OGNISTY TURNIEJ BOMBARDIERÓW

Gdynia, morze, zieleń - cudowne miejsce dla turystów na początek wakacji, a dla kibica pięściarstwa jeszcze więcej, bo wkomponowano w tą scenerię ring, na którym stoczono walki X Turnieju Bombardierów z Wybrzeża. Emocje rozgrzały publiczność, ale ogień wybuchł z innego powodu, dorzucając tym samym autentyczny pokaz straży, a jeszcze ustanowiono rekord Guinnessa - ogólnie działo się!

Na stoczonych osiem walk, pięć zakończyło się niejednogłośnymi werdyktami. Do niektórych ocen sekundanci nie mieli zastrzeżeń.

Jednodniowe zawody rozegrano w plenerze, na Skwerze Arki, a z niewielkiej liczby walk do najciekawszych należały starcia: Szymona Króka (Garda Wicko) z gdynianinem Kamilem Nowosadem, Dawida Dziuwe (Kontra Elbląg) z Damianem Kryżą (Bombardier Gdynia) oraz w kategorii młodzieżowców, Adriana Nowosada z lokalnym rywalem z Gdyni, Piotrem Racławskim. 

 

Boksujący z czerwonego narożnika, Szymon Krók po pierwszej rundzie, w drugiej odsłonie pojedynku z Kamilem Nowosadem zaczął częściej zadawać ciosy proste, które dochodziły do celu. W tej samej odsłonie gdynianin otrzymał, od sędziego ringowego Tomasza Zaborowskiego, ostrzeżenie i to starcie było na korzyść podopiecznego Antoniego Pałuckiego z Gardy Wicko. Tymczasem po gongu, w trzeciej rundzie pięściarz Sako Gdynia natychmiast ruszył do huraganowych ataków, które zaprocentowały tym,  że sędziowie punktowi (Motyczko, Rządkowski, Gilkhin) wyżej ocenili akcje Kamila Nowosada. Jemu też przyznali niejednogłośną wygraną. - Nie przegrał walki, za wysoko wygrał drugą rundę - podsumował trener Antoni Pałucki. 

Tego nie przewidziano

Widzowie coraz bardziej emocjonowali się potyczkami, natomiast tuż obok ringu, za płotem wybuchł pożar. - Doszło do spięcia kabli sprężarki - poinformował Jarosław Rydzewski, główny organizator turnieju. Tym samym natychmiast powiadomiono Straż Pożarną i Straż Miejską, a walki przerwano. Po chwili na miejscu pożaru w błyskawicznym tempie stawili się mundurowi. Ogień ugaszono, a pojedynki kontynuowano.

Na kolejną ciekawą walkę kibice nie czekali długo. W wadze muszej, w grupie juniorów Dawid Dziuwe skrzyżował rękawice z pięściarzem gospodarzy, Damianem Kryżą. Od pierwszego gongu obaj starali się przeważyć szalę na własną korzyść. Akcje zmieniały się jak w kalejdoskopie, raz na korzyść podopiecznego trenera Krzysztofa Stemplewskiego, elblążanina Dawida Dziuwe. Za moment widzowie oklaskiwali udane serie ciosów, których autorem był Damian Kryża. - Najlepiej gdyby przyznano remis - słychać było głosy kibiców. Ostatecznie wypunktowano niejednogłośne zwycięstwo wychowanka Kontry Elbląg, Damiana Dziuwe. 

Ostrzeżenie od sędziego

W ostatnim pojedynku, już na deser, wyrównany bój rozegrali najstarsi wiekiem zawodnicy, czyli tak zwani młodzieżowcy - walczący z czerwonego narożnika Adrian Nowosad (Sako Gdynia) i Piotr Racławski (Bombardier Gdynia). Od początku obaj przystąpili do starć z wielkim animuszem, determinacją i sercem do walki. W drugiej rundzie lepiej przygotowany pod względem technicznym, podopieczny Jarosława Rydzewskiego i Dariusza Gumowskiego zaczął uzyskiwać nieznaczną przewagę. W dodatku pięściarz Sako Gdynia, Adrian Nowosad bardzo często zadawał ciosy otwartą rękawicą (nasadą). Aż w końcu otrzymał od arbitra ringowego Jakuba Gilkhina ostrzeżenie. W trzeciej rundzie obraz walki się nie zmienił. Nieco lepszym pięściarzem był Piotr Racławski. - Nie przyjmował stylu walki rywala - powiedział po końcowym gongu, sekundujący swojemu pięściarzowi, Dariusz Gumowski. Z dobrej strony zaprezentował się Dawid Oerlich (Beniaminek Starogard Gdański). 

Otrzymali puchary

Na koniec turnieju wybrano najlepszych z najlepszych. Najlepszą pięściarką uznano Wioletę Biskup (Wisła Tczew), pięściarzem - Dawida Oerlicha (Beniaminek Starogard Gdański), najlepszym Gdyni - Damiana Dawidowskiego (Bombardier), najmłodszym - Kacpra Iglińskiego (Sako Gdynia).

Sponsorzy: OPEC, AS Taxi, Konsal, Klir, Ravis, Pub Play OFF.

Przed rozpoczęciem walk ustanowiono rekord Guinnessa. Dwoje samorządowców Janina Wasylka i Jarosław Kłodziński ugotowało 750 kilogramów zupy truskawkowej. Pomysłodawcom przyświecała idea pomocy chorym na raka dwóm kobietom - Jagodzie i Agacie.

Wyniki walk X Turnieju o Puchar Bombardierów (23.06.2018) Gdynia

Kategoria -56 kg Młodzik

Adrian Kłosek (Sako Gdańsk) vs Bartosz Kranz (Tygrys Elbląg) PKT 2:1

Kategoria -56 kg Kadet

Kamil Nowosad (Sako Gdynia) vs Szymon Krók (Garda Wicko) PKT 2:1

Kategoria -59 kg Młodzik

Łukasz Stempniewski (Tygrys Elbląg) vs Oliwier Mueller (Wisła Tczew) PKT 3:0

Kategoria -57 kg Kadet

Damian Dawidowski (Bombardier Gdynia) vs Filip Kucharski (Sako Gdynia) PKT 2:1

Waga półśrednia - Junior

Dawid Oerlich (Beniaminek Starogard Gdański) vs Damian Stasiak (Kontra Elbląg) PKT 3:0

Waga musza - Junior

Dawid Dziuwe (Kontra Elbląg) vs Damian Kryża (Bombardier Gdynia) PKT 2:1

Kategoria -57 kg Kadet

Wioleta Biskup (Wisła Tczew) vs Patrycja Borkowska (Wisła Tczew) PKT 3:0

Waga półśrednia - Młodzieżowiec

Piotr Racławski (Bombardier Gdynia) vs Adrian Nowosad (Sako Gdynia) PKT 2:1.

Pojedynki sędziowali (ring/punkty): Martyna Kruszyńska, Magdalena Motyczko, Tomasz Zaborowski, Jarosław Rządkowski, Jakub Gilkhin (wszyscy Pomorski OZB)

Supervisor - Józef Łysak (Chojnice)

Delegat techniczny - Wiesław Rupiński (Gdańsk)

Korzystając z okazji walk turniejowych, początkujący adepci i zawodnicy stoczyli walki niepunktowane.

Pamiętają o Mistrzach

Turniej Bombardierów z Wybrzeża poświęcony jest najwybitniejszym pięściarzom z tego regionu - wicemistrzowi olimpijskiemu (Helsinki, 1952 rok), brązowemu medaliście IO (Londyn, 1948), Aleksemu Antkiewiczowi, złotemu medaliście IO (Helsinki, 1952) i mistrzowi Europy (Warszawa, 1953), Zygmuntowi Chychle, brązowemu medaliście IO (Rzym, 1960), Brunonowi Bendigowi, brązowemu medaliście IO (Meksyk, 1968), mistrzowi Europy Hubertowi Skrzypczakowi, brązowemu medaliście IO (Montreal, 1976) Leszkowi Kosedowskiemu, zawodowemu mistrzowi świata Dariuszowi Michalczewskiemu oraz pierwszemu mistrzowi Polski dla Wybrzeża, pięściarzowi Floty Gdynia Marianowi Karolakowi. Tegoroczny turniej poświęcony najbardziej zasłużonym pięściarzom w historii Wybrzeża był dziesiątym już z kolei organizowanym przez sekcję bokserską Bombardiera Gdynia. Zdjęcia i relacja znajdują się także na blogu Sławomira Ciary.

 

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.