AFOLABI vs JANIK: KLUCZE DO WYGRANEJ

Trwało to trochę czasu, ale po dłuższych zawirowaniach Łukasz Janik (26-1, 14 KO) w końcu sprawił, że jego kariera wróciła na właściwe tory i teraz może zbierać plony swoich dobrych decyzji. W nocy z soboty na niedzielę "Lucky Look" zmierzy się z czołowym cruiserem świata - Olą Afolabim (19-3-4, 9 KO) na gali w Madison Square Garden w Nowym Jorku. Jeśli Polak zwycięży, wielkie walki i wielkie pieniądze będą o krok, ale czeka go piekielnie trudne zadanie, bo "Kryptonite" mierzył się z mocniejszymi rywalami i jest zdecydowanym faworytem tego pojedynku.

OLA AFOLABI

33-letni Afolabi bardzo późno rozpoczął przygodę z boksem. W wieku dwudziestu lat zmuszony był uciekać przed problemami z Londynu do Los Angeles, gdzie szybko trafił do Wild Card Gym i poznał Freddie'ego Roacha, z którym przyjaźni się do dziś i u którego zdarza mu się trenować, gdy nie jest w Europie. Ola zadebiutował w 2002 roku, bez wcześniejszej kariery amatorskiej. Brak profesjonalnego zaplecza przekładał się początkowo na wyniki - Anglik "znikąd" w kontrowersyjnych okolicznościach przegrał z Allanem Greenem i szybko zanotował trzy remisy. Pierwszy przełom nastąpił u niego w 2005 roku, kiedy pokonał faworyzowanych Michaela Simma i Orlina Norrisa. Potem przez 2,5 roku nie był w stanie zakontraktować sobie pojedynku, a kiedy w końcu się udało, znokautował niepokonanego wcześniej Erica Fieldsa. Później była już walka z Maccarinellim i znana wszystkim trylogia z Huckiem.

Ola to szybki i ruchliwy, ale momentami nieco flegmatyczny bokser, który najgroźniejszy jest wtedy, gdy walczy na luzie. Od pewnego czasu zaczął traktować boks poważnie i pojedynek z Janikiem jest dla niego dopiero drugim, przed którym odbył pełen obóz przygotowawczy. Przed trzecią batalią z Huckiem "Kryptonite" trenował zbyt długo i nie trafił z formą. Problem stanowiła też niepasująca do stylu Brytyjczyka taktyka, jaką ułożył Fritz Sdunek. Jeśli Afolabi wyciągnął wnioski z tych błędów, w MSG możemy zobaczyć jego najlepszą wersję.

Klucze do zwycięstwa:

1. Mocny start. Odwieczny problem Afolabiego, który sam przyznaje, że z natury jest leniem i nie lubi się przemęczać. Jeśli tym razem dobrze wejdzie w walkę i wygra pierwsze rundy, szanse jego rywala będą malały z minuty na minutę.
2. Pełna koncentracja. Brytyjczykowi zdarza się "zawieszać". Kiedy jest w ruchu i balansuje całym swym ciałem, bardzo trudno jest czysto go trafić, ale w większości walk Afolabi miewa momenty zaćmienia i przyjmuje wówczas mocne ciosy. Jego betonowa szczęka może kiedyś zawieść.
3. Ciosy na tułów. Nawet jeśli Ola przygotował się na 100%, to w kwestii kondycji i tak będzie ustępował Polakowi. Żeby spowolnić Janika, Afolabi musi bić na dół. Kiedy Łukasz opuści gardę, łatwiej będzie trafić go na szczękę.
4. Kontrujący prawy. W tym przypadku cierpliwość może się opłacić. Afolabi bije znacznie mocniej niż wskazuje jego rekord, co potwierdzają rywale oraz sparingpartnerzy. O tym, jaka siła drzemie w kontrującym prawym Oli przekonali się między innymi Maccarinelli i Dunstan. Janik może być następny.

ŁUKASZ JANIK

27-letni "Lucky Look" to utalentowany i wciąż młody pięściarz z dobrą karierą amatorską. Janik był wielokrotnym mistrzem Polski w różnych kategoriach wagowych i odnosił nawet sukcesy na zawodach międzynarodowych (srebro Mistrzostw Unii Europejskiej 2006). Jako zawodowiec zaczynał w stajni Sauerlanda, potem związał się z grupą Andrzeja Wasilewskiego. W 2009 roku na pierwszej gali Polsat Boxing Night przystępował do walki z Mateuszem Masternakiem jako faworyt, ale dwukrotnie lądował na deskach i przegrał przez TKO w piątej rundzie. Po powrocie Łukasz zanotował kilka efektownych nokautów na gorszych rywalach, ale po gali w Bydgoszczy (kwiecień 2011) miał prawie 1,5 roku przerwy. W tym czasie dojrzał, ułożył wiele spraw i powrócił silniejszy. W czterech ostatnich walkach Janik prezentował się naprawdę nieźle i dał sygnał, że jest gotowy, by spróbować sił z mocniejszymi rywalami.

Janik jest szybki, dobrze wyszkolony i kreatywny. Widać po jego stylu walki, że wzorował się na amerykańskich pięściarzach i trzeba przyznać, że jest to miła dla oka odmiana przy typowo europejskim stylu większości naszych cruiserów. Łukasz dysponuje też mocnym ciosem, ale ostatnio walczył z rywalami, którzy po prostu się nie przewracają (Rusiewicz, Abdoul). Istnieją pewne podejrzenia wobec szczęki Polaka, ale dawno nie widzieliśmy Janika w tarapatach, więc nie należy robić z tego wielkiego problemu.

Klucze do zwycięstwa:

1. Walka w wysokim tempie. Nienaganna, czasami wręcz błyskotliwa technika oraz duży luz wcale nie są największymi atutami Łukasza. W tej walce o sile Janika będzie stanowić żelazna kondycja. Kilkanaście biegów na Śnieżkę musi zaprocentować w ringu. Polak ma zadawać dużo ciosów i zamęczać leniwego Afolabiego swoimi atakami.
2. Zdecydowanie. Janik nie może popełnić błędu Andrzeja Wawrzyka, który w Moskwie bał się zaryzykować i nie postawił żadnego oporu Powietkinowi. Jeśli Łukasz chce wygrać tę walkę, musi wziąć sprawy w swoje ręce i pokazać, że ma jaja. Kibice to docenią.
3. Lewa ręka. Afolabi jest śliski i na ogół trudny do trafienia, ale momentami bywa ospały. Janik musi wyczuwać chwile, w których rywal traci koncentrację i bezwzględnie punktować wtedy lewym prostym lub szukać szcżęścia z lewym sierpowym.
4. Ostrożność. Łukasz nie może dać się ponieść emocjom. Nawet jeśli będzie się wydawało, że szala zwycięstwa przechyla się na jego stronę, Afolabi pozostanie niebezpieczny ze swoimi piekielnymi kontrami. Polak musi cały czas pamiętać o obronie.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

Przygodę z Bokser.org rozpoczął w 2009 roku, obecnie zastępca redaktora naczelnego serwisu. Twórca artykułów i felietonów. Z ramienia portalu relacjonuje gale z Polski i Europy. W swoim dziennikarskim CV posiada wywiady z Royem Jonesem Jr, Evanderem Holyfieldem, Shannonem Briggsem, Oliverem McCallem, Olą Afolabim czy choćby ostatnimi wielkimi mistrzami wagi ciężkiej - braćmi Kliczko. Od lutego 2014r. także dziennikarz redakcji sportowej Super Expressu.

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: Clevland
Data: 01-11-2013 12:35:30 
Życzę Janikowi wygranej.

Porównywanie Janika do Wawrzyka uważam nie na miejscu.
Rusiewicz walcząc z oboma pokazał że nie ma między nimi przepaści.
Afolabi nie rozbił Rusiewicza.

Z drugiej strony może być to mylące.
Rusiewicz dał z Czakijewem dwie wyrównane walki.
Czakijew zamiatał Włodarczykiem ring przez 5 rund, a przegrał przez braki kondycyjne.

Jestem ciekawy tej walki i tego co obaj zaprezentują.
 Autor komentarza: Clevland
Data: 01-11-2013 12:37:16 
* Rusiewcz walcząc z Janikiem i Afolabim pokazał że nie ma między nimi przepaści.
 Autor komentarza: kochamboks1
Data: 01-11-2013 12:44:49 
Ola, który toczył 12 rd. wojny ma mieć na pewno gorszą kondycję od Janika, który nigdy nie boksował 12 rd. ?

To nieporozumienie. Łukasz miał tylko 10 rd z Lars Buchholz, Leszek no co ty :) On jest kompletną niewiadomą na mocnej 10 a co dopiero 12. Afolabi 12 lał się z Huckiem jak szalony.


"Nawet jeśli Ola przygotował się na 100%, to w kwestii kondycji i tak będzie ustępował Polakowi" - Usuń to xD
 Autor komentarza: Dudas (Redaktor bokser.org)
Data: 01-11-2013 12:56:57 
kochamboks1 - To są twoje spekulacje, ale fakty są inne. Afolabi przez całą karierę miał problemy z kondycją, chociaż ostatnio faktycznie jest z nim lepiej, bo w końcu normalnie trenuje. Janik to zupełnie inny poziom pod tym względem. Łukasz od zawsze słynie z żelaznej kondycji, był najlepszy na obozach kondycyjnych i sam ma takie zaparcie, że kilkanaście razy wbiegał na Śnieżkę, żeby zbudować formę na ten występ. Afolabi często toczy swoje wojny na "oparach" i przechodzi co jakiś czas kryzysy, ale ma wielkie serce do walki, a Janik naprawdę ma podstawy, żeby przeboksować 12 rund w mocnym tempie. Z niecierpliwością czekam na ten pojedynek, bo bardzo lubię obydwu.
 Autor komentarza: kochamboks1
Data: 01-11-2013 13:01:51 
Daj spokój, piszesz o wbieganiu na Śnieżkę, facet nie ma długiego dystansu z nikim poważnym to są takie rzeczy wyssane z palca, ale jeśli tak uważasz twoja sprawa. Bieganie, obozy to nie REALNA WALKA !
 Autor komentarza: voutan
Data: 01-11-2013 13:31:52 
kochamboks1 ma racje, nie można porównywać wbiegania na Śnieżkę z prawdziwą walką. To inny rodzaj wysiłku i ważne jest umiejętne rozkładanie sił. No i bardzo liczy się psychika, bo jeśli zawodnik się spina, to zużywa znacznie więcej energii niż walcząc na luzie. Kostecki też błyszczał na obozie przygotowawczym przed Kanfuah, sparował bez problemu po 15 rund, a w samej walce padł szybko kondycyjnie. Pisanie, że Janik będzie górował nad Afolabim kondycją bez posiadania najważniejszych danych (czyli 12 rundowych walk w jego wykonaniu) jest tak samo błędne jak pisanie o Masternaku, który robi 120-108 Diablo na podstawie jego sparingów.
 Autor komentarza: TomekNieAdamek
Data: 01-11-2013 13:33:03 
27 walk i żadnej na dystansie 12 rund, to mówi wszystko o polskim zawodniku. Niestety Janik zostanie zdeklasowany, może sobie wbiegać nawet pod mount everest.
 Autor komentarza: RealDolar
Data: 01-11-2013 14:47:38 
jestem ciekaw w jakiej formie będzie Aleksandra Afolabi hmmmm czarno to widzę...:/
 Autor komentarza: wojadzer
Data: 01-11-2013 14:59:43 
Jedyna szansa Fartownego Wygladu to ze Ola go zlekcewazy.
 Autor komentarza: lucyfair
Data: 01-11-2013 15:06:28 
Trochę dziwi mnie zupełna rozbieżność opinii redakcji co do serca do walki Oli...w innym miejscu spotkałem się z opinią, iż jest on go pozbawiony. W tej dyskusji użyty został argument, że "ma wielkie serce do walki". Osobiście wydaje mi się, że Ola nie ma instynktu zabójcy.
 Autor komentarza: Clevland
Data: 01-11-2013 15:55:50 
Janik powinien być jak:
-Marco Huck. Agresywny, zadziorny,
-Diablo- dwa knocdowny w walce z Czakijewem to krótkie sierpy w zwarciu.

czyli- nie odpuszczać i w każdej sytuacji szukać okazji do zadania ciosu.
 Autor komentarza: Matys90
Data: 01-11-2013 16:20:22 
Najgorszy będzie przeskok z Bucholzów na Afolabiego. Abdoul dawał niedawno bardzo wyrównaną walkę z Łukaszem, trzeba chyba liczyć na to, że Afolabi będzie ospały, leniwy, a Janik zawalczy najlepiej w karierze. Śmiesznie by wyszło gdyby Łukasz teraz wygrał mając na uwadze porażkę Mastera z Drozdem :)

Ktoś pisał też, że nie lubi UKP i dlatego chce porażki Janika, a mnie się wydaje, że jego zwycięstwo strasznie zagrałoby na nosie yale, który nie chciał w niego już inwestować czy tam nie mogli się dogadać i teraz Janik z tego co wiem związany z UKP nie jest, a jeśli już to bardzo luźno.
 Autor komentarza: un4given
Data: 01-11-2013 16:24:20 
Janik ma szklanke i przegra to przed czasem. Pamiętajcie kto pierwszy wam o tym powiedział :D
 Autor komentarza: krystek78
Data: 01-11-2013 16:44:06 
obstawiam 4 runa janek lezak
 Autor komentarza: milan1899
Data: 01-11-2013 19:27:44 
Matys90
Janik wciąż jest związany z yale to raz , dwa został spisany na straty stad ta walka
Trzy na koniec chociaż dobrze zarobi
Szukamy szans Łukasza trochę na sile , Oli nie potrafił trafiać i powalic Huck a zrobi to Janik ?
Liczę ze zostawi serce w ringu i urwie chociaż jedna dwie rd ale nie mogę zmusić mózgu żeby widział go zwycięzca tego pojedynku
A i Ola ma dobra kondycję , dawać dobra 12 rd w rwanym pojedynku rodzimym w szybkim tempie z hukiciem bez dobrej kondycji sie nie da
 Autor komentarza: parasol
Data: 01-11-2013 19:37:39 
Z tym wbieganiem na Śnieżkę to jednak trochę żart. Wiecie jak Janik zachowa się w mistrzowskich rundach? Wiecie jak jego "żelazna" kondycja z gór zareaguje na kilka przyjętych bomb? Bo ja nie wiem i nikt nie wie, bo do tej pory Janik nie był w takich sytuacjach. Za to każdy z nas wie, jak zachowuje się Afolabi i jak znosi ringowe wojny. Gdybym miał obstawiać maraton, to w związku z informacjami redakcji, pewnie bym postawił na płuca Janika. Ale walka w ringu to trochę inna bajka.
 Autor komentarza: glaude
Data: 01-11-2013 19:46:42 
Łukasz ma wielką szansę przewalczenia mądrze na całym dystansie. Bez podpalania i wdawania się w bójki. Ani siła ciosu, ani odporność na ciosy nie są po jego stronie w tej walce i szarża na Olę może się dla niego skończyć heblowniem desek zębami. Tylko spokojne i uważne boksowanie może go dowieżć do końcowego gongu, bo hebel usunie go juz na zawsze z pozycji prospekta.
Nawet przegrana punktowa, to będzie "wygrana" Janika- bo zdobyte doświadczenie i zaprezentowanie się szerszej publiczności zaprocentuja w przyszłości doświadczeniem., i dobrymi ofertami.
 Autor komentarza: Jabba
Data: 01-11-2013 19:51:22 
Żelaznej kondycji do boksu (w ogóle sportów walki) nie da się zbudować w trakcie jednego obozu przygotowawczego. Taką kondycję jaka jest potrzebna w boksie (ciągłe nierówne interwały, praca całego ciała, krótkie spięcia) ciężko wykształcić. Wydaje mi się nawet, że próżno szukać takiego dopingu co by to zapewnił (EPO np. przydaje się cyklistom ale w długim jednostajnym wysiłku). Poza tym ciosy na korpus odbierają tlen szybciutko - Czasem można prezentować się rewelacyjnie z jednym przeciwnikiem na 12 rd, a dostać takiego co bije na korpus od pierwszej rd i wysiąść przed półmetkiem.
W tym wypadku zgodzę się jednak z redaktorem mimo wszystko no bo Janik nigdy nie prezentował jakichś braków kondycyjnych specjalnie, a dodatkowe ciężkie biegi na pewno musiały zaprocentować.
 Autor komentarza: Krzyzak
Data: 02-11-2013 02:08:56 
Życzę wygranej rodakowi
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.