - przyznał po latach menadżer oraz promotor Amerykanina, Rock Newman.

- Gdy spojrzałem w jego oczy podczas konferencji prasowej byłem przekonany, że Gołota wyjdzie tylko po wypłatę. Uważałem, że rozprawię się z nim do końca trzeciej rundy. Wydawał się idealnym przeciwnikiem. Był niby dobry, ale nie tak dobry, by mi zagrozić. Tak przynajmniej uważałem - wspominał później Bowe.

Dla Bowe'e miał to być tylko przystanek przed poważniejszymi walkami. Tytuł WBO należał wówczas do Henry'ego Akinwande, tytuł WBC miał Mike Tyson, ale zrzekł się go, by móc się spotkać z championem WBA Bruce'em Seldonem. Kilka tygodni wcześniej pas IBF zdobył Michael Moorer, a o wakujący WBC niedługo potem walczyli Lennox Lewis z Oliverem McCallem. Riddick był przed starciem z Polakiem przymierzany do dwóch mega walk - z Tysonem oraz Lewisem. Miał łatwo odprawić Andrzeja i spotkać się z jednym z nich za olbrzymie pieniądze w ramach transmisji w systemie PPV.

Emocje rozpoczęły się już na kilkadziesiąt godzin przed walką. Poszło o rękawice. Bowe wyszedł do ringu w Grantach, zaś Gołota w Reyesach.

- Jestem w tym biznesie trzydzieści lat i nie widziałem jeszcze, by zawodnicy po obu stronach ringu mieli różne rękawice - stwierdził Harold Lederman, niegdyś sędzia, wtedy analityk i sędzia pomocniczy stacji HBO, która transmitowała ten pojedynek. - Przy mało znaczących walkach takie rzeczy się zdarzają, ale rzeczywiście nigdy nie miałem do czynienia z taką sytuacją przy walce takiego kalibru - wtrącił komentujący ten pojedynek George Foreman. "Duży George" rok wcześniej był jeszcze mistrzem IBF, ale oddał go, nie chcąc dać rewanżu Axelowi Schulzowi. Wciąż jednak należał do ścisłej czołówki.

Już w dniu walki nastąpił kolejny zgrzyt. Pierwotnie zaplanowany na dziesięć rund pojedynek wydłużono do dwunastu. Gołota odmówił wyjścia do ringu. Zgodził się dopiero wtedy, gdy jego gaże powiększono z 600 do 650 tysięcy dolarów. Udało się. Bowe miał zagwarantowaną wypłatę w wysokości 3 milionów dolarów. Ale kiedy sędzia ringowy Wayne Kelly poszedł do szatni Gołoty, prosząc o czystą walkę, usłyszał od Andrzeja "Zrobię wszystko co będzie potrzebne, by zwyciężyć". I niestety dotrzymał słowa, choć walki bokserskiej nie wygrał. Z drugiej strony, gdy pojedynek się skończył, to Gołota stał, a Bowe leżał. Być może o to właśnie chodziło najbardziej Andrzejowi?

Amerykanin nie obawiał się nieczystych zagrań ze strony Polaka. Zresztą on w ogóle się go nie obawiał. - Co będzie jeśli Gołota mnie ugryzie? Skończy jak moja babcia. Tak go zdzielę po mordzie, że pozostanie bez zębów - mówił na konferencji prasowej kilka dni wcześniej. - Chcę znów być mistrzem świata i udowodnić tym, którzy jeszcze we mnie nie wierzą, że to ja jestem numerem jeden. Pozostała jeszcze dójka do pokonania, czyli Tyson i Lewis. Szczególnie Tyson. Musi w końcu kiedyś dojść do naszego spotkania - kontynuował. - Do starcia Riddicka z Tysonem może dojść w pierwszym kwartale przyszłego roku - wtrącił od razu Rock Newman. - Tyson? Od zawsze miał problemy z dużymi przeciwnikami. Jeśli będę boksował jak James "Buster" Douglas, również go pokonam. Tylko muszę go zastopować szybciej niż Douglas. W kolejce jest również Lewis, ale on musi jeszcze trochę się postarać i bardziej zasłużyć na nasz pojedynek. Po tym co zobaczyłem w jego walce z Rayem Mercerem oczywiste jest dla mnie, że ustawiałbym go sobie lewym prostym. Skoro robił to Mercer, tym bardziej zrobiłbym ja - dodał jeszcze Bowe w kontekście planów na przyszłość. Mało za to mówił o samym Gołocie, ewidentnie lekceważąc Polaka.

"Nieważne, kogo na mistrzów obstawiły federacje WBC, WBA i IBF. To Riddick Bowe jest prawdziwym mistrzem wagi ciężkiej" - pisał dziennikarz NY Times. I takie były ogólne odczucia. Nosem kręcił tylko jeden pan z obozu Amerykanina.

- Współpracowałem z Joe Frazierem, Kenem Nortonem i Larry Holmesem. Riddick miał talentu więcej niż oni, ale nie miał zacięcia po tym, jak już zdobył tytuł mistrza wagi ciężkiej. Gdy dobijał się dopiero do walki o tytuł, pracował bardzo ciężko. Zabrakło mu jednak zaparcia już po zdobyciu pasów - wspominał potem legendarny trener Eddie Futch. To zresztą była ostatnia walka tej dwójki razem w drużynie. Do rewanżu z Gołotą Bowe wychodził już z nowym szkoleniowcem. Futch miał już dość tej współpracy.

Na trybunach w Madison Square Garden zasiadło ponad jedenaście tysięcy kibiców (11,252). Część z nich stanowili Polacy z biało-czerwonymi flagami. Po drugiej stronie siedziały czarnoskóre osiłki z Brooklynu. Świadkowie tamtych wydarzeń wspominają, że coś wisiało w powietrzu od samego początku, a zaczepki słowne rozpoczęły się jeszcze na trybunach zanim między linami zameldowali się główni bohaterowie.

Gdy w końcu zabrzmiał pierwszy gong, eksperci i kibice Bowe'a patrzyli ze zdziwieniem, jak mało znany Gołota okłada najlepszego pięściarza świata wagi ciężkiej. I czynił to nie tylko w półdystansie, ale również w wymianie na lewe proste. To było największe zaskoczenie, gdyż Bowe uważany był powszechnie za zawodnika z najlepszym jabem w tym biznesie. Niestety wraz z powiększająca się przewagą punktową, Andrzej zaczął również coraz częściej bić poniżej pasa. Dostał za to ostrzeżenie od sędziego w rundzie drugiej i trzeciej. W czwartej Wayne Kelly stracił cierpliwość i po raz pierwszy odebrał Polakowi punkt. Drugi odebrał mu w szóstym starciu. Pomimo tej straty przed siódmą odsłoną Gołota prowadził na kartach 67:66 i dwukrotnie 67:65. Gdy w siódmej rundzie "Foul Pole" znów uderzył zbyt nisko, został zdyskwalifikowany. Ale to było dopiero preludium do tego, co działo się potem. Zamieszki na ringu rozpoczęła drużyna Bowe'a. Zadyma szybko przeniosła się na trybuny. Sytuacja kompletnie wymknęła się spod kontroli. Niewielka liczba ochroniarzy nie była w stanie zapanować nad tłumem. Do tego bójki przerodziły się w prawdziwą wojnę na tle rasowym. W skrócie - biali bili się z czarnymi, a że Ameryka jest wyczulona na tym punkcie, dzień później wszystkie dzienniki i gazety trąbiły o tym wydarzeniu na swoich czołówkach. Burmistrz Nowego Jorku - Rudolph W. Giuliani, schronił się przed zamieszkami... w szatni polskiego pięściarza. Gołota zyskał sławę. Niekoniecznie tą dobrą sławę, ale w ciągu kilku dni stał się dużo sławniejszy niż wielu innych bardzo dobrych pięściarzy. I choć przegrał w głupi sposób, zyskał bardzo dużo.

W zadymach wokół ringu ucierpiało wiele osób. Dwudziestu dwóch kibiców przetransportowano potem do szpitala. Podobnie jak Lou Duvę, który zasłabł podczas szarpaniny na ringu. Trenera Gołoty wynoszono półprzytomnego z hali na noszach. Szesnastu śmiałków zatrzymała policja, choć powinno ich być znacznie więcej. Zresztą policjanci pojawili się w hali dopiero po dwudziestu dwóch minutach! Wśród aresztowanych było trzech członków zespołu Bowe'a. W tym Jason Harris. To ten pan, który uderzył Andrzeja telefonem. Rozcięcie na głowie wymagało założenia aż jedenastu szwów. Co ciekawe to również ten sam facet, który bił telefonem pewnego idiotę, który wleciał spadochronem na ring podczas drugiej walki Bowe'a z Holyfieldem. Już wtedy Harris był na cenzurowanym. Po zadymie w Madison Square Garden dostał całkowity zakaz pojawiania się na walkach bokserskich. Promotor Riddicka - Rock Newman, dostał taki zakaz na rok i musiał zapłacić aż 250 tysięcy kary. Oskarżono go o wszczęcie tej rozróby. Zakaz potem skrócono, ale ćwierć miliona musiał zapłacić.

Promotorzy i menadżerowie obu zawodników wiedzieli doskonale, że po tym co stało się 11 lipca, po prostu musi dojść do rewanżu. I to jak najszybciej. Na początku października ogłoszono, że do drugiej batalii między tymi mocarzami dojdzie 14 grudnia. Ale o tym rewanżu już przy kolejnej okazji...

Poniżej przypominamy Wam produkcję BOKSER.ORG. Nasz film o Andrzeju Gołocie wyprodukowaliśmy pięć i pół roku temu. Jeśli jeszcze ktoś z Was go nie widział, niech koniecznie nadrobi zaległości.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: MLJ
Data: 11-07-2018 19:16:40 
Pierwszą dyskwalifikację jeszcze człowiek przebolał, ale to że Andrzej odjebie identyczną sytuację w drugiej to chyba nikt nie zakładał..
Mimo że miałem w 1996 r. kilkanaście lat, dobrze pamiętam oba wieczory..
 Autor komentarza: BezStraha
Data: 11-07-2018 19:22:50 
pamiętam to było epicka historia ,o praktycznie nikomu nieznanym kierowcy ciężarówki ,który dał świetna walkę z jednym z największych HW lat 90 tych.Na drugą walkę to już pół Polski wstawało o 4 rano aby zobaczyć Andrju.W pubach i klubach nocnych montowano telewizory i o 4 zaczynało się kibicowanie...to było szaleństwo ;))
 Autor komentarza: Mistralizzato
Data: 11-07-2018 19:48:34 
Nawet nie czytałem artykułu, ludzie powiedzcie co tu wspominać? Miał Bowe na widelcu a skończyło się jak wiemy. To takie polskie, wspominać porażki.
 Autor komentarza: Ramirez82
Data: 11-07-2018 19:56:25 
"I bzdurą jest, co wypisują dziś niektórzy, że Riddick był już wtedy cieniem samego siebie. W opublikowanym trzy miesiące wcześniej zestawieniu magazynu The Ring to właśnie Bowe był uznawany za najlepszego "ciężkiego" świata. "

No ale miejsce w rankingu The Ring o niczym nie świadczy. Jest możliwe, tak jak niektórzy twierdzą, że organizm Bowe był już wyeksploatowany zaniedbywaniem między walkami, przybieraniem na wadze i zrzucaniem. Plus stoczone walki, choćby 3 twarde z Holyfieldem, w których swoje też przyjął.
 Autor komentarza: teanshin
Data: 11-07-2018 20:51:49 
Skończyło się jak się skończyło. Gołota w późniejszych latach pokazał ile jest wart na najwyższym poziomie. Z Lewisem i Brusterem przegrał w kilka sekund, Z Gantem i Tysonem się poddał jedynie z tymi przypadkowymi mistrzami niby wygrał ale oficjalnie przegrał czyli Ruizem i Byrdem. Gołota miał warunki i talent ale głowa nie ta. Co jest najdziwniejsze że wszystkie szanse walki o tytuł dostawał po przegranych walkach.
Don King go holował jak mógł.
 Autor komentarza: Ramirez82
Data: 11-07-2018 21:01:56 
Autor komentarza: teanshinData: 11-07-2018 20:51:49


Co jest najdziwniejsze że wszystkie szanse walki o tytuł dostawał po przegranych walkach.

A skąd? Walkę z Lewisem miał po dwóch przegranych z Bowe, ale był wtedy bardzo znany po tych tych bitwach i ich fatalnych finałach. Z Byrdem dostał po wygranej nad Terrence Lewisem, z Ruizem po remisie z Byrdem, a z Brewsterem po przegranej z Ruizem. Zaskakujące jest, że walczył o tytuł aż trzy razy z rzędu!
 Autor komentarza: BezStraha
Data: 11-07-2018 21:22:33 
Autor komentarza: Mistralizzato
Data: 11-07-2018 19:48:34
Nawet nie czytałem artykułu, ludzie powiedzcie co tu wspominać? Miał Bowe na widelcu a skończyło się jak wiemy. To takie polskie, wspominać porażki

Wspominać porażki ,bo to takie Polskie ...co za śmieci!!!
Oglądasz boks dla samych zwycięstw ,czy dla zajebistych walk? ...a to były zajebiste walki.
Gołota był wtedy bardzo popularny w USA ,pełne hale na walkach, wojownik zza żelaznej kurtyny...nadzieją białych na HW w wadze ciężkiej. Może ktoś się śmiać ,ale tak było.
W 96 to V.Klichko dopiero rozpoczynał zawodową karierę w boksie zawodowym ,a wcześniej był kick-bokserem. W tamtym czasie od dawna nie było żadnego białego który mógł walczyć o tytuły z tymi opalonymi olbrzymami lat 90 w HW.
Andrzej dawał fajne walki ,choć nie zawsze udawało się i mógł pewnie więcej osiągnąć w boksie.
 Autor komentarza: teanshin
Data: 11-07-2018 21:34:31 
Autor komentarza: BezStraha
Był Tommy Morrison który osobiście uważam że rozstrzelał by naszego Gołotę, nie dla tego że był lepszym bokserem, choć w moim odczuciu był, ale dlatego że Andrzej przesypiał początek walki a Tommy wtedy był najgroźniejszy. Jestem przekonany na 90% że Morrison załatwiłby to tak samo jak Lewis czy Brewster. Niestety już się tego nie dowiemy.
 Autor komentarza: GROiLLORT
Data: 11-07-2018 22:25:17 
I bzdurą jest, co wypisują dziś niektórzy, że Riddick był już wtedy cieniem samego siebie.

xxx

Nieprawda. Riddick był już past prime. i łapał okropne wahania formy. Radzę sobie trochę poczytać co mówił po latach o tamtym Bowe Eddie Futch czy obejrzeć wcześniejszą walkę z małym Hidem.

"I was shocked by the way he looked when walked to the ring," Futch said. "He acted like all he had to do was swat the guy and it would be over."

Ranking "The Ring" nie jest żadnym odnośnikiem. Grant też był w latach 90 klasyfikowany bardzo wysoko, bodajże na drugim lub rzecim miejscu HW. W "The Ring" wspierali rodaków, nie doceniając obcokrajowców, czego najlepszy przykład stanowi przypadek L. Lewisa.
 Autor komentarza: Furmi
Data: 11-07-2018 22:35:36 
Michael Grant musiał być wysoko, bo dawał dobre walki i w pełni zasłużył na czołówkę. Pokonał kilku zawodników szerokiej czołówki, jak Savarese, Izon, Gołota, oraz kilku poza TOP 15, ale cenionych, jak Butler, Cole, Sanders, Puritty, Gonzalez czy Sullivan.
A łapał tak słabą formę, że w ostatniej walce znokautował Holyfielda, a w przedostatniej do jednej bramki zrewanżował się Kubańczykowi. Hide? Chyba go trochę nie doceniasz, zresztą Bowe zawsze powtarzał, że żaden z jego rywali nawet nie zbliżył się siłą ciosu do Hide'a.
 Autor komentarza: Furmi
Data: 11-07-2018 22:37:36 
Poza tym nie liczy się ani trochę to co mówi się po walce/po meczu, tylko to co mówi się i pisze przed. Dziś możemy udawać "ekspertów", ale gdy Bowe wychodził w lipcu 1996 do Gołoty, był powszechnie uważany za numer 1.
 Autor komentarza: GROiLLORT
Data: 11-07-2018 22:57:18 
Tak, znokautował Holyfielda, który również nie był w swojej najlepszej formie (walka z Moorerem, problemy kardiologiczne). Różnice w dyspozycji obu wystarczy porównać oglądając pojedynek no 1 i no 3. Hide był niezły, i owszem, ale Bowe prezentował się w tej walce bardzo źle, z resztą sam przyznał potem, że Herbie go "znokautował na stojąco".

Może faktycznie ten "cień samego siebie" to przesada, ale na pewno Bowe był już zupełnie innym zawodnikiem niż w 1992 r. Z boksera opierającego swój boks na świetnym jabie (który to jab był m.in. kluczem do wygrania walki nr 1 z Holym) stał się leniwym sluggerem polującym na mocne ciosy i zbierającym wszystko na jape.

O jakości rankgigu "The Ring" świadczy też pozycja takiego Seldona. Czym on zasłużył na miejsce w TOP 10? Pokonując zaćpanego Tuckera? Seldon to naprawdę bardzo przeciętny zawodnik, a trafił do TOPU, najprawdopodobniej właśnie ze względu na pochodzenie.

"Poza tym nie liczy się ani trochę to co mówi się po walce/po meczu, tylko to co mówi się i pisze przed. Dziś możemy udawać "ekspertów", ale gdy Bowe wychodził w lipcu 1996 do Gołoty, był powszechnie uważany za numer 1".

No niby tak, ale bardzo często dopiero po facie wychodzą kulisy walki, wcześniej publicznie nieznane: kontuzje, doping, depresja poporodowa żony czy legendarna lodówka w sypialni Riddicka.
 Autor komentarza: Furmi
Data: 11-07-2018 23:16:14 
Co do Seldona - pełna zgoda, choć z drugiej strony miał pas WBA, miał też udaną obronę na koncie, więc miejsce w dziesiątce teoretycznie mu się należało.
 Autor komentarza: BezStraha
Data: 11-07-2018 23:23:12 
Autor komentarza: teanshin
Data: 11-07-2018 21:34:31
Autor komentarza: BezStraha
Był Tommy Morrison który osobiście uważam że rozstrzelał by naszego Gołotę.

Takie pisanie jest dziecinne...ze ktoś ,kogoś uwali na pewno.

Bentt który był słabym mistrzem,ale miał bogata karierę amatorska ,jak Andrzej, to uwalił Tommego w pierwszej rundzie. Kogo pokonał Tommy? ...przegrał z Mercerem który był na HW lat 90 za mały. Pokonał dziadka Foremana.
Morrison to siepacz ze słaba kondycja...wiec nie porównuj tego wykidajły do sportowca i boksera A.Gołoty.
 Autor komentarza: StaryWyjadacz
Data: 11-07-2018 23:58:44 
Riddick moim zdaniem w roku 92 wygrałby z Lennoxem (ale co do jego późniejszej wersji, to trudno powiedzieć) i Mike'em Tysonem(miałby nawet szanse z wersją z lat 87-88). Swoją drogą jaką głupotą i pazernością promotorów było doprowadzenie do potyczki z Lewisem po takich walkach, A.Kostyra, gdzieś wspominał, że na konferencji prasowej po drugiej walce broda Gołoty była cała obśliniona, ślina ciekła mu cały czas z buzi a on nawet o tym nie wiedział. Tym, którzy twierdzą, że Bowe dalej był w swoim prime polecam filmik porównujący jego wymowę z 92 i 95 roku.
 Autor komentarza: Loki
Data: 12-07-2018 00:00:36 
A.G głupota i wstyd, a mógł być legendą.
 Autor komentarza: trashtalk
Data: 12-07-2018 01:00:36 
GROiLLORT

Naprawdę, czapki z głów, za twoją wiedzę. Szkoda, że nie ma więcej takich userów. Możnaby było się czegoś ciekawego dowiedzieć. Brawo.
 Autor komentarza: Furmi
Data: 12-07-2018 01:04:51 
@trashtalk - dlatego też mu odpowiedziałem. Nawet jeśli się z nim nie zgadzam, to facet pisze merytorycznie i z kulturą. A rzadko wdaję się w dyskusje z użytkownikami.
Pzdr.
 Autor komentarza: trashtalk
Data: 12-07-2018 01:37:30 
Furmi

Co prawda, to prawda

Pozdrawiam
 Autor komentarza: Deadpool89
Data: 12-07-2018 10:31:29 
Bowe poprostu zlekcewarzył Andrzejka i tyle,z Tysonem w wersii 1996 wygrałby gdyby przetrwał pierwsze 3-4 rundy ale jak ktoś wyżej napisał głupotę że dałby rade żelaznemu w wersii 87-88 to nic tylko sie śmiać,Tyson 1985-1988 to była maszyna do zabijania i śmiem twierdzić że nikt w historii HW by takiego Mikea nie pokonał.
Gołota świetny zawodnik,brak psychy przekreślił jego kariere,sztywny jak kołek w pierwszych rundach co wykorzystali Lewis i Bruwster,spalił sie totalnie z Grantem i narobił w pory przed baaardzo past prime Tysonem. Ale też dwa razy oszukany (z Byrdem i Ruizem).
 Autor komentarza: BlacK1111
Data: 12-07-2018 14:06:22 
Gdyby Andrzejek miał psychikę Vitalija Kliczki byłby zabójcą
 Autor komentarza: maro1988
Data: 12-07-2018 16:09:26 
W pierwszej walce zlekcewazył ale w drugiej widac było ze jest przygotowany a dostal jeszcze wiekszy oklep .Wtedy psychika Andrzeja nie była jeszcze naruszona i to był klucz do obrazu tych walk.
 Autor komentarza: StaryWyjadacz
Data: 12-07-2018 16:17:12 
@Deadpool89

Tyson był jak maszyna do zabijania. Tyson bez wątpienia był najlepszym ciężkim lat 80, ale też produktem marketingowym, proszę wymień mi tutaj wybitnych z którymi zmierzył się w okresie swojego rozkwitu. Tylko nie wspominaj o podstarzałym Holmsie, albo Berbicku, który pokonał schorowanego Aliego. Tyson z racji niskiego wzrostu zawsze miał kłopoty z wysokimi bokserami, tych których pokonywał mieli po 6 stóp i 2,3 cale czyli 187-191 cm, często nie grzeszyli koordynacją ruchową, mieli problemy, żeby utrzymywać odpowiedni dystans. Było paru wyższych, ale dużo słabszych. Bert Sugar poddał w wątpliwość czy Tyson zdominowałby wagę ciężką z lat 90, gdyby nawet był w wysokiej formie. Lewis i Bowe mieli powyżej 195 cm, czyli 15 cm więcej od Tysona, a przy tym mieli niesamowitą koordynację ruchową. O mutantach, którzy dzisiaj panują w HW nawet nie warto wspominać.
 Autor komentarza: MICHAELMOORER
Data: 12-07-2018 17:08:09 
Gołota sam przegrał dwie walki na własne życzenie z Bowe dodałbym także głupie zachowanie w walce z Michaelem Grantem gdzie wygraną walke potrafił obrócić w rozpacz.Co nie zmienia faktu , że z Byrdem go zwałowali. Powinien zostać 1 mistrzem świata zawodowców wagi ciężkiej. Z lepszymi dużymi ciężkimi oprócz Bowe , którzy się liczyli dostawał sromotny wpierdol, Tyson, Lewis, Brewster.
 Autor komentarza: kuba2
Data: 12-07-2018 23:24:49 
Bowe w 96 r był faktycznie nr 1 HW ale walka z Polakiem pokazała, że ta pozycja jest na wyrost. Warto porównać sobie dynamikę i róznorodnosć akcji Riddicka z pierwszej walki z Holyfieldem aby zauwazyć, że z Gołotą był w dużo słabszej formie. Jaka była tego przyczyna, możemy spekulować ale słabsza forma to fakt. Poza tym warto zwrócić uwagę że styl walki Polaka, jego uniki rotacyjne, dobra praca nóg i świetna, szybka lewa ręka którą wybijał rywala z rytmu był bardzo niewygodny dla Amerkanina. Andrzej był w lepszej formie i miał lepszy game plan. Jako bokser ogólnie był jednak klase niżej od Riddicka o czym świadczą porażki z Lewisem, Brewsterem czy szalenie przereklamowanym Grantem. Pomijając psychike która przecież jest integralna cżęścią tego co wpływa na wartość boksera Andrzejowi brakowało mocnego uderzenia, destrukcji, bodypunchów, uppercutów, umiejętności infightingu czy w końcu zwykłego, ringowego cwaniactwa. Dodać do tego pewną chimeryczność oraz tendencje do bycia slow starterem Andrzej po prostu nie miał prawa osiagnać ten status jaki miał Riddick Bowe
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.