NABF I EBU DOŁĄCZAJĄ DO PROTESTU WBC PRZECIWKO PLANOM AIBA

Plany federacji AIBA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Boksu Amatorskiego) po raz kolejny zostały skrytykowane przez federacje zawodowe. Przypomnijmy, że jednym z nowych projektów AIBA jest umożliwienie zawodowym bokserom startu na igrzyskach olimpijskich w Rio w 2016 roku. Chęć startu w turnieju olimpijskim wyraził m.in. Władimir Kliczko. Przeciwko planom AIBA najpierw wystąpiła federacja WBC, stopniowo dołącza do niej coraz więcej innych federacji.

- W pełni wspieram protesty WBC i innych organizacji. Wierzę, że boks amatorski potrzebuje wsparcia ze wszystkich krajów świata i nie powinien być przez AIBA spychany na bok podczas igrzysk. Boks nie istniałby bez boksu amatorskiego. Protestujemy przeciwko planom AIBA, ponieważ słabiej rozwinięte kraje byłyby zagrożone; niedoświadczony bokser może zostać poważnie zraniony przez zawodowca - powiedział prezydent NABF (Północnoamerykańskiej Federacji Bokserskiej) - Joseph Dwyer. Do protestu dołączyła również europejska federacja EBU.

- Boks jest brutalnym sportem. Zawodowi bokserzy mogą zranić amatorów ze słabiej rozwiniętych krajów. AIBA wymusza wprowadzenie zawodowych bokserów na igrzyskach. To praktyki monopolistyczne. Wspieramy WBC, jesteśmy za wysłaniem protestu do AIBA i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego - mówi oficjalne oświadczenie EBU.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: jaro124
Data: 17-06-2013 12:18:48 
Powinni jeszcze protestować żeby zawodnik który zdobył mistrzostwo olimpijskie albo ma za dużo odbytych walk amatorskich nie startował już nigdy w olimpiadzie, bo jest zbyt doświadczony...
 Autor komentarza: vandamme88
Data: 17-06-2013 12:18:51 
'Zawodowi bokserzy mogą zranić amatorów ze słabiej rozwiniętych krajów' no tak, lepiej zanizac poziom boksu amatorskiego, ktorym praktycznie nikt sie nie interesuje
 Autor komentarza: Clevland
Data: 17-06-2013 12:20:38 
Zawodowców nie powinni wpuszczać na takie imprezy.
Albo zrobić dla nich oddzielną klasyfikację i medale.

Niech ktoś z AIBA potrenuje boks np. 6 miesięcy i niech idzie walczyć z dobrym amatorem.
Różnica będzie mniej więcej taka jak między amatorem a zawodowcem.

Jeżeli Kliczko miałby wyjść na ring z amatorami to większość z nich się podda, albo zostanie poddana przez sekundantów.
 Autor komentarza: Lennox25
Data: 17-06-2013 12:30:04 
Zawodowcy nie powinni startować w igrzyskach. Zawodowy boks to już nie sport, walki ustawiane sterydy.Tragiczne by było to gdyby to samo zaczeło się dziać z amatorami. Ci goście z AIBA powinni się puknąć w łeb i zmienić te zasadę. Przecież wypuszczenie Klitschko do amatora bez dośwadczenia zawodowego to egzekucja i już przed igrzyskami można złoto wręczyć ukraińcowi.
 Autor komentarza: StarszyBokser
Data: 17-06-2013 12:45:42 
jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Federacjom zależy na kiepskiej kondycji boksu amatorskiego, bo wtedy wzrasta popularność boksu zawodowego. Nie lubię federacji WBC, bo myslą że są najważniejsi na świecie i wszystko musi się kręcić wokół ich dupy. Tak samo z unifikacjami, identycznie i tutaj
 Autor komentarza: Cooperek
Data: 17-06-2013 12:45:51 
Clevland
"Niech ktoś z AIBA potrenuje boks np. 6 miesięcy i niech idzie walczyć z dobrym amatorem."

Mało tego z dobrym amatorem, z KLICZKĄ. A ta ukraińska łajza jeszcze szeroko uśmiechnięty i zadowolony, że zdobędzie mistrzostwo olimpijskie. Brak honoru za grosz. Porobi tym biednym chłopakom krzywdę. Żeby czasami nie zakończył komuś kariery na samym początku wysyłając go z ciężkim urazem do szpitala :/
Powinien zostać zbojkotowany, jakby nikt z nim nie chciał walczyć, to spadłaby na niego hańba. Tylko że scenariusz będzie pewnie taki jak wspomniałem wyżej, to są młodzi, ambitni ludzie i będą chcieli chociażby skorzystać z okazji pobicia się z legendą. Pierwszy potężny prawy, wstrząs mózgu i koniec przygody z boksem.
 Autor komentarza: StarszyBokser
Data: 17-06-2013 12:48:54 
,,Pierwszy potężny prawy, wstrząs mózgu i koniec przygody z boksem.''

Proszę was, to jest boks a nie szachy. Oni jadą tam walczyć a nie sie głaskać po czuprynkach.Poza tym jak ktos czuje ze nie jest w stanie z kims walczyć WE WLASNEJ KATEGORII WAGOWEJ to niech tam nie jedzie. Ta sytuacja ze sama młodziez tam jezdzi, bo kazdy 23+ jest zawodowcem to jest sytuacja patologiczna i zaniża prestiż boksu amatorskiego jako całości. Poza tym mają kaski, to już chyba nikt tam nie umrze w tym ringu w przeciągu 3 rund...
 Autor komentarza: Lennox25
Data: 17-06-2013 12:53:07 
Jeżeli faktycznie to przejdzie i Klitschko pojedzie na igrzyska to mam nadzieję że pojawi się ktoś pokroju Teofilo Stevensona i znokautuje mistrzunia.
 Autor komentarza: Ozi1231
Data: 17-06-2013 12:54:40 
Up^^
Te kaski mało dają . Może o jakieś 10-20% zaamortyzują siłe uderzenia i to wszystko.
Zreszta podobnie z rękawicami , był na National Geographic program , w którym sprawdzano siłę uderzenia gołą pięścią , rękawicą do MMa i rękawicą bokserską . Praktycznie te same wartości. Tylko wiadomo od pięści czy rękawicy Mma szybciej się skóra rozetnie.
 Autor komentarza: JK77
Data: 17-06-2013 13:35:44 
@Ozi1231

Zgadza się. Widziałem ten program. Tylko tam jeszcze nie wzięli pod uwagę jednego. Mianowicie testerem był mistrz MMA, który - przy pełnym szacunku dla jego umiejętności - nie umie tak szybko i precyzyjnie uderzyć ręką jak bokser. Zaryzykowałbym więc twierdzenie, że przeciętnie(bo o cyborgach nie piszę;)) bokserzy biją mocniej w rękawicach bokserskich niż "wszechstylowi" w rękawicach MMA.

A co do tematu, federacje zawodowe po prostu narobiły w zbroje w uwagi na konkurencję... Gadki o bezpieczeństwie zawodników to hipokryzja.
 Autor komentarza: fadfaa
Data: 17-06-2013 15:55:18 
Zgadzam sie z nimi. Bokser zawodowy pokonalby bokserow zawodowych. Z Kliczki chca zrobic maskotke boksu w Rio pod pretekstem zwiekszenia popularnosci boksu. Wladymirowi to sie podoba, bo zdaje sobie sprawe, ze przez brak wielkich wojen w boksie zawodowym i brak dobrych rywali nie zostanie zapamietany jak inni wielcy mistrzowie. Wiec chce miec cos czego inni nie mieli. 2 medale olimpijskie z 20 letnia przerwa miedzy nimi.

Zeby zwiekszyc popularnosc amatorki potrzebne bylo usuniecie maszynek(co juz zrobili) bo niedzielny kibic nie rozumial zasad punktowania. Dodatkowo: usuniecie kaskow(piesciarze mieli ograniczone pole widzenia). Trzeba dac im mniejsze rekawice i widowisko bedzie ciekawsze.

Zawodowiec bedzie mial przewage nad amatorami. O wiele dluzej trenowal. Mial lepsza "suplementacje". Ma kase i moze sobie zrobic taki oboz przygotowawczy z takimi trenerami, dietetykami, kucharzami, ludzmi od odnowy biologicznej, jakiej piesciarz amatorski nigdy nie doswiadczy. Nauczylby sie rozkladac sily na mniejsza ilosc rund zamiast 12 i nie byloby zadnych problemow ze zdobyciem medalu.

Amatorzy ciezko pracuja, aby zdobyc upragniony krazek i spelnic swoje marzenia, a tutaj przychodzi dojrzaly fizycznie zawodowiec i zgarnia im medal.
 Autor komentarza: fadfaa
Data: 17-06-2013 16:07:12 
"Bokser zawodowy pokonalby bokserow zawodowych."

Pomylilem sie. Chodzilo o to, ze bokser zawodowy pokonalby bokserow amatorskich ;D
 Autor komentarza: tapir
Data: 17-06-2013 16:52:12 
Słusznie że protestują. To niesprawiedliwe żeby taki Władimir konkurował z młodymi chłopakami z niewielkim doświadczeniem. Po pierwsze odbiera im sznse na sukces bo wiadomo, że nikt z nim niema szas. A po drugie to ryzyko zrobienia krzywdy na amotorach jest duże. Wystarczy pomyśleć co stałoby się z Władimirem gdyby jako młokos walczył z dzisiejszą wersją siebie.
 Autor komentarza: JK77
Data: 17-06-2013 17:16:43 
Nie do końca rozumiem argumenty związane z Władymirem K. Ktoś z AIBA potwierdził, że zrobią dla niego wyjątek i wystąpi w Rio? Na razie nie spełnia kryteriów i tylko on o tym wspominał, chyba że coś przegapiłem...
 Autor komentarza: lutonadam
Data: 17-05-2014 22:36:55 
Popieram AIBA a konkurencja jak zwykle ma prawo protestować!
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.