SPRAWDZIAN KADRY PODCZAS TURNIEJU IM.ADAMSKIEGO

W Bydgoszczy, nie (jak to bywało dawniej) w hali Astorii, lecz Zawiszy rozegrany zostanie XIV Międzynarodowy Memoriał Jerzego Adamskiego. Pierwsze walki kadetów zaplanowano na sobotę (13 maja) – I tura rozpocznie się o godzinie 11:00, druga o godzinie 16:00. Natomiast w niedzielę odbędą się starcia finałowe. Początek godzina 11:00. Wstęp bezpłatny.

W sali przy ulicy Gdańskiej 163 stawić się powinno ponad 60 kadetów, w tym pięciu reprezentantów kadry. Obserwatorem turnieju będzie trener naszej reprezentacji Marcin Łęgowski, w przeszłości pięściarz Chojniczanki i Zawiszy, brązowy medalista mistrzostw Europy wagi lekkopółśredniej. - Spodziewamy się dobrych walk – uważa Krzysztof Łajdyk, szkoleniowiec Astorii, członek zarządu PZB.

Do grodu nad Brdą zagoszczą kadeci z Niemiec, Litwy oraz klubowych ośrodków z województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodnio-pomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. - Dla kadrowiczów start w bydgoskim turnieju będzie jednym z etapów przygotowań do wrześniowych mistrzostw Europy – dodaje Łajdyk. Organizatorzy wraz ze sponsorami dla najlepszych pięściarzy ufundowali puchary, które między innymi wręczą małżeństwo Jolanta i Marek Adamscy (syn patrona imprezy).

Wiara w Zawieruszyńskiego

W ubiegłym roku. turniej odbył się w hali Astorii. W tym zaplanowano na Zawiszy, bowiem (jak już informowałem) obiekt 'Asty' uległ zburzeniu, a w zamian tego władze Bydgoszczy mają w planach wybudowanie ośrodka sportowo-rekreacyjnego, który ma przede wszystkim służyć mieszkańcom miasta.

W zeszłorocznej rywalizacji, z grona 48 kadetów, najlepszym pięściarzem okazał się Litwin Narijos Mieldazis (waga 48 kg). W finale pokonał Macieja Kotlęgę (Boxing Team Chojnice). Ponadto stojące na dobrym poziomie pojedynki rozegrali: w wadze 46 kg, Deimatas Barawykas (Litwa) pokonując na punkty 3:0 Karola Durszlewicza (Gladiator Brodnica), wadze 48 kg, Narijos Mieldazis (Litwa) wygrywając (pkt. 3:0) z Maciejem Kotlęgą (Boxing Team Chojnice), wadze 54 kg, Konrad Gawron (Ruda Śląska) pokonując (pkt. 2:1) Litwina Donatasa Barawykasa oraz wadze 63 kg, Kewin Gruchała (Boxing Team Chojnice) zwyciężając (pkt. 2:1) Michała Jarlińskiego (Champion Włocławek).

Drużynowo najwięcej zwycięstw odnotował Champion Włocławek – 3, następnie Skorpion Szczecin, Litwa i bydgoska Astoria – po 2.

Pomorsko-Kujawski Klub Seniora Boksu wytypował najlepszego juniora województwa kujawsko-pomorskiego, którym został włocławianin Stanisław Skorupski. Najlepszym zawodnikiem Astorii wybrano Jakuba Pytlińskiego. Natomiast bydgoscy organizatorzy za największe sportowe postępy wyróżnili mistrza Polski młodzików, pięściarza Astorii Damiana Zawieruszyńskiego. - Ma on duże szanse zakwalifikowania się na zbliżające się mistrzostw Europy kadetów – kończy trener Łajdyk.

Kim był Jerzy Adamski?

Jest On w historii regionu Pomorza i Kujaw uznany za najwybitniejszego pięściarza. Jego największym sukcesem było zdobycie srebrnego medalu olimpijskiego. Było to w Rzymie w 1960 roku. Rok wcześniej wywalczył, na ringu w Lucernie, złoty medal mistrzostw Europy. A w 1963 roku (Moskwa) powrócił z ME z brązowym medalem. Sześciokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski (raz w juniorach, pięć w seniorach). Dziewiętnaście razy reprezentował barwy narodowe naszego kraju, odnosząc 15 zwycięstw, remis i przegrał 3 razy. W 2001 roku, podczas MP seniorów w Inowrocławiu, uhonorowany został prestiżową nagrodą im, red. Aleksandra Rekszy. Boksował w latach świetności polskiego boksu, kiedy oprócz Jerzego Adamskiego w ringu występowali inni nasi czempioni jak: Jerzy Kulej, Zbigniew Pietrzykowski, Leszek Drogosz, Tadeusz Walasek, Kazimierz Paździor. Najwięcej walk stoczył w wadze piórkowej, a ogółem rozegrał ich 280, z których 250 wygrał. Wychowanek Kolejarza Piła, następnie bronił klubowych barw bydgoskiej Brdy, później Astorii. Urodził się 14 marca 1937 roku, zmarł 11 grudnia 2002 roku. 

Tak wyglądał początek zeszłorocznej edycji.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.