MAŁE PIĘŚCI: KLINCZ

Wspomnienie spotkania z Tomaszem Lengrenem, aktorem i reżyserem. Rzecz o brudnym boksie, bielskich ewangelikach i polskiej mafii. Klincz absolutny.

KLINCZ

Mroźny początek dwudziestego pierwszego wieku. Wódka z Tomaszem Lengrenem w Bielskim Syjonie. Tam, gdzie pomnik Lutra. W zagłębiu mądrych ewangelików. Patent tolerancyjny z końca XVIII wieku przywrócił im godność. Pozwolił na budowę kościoła i szkoły. Wcześniej musieli znosić dominację katolickiej mniejszości, za którą stało habsburskie prawo. Kiedy patent wszedł w życie, ludziom w Bielsku zrobiło się lżej na duszy. Syjon trwa od tego czasu do dziś, niewzruszony i skromny. Zgodnie ze swoją nazwą pozostaje symbolem świętej twierdzy wiernych. Wokół niej zabytkowy starodrzew. Lipy, kasztanowce, magnolie, limby i tuje.

Lengren przyjechał do Bielska na zaproszenie licealnego koła filmowego, które przez chwilę prowadziłem. Więcej w nim było wódki niż działania. Taki młodzieńczy klincz z życiem, chwila wytchnienia dla obu zawodników. Nieco inne znaczenie miał ''Klincz'' z Lengrenem w roli głównej, film Piotra Andrejewa. Niby nic specjalnego, typowy średniak kina moralnego niepokoju. Dosyć kulawy scenariusz. Ale rola Lengrena wyborna. Niepokorny bokser Olejniczak. ''Kozak pierwsza liga'', jak mówią na mieście. I zdjęcia też kozackie, duetu Mierosławski & Wichłacz. Chore światło. Odrealnione kompletnie, a jednocześnie dokumentalne. Kilka scen dużej urody, pokazujących cały ten tłusty brud. Czarne złoto boksu.

Grał jeszcze Lengren (syn twórcy Filutka Zbigniewa Lengrena i brat scenografki Katarzyny Lengren) w dziesiątkach innych filmów. Kamieni milowych polskiej kinematografii. Od debiutanckiej ''Eroiki'', przez ''Rejs'' i ''Hydrozagadkę'', do ''Ziemi Obiecanej'' i ''Przesłuchania''. Najczęściej były to drobne epizody. Każdy z nich pamiętny. ''Mały jest wielki, mały nie pęka'', mówił postawny Pan Tomasz, paląc papierosa za papierosem i racząc się obfitymi łykami czystej ''z czerwoną kartką''.

Osobnym tematem są reżyserskie dokonania Lengrena. Aż wstyd przyznać, że z jego kilkunastu filmów widziałem jeden - ''Dziada domniemanego''. Niejednoznaczną opowieść o legendarnym wołomińskim gangsterze, Henryku Niewiadomskim. Cwaniaku jakich mało.

Jak mówi pismo, trzynastoletni Heniek smykałkę do handlu miał trochę po ojcu. Do handlu, nie do szmuglu, bo jak trzeba utrzymać rodzinę, to nie o szmugiel chodzi przecież, tylko zarobek. Z pensji matki nie było mowy wyżyć. Dom drewniany prawie się rozpadał. Gdy przychodził mróz, ze ścian skrobali lód. Gdyby nie handel, pewnie gruźlica by ich zjadła. A może na inny pomysł by Heniek wpadł? Matka budziła go o czwartej, wpół do piątej. Chwytał słomiane kosze. Ciężkie. Gorące słoiki owinięte papierem i ręcznikami. Jechał autobusem na węglówkę. Nie było barów czy jadłodajni, on miał towar. - Zawoziłem flaki, pyzy, podgrzane piwo - opowiadał Lengrenowi. - Jak się robi flaki? Żeby zarobić, trzeba dodać wymion. Pokroić cieniutko w paseczki. Jak węglarz wypije setkę, to co on poczuje? Co w tym nowego? Jeszcze rosół, pieprz, ziele...

Na koniec naszego spotkania, w cieniu luterańskiego pomnika Lengren rzucił cytatem.

''To piękne, że żyjemy w takim wyrazistym świecie''.

Zmarł 9 lipca 2008 roku w Warszawie, po ciężkiej chorobie. Miał 63 lata.


Wykorzystano fragment artykułu Marzanny Łozowskiej.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

Biłuński zadebiutował na łamach Bokser.org w czerwcu 2011 roku. W ciągu dwóch lat stworzył cztery autorskie cykle: "Artyści ringu", "Boxiana", "Styl robi walkę" i "KSB". Prezentował charakterystyczny styl, który często polaryzował opinie czytelników. Obecnie Biłuński tworzy reportaże dla wydawnictwa Ebr.

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: tolek78
Data: 03-01-2016 21:21:31 
''Mały jest wielki, mały nie pęka''


Ciekawe czy będzie miało to przełożenie w pojedynku Szpilka-Wilder???
 Autor komentarza: RSC2
Data: 03-01-2016 21:25:57 
Rewelacja.
Tomasz Raczek pytał o Ciebie.
 Autor komentarza: blingbling
Data: 03-01-2016 21:27:29 
bilunski kolo filmowe prowadzil? fiu fiu grubsza akcja w sumie z ryja troche podobny do lubaszenki jak by nie bylo
 Autor komentarza: RoyjrER
Data: 03-01-2016 21:42:20 
Świetny artykuł!
Z przyjemnością przeczytałem, perełki się zdarzają coraz częściej w kąciku: Małe Pięści.
 Autor komentarza: blingbling
Data: 03-01-2016 21:49:25 
moze po 0,2 i swietny ten artykul :D
 Autor komentarza: Grzelak
Data: 03-01-2016 22:06:19 
"... na zaproszenie licealnego koła filmowego, które przez chwilę prowadziłem. Więcej w nim było wódki niż działania. Taki młodzieńczy klincz z życiem, chwila wytchnienia dla obu zawodników."

JB nie powinien pisać na ORGu, bo pozostałych redaktorów może wpędzić w kompleksy. Jeżeli należą do zazdrośników.

Mam pytanie do JB, czy piszesz może książki, coś większego? Gdzie można to znaleźć? Książkę to bym nawet kupił. Nie znam się na literaturze, ale bardzo podoba mi się ten styl. Idealny do kryminałów.
 Autor komentarza: AutorKomentarza
Data: 03-01-2016 22:09:10 
Z boksem to niewiele ma wspólnego, żeby nie mówić nic.

Pamiętam Filutka. Zawsze na końcu tygodnika "Przekrój". Taka historyjka obrazkowa. Łaził tam bodajże zawsze z jakimś pieskiem.
Głupie to było niesamowicie.
I nigdy nie mogłem zrozumieć, czemu ten Filutek miał ryj jakby z dziobem kaczora, czy to z jakąś wadą.
 Autor komentarza: ArktycznaMalpa
Data: 03-01-2016 22:12:06 
BYŁO COŚ O GEJOWSKIM JABIE CZY CZYMS TAKIM XDDD?
 Autor komentarza: RoyjrER
Data: 03-01-2016 22:14:27 
Sztuka panowie, sztuka aby zrozumieć wystarczy odrobina wrażliwości artystycznej umiejętność czytania "przenośniami" tak to nazwę, tym bardziej, ze czytam redaktora Biłuńskiego i zaczynam go rozumieć co chce przekazać.

Naprawdę nie trzeba wypić, aby zrozumieć ten artykuł blingbling.
 Autor komentarza: soulfoodboxing
Data: 03-01-2016 22:20:39 
@Grzelak - bez przesady z tymi kompleksami, redaktorzy Bokser.org znają swoją wartość. Jest tutaj kilka naprawdę przednich piór. A jeśli chodzi o większe rzeczy ode mnie, to w tej chwili publikuję tylko w Orgu i Ebrze... Może kiedyś spróbuję jakiejś książki, ale raczej na sto procent nie będzie to czysta fikcja. Myślę o dużym reportażu i kilku innych projektach. Nota bene niedługo powinna się ukazać debiutancka powieść Leszka Dudka, redaktora Bokser.org, a znakomite historyczne książki mają już na koncie inni redaktorzy - Tomasz Ratajczak i Jarosław Drozd (obecnie polskiboks.pl). Obaj wykładają na uczelniach, bardzo ciekawi ludzie. Zresztą pewnie już o tym wiesz. Pzdr.
 Autor komentarza: Grzelak
Data: 03-01-2016 22:22:45 
Autor komentarza: AutorKomentarza
Pamiętam Filutka. Zawsze na końcu tygodnika "Przekrój". Taka historyjka obrazkowa. Łaził tam bodajże zawsze z jakimś pieskiem.

Jest pomnik w Toruniu.
http://s10.flog.pl/media/foto/7816287_pies-filutek--mily-akcent-na-ulicy-w-toruniu.jpg
 Autor komentarza: AutorKomentarza
Data: 03-01-2016 22:26:41 
up
Pies nazywał się Filuś
 Autor komentarza: abojawiem
Data: 04-01-2016 08:00:06 
@soulfoodboxing:

"raczej na sto procent" - w ewentualnej książce radzę unikać takich logicznie kulawych (szpotawych?) sformułowań. Chyba, ze to celowy zabieg, żeby dzieło nie było zbyt łatwe w odbiorze.
 Autor komentarza: CELko
Data: 04-01-2016 08:35:05 
Zaskoczył mnie artykuł , pozytywnie oczywiście.Wiele wartościowych rzeczy w nim zawartych no i pokazane stare cieżkie czasy
 Autor komentarza: monocore
Data: 04-01-2016 09:13:31 
teraz tak kebaby robią niby baranina.... a też wymiona heheheh

gastronomiczni oszuści :-)
 Autor komentarza: RSC2
Data: 04-01-2016 14:41:04 
A ta książka to będzie w języku ojczystym czy angielskim?
 Autor komentarza: Grzelak
Data: 04-01-2016 17:07:18 
Autor komentarza: soulfoodboxing
Myślę o dużym reportażu i kilku innych projektach. Nota bene niedługo powinna się ukazać debiutancka powieść Leszka Dudka, redaktora Bokser.org, a znakomite historyczne książki mają już na koncie inni redaktorzy - Tomasz Ratajczak i Jarosław Drozd (obecnie polskiboks.pl). Obaj wykładają na uczelniach, bardzo ciekawi ludzie. Zresztą pewnie już o tym wiesz.


Mimo wszystko liczę, że kiedyś spróbujesz z książką. Coś pomiędzy czarnym kryminałem (klimat) a political fiction (fabuła). Oczywiście boks w tle. Np historia jakieś walki o której się mówi, że była ustawiona i do dziś wywołuje kontrowersje. I przedstawiasz tam jakiś możliwy choć nawet mało prawdopodobny scenariusz wydarzeń.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.