TYPY ZIMNOCHA NA LEGIONOWO

Już tylko godziny dzielą nas od gali w Legionowie. O swoją opinię poprosiliśmy Krzysztofa Zimnocha, czołowego polskiego "ciężkiego", który wydał typy na niektóre walki.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: Piesel
Data: 26-04-2014 13:31:29 
Niestety naszego czołowego...
 Autor komentarza: OjciecZradioMaryja
Data: 26-04-2014 15:31:51 
bracie zimnoch a nie zauwazyl wacpan ze glaz i miszkin to troche jak wy i szpilka , to jak wacpan kibicuje patolowi gdyz glaz zachowuje sie jak bu.. popycha glowa jak patol (choc on juz przynajmniej byl pierwszy w polsce ) a glazowi sie porypalo chyba cos w glowie od walki z rjj , tak wiec ojciec za miszkinem niech wali wn dynke tego polciezka kopie gita
 Autor komentarza: Zubr
Data: 26-04-2014 18:11:43 
Brawo Krzysiek ! nie poddał się tej głupiej zachciance Wasilewskiego i ładnie udzielił wywiadu dla bokser.org. Krzyśka lubię posłuchać zawsze i liczę się z jego zdaniem co do boksu, wyników itd. Ma chłopak wiedzę, dobrze analizuje.
 Autor komentarza: rafaltheo
Data: 26-04-2014 20:47:34 
Zgadza się, Zimnoch dobrze czyta boks, tak samo miał bardzo celne uwagi co do walki Szpilki z Jenningsem pytany o nią przed jej rozpoczęciem. Zimnoch to inteligentny pięściarz i grzechem będzie jeśli nie dostanie szansy, jak Szpilka, pokazania za oceanem na co go stać. Nie skreślajmy go i nie przymierzajmy do tego samego poziomu co Szpilka, zanim damy mu szansę!
Uważam, że ogólnie Zimnoch nie jest do końca prawdziwym ciężkim, ale cruzer też nie do końca. Zimny ładnie sparował z Jennigsem, dawał radę, jednak widać tam było różnicę w sile ciosu i fizycznej, przez co Zimnoch, aby jakoś podołać musiał dać z siebie dużo więcej wysiłku, a Jennings jakby w ogóle nie sparował- kondycja na 20 rund.
Niech dadzą Zimnochowi szansę zanim będą wieszczyć, że to najwyżej poziom europejski.
 Autor komentarza: owies333
Data: 26-04-2014 22:12:33 
Przeczytałem Zimocha ;D
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.