WIDEO: PAMIĘTNA WALKA PACQUIAO-COTTO W CAŁOŚCI

Stajnia Top Rank przygotowała gratkę dla miłośników pięściarstwa. Na swoim profilu na YouTube opublikowała w całości pamiętną walkę Manny'ego Pacquiao (49-3-2, 37 KO w dniu pojedynku) z Miguelem Cotto (34-1, 27 KO) z listopada 2009 roku.

Filipińczyk był wtedy u szczytu bokserskiego świata. Niespełna rok wcześniej pokonał dużo większego Oscara De La Hoyę, a w maju 2009 zdemolował w ciągu niespełna dwóch rund Ricky'ego Hattona.

Zgodnie z oczekiwaniami walka z Cotto dostarczyła wielkich emocji, szczególnie w początkowej fazie. Filipiński tajfun szalał od początku, a w trzeciej i czwartej rundzie zdmuchnął Portorykańczyka z nóg. Z czasem Cotto miał coraz mniej do powiedzenia, aż w końcu w dwunastej rundzie sędzia przerwał walkę. "Pac Man" został tym samym pierwszym zawodnikiem, który został mistrzem świata w siódmej kategorii wagowej. Była to też jego ostatnia wygrana przed czasem. Od tego momentu pięściarz z Azji zwyciężał już tylko na punkty.

Posuchę na tym polu Pacquiao spróbuje przerwać 2 lipca w Brisbane, gdzie będzie bronić pasa WBO w wadze półśredniej z Jeffem Hornem (16-0-1, 11 KO).

Cotto z kolei wróci na ring 26 sierpnia w Carson w Kalifornii, gdzie jego rywalem w starciu o wakujący tytuł WBO w dywizji junior średniej będzie Yoshihiro Kamegai (27-3-2, 24 KO).

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: VitaliQuitschko
Data: 14-06-2017 13:20:36 
Nakoksowany Koksiao vs skurczony, wysuszony Cotto. Pacquiao lubi nekrofilię, De la Hoya był w tej walce żywym trupem, a i tak kurdupel z filipin go nie przewrócił, pomimo, że władował w niego wszystko co miał.
 Autor komentarza: samqualis
Data: 14-06-2017 14:39:15 
VitaliQuitschko

wysuszony Cotto? we wcześniejszej walce z Clottey'em wniósł na wagę 146 funtów - tutaj dostał funt mniej, czyli 145 a o limicie wagi w dniu walki nie ma żadnej informacji
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.