KTO BYŁ PIERWSZY NA TRONIE WSZECHWAG?

Ten temat gościł już na naszych łamach, ale warto do niego wrócić po kilku latach. Otóż wszystko na to wskazuje, że dokładnie 121 lat temu ukoronowano pierwszego mistrza świata wagi ciężkiej. Status pierwszej walki o pas czempiona wszechwag jest przedmiotem sporów historyków boksu, o czym poniżej. Jednak większość uznaje za pierwszą walkę o mistrzostwo świata w wadze ciężkiej według reguł markiza Queensberry, a więc zbliżonych do obecnych, w rękawicach, z trzyminutowymi rundami, w kwadratowym ringu pojedynek, do którego doszło 7 września 1892 roku w Nowym Orleanie. Spotkali się wtedy ostatni mistrz walki na gołe pięści według reguł London Prize Ring Rules, "Silny Chłopiec z Bostonu" John L. Sullivan z potomkiem irlandzkich emigrantów i byłym urzędnikiem bankowym, "Gentlemanem" Jamesem Jimem Corbettem.

Pierwsza sfilmowana walka bokserska z 1894 roku >>>

Archiwalne nagranie walki Corbett vs Fitzsimmons (1897 rok) >>>

Corbett był pięściarzem wyjątkowym jak na tamte pionierskie czasy nowoczesnego boksu. Imponował wspaniałym przygotowaniem technicznym, tym co nazywamy ringową inteligencją i wielką szybkością oraz świetną pracą nóg. Jego styl walki, tak odmienny od opartego na prymitywnej sile zamachowych cepów oraz zapaśniczch chwytów stylu Sullivana, miał ogromny wpływ na zmiany, jakie zaszły w boksie u progu XX wieku, czyniąc z niego prawdziwą dyscyplinę sportową.

Do walki z Sullivanem nie przystępował jednak w roli faworyta, choć jego rywal pozostawał nieaktywny od trzech lat i ustępował mu warunkami fizycznymi. 26-letni "Gentleman Jim" ważył 81 kg przy 186 cm wzrostu, podczas gdy osiem lat starszy siłacz z Bostonu był niższy o 8 cm i miał sporą nadwagę - 96 kg, bynajmniej nie samych mięśni. Jak na tamte czasy honorarium za walkę było imponujące, wynosiło aż 25 tysięcy dolarów, plus dodatkowe 10 tysięcy prywatnego zakładu pomiędzy pięściarzami. Nie była to kwota do podziału, całą pulę zgarniał zwycięzca. A został nim - i jest przez wielu uznawany za pierwszego mistrza świata wagi ciężkiej - Jim Corbett.

Walka toczona w 5-uncjowych rękawicach przebiegała pod dyktando Corbetta, który punktował szarżującego do półdystansu Sullivana długimi ciosami prostymi. Choć "Gentleman Jim" nie słynął z mocnego uderzenia, jego ciosy z czasem robiły coraz większe spustoczenie. Wreszcie w 21. rundzie pojedynku prawym prostym posłał Sullivana na deski, a gdy ten wstał, poprawił takim samym ciosem i było po walce. Niestety mistrz bardzo szybko zaczął dyskontować swój sukces na licznych bankietach w otoczeniu towarzyskiej śmietanki, oraz grając w pierwszych filmach i rewiach na Broadwayu. Do obrony tytułu przystąpił tylko raz i przez kilka lat nie stawał do oficjalnych walk, popisując się jedynie w łatwych pokazówkach. Jedna z nich, z 7 września 1894 roku, stała się zresztą pierwszą zachowaną do dziś sfilmowaną walką bokserską (video w rozwinięciu). Birbancki styl życia nie skończył się dla Corbetta dobrze - w 1897 roku przegrał przez nokaut w 14 rundzie po ciosie w splot słoneczny, z mistrzem wagi średniej Bobem Fitzsimmonsem, choć trzeba przyznać, że wcześniej zdecydowanie dominował nad mniejszym pretendentem i miał go na deskach (nagranie tej walki również w rozwinięciu).

Losy pierwszego mistrza świata wagi ciężkiej, a także pierwszego pięściarza, który zrobił karierę w filmowym showbiznesie zainspirowały oczywiście twórców spod znaku X Muzy i w 1942 roku, dziewięć lat po jego śmierci, stały się kanwą hollywoodzkiej produkcji "Gentleman Jim", w której rolę czempiona zagrał - jakżeby inaczej - ówczesny czołowy amant kina Errol Flynn. W 1990 roku Corbett został pośmiertnie przyjęty do International Boxing Hall of Fame.

Jednak według części historyków boksu za pierwszą walkę o mistrzostwo świata wszechwag w rękawicach uznawany jest pojedynek z 29 sierpnia 1885 roku, pomiędzy wspomnianym wyżej Johnem L. Sullivanem i Dominikiem McCaffreyem. Do starcia doszło w w Chester Drving Park niedaleko Cinncinati w Ohio. Walkę zaplanowano na 6 rund, jednak niewiele brakowało, a w ogóle do niej by nie doszło, gdyż w tamtej epoce walki bokserskie w wielu stanach uznawane były za nielegalne i organizowano je w ustronnych miejscach. Sullivan został nawet aresztowany przed pojedynkiem, ale wyszedł na wolność obiecując, że jego starcie z McCaffreyem będzie tylko sparingiem i obaj będą wystrzegali się przed wyrządzeniem sobie krzywdy. Oczywiście blefował, a walka była bezpardonowa.

Sullivan zdecydowanie dominował warunkami fizycznymi nad przeciwnikiem, będąc cięższym aż o 43 funty. McCaffrey radził sobie jednak całkiem dobrze, był ruchliwy i unikał straszliwych cepów wielkiego siłacza, który swoich wcześniejszych rywali, zarówno w rękawicach jak i na gołe pięści, powalał zazwyczaj w pierwszej rundzie. Z McCaffreyem nie radził sobie jednak tak dobrze i zaczął nawet stosować chwyty zapaśnicze, niedozwole według reguł Queensberry. W końcu jednak trafił oponenta w ostatnim starciu, powalając na deski i sędzia zakończył pojedynek ogłaszając Sullivana zwycięzcą. Co ciekawe obaj pięściarze umówili się na jeszcze jedną rundę, już bez udziału sędziego i choć stoczona nieoficjalnie, jest uznawana, a pojedynek zaklasyfikowany jako zwycięstwo Sullivana na punkty po siedmiu rundach. Po tej walce Sullivana okrzyknięto pierwszym mistrzem świata według Queensberry Rules i do dziś jego starcie z McCaffreyem jest uznawane przez część fachowców za pierwszy pojedynek mistrzowski w wadze ciężkiej w rękawicach.

Nie brakuje jednak historyków, którzy za pierwszą walkę mistrzowską uznają starcie Sullivana z Anglikiem Charleyem Mitchellem z 1888 roku, we Francji, zakończone remisem po 39 rundach. Są oni jednak w zdecydowanej mniejszości. Wydaje się, że należy przyznać rację tym, którzy pierwszego mistrza świata wagi ciężkiej upatrują w Corbettcie, ale sprawiedliwość oddać należy również Sullivanowi, który w zawodowym boksie ma status niekwestionowanego pioniera.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

Historyk sztuki, adiunkt na UAM w Poznaniu. Boks stał się jego pasją w latach 80. ubiegłego wieku, gdy Mike Tyson zmiatał z ringu kolejnych rywali, filmowy Rocky bił się w Moskwie z Ivanem Drago, a pięściarze z kadry prowadzonej przez Andrzeja Gmitruka przywieźli z Igrzysk Olimpijskich w Seulu cztery brązowe medale. Autor felietonów oraz opracowań historycznych poświęconych pięściarstwu, które poznał również w praktyce, 20 lat temu pod okiem trenera Grzegorza Swadowskiego.

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: andrewsky
Data: 07-09-2013 18:53:28 
Ciekawy artykul,brawa dla autora
Pierwszy filimik wymiata:):):)
 Autor komentarza: andrewsky
Data: 07-09-2013 19:02:54 
Poniższa wiadomość łamie postanowienia regulaminu. Użytkownik andrewsky piszący z IP: 78.151.144.115 dostaje ostrzeżnie. Jeśli będzie dalej łamał regulamin, zostanie usunięty ze społeczności użytkowników serwisu.


Bylbym zapomnial,maria1977 to tania kurewka
 Autor komentarza: Terrorist
Data: 07-09-2013 19:11:08 
Dawno nie widziałem tutaj porządnego felietonu. Gratulacje, świetna inicjatywa.
 Autor komentarza: Blancos
Data: 07-09-2013 19:44:20 
kim jest maria1977?
 Autor komentarza: Sajnal11
Data: 07-09-2013 19:46:04 
Ja osobiscie slyszalem i czytalem że za pierwszą walke o mistrzostwo swiata wagi ciezkiej uznano starcie pomiedzy Johnem Sulivanem i Jake'iem Kirlianem z lipca 1889 roku,zwane takze ,,Masakrą w Richburgu'',te trwajace 75 rund morodobicie jest najslynniejsza walka Sulivana,po ktorej dostal od fanów pas wysadzany złotem i brylantami.Potem gdy przegrał z Corbetem oddal mu ten pas i stąd pochodzi tradycja że pokonany mistrz musi oddac swój pas zwyciezcy,to taka ciekawostka:)
 Autor komentarza: Tomasz (Redaktor bokser.org)
Data: 07-09-2013 19:59:53 
Sajnal11, dzięki za komentarz. Rzeczywiście walka Sullivana z Kilrainem była bardzo ważna i odbiła się głośnym echem w tamtym czasie. Był to jednak pojedynek na gołe pięści, wg London Prize Ring Rules, a jego zwycięzcę uznawano za mistrza świata wagi ciężkiej właśnie w tej formule. W rękawicach, czyli wg Queensberry Rules, pierwszym mistrzem był bezsprzecznie Corbett, choć nie brakuje takich, którzy uznają pierwszeństwo Sullivana.
 Autor komentarza: DanseMacabre
Data: 07-09-2013 20:11:43 
Ja zawsze myślalem ze to wlasnie Sulivan byl pierwszym mistrzem swiata w rekawicach(widocznie sie mylilem).Corbett pokazal wyzszosc boksera nad cepiarzem lecz podobno John stoczyl kiedys pokazowke z Corbettem ktorego stłukl.Dlatego to moze taki podział wynagrodzenia poniewaz Sulivan nie mial zbyt wielkiego mniemania o Jamesie.
 Autor komentarza: Sajnal11
Data: 07-09-2013 20:14:24 
Tomasz(Redaktor bokser.org)
Juz sie tak przyjęło,że pierwszym mistrzem wszechwag uważany jest Sulivan,mimo iż najwieksze sukcesy odnosił walcząc na gołe pięści wedlug przestarzalych reguł,a jest tak też glownie dlatego ze byl pierwszym tak popularnym bokserem i od niego zaczęła sie fascynacja boksem w USA,toteż wielu historykow boksu wlasnie jego uznaje za pioniera boksu zawodowego,nie zaś Corbetta.Jim jednakze w mojej opinii jest obecnie bardzo niedoceniany,mimo iż od niego zaczął sie taki rasowy,prawdziwy boks techniczny to ludzie maja go za słabiaka ktory rozbil starego i grubego Sulivana i dlatego nie nalezy sie mu nic szczegolnego,a jest to opinia wedlug mnie bardzo mijajca sie z prawdą...
 Autor komentarza: DanseMacabre
Data: 07-09-2013 20:16:51 
Pozatym gdy obu panów sie spotkało razem w ringu to juz nie ten morderca Sulivan nie byl juz soba rozpity,otłuszczony bedacy czesciej w towarzystwie niz trenujac.
 Autor komentarza: Sajnal11
Data: 07-09-2013 20:23:58 
DanseMacabre
Moim zdaniem własnie to że Corbett sparowal wczesniej z Sulivanem bylo jednym z przyczyn jego końcowego sukcesu.Jim wówczas dowiedzial sie na wlasnej skórze jak walczy John Sulivan i znalazl skuteczny sposób na pokonanie go(swietna praca nóg,uniki i czekanie az przeciwnik sie zmeczy,a potem wykonczenie go),świadczy o tym min. to że Corbett przed walka byl absolutnie pewny swojej wygranej,wszedzie powtarzal ze zmiażdzy przeciwnika i to sie potwierdzilo w ringu.
 Autor komentarza: WARIATKRK
Data: 07-09-2013 20:43:49 
Patrząc na pierwsze video można pomyśleć ze to kabaret jakiś cyrk facet z pośladkami na wierzchu macha cepami drugi ucieka.To były pionierskie czasy kamera na korbkę sprawia tez dziwne przyspieszenie ruchów.

gdyby wróciły jeszcze Ringowe epopeje i analiza porównawcza było by super :)
 Autor komentarza: Sajnal11
Data: 07-09-2013 20:46:00 
WARIATKRK
Dla ciebie specjalnie wrócą,bo wszyscy na bokser.org wiedza jak ty lubisz te ringowe epopeje:)
 Autor komentarza: mario218
Data: 07-09-2013 20:52:53 
Rękawice mają 5 uncji a wyglądają jak dmuchawce.10 uncji już nieźle czuć na twarzy,uwierzcie mi a co tu dopiero mówić o walce trwającej 75 rund na gołe pięści? Ciężko mi to sobie wyobrazić
 Autor komentarza: andrewsky
Data: 07-09-2013 20:59:52 
mario218
Walczac na gole piesci,juz po pierwszym trafionym ciosie np.w czolo rywala mozesz doznac kontuzji,ktora uniemoziwi Ci skuteczne zadawanie ciosow.Po pilkunastu rundach bedziesz mial tak obie rece ze nie bedziesz mogl zacisnac piesci,co spowoduje ze sila uderzenia automatycznie spadnie
 Autor komentarza: Sajnal11
Data: 07-09-2013 21:04:29 
mario218
Dodatkowo trzeba też dodać że wówczas bokserzy pili miedzy rundami alkohol,aby otepic zmysly i miec wiekszy próg odpornosci na ból.Taki Kirlain w walce z Sulivanem wypil ponad litr wiskey...
 Autor komentarza: WARIATKRK
Data: 07-09-2013 21:17:54 
Sajnal11
Świetny cykl dla mnie nr 1
 Autor komentarza: WARIATKRK
Data: 07-09-2013 21:19:35 
Sajnal11
dlatego stary sposób żeby dłoń nie uszkodzić najlepiej jest bić mając w niej zapaliczkę zaciśnięta.
 Autor komentarza: szansepromotions
Data: 07-09-2013 22:03:52 
Znam osoby którym wybuchła ta zapalniczka w dłoni, więc nie wiem , czy to dobry sposób.
Kontuzji dłoni nie da się za bardzo uniknąć , można wzmocnić mięśnie dłoni specjalnymi ćwiczeniami , ale też tylko do pewnego stopnia .

Miałem rękawicę z lat 30 na dłoni i mogę powiedzieć tylko jedno : to byli twardziele , rękawice prawie nie amortyzują , a końskie włosie po stekach walk twardnieje
 Autor komentarza: LegiaPany
Data: 08-09-2013 01:17:03 
Sajnal11 & redakcja

thx za ciekawe info
 Autor komentarza: Sajnal11
Data: 08-09-2013 01:56:45 
LegiaPany
Zawsze służe pomocą:)
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.