ADAM TOMASIK - WSPOMNIENIE

Region pomorsko-kujawski stracił kolejnego człowieka, który od podstaw związany był z boksem. Kilka dni temu - w wieku 52 lat - zmarł Adam Tomasik. Były pięściarz, instruktor i bokserski sędzia.

Pochodził ze Świecia, jednak pięściarską karierę zaczynał w pobliskim FAM-mie Chełmno. Kiedy miał lat 12 zapisał się na treningi do szkółki bokserskiej i natychmiast znany szkoleniowiec chełmińskiej młodzieży nieodżałowany Jan Tokarski wypatrzył w Nim bokserskie zdolności. Adaś zwyciężał walkę po walce, aż wreszcie w 1981 roku wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski juniorów. Rok później - w wieku 18 lat - zdobył tytuł wicemistrza Polski i zaliczał się do ścisłej kadry narodowej juniorów. Wygrywał wiele pojedynków, będąc czołowym pięściarzem chełmińskiej drużyny. Rywalizował w rozgrywkach II ligi i o wejście do tej rozgrywkowej klasy. W spotkaniu II ligi, 12 czerwca 1983 roku, na meczu Gwardia Koszalin – FAM Chełmno (14:6) nie rozstrzygnął potyczki w wadze lekkiej z Wiesławem Mazurkiewiczem. A były to czasy, kiedy boks w Chełmnie stał się sportem wiodącym. W 1984 roku Adam Tomasik stanął na najniższym podium młodzieżowych mistrzostw Polski. Jego pięściarska kariera trwała 14 lat (od 1977-91 roku). W ringu stoczył 169 walk, z tego 109 wygrał, 14 zremisował i 46 przegrał.

Szkoleniowiec i sędzia

Osobnym rozdziałem w życiu Adama Tomasika była bokserska działalność. Najpierw był kierownikiem sekcji pięściarskiej Wdy, która powstała w Świeciu (w 1987 roku). Ta praca tymczasem nie trwała długo. Następnie ukończył kurs instruktorów boksu, a Jego najbardziej znanym wychowankiem jest wielokrotny mistrz Polski, Artur Bojanowski. Po zakończeniu pracy we Wdzie był szkoleniowcem w Starcie Grudziądz. Aż wreszcie, po kilku latach pracy trenerskiej, zapragnął zostać sędzią. Wielokrotnie oceniał turnieje w regionie Pomorza i Kujaw (m.in. memoriał Jerzego Adamskiego, Edwarda Rinkego czy turnieje w Grudziądzu i Elblągu). W 1996 roku nagrodzony został brązową odznaką PZB. Pochowany został, w ubiegłą sobotę na cmentarzu, w rodzinnym Świeciu.

Cześć Jego Pamięci.

Na zdjęciu, wychowankowie FAM-u Chełmno, medaliści IX Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży, złoci (od lewej) Sławomir Forsztek, Sławomir Lorbiecki i srebrny – Adam Tomasik. 

Sławomir Forsztek i Lorbiecki oraz Adam Tomasik

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.