JAN SZCZEPAŃSKI KOŃCZY 75 LAT

Możemy kreować nowe gwiazdy polskiego boksu, ale nie można zapominać o dawnych mistrzach, którzy do swojego sukcesu często szli po wyboistej drodze. Dzisiejszy jubilat – pan Jan Szczepański, dokonał rzeczy niebywałej w wieku trzydziestu trzech lat: skazany kilka lat wcześniej na sportowy niebyt, zdobył tytuł szlachecki, czyli wywalczył mistrzostwo olimpijskie.

W wieku dwudziestu czterech lat usłyszał wyrok: zakaz uprawiania boksu, ze względu na chorobę serca. Pojawił się alkohol i refleksja, że skończyło się coś, co się skończyć nie powinno. Cztery lata później w 1968 roku, otrzymał drugą szansę – cofnięto mu zakaz uprawiania boksu. Wcześniej, mimo że w kraju zdobywał medale, nie zbierał wielu pochwał, mistrzostwa Europy w 1961 roku zakończył już pierwszą walką. Dlatego z jego powrotem nie wiązano wielkich nadziei. Tymczasem po raz kolejny doszedł do głosu geniusz trenera Feliksa Stamma, który powołał już trzydziestodwuletniego Szczepańskiego na mistrzostwa Europy do Madrytu, a co ciekawe, nadal ciągnęły się za nim problemy z sercem. Te mistrzostwa okazały się przełomowe, Szczepański zdobył bowiem złoto w wadze lekkiej i pojawiły się głosy, że boksuje inaczej niż kiedyś, chociaż sam pięściarz stwierdził w jednym z wywiadów, że to nie do końca było tak. Wrócił lepszy, tylko po prostu nie stracił nic z dawnej formy, choć wpływ na bardziej odważny boks mogły mieć wszystkie doświadczenia losowe.

Po sukcesie w Madrycie przyszła kolej na mistrzostwa Polski w Katowicach. Szczepański boksował w warszawskiej Legii, a więc wówczas w Katowicach nie darzono go miłością. Kiedy stanął na najwyższym stopniu podium, a publiczność w Spodku zaczęła go wygwizdywać, pięściarz, wrażliwy na taką reakcję, zerwał szarfę (m.in. z godłem Polski) i rzucił nią w widownię, co potraktowano jako skandal i brak szacunku dla symboli narodowych, po czym odebrano mu złoty medal. Ta historia pokazuje między innymi, jak sporą publikę miały kiedyś mistrzostwa Polski w boksie olimpijskim.

Rok 1972 to, jak wiadomo, rok olimpijski i właśnie w tym czasie Szczepański otrzymuje powołanie na przedolimpijskie zgrupowanie kadry i wszystko wskazuje na to, że wyjazd do Monachium jest na wyciągnięcie ręki. Wtedy niestety znowu wracają demony z przeszłości – lekarze stwierdzili niewydolność serca. Znowu wrócił alkohol, jednak i tym razem bokser nie poddał się tak łatwo. Codziennie chodził do szpitala na badanie tylko po to, żeby usłyszeć iż może wrócić do sportu. Wreszcie przyszedł upragniony moment Igrzysk Olimpijskich, na których Szczepański kroczył pewnie od zwycięstwa do zwycięstwa, ostatecznie pokonując w finale Węgra Laszlo Orbana.

Historia pana Jana pokazuje, że nie zawsze musi być lekko, łatwo i przyjemnie, żeby osiągnąć sukces. Po wielu latach przyznał, że niepokoi go aktualna sytuacja polskiego boksu amatorskiego.

Warto wspomnieć, że wspólnie z innym mistrzem – Jerzym Kulejem, wystąpił w hitowym (jak na tamte czasy) PRL-owskim kryminale "Przepraszam czy tu biją".
Dziś wypada życzyć panu Janowi zdrowia i tego, aby zobaczył jeszcze kiedyś Polaka na olimpijskim podium.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: otke
Data: 20-11-2014 19:34:23 
No i to jest fighter.. wszystkiego najlepszego mistrzu
 Autor komentarza: Rollins
Data: 20-11-2014 20:19:39 
Cyt. "Ta historia pokazuje między innymi, jak sporą publikę miały kiedyś mistrzostwa Polski w boksie olimpijskim."

Tak, kiedyś boks to był sport narodowy Polaków. Oczywiście amatorski (czy też olimpijski), bo zawodowego nie było, ale niewiele się różnił wówczas od zawodowego. Nie było kasków, rundy 3x3 minuty, rękawice twarde.
Jedynie ilość rund i to, że w koszulkach różniło.
Podobno schodzili się znajomi całymi rodzinami do tego, który miał telewizor (jakie to dzisiaj zabawne), później do tego, który miał kolorowy, i dopingowali.
Mówię podobni, bo było też i nie za moich czasów.
No, ale wtedy w boksie amatorskim byliśmy potęgą.

Cyt. "Historia pana Jana pokazuje, że nie zawsze musi być lekko, łatwo i przyjemnie, żeby osiągnąć sukces."

Z drugiej strony historia Pana Jana pokazuje, że picie wódki, nawet nadmierne, niczego jeszcze nie przekreśla. Też można osiągnąć sukces :-)
 Autor komentarza: Rollins
Data: 20-11-2014 20:20:19 
*Mówię podobno
 Autor komentarza: maciejka
Data: 20-11-2014 20:23:04 
Sto lat Mistrzu. Kiedy zdobywałeś złoto na IO to mnie jeszcze na świecie nie było :) Pamiętam za to rolę inspektora Górnego w "Przepraszam czy tu biją". Jeszcze raz, wszystkiego najlepszego.
 Autor komentarza: tolek78
Data: 20-11-2014 20:46:46 
Rollins

Z drugiej strony historia Pana Jana pokazuje, że picie wódki, nawet nadmierne, niczego jeszcze nie przekreśla. Też można osiągnąć sukces :-)

Lepszym przykładem tej tezy jest Carlos Monzon ten to dopiero pił i palił,a był jednym z największych mistrzów w historii boksu zawodowego
 Autor komentarza: Rollins
Data: 20-11-2014 21:58:34 
I nie tak dawno Fragomeni mówił (zapytany co robi, że w tym wieku ma taką formę), że trzeba pić dużo wódki :-)
 Autor komentarza: szansepromotions
Data: 21-11-2014 00:40:29 
Walili wszyscy zawodnicy i trenerzy .
Kiedyś to był szał na boks, na mecze legia-gwardia to czasem się wejść nie dało .
Poziom boksu był na super levelu .
Nie było za bardzo siłki itp , więc młodzież się garnęła do boksu i zapasów .
Rosjanom się jakoś udało zachować boks , nam niestety nie
 Autor komentarza: szansepromotions
Data: 21-11-2014 00:41:24 
Jego sparing z Kulejem w filmie wyglądał lepiej niż nasze dzisiejsze walki polskich zawodowców
 Autor komentarza: PolakMaly
Data: 21-11-2014 02:35:57 
boks w odmianie olimpijskiej = około 57-58(sic!) wywalczonych medali tylko na samych IO..ostatni to Bartnik...Więc młodsi nie sobie to wyobrażą co to było....w zasadzie co olimpiada przed 1990 to kilka medali..piękne czasy...dziś 3 krotny złoty medalista olimpijski-bokser... to bożyszcze tłumów, bijący na głowę popularnością Stochów, Kowalczyków, Korzeniowskich, Majewskich razem wziętych.
 Autor komentarza: PolakMaly
Data: 21-11-2014 02:39:35 
lol 58 krązków trochę popłynął żem..lol 43 krążki to i tak ogrom
 Autor komentarza: starycap
Data: 21-11-2014 18:35:20 
Polak Mały
A jakbyś tak był miły i grzecznie wymienił tych 3-krotnych Polskich medalistów olimpijskich lub pisał tak aby nie sugerować głupot.
 Autor komentarza: starycap
Data: 21-11-2014 18:47:22 
szansepromotions
Jeżeli rzeczywiście oglądałeś ten sparing na filmie i weżmiesz poprawkę na to ,że to grają goście jak na tamte czasy w boksie utytułowani i jeszcze w sile wieku to zwykła żenada i co ten reżyser wybrał do pokazania mając takich gości na planie to powinno mu się wora kręcić.
 Autor komentarza: Rollins
Data: 21-11-2014 20:45:03 
starycapData: 21-11-2014 18:35:20
Polak Mały
A jakbyś tak był miły i grzecznie wymienił tych 3-krotnych Polskich medalistów olimpijskich lub pisał tak aby nie sugerować głupot.
*
*
Na pewno Pietrzykowski dobył trzy medale. Oczywiście nie złote ale przecież nie było mowy o trzykrotnych złotych medalistach, bo takich faktycznie nie było.
Na pewno było paru, co zdobyli dwa medale olimpijskie, ale trzy to tylko Pietrzykowski przychodzi mi na myśl.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.