MISTRZ OLIMPIJSKI W GRUDZIĄDZU

Wyjątkowo uroczyście przebiegał jubileusz 90-lecia Kujawsko - Pomorskiego Okręgowego Związku Bokserskiego. Spotkanie działaczy, szkoleniowców, prezesów odbyło się w Grudziądzu, gdzie znajduje się siedziba związku. Do miasta, które jest kolebką pięściarstwa w tym regionie (powstał tu w 1926 roku Pomorski OZB, a także pierwsze kluby) zawitał sam mistrz olimpijski z Tokio, Marian Kasprzyk. Dziś 77-letni Pan, trzymający się krzepko bardzo wysoko ocenił organizację imprezy i podziękował za zaproszenie. - Grudziądz zawsze miał dobrych pięściarzy, choćby wspomnę nieodżałowanego Leszka Leissa, który wygrał ze Zbyszkiem Pietrzykowskim. Aż łza się w oku kręci, że takich mocarzy ringu już nie ma – podkreślił mistrz olimpijski. W latach 50. i 60. był zawodnikiem Sparty Ziębice, BBTS Bielsko- Biała i Górnika Wesoła. - To Pan Marian na całym świecie rozsławiał Polskę, a gościć takiego człowieka w Grudziądzu jest dla nas ogromnym zaszczytem i wielkim wyróżnieniem – powiedział na uroczystości w hotelu Rad, Kazimierz Kiczyński, główny organizator, prezes miejscowego Startu.

Goście honorowi

Grudziądzki jubileusz 90-lecia powstania boksu na Pomorzu i Kujawach zaszczycili: Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, dwukrotny medalista olimpijski (Tokio - srebrny i Rzym - brązowy) Marian Kasprzyk.

Urząd Marszałkowski Woj. Kujawsko-Pomorskiego reprezentował Sławomir Kopyść, UM w Grudziądzu - Ewelina Klucznik i Polski Związek Bokserski – prezes Zbigniew Górski.

Filmy, zdjęcia i nutka wspomnień

Zanim zaproszeni goście zajęli miejsca w sali konferencyjnej hotelu Rad (przybyło ok. 200 osób) już na początek obejrzeli fragmenty finałowej walki. Natychmiast zapanowała cisza. Widzowie ze skupieniem obserwowali pojedynek podczas igrzysk olimpijskich w Rzymie (1960 rok) finału wagi piórkowej, najlepszego pięściarza w historii Pomorza i Kujaw, Jerzego Adamskiego (Astoria Bydgoszcz) z Włochem Francesco Musso. Po wyrównanej potyczce wygrał Włoch. Następnie zaproszeni obejrzeli na ekranie archiwalne zdjęcia. Czarno-białe fotografie przypominały czasy wielu zawodników, trenerów, instruktorów, sędziów i działaczy związanych z 90-leciem boksu. Po prezentacji wspomnień ujrzeliśmy inny film. Dotyczył on wydarzeń jakie miały miejsce podczas 80-lecia K-P OZB. Jubileuszu, który również zorganizowano w Grudziądzu. W tym czasie niejednemu łezka zakręciła się w oku. W filmie widzieliśmy znanych, cenionych ludzi boksu - prezesa OZB, Zdzisława Bańkowskiego,  pięściarzy - Stali Grudziądz i Zawiszy - Leszka Leissa, Romana Januszewskiego (był także trenerem) czy delegata PZB - Tadeusza Świtalskiego. Tych niestety, nie ma już wśród nas. I to tyle o przeszłości...

Gorące brawa dla Jagody...

W dalszej części scenariusza uhonorowano działaczy i byłych pięściarzy. Kiedy nagrodę marszałkowską województwa kujawsko-pomorskiego odbierała Jagoda Karge w sali rozległy się gromkie brawa. - To przecież wychowanka Wdy Świecie reprezentowała nasz region w najważniejszych turniejach globu i Starego Kontynentu – zaznaczył Kiczyński. W roku 2006 zdobyła brązowe medale w mistrzostwach świata w New Delhi i mistrzostwach Europy w Warszawie. Wielokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium krajowego kobiecego czempionatu. Po skończeniu bokserskiej kariery zajmuje się nauczaniem niepełnosprawnej młodzieży, jednocześnie jest trenerką boksu w macierzystym klubie. - Te prace dają mi ogromną satysfakcję, dzięki nim czuję się w pełni spełniona – wyznała Jagoda Karge na łamach książki „Twarze Pomorsko-Kujawskiego Boksu”. Oprócz brązowej medalistki MŚ i ME takie wyróżnienia przyznano: prezesowi Pomorsko-Kujawskiego Klubu Seniora Boksu, bydgoszczaninowi Kazimierzowi Kosińskiemu, wiceprezesowi Kujawsko-Pomorskiego OZB, Maciejowi Demelowi (Chełmża), mistrzowi Polski seniorów z 1981 roku, reprezentantowi kraju Mirosławowi Kuźmie (Bydgoszcz), wicemistrzowi Polski seniorów z 2001 roku, obecnie szkoleniowcowi Czempiona Włocławek, Robertowi Osmólskiemu, prezesowi Grudziądzkich Weteranów Boksu, Mirosławowi Barańskiemu oraz trenerowi bydgoskiej Astorii, Janowi Zubikowi. Ponadto odznaczeniami „Za Zasługi Dla Sportu” udekorowano: złotą – Kazimierza Kiczyńskiego, srebrną – Elżbietę Czyżak, Krzysztofa Dąbrowskiego i brązową – Jarosława Kapelińskiego. Nagrodzono też wyżej podpisanego korespondenta boksera.org. Dodajmy, że nasz portal był patronem medialnym. Od marca tego roku szeroko przypominał o historii pomorsko-kujawskiego pięściarstwa. Poza tym, uczestników jubileuszu nagrodzono odznaczeniami PZB i medalami 90-lecia K-P OZB. Prezes bokserskiej centrali, Zbigniew Górski wyróżnił kluby. Specjalne puchary otrzymały: Pomorzanin Toruń, Wda Świecie, Zawisza i Astoria.

Kontry Klaudii Poliwczak

Ale to nie wszystko. Kilka godzin wcześniej na obiekcie Startu przy ul. Konarskiego 36 odbył się międzynarodowy mityng. Wzięła w nim udział pięściarska młodzież ze szwedzkiego miasta Jonkoping oraz polskich klubów – Sako Gdańsk, Astorii Bydgoszcz, KSW Włocławek, Czempiona Włocławek, Boxeo Dąbrowy Chełmińskiej i Startu Grudziądz. Odbyło się 5 walk punktowanych, a najładniejszą stoczyli zawodnicy wagi lekkopółśredniej, Miad Milad (Jonkoping) z Tomaszem Gryckiewiczem (Sako Gdańsk). Pierwsze dwa starcia dla silniejszego fizycznie Szweda, który skracał dystans i był bliżej rywala. Kilka sierpowych ciosów ulokował na szczęce Gryckiewicza. W trzeciej odsłonie bardzo ambitnym finiszem popisał się Gryckiewicz. Jednak było to za mało, aby pokonać Szweda, który wygrał zasłużenie. Oprócz tego z dobrej strony zaprezentowała się grudziądzanka Klaudia Poliwczak, która ciosami kontrującymi nie dała cienia szansy Sylwii Grygiel.

Mityng bokserski z okazji 90-lecia K-P OZB, wyniki walk:

waga 63 kg, Klaudia Poliwczak (Start Grudziądz – Sylwia Grygiel (Boxeo Dąbrowa Chełmińska) na punkty, 3:0

waga 66 kg, Michał Jarliński (Champion Włocławek) – Jakub Pytliński (Astoria) pkt., 3:0

waga 57 kg, Morteza Hassami (Jonkoping) – Igor Kowalski (Czampion Włocławek) pkt., 3:0

waga 60 kg, Mohammed Nazari (Jonkoping) – Daniel Piotrowski (KSW Włocławek) pkt., 3:0

waga 64 kg, Miad Milad (Jonkoping) – Tomasz Gryckiewicz (Sako Gdańsk) pkt., 3:0

Walki sędziowali (ring/punkty): Andrzej Lewandowski, Waldemar Szychowski, Grzegorz Gerka, Krzysztof Grzelak, Jarosław Dobrowolski (wszyscy K-P OZB Grudziądz). Sędzia główny: Adam Pawełek (Katowice), delegat ITO: Maciej Demel (Chełmża).

Odbyły się także pojedynki niepunktowane, do których najwięcej pięściarzy wystawił Start Włocławek.

Powrót Kazimierza Kiczyńskiego

Dwa dni wcześniej na terenie Startu wybrano nowy zarząd K-P OZB. Prezesem został grudziądzanin, 65-letni Kazimierz Kiczyński. W wyborach nie miał kontrkandydata. - Dziękuję wszystkim za zaufanie  - powiedział krótko Kazimierz Kiczyński, który na tym stanowisku zastąpił Krzysztofa Chojnackiego. Nie jest to pierwszy wybór Kazimierza Kiczyńskiego na to stanowisko. Przypomnijmy, że kierował związkiem w latach 2004-12

Wracając do zebrania. Przewodniczący, wieloletni supervisor PZB, bydgoszczanin Zygmunt Rzyski bardzo sprawnie, w merytoryczny sposób poprowadził wybory. A Kazimierz Kiczyński (pod nieobecność Krzysztofa Chojnackiego) przedstawił sprawozdanie z działalności ustępującego zarządu. Za liderkę w gronie pięściarek uznano Anetę Rygielską. Wychowanka Pomorzanina Toruń ma w swym dorobku tytuł mistrzyni świata juniorek. Liderem pięściarzy został brązowy medalista mistrzostw świata i wicemistrz Europy juniorów, Eryk Apresyan (Zawisza). Wśród najlepszych wymieniony był również uczestnik turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, Dawid Jagodziński (Astoria). Z klubów wyróżniono: Pomorzanin Toruń, zespoły z Bydgoszczy – Astorię i Zawiszę oraz Wdę Świecie. - W mijającej kadencji nasi podopieczni w najważniejszych krajowych imprezach wywalczyli 85 medali, w tym 19 złotych, 28 srebrnych i 38 brązowych. To dało nam piąte miejsce w Polsce – dodał Kiczyński. Oprócz tego w lidze młodzieżowej PZB pięściarze z kujawsko-pomorskiego (startowali pod nazwą Sokrates) uplasowali się na 1 miejscu.

Nowa wizja działalności

Z grona 30 delegatów, oprócz K. Kiczyńskiego, w nowym zarządzie K-P OZB się znaleźli: Zygmunt Rzyski, Maciej Demel, Krzysztof Łajdyk, Andrzej Lewandowski, Leszek Piotrowski, Tadeusz Januszewski, Jerzy Kapeliński, Jarosław Dobrowolski, Andrzej Freśko, Krzysztof Grzelak. Natomiast na Kongres PZB wytypowano: Leszka Piotrowskiego, Kazimierza Kiczyńskiego, Macieja Demela, Krzysztofa Łajdyka i Jerzego Kapelińskiego. - Nie czułem potrzeby,aby ubiegać się o fotel prezesa Polskiego Związku Bokserskiego – tłumaczył Leszek Piotrowski, szkoleniowiec Wdy Świecie, były trener-selekcjoner kadry olimpijskiej kobiet. - Tymczasem po wyborach uzupełniających przekonano mnie, abym ponownie ubiegał się o to stanowisko. Jeśli na Kongresie delegaci mnie wybiorą,wówczas będę starał się dokonać wielu zmian w działalności bokserskiej centrali.

Cztery lata temu Leszek Piotrowski był jednym z kandydatów do funkcji prezesa PZB. Jednak w decydującej rozgrywce niewielką liczbą głosów pokonał go Zbigniew Górski.

Najważniejsze sportowe osiągnięcia w historii 90-lecia K-P OZB

rok 1951- mistrzostwa Europy; brązowy medal – waga lekkośrednia Alfred Paliński (Legia Chełmża),

rok 1959 – mistrzostwa Europy; złoty medal – waga piórkowa Jerzy Adamski (Astoria Bydgoszcz), brązowy medal – w. kogucia Zygmunt Zawadzki (Zawisza),

rok 1960 – igrzyska olimpijskie; srebrny medal – w. piórkowa Jerzy Adamski (Astoria), brązowy medal – w. kogucia Brunon Bendig (Zawisza),

rok 1963 – mistrzostwa Europy; brązowy medal – w. piórkowa Jerzy Adamski (Astoria),

rok 1965 – mistrzostwa Europy; srebrny medal – w. musza Hubert Skrzypczak (Zawisza),

rok 1976 – mistrzostwa Europy juniorów; brązowe medale – w. piórkowa Krzysztof Kikowski, w. lekka – Krzysztof Kucharzewski, w. lekkopółśrednia – Mirosław Pabianek (wszyscy Zawisza),

rok 2006 – mistrzostwa świata kobiet: brązowy medal – w. 52 kg Jagoda Karge (Wda Świecie),

rok 2006 – mistrzostwa Europy kobiet;  brązowe medale – w. 52 kg Jagoda Karge (Wda Świecie), w. 63 kg Kinga Siwa (Pomorzanin Toruń),

rok 2007 – mistrzostwa Europy kobiet; srebrny medal – w. 66 kg Oliwia Łuczak (Wda),

rok 2012 – mistrzostwa Europy juniorek i kadetek; srebrny medal – w. 52 kg Barbara Niedziela, brązowy medal – Grażyna Grygiel (obie Boxeo Dąbrowa Chełmińska),

rok 2013 – mistrzostwa świata juniorek; złoty medal – w. 57 kg Aneta Rygielska (Pomorzanin Toruń),

rok 2015 – mistrzostwa Europy juniorów; srebrny medal – w. 66 kg Eryk Apresyan (Zawisza),

rok 2015 – mistrzostwa świata juniorów; brązowy medal – w. 66 kg Eryk Apresyan (Zawisza).    

Oto bogata fotorelacja z obchodów 90-lecia K-P OZB

 

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: Clevland
Data: 02-11-2016 20:19:19 
Polska cierpi na brak talentów bokserskich.
Wiadomo pokolenie playStation, Facebooka.
Odpływ młodych do mma....

Dobrze że takie ośrodki nie zostają zapomniane.
Wszędzie może pojawić się następca Tomasza Adamka...
 Autor komentarza: holy
Data: 03-11-2016 08:27:53 
Polska cierpi na brak chętnych uczniów do nauki, czytania, ćwiczeń na lekcjach wychowania fizycznego. Kiedyś wuef był ulubionym przedmiotem większości uczniów, bo była to odskocznia od pozostałych lekcji, coś innego. A dziś? Lewe zwolnienia, bo nie chce się im pobiegać za piłką.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.