SKANDAL! CHARR ZOSTAŁ BEZ WALKI TYMCZASOWYM MISTRZEM ŚWIATA WBA

Trudno opisać słowami to, co najstarsza federacja bokserska wyprawia z pasami mistrzowskimi. Niemal w każdej kategorii World Boxing Association posiada trzech mistrzów, dzięki czemu może aż trzy razy częściej pobierać opłaty za sankcjonowanie walk o tytuły. W niewyjaśniony sposób skorzystał na tym Manuel Charr (30-4, 17 KO), który otrzymał bez powodu pas tymczasowego mistrza świata wagi ciężkiej. Jakim prawem?

Skąd tak niedorzeczna decyzja władz WBA, które zapowiadały przecież zmiany i wyłanianie jednego czempiona dla każdej kategorii? Szanowana niegdyś federacja ma prawo wycofać się ze swoich słów, lecz mogłaby chociaż stosować się do zasad ze swojego statutu. Najnowsza historia pokazuje jednak, że te zawsze można nagiąć i nawet jeśli mistrzowie WBA muszą czasem się ze sobą spotkać (tylko teoretycznie, bo niektórzy w ogóle się tym nie martwią - jak w wadze super koguciej, gdzie nikogo nie da się zmusić do stoczenia pojedynku z Kubańczykiem Rigondeaux), to w miejsce pokonanego za moment wskazuje ktoś inny i na koncie federacji kasa się zgadza...

32-letni Charr nie ponosi tu żadnej winy. W rozmowie z niemieckim "Bildem" zapowiedział, że w styczniu zamierza przystąpić do pierwszej obrony tytułu, a następnie stoczy walkę o poważniejszy pas (WBA regular lub WBA Super) ze zwycięzcą pojedynku Briggs-Browne albo Kliczko-Joshua. "Diamentowemu Chłopakowi" szykują się więc dwie duże wypłaty, chociaż przegrał trzy z ostatnich siedmiu pojedynków i aż dwa razy był brutalnie nokautowany - w 2014 roku przez Powietkina i przed rokiem przez Łotysza Briedisa, który występuje w kategorii cruiser i był od Charra o 14 kilo lżejszy.

Największe zwycięstwo Manuela w ostatnim czasie to powrót do boksu po postrzeleniu w tureckim kebabie. To jednak stanowczo za mało, by otrzymać walkę o tytuł mistrza świata - nawet w wersji tymczasowej, nie mówiąc już o samym pasie! WBA po raz kolejny strzela sobie w kolano i traci wizerunkowo w oczach całego środowiska, ale najsmutniejsze jest to, że razem z najstarszą federacją traci też boks jako dyscyplina sportu. Bo jak ten cyrk można traktować poważnie?

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: TheKudiq
Data: 06-11-2016 00:00:26 
OO. Akurat dzisiaj myślałem o tym zawodniku. Może dać go Szpilce? Ten był już kiedyś chętny na taką walkę.
 Autor komentarza: Krusher
Data: 06-11-2016 00:00:54 
No skandal.
Całe szczęście, że dla mnie ten pas nie istnieje
Chociaż nie powinno dojść do czegoś takiego, nigdy...
 Autor komentarza: Ramirez82
Data: 06-11-2016 00:13:28 
Należało mu się. Choćby za to, że ostatnio został postrzelony i wyszedł z tego.
 Autor komentarza: Cooperek
Data: 06-11-2016 00:17:12 
A jak federacja argumentowała przyznanie mu pasa?

Prędzej czy później powstanie jakaś organizacja, która będzie miała po jednym pasie w każdej kategorii i działała bez opłat, z pasji. I wszyscy podążą w jej kierunku.
Z drugiej strony życie pokazuje że takie inicjatywy "non profit" rzadko się sprawdzają, jak w informatyce programy Open Source, zupełnie marginalna rzecz. Ale coś trzeba będzie zrobić bo sytuacja robi się żenująca.
 Autor komentarza: BlackDog
Data: 06-11-2016 00:25:06 
Coś czuję że WBA próbuje dać czas obozom Włada i Antka. Innego wytłumaczenia nie widzę. Tak samo dziwić może dlaczego Briggs zawalczy z Brownem o pas przed Oquendo który przecież ma to zagwarantowane. Widocznie zdają sobie sprawę że walka o pas super się przesunie w czasie na lato a nie wczesną wiosnę i chcą uniknąć sytuacji w której WBA regularny i jego posiadacz czekał na to aż łaskawie dogadają się oboz K2 i Hearn. Gdyby sprawa się przeciągała skonfrontują jeszcze Charra z posiadaczem tego pasa i teoretycznie nikt na nikogo nie będzie czekał.
A kasa będzie lecieć w międzyczasie jak pas WBA będzie uśpiony.
Hmm. O ile wcześniejsze działania WBA jakoś bardzo mnie nie irytowały bo po części zamieszanie jest wynikiem choćby postępowania różnych pięściarzy ale ten krok z Charrem jest słaby.
 Autor komentarza: Ramirez82
Data: 06-11-2016 00:27:52 
Autor komentarza: Cooperek

Data: 06-11-2016 00:17:12

Prędzej czy później powstanie jakaś organizacja, która będzie miała po jednym pasie w każdej kategorii i działała bez opłat, z pasji. I wszyscy podążą w jej kierunku.


W idealnym świecie może tak. Ale w naszym? Nie sądzę. I tak już jest dużo tych federacji i tytułów, rządzi nimi, tak jak wszystkim - pieniądz. A co miałaby nowa federacja do zaoferowania oprócz kolejnego tytułu mistrzowskiego? Którego posiadanie nie byłoby żadnym prestiżem, bo w przeszłości żaden wybitny zawodnik nie był jego posiadaczem?
 Autor komentarza: LennoxLewisLion
Data: 06-11-2016 00:30:10 
No i bardzo dobrze autor tego artykułu napisał.
Ostro, ale prawdziwie.
WBA "produkuje" paski od spodni nastawiając się głównie na zyski w kasie...
 Autor komentarza: KnockinOnHeavensDoor
Data: 06-11-2016 00:31:47 
No jak to? Przeciez wedlug wielkiego mistrza (bylego) Wladimira Klitschko pas WBA to "najbardziej wartosciowy i prestizowy" pas ze wszystkich obecnych pasow we wszystkich federacjach..... Autor komentarza: LennoxLewisLion
Data: 06-11-2016 00:33:22 
Najgorsze jest to, że ten pasek regular kiedyś będzie traktowany jako ten mistrzowski...:-(
 Autor komentarza: LennoxLewisLion
Data: 06-11-2016 00:35:54 
@KnockinOnHeavensDoor

Jak Władek zdobył pas WBA to jeszcze był w miarę prestiżowy, potem wymyslili ten pas wicemistrza, czyli regular.
 Autor komentarza: KnockinOnHeavensDoor
Data: 06-11-2016 01:06:57 
@Lennox


Wladek to powiedzial jakis niecaly miesiac temu warunkujac swoj wystep z Joshua usankcjonowaniem walki jako mistrzowskiej przez WBA, wiec opinia Wladka o WBA jako "najbardziej warotsciowej i prestizowej federacji" jest jak najbardziej aktualna... Autor komentarza: LennoxLewisLion
Data: 06-11-2016 01:22:30 
Jeżeli chodzi o ten pas WBA co Władek stracił z Furym to jest jednym z czterech , tych prestiżowych pasów, czy jest on najbardziej warotsciowy i najbardziej prestizowy to można się spierać, jest najstarszy, ale tylko o rok niż WBC.
 Autor komentarza: astarte
Data: 06-11-2016 01:28:43 
WBC reszta.wladek powiedzial, co powiedzial bo wlazil w dupe wlodarzom wba. nie sadze by ktokolwiek z k2 nie wiedzial z jaka organizacja maja do czynienia.

WBA przytrollowalo z ortizem, wtrollowalo charr'a lecgouczempa, steryda browna, ciagna nieakywnego od 2.5 lat megasredniaka oquendo..

czgajew to pewnie by jeszcze boksowal, ale chcial uciec od tej federacji wiec wybral emeryture xdddd
 Autor komentarza: LennoxLewisLion
Data: 06-11-2016 01:40:48 
@astarte

Dobrze prawisz.
WBA myśli o kasie i produkuje tych mistrzów,miszczów i te pasy i paski.

Taka dygresja : pytają się mnie kumple kto jest teraz aktualnie mistrzem świata wagi ciężkiej w boksie...
No i co mam im powiedzieć?

No, co byście im odpowiedzieli?
 Autor komentarza: Kadej
Data: 06-11-2016 01:46:30 
To chyba jaki głupi żart, gość tak realnie nie jest nawet w TOP 30 HW.
 Autor komentarza: LennoxLewisLion
Data: 06-11-2016 01:49:01 
No, ja osobiście powiedziałbym, że Tyson Fury, ale, on akurat teraz aktualnie "zwariował"- no to kto?
 Autor komentarza: LennoxLewisLion
Data: 06-11-2016 01:52:50 
@Kadej

No Widzisz, ale na tymczasowego WBA się załapuje,czyli co?
Odpowaiadam sam sobie, czyli , Twój cytat:"To chyba jaki głupi żart..."...:-)
 Autor komentarza: BlackDog
Data: 06-11-2016 01:59:02 
Jak to co byśmy powiedzieli. Że mistrzem federacji jest Deontay Wilder który ma zaległe obowiązki do wypełnienia, mistrzem IBF Anthony Joshua a w reszcie federacji trzeba poczekać na wyłonienie czempionów bo najzwyczajniej w świecie ich poprzedni posiadacz narobił bałaganu nagle przechodząc w stan niebytu.

astarte.
Wytłumacz mi jak WBA przytrollowało z Ortizem? Kolejna sprawa to Browne i Oquendo wobec których federacja ma zobowiązania (jeden wywalczył je w sądzie a drugiego sprawę uznali za nieporozumienie)
A dla Czagajewa to była idealna sytuacja i zapewne gdyby nie nokaut z rąk Lucasa dalej by boksował i bardzo by mu to pasowało. Tytułowany był mistrzem, mógł bronić pasa zgarniając kasę na średniakach i jeszcze w dodatku posiadanie owego tytułu gwarantowało mu w niedalekiej przyszłości wypłatę za walkę z Furym bądź Władem.
Żyć nie umierać...
 Autor komentarza: BlackDog
Data: 06-11-2016 01:59:39 
federacji WBC oczywiście (Wilder) bo uciekło.
 Autor komentarza: LennoxLewisLion
Data: 06-11-2016 02:05:51 
@BlackDog

Ale nie mistrzem federacji , tylko , kto jest teraz aktualnym mistrzem świata wagi ciężkiej w boksie?
Tak mnie się pytają?I Co mam pedzieć?
Kto jest mistrzem świata w wadze ciężkiej bez podziału na duperele, oni , czyli moi kumple nie wiedzą że sa jakieś federacje, to co im mam pedzieć?
Kto jest w wadze ciężkiej najlepszy?
 Autor komentarza: LennoxLewisLion
Data: 06-11-2016 02:07:35 
Bo, oni myślą, że jest jeden mistrz.... no...
 Autor komentarza: LennoxLewisLion
Data: 06-11-2016 02:09:46 
Tak jak kiedyś był Tyson, Kliczko, bo to pamiętają...
I teraz mnie pytają :"...to kto jest mistrzem świata w wadze ciężkiej....a to nie Kliczko?"

Tak mówią....
 Autor komentarza: BlackDog
Data: 06-11-2016 02:15:45 
Na konkurencji poruszali ten temat. Czy należytym określeniem jest mówienie o mistrzu świata w boksie zawodowym a jeśli tak to jakie kryteria on musi spełniać by te określenie nie było nadużyciem czy żeby nie krzywdziło innych.
Klitschko posiadał wszystkie pasy oprócz WBC brata więc było łatwiej nazwać go mistrzem świata bo teoretycznie był najlepszy i było to wiadome. Zostawało nam rozgraniczyć który z braci jest lepszy i przedstawić tak jak to widzimy ową sytuację.
Teraz jest trudniej. Pytają? To im wstępnie przedstaw sytuację i tyle. A kto jest najlepszy? Myślę że ile osób tyle opinii. Wybór jest całkiem spory. Kto jest najlepszy dla Ciebie? Załóżmy że Fury więc o tym wspominasz i tyle.
 Autor komentarza: Emperror
Data: 06-11-2016 02:17:15 
LennoxLewisLion mam ten sam problem nie umiem wyjasnic niektorym kumplom na czym to wszystko polega tym co nie ogladaja zabardzo bokus
 Autor komentarza: LennoxLewisLion
Data: 06-11-2016 02:20:39 
Hmmm, no w sumie dobrze prawisz, dorze to ująłeś @BlackDog...bez urazy, oczywiście...:-)
Pozdrawiam Ciebie i innych fanów boksu!
 Autor komentarza: BlackDog
Data: 06-11-2016 02:24:48 
Pozdro! :D
 Autor komentarza: LennoxLewisLion
Data: 06-11-2016 02:27:37 
@Emperror

Za dużo tych mistrzów, za dużo tych federaji, za dużo tych miszczow w federacjach, no i potem jak się ciebie spytają, kto jest mistrzem swiata w wadze ciężkiej dzisiaj to...no właśnie...kto tak naprawdę?
 Autor komentarza: LennoxLewisLion
Data: 06-11-2016 02:34:10 
Kurcze, nie doczekam już gali z Pac'em...ide nyny...
Jutro powtórka o 9:00 na PolsaSport, to se lugne.

Dzięki i pozdro Wszystkim kibicom boksu!
Cześć!
 Autor komentarza: Emperror
Data: 06-11-2016 02:43:55 
no wlasnie oto chodzi, uwielbiam jak pytaja jak moze byc 3-4 mistrzow swiata w tym samym czasie, opowiadasz o federacjach i pytania a to WBC to cos jak KSW i rece opadaja o kategoriach wagowych nie wspominajac juz
 Autor komentarza: Spartacus
Data: 06-11-2016 03:45:39 
Wszystkie federacje to bagno, nie tylko WBA. Bawi mnie to oburzenie, przecież ostatnio takie cyrki dzieją się w boksie, że tylko pasja może utrzymać kibiców przy nim.
 Autor komentarza: Grzywa
Data: 06-11-2016 04:07:19 
Szpilka to kolejny rywal i szansa na pierwszego polskiego mistrza swiata. Promotorzy Gita powinni dac Turkowi kase, bo to jedyny "Mistrz" do ogrania dla kozaka z za krat. Pewnie bedzie do Charra kolejka bo to zaden mistrz ale moze akraz Szpili promotorom sie uda, ale by pozniej kozaczyl, pierwszy champion of the worl znad Wisly, ho, ho, ho!!!!!
 Autor komentarza: matd
Data: 06-11-2016 11:03:00 
Skandal! Dobry tytul. No po prostu myslalem,ze ta federacja - pseuddo federacja - mnie niczym nie zaskoczy... Mylilem sie. Nie mam slow na ten cyrk. Dla mnie to tylko paski federacyjne ,a nie zadne MŚ,ale niesmak i tak siedzi. A zeby upadli.
 Autor komentarza: CELko
Data: 07-11-2016 05:24:24 
Artur Szpilka pokaze polskie pierdolniecie temu Syryjczykowi.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.