30 LAT MINĘŁO - ATRAKCJE, EMOCJE, WSPOMNIENIA

Jubileusz pięściarzy Wdy Świecie. Przed nami atrakcje, emocje i wspomnienia

Mamy nadzieję, że do hali Widowiskowo-Sportowej przybędzie ponad 150 zaproszonych osób – uważa Tomasz Janowski, jeden z organizatorów, były pięściarz Wdy Świecie. Już w najbliższą sobotę o godzinie 15.00 w hali przy ulicy Sienkiewicza 3 rozpoczną się obchody jubileuszu z okazji 30-lecia istnienia sekcji bokserskiej tamtejszej Wdy. Klubu, który od trzech dekad para się głównie pracą z młodzieżą, choć w ostatnich latach indywidualnie w gronie seniorów Jakub Słomiński zdobywa laury na krajowych ringach. Niedawno w Człopie obronił tytuł mistrza Polski wagi papierowej.

W sobotnie popołudnie miejscowi sympatycy boksu ujrzą tych, którzy walnie przyczynili się do sukcesów, a także rozsławiania świeckiego klubu. - To prawda, że oficjalne otwarcie zaplanowaliśmy o godzinie 15.00. Tymczasem... – wtrąca Janowski. -...w naszej hali, na dwie godziny przed rozpoczęciem, będziemy chcieli zebrać gości. Będą oni mogli wypić kawę i skosztować kawałek ciasta. Przy okazji będą mogli też powspominać, zarazem zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Byłby to taki przedsmak tego co będzie się działo.

Nagrody i walka pokazowa

Po oficjalnym otwarciu, z udziałem prezesa PZB świecianina Leszka Piotrowskiego, przedstawicieli miasta i starostwa nastąpi minuta ciszy za tych co odeszli. Następnie włodarz Świecia wręczy specjalne upominki. Nie zapomniano o najbardziej znanych postaciach świeckiego boksu, w tym także o założycielach sekcji bokserskiej. W dalszej części nagrodzeni zostaną byli zawodnicy, szkoleniowcy, działacze, bokserscy sędziowie oraz lekarze. - Ci medycy opiekowali się, jednocześnie do dzisiaj opiekują się świeckimi pięściarzami – dodaje liczący obecnie 46 wiosen Tomasz Janowski, który w barwach Wdy,w 1988 roku w wadze koguciej wywalczył brązowy medal w XV Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Olsztynie. Ale to nie wszystko.

W ramach uroczystości zaplanowano rozegranie 9 walk. Najpierw w ringu pojawią się kickbokserzy, następnie odbędą się 3 pojedynki kobiet, a finałową partią będą starcia mężczyzn. W tej batalii właśnie dojdzie do pokazowej konfrontacji wychowanka Wdy, wspomnianego Tomasza Janowskiego z Pawłem Grześkiem. A tego ostatniego często widzimy w sekundanckim narożniku Wdy, kiedy z trenerką Jagodą Karge podpowiada młodym pięściarzom. Zdaniem organizatorów cała impreza powinna trwać ponad cztery godziny i mieć swój epilog w granicach godziny 19.30.

Takie były początki

Przypomnijmy pierwsze cztery lata. Sekcja bokserska Wdy Świecie założona została 3 lutego 1987 roku (wcześniej była jedną ze szkółek pobliskiego FAM-u Chełmno). Oto skład komitetu założycielskiego: Leszek Piotrowski (obecny prezes PZB), Zygmunt Piasecki (dawniejszy pięściarz i trener z tego miasta), Czesław Kurzyna, Zbigniew Myrda, Ryszard Gólski, Henryk Świtajski, Kazimierz Górski, Kazimierz Macura (przez wiele lat sekundant tej drużyny). Dla barw świeckiego klubu pierwszy złoty medal mistrzostw województwa bydgoskiego zdobył Dariusz Matuszewski. Z kolei swój drużynowy debiut zawodnicy ze Świecia zanotowali 27 kwietnia 1987 roku. Wtenczas na własnym ringu w towarzyskim meczu pokonali młodzież bydgoskiej Astorii 12:8. Zwycięstwa odnieśli: Krzysztof Warchoł, Tomasz Janowski, Krzysztof Rozłonkowski i jego brat Dariusz oraz Leszek Wojtasiak. Walki zremisowali: Michał Zamor i Paweł Tynkiewicz. - To była najlepsza potyczka, w której Tynkiewicz stoczył wyrównany bój z późniejszym mistrzem Polski Andrzejem Janiakiem – wspomina Janowski. Natomiast w pierwszej połowie maja Paweł Tynkiewicz podczas finałów XIV Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w Malborku zdobył brązowy medal i obok Dariusza Rozłonkowskiego powrócił do Świecia z tarczą (Rozłonkowski również zdobył brąz).

Spektakularny sukces

W kolejnych miesiącach notujemy progres. Wygrane świecian z bydgoskim Zawiszą 16:6, Startem Elbląg 13:7 i 14:6, Wierzycą Starogard Gdański i lokalnym rywalem FAM-em Chełmno po 15:11 były tego przykładem. W Świeciu uzdolnionej młodzieży nie brakowało. W mistrzostwach Polski w Kaliszu, Bogdan Słomiński w wadze papierowej plasuje się na 2 pozycji, zaś w tej samej kategorii wagowej Krzysztof Warchoł stanął o stopień niżej. Aż w końcu w 1990 roku nadszedł spektakularny sukces. To za sprawą „papierka” Bogdana Słomińskiego, który we Włocławku zdobył tytuł młodzieżowego mistrza Polski. - To pierwsze złoto w dziejach świeckiego pięściarstwa – podkreśla Tomasz Janowski, który ukończył na warszawskiej AWF kurs instruktora boksu i zajął się - wspólnie z Leszkiem Piotrowskim, Adamem Tomasikiem, Kazimierzem Macurą – szkoleniem narybku. - W wieku dwudziestu lat ukończyłem kurs i otrzymałem papiery instruktora boksu. Byłem najmłodszym na kursie – dopowiada Tomasz Janowski.

W sumie w latach 1987-90 pięściarze Wdy w MMP, MP i OSM zdobyli 6 medali (1- B. Słomiński, 1 – B. Słomiński, 4 brązowe – K. Warchoł, T. Janowski, P. Tynkiewicz, D. Rozłonkowski).

Zapraszamy kibiców do hali

Na razie na tym koniec. O dalszych sportowych osiągnięciach pięściarzy Wdy poinformujemy w następnym odcinku, kiedy to już po jubileuszowych uroczystościach opadną emocje i będą pierwsze refleksje. Zapraszamy raz jeszcze w sobotnie popołudnie, 15 kwietnia (godz. 15.00) nie tylko kibiców miejscowych, ale także tych spoza granic Świecia do tamtejszej hali Widowiskowo-Sportowej, gdyż wstęp jest bezpłatny.

Dla zainteresowanych nie tylko o regionie

Więcej zdjęć oraz informacji o bokserskich wydarzeniach, przede wszystkim z udziałem pięściarzy województwa kujawsko-pomorskiego, można znaleźć na autorskim blogu redaktora Słąwomira Ciary -: boksblogsc.wordpress.com.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.