ZWYCIĘSTWO N'DAMA N'JIKAMA W ELIMINACJACH DO IGRZYSK W RIO

Były mistrz świata zawodowców w wadze średniej Hassan N'Dam N'Jikam (33-2, 19 KO) pokonał w ćwierćfinale turnieju eliminacyjnego do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro amerykańskiego amatora Jonathana Esquivela.

Na ringu w Wenezueli 21-letni pięściarz z USA zdołał wyrwać 32-latkowi jedną rundę. Po trzech sędziowie zgodnie jednak punktowali 29-28 na korzyść znacznie bardziej doświadczonego zawodnika rodem z Kamerunu.

N'Dam, który jako jeden z niewielu znanych bokserów postanowił skorzystać ze stworzonej przez AIBA możliwości startu zawodowców na IO, ma już za sobą występy na olimpijskim ringu. W 2004 roku boksował w Atenach, gdzie zaliczył dwa zwycięstwa, aż przegrał z Rosjaninem Gajdarbekiem Gajdarbekowem, który później w finale pokonał robiącego dzisiaj furorę na zawodowstwie Giennadija Gołowkina.

Jako profesjonalista N'Dam sięgał po tymczasowe tytuły mistrzowskie WBA i WBO w kategorii średniej. Kiedy w 2012 roku właściwy pas WBO odebrano Dmitrijowi Pirogowi, zmieniono jego status z czempiona tymczasowego na pełnoprawnego, ale już w pierwszej obronie N'Damowi tytuł odebrał Peter Quillin.

W ostatnim pojedynku zawodowym N'Dam pokonał pod koniec maja w Paryżu Roberta Świerzbińskiego.