ZMARŁ WIESŁAW RUDKOWSKI, WICEMISTRZ OLIMPIJSKI I MISTRZ EUROPY

Takie wiadomości zawsze podajemy niechętnie i z bólem serca. Wczoraj nad ranem po ciężkiej chorobie zmarł w Warszawie wicemistrz olimpijski i mistrz Europy Wiesław Rudkowski, jeden z najlepszych polskich pięściarzy. Kibicom boksu, zwłaszcza tym starszym sylwetki Pana Wiesława specjalnie przedstawiać nie trzeba, ale przypomnijmy największe jego osiągnięcia.

Po raz pierwszy wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w 1968 roku w Meksyku, jednak swój udział zakończył na ćwierćfinale. Za to cztery lata później w Monachium doszedł aż do finału, w którym uległ niejednogłośnie na punkty reprezentantowi gospodarzy Dieterowi Kottyschowi, sięgając po olimpijskie srebro w wadze lekkośredniej. Przełom lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku to okres największych sukcesów ś.p. Wiesława Rudkowskiego. Dominuje na krajowych ringach, sięgając po 10 tytułów mistrzowskich i zdobywając drużynowe laury w barwach warszawskiej Legii. Godnie reprezentuje także biało-czerwone barwy w reprezentacji, zdobywając poza wspomnianym medalem olimpijskim brąz i srebro w mistrzostwach Starego Kontynentu, a uwieńczeniem jego kariery jest mistrzostwo Europy wywalczone w Katowicach w 1975 roku, po finałowym zwycięstwie nad Wiktorem Sawczenką z ZSRR.

W całej karierze ś.p. Wiesław Rudkowski stoczył prawie 250 walk, z których przegrał zaledwie 16! Po odwieszeniu rękawic zajął się pracą trenerską, kolejno w Legii Warszawa (lata 80. XX w.), kadrze narodowej juniorów (2001-2003) oraz reprezentacji seniorów od 2011 roku. W 2005 roku został uhonorowany prestiżową nagrodą im. Aleksandra Rekszy, posiadał także Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Redakcja BOKSER.ORG składa rodzinie i przyjaciołom Zmarłego szczere kondolencje. Niech spoczywa w pokoju...

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: Ygnac
Data: 15-02-2016 18:26:53 
Żegnaj, stary Mistrzu.
Pamiętam Twoje walki.
 Autor komentarza: TheKudiq
Data: 15-02-2016 19:18:14 
[*]
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.