SPECJALNE OŚWIADCZENIE FEDERACJI WBC NA TEMAT DECYZJI WZGLĘDEM WITALIJA KLICZKI

Dzisiejsza decyzja działaczy federacji WBC wstrząsnęła całą wagą ciężką w boksie zawodowym. Przypomnijmy, iż panujący od kilku lat na tronie królewskiej kategorii Witalij Kliczko (45-2, 41 KO) nabył status "Mistrza w zawieszeniu". Tym samym stracił tytuł mistrza świata, ale w każdym dowolnym momencie, gdy zdecyduje się powrócić do sportu, z marszu w pierwszej kolejności dostanie walkę mistrzowską. Do walki o wakujący pas stanie dwóch zawodników z trójki Bermane Stiverne (23-1-1, 20 KO), Chris Arreola (36-3, 31 KO) bądź Deontay Wilder (30-0, 30 KO).

Lider opozycji na Ukrainie i jeden z faworytów do objęcia stanowiska prezydenta tego kraju w kilku zdaniach podziękował władzom WBC i Jose Sulaimanowi, czyli założycielowi tej federacji. Przed chwilą organizacja wydała specjalne oświadczenie z tej okazji.

"WBC jest dumne z tego, że możemy nadać Witalijowi Kliczce status "Mistrza w Zawieszeniu". Bez wątpienia Witalij zasłużył na to wyróżnienie poprzez swoją działalność, zarówno w ringu, jak i poza nim.

On teraz toczy najważniejszą walkę w swoim życiu, tym razem poza ringiem. Udowadnia światu po raz kolejny, że ma serce prawdziwego mistrza, prowadząc swoich rodaków na ulicach w poszukiwaniu równości, praw człowieka i pokoju dla wielkiego narodu ukraińskiego.

Witalij Kliczko ogłosił swoją kandydaturę w wyborach na prezydenta Ukrainy, jakie odbędą się w 2015 roku. Z drugiej strony wierzy, iż byłby także w stanie obronić pas WBC przeciwko oficjalnemu pretendentowi. A tym pozostaje Bermane Stiverne. Przy obecnej ekstremalnej i delikatnej sytuacji politycznej na Ukrainie, Witalij odpowiedział na wezwanie swojego narodu do walki o prawa człowieka i równość. Tym samym jednak nie będzie w stanie zapewnić WBC o powrocie na ring w określonym terminie. Dlatego federacja WBC podczas głosowania jednogłośną decyzją nadała mu status "Mistrza w zawieszeniu". Tylko kilku wojowników dostąpiło tego zaszczytu. To uprawni Kliczkę do walki o tytuł kiedy tylko będzie gotowy na powrót między liny. Dodatkowo WBC łączy się z Witalijem w jego walce o demokrację, a także promowanie zasad porządku i równości człowieka w jego kraju. Kliczko podążą ścieżką wielkiego Nelsona Mandeli, który utorował drogę do walki innym ludziom, czyniąc ten świat lepszym. Federacja WBC przeprowadzi specjalną uroczystość nadania tego honorowego statusu panu Kliczce, a ta odbędzie się w niedalekiej przyszłości. W międzyczasie wszyscy życzymy mu wielu sukcesów w jego karierze politycznej."
- napisano w oświadczeniu.

Przypomnijmy, że w związku z problemami zdrowotnymi taka sytuacja z Kliczką miała już miejsce dziewięć lat temu. Przygotowujący się do walki z Hasimem Rahmanem starszy z ukraińskich braci nabawił się kontuzji kolana i na dłuższy okres zawiesił rękawice na kołku. Wówczas także został mianowany "Mistrzem w zawieszeniu". Powrócił na ring cztery lata później - w październiku 2008 roku, od razu z marszu atakując ówczesnego championa, Samuela Petera. Kliczko całkowicie zdominował silnego Nigeryjczyka. Obijał go przez osiem rund, aż w końcu ten zrezygnowany nie wyszedł po przerwie do dziewiątej odsłony. Pytanie tylko, czy i tym razem Witalij zdecyduje się na ponowne założenie rękawic, wszak ma już na karku 42 lata.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: Niezapominajek
Data: 16-12-2013 22:00:09 
To teraz walka Szpilka-Jennings nabiera większego znaczenia. Jennings jest 4 w rankingu WBC. A jak ktoś z trójki zostanie mistrzem to wtedy 4 będzie 3. A jak Szpilka wygrałby to byłby już naprawdę wysoko.
 Autor komentarza: Srogi
Data: 16-12-2013 22:04:39 
@Niezapominajek
Jeżeli Szpilka po wygranej z Jenningsem awansuje na 4 miejsce to w taki, układzie byłby 2 (wygrany w walce o pas wypada z rankingu i staje się mistrzem, a przegrany spada o kilka miejsc).
 Autor komentarza: vysogota
Data: 16-12-2013 22:11:50 
Srogi, otóż to, przyfarciło się Szpilce nie ma co. Teraz jego walka ma gigantyczny potencjał
 Autor komentarza: Marcin77
Data: 16-12-2013 22:15:05 
Jego brat tez będzie chciał zawalczyć o pas wbc aby jako jedyny w historii być posiadaczek wszystkich pasow kategorii ciężkiej.
 Autor komentarza: Srogi
Data: 16-12-2013 22:25:02 
@Marcin77
Pytanie tylko czy przyszły posiadacz pasa WBC będzie go chciał oddać Władziowi :)

Przy okazji - może Wasilewski miał jakieś przecieki o takiej decyzji WBC i dlatego tak zabiegali o walkę z Jenningsem? Jeżeli tak to wszystko bardzo cwanie rozegrali!
 Autor komentarza: Matys90
Data: 16-12-2013 22:29:32 
Sytuacja w wadze ciężkiej po zwakowaniu pasa przez Witalija:

http://youtu.be/p-3e0EkvIEM
 Autor komentarza: Adih4sh
Data: 16-12-2013 22:36:14 
A więc łakomy kąsek dla Haye i Włada. Podejrzewam, że ponownie mogą się spotkać w ringu. Szpilka nawet jak pokona Jeningsa to nie pokona Pereza i Arreoli oraz Chisorę i Furego. Nie oszukujcie się ale patrząc trzeźwo to nawet może przegrać z murzynem przez TKO. Blado go widzę w walce o pas nawet z najgorszym z pretendentów.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.