ZBIGNIEW GÓRSKI O ME, ODPŁYWIE AMATORÓW DO GRUP ZAWODOWYCH I SUKCESIE PAŃ

Publikujemy komentarz Prezesa Polskiego Związku Bokserskiego, Pana Zbigniewa Górskiego, do ostatnich najważniejszych wydarzeń dotyczących boksu olimpijskiego.

W miniony weekend miałem zaszczyt wręczyć nominacje na  40. Mistrzostwa Europy – Elite – Mężczyzn sześciu młodym, zdolnym zawodnikom. Zbliżające się mistrzostwa w Mińsku to prawdziwy sprawdzian myśli szkoleniowej trenera kadry narodowej, to także odpowiedź na pytanie w jakim miejscu znajdujemy się na mapie boksu seniorskiego w Europie. W sytuacji kiedy Ministerstwo Sportu i Turystyki zdegradowało naszą dyscyplinę oraz pozbawiło polski boks olimpijski należytych środków finansowych, każde zwycięstwo będzie nas cieszyło, a  zdobycie medalu na wspomnianych mistrzostwach będzie ogromnym sukcesem. Ze strony Związku zabezpieczyliśmy wszystko, co tylko było możliwe. Zgrupowania szkoleniowe we Włoszech, Cetniewie, Zakopanem oraz aktualnie trwające 10-dniowe na Białorusi w towarzystwie reprezentacji 8 innych krajów europejskich, to na dzień dzisiejszy optymalne możliwości PZB. Decyzją Zarządu dołączę do naszych zawodników w dniu 30 maja, by wspólnie – mam nadzieję – cieszyć się ze zwycięstw naszych pięściarzy.

Przy tej okazji zmuszony jestem odnieść się do wypowiedzi jednego z czołowych polskich promotorów, która została opublikowana na portalu internetowym BOKSER.ORG. Faktem jest, że pozycja polskiego boksu olimpijskiego nie jest tak wysoka, jakiej oczekują ludzie pasjonujący się pięściarstwem w naszym kraju. Ale faktem jest także – i trzeba o tym pamiętać – że: Andrzej Gołota zanim podpisał kontrakt zawodowy był mistrzem Europy juniorów, wicemistrzem świata juniorów, brązowym medalistą ME oraz brązowym medalistą olimpijskim. Tomasz Adamek był brązowym medalistą ME. Krzysztof Włodarczyk był brązowym medalistą ME kadetów. Artur Szpilka był wicemistrzem Europy kadetów i mistrzem Unii Europejskiej juniorów. Grzegorz Proksa był wicemistrzem Europy juniorów. Wreszcie Mateusz Masternak reprezentował Polskę na ME juniorów. Oznacza to, że w zdecydowanej większości przypadków sukcesy tych zawodników na zawodowym ringu wynikają wprost z ich wyszkolenia, które zdobyli w boksie olimpijskim. Dlatego właśnie ciesząc się z ich wyników w gronie profesjonalnym uważam, że dobrze by było, aby promotorzy w naszym kraju nie powodowali zbyt szybkiego odpływu utalentowanych pięściarzy do grona zawodowców. Wówczas będziemy mogli cieszyć się z wyników naszych bokserów zarówno na olimpijskim, jak i profesjonalnym ringu.

Ogromnie radosny był ten weekend za sprawą naszych reprezentantek, które podczas drużynowego czwórmeczu w Hamburgu zajęły  pierwsze miejsce zdobywając puchar za wygranie spotkań z tak silnymi kobiecymi reprezentacjami  jak Niemcy i Węgry. Dodatkowo, Puchar dla najlepiej wyszkolonej technicznie zawodniczki otrzymała Sandra Drabik. Młody i bardzo ambitny trener kadry Paweł Pasiak wraz ze swoimi współpracownikami pokazuje, że jego nominacja była strzałem w dziesiątkę. Szybko nawiązał kontakt z zawodniczkami, co we współpracy z trenerami klubowymi przynosi sukcesy. Wszystkim pragnę bardzo podziękować!!!

Jeszcze w maju nasza kadra kobiet wyjedzie na zgrupowanie szkoleniowe do Włoch, gdzie na zakończenie pobytu rozegra mecz międzypaństwowy z drużyną gospodarzy.

Zbigniew Górski
Prezes PZB

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: juken
Data: 20-05-2013 21:19:00 
"Faktem jest, że pozycja polskiego boksu olimpijskiego nie jest tak wysoka, jakiej oczekują ludzie "
Faktem to jest że Polski boks amatorski jest na dnie i tak się składa że akurat w tym sporcie medali nie dają za gadanie :) wiec może by tak wziąć się do roboty i nie mielić bezsensownie jęzorem ?

"Ale faktem jest także – i trzeba o tym pamiętać ..."
Ta wyliczanka trochę przypomina słowa leśnego dziada Strejlaua, o tym że Robert Lewandowski zawdzięcza swój sukces polskiej myśli szkoleniowej :( bo przecież nie samozaparciu, ciężkiej pracy nad sobą i odrobinie talentu.
 Autor komentarza: szansepromotions
Data: 20-05-2013 21:24:27 
co do tej pamięci to też bym nie przesadzał , ale faktem jest , że chłopaki myślą za szybko , gdyby przeboleć te parę lat na amatorce i coś tam osiągnąć to lepszy kontrakt z lepszą grupą , a tak to Wasyl da wam 1 walkę na pół roku , jeśli nie walczysz w cruiser albo ciężkiej i tyle
 Autor komentarza: atmel
Data: 20-05-2013 21:24:34 
........
 Autor komentarza: WARIATKRK
Data: 20-05-2013 21:49:57 
Tylko wynikami można zmienić sytuacje z sponsorowaniem boksu i koszykiem w którym się znajduje.Może wtedy pani minister Mucha która jeszcze nie dawno chciała zając się III liga hokeja której nie ma zrozumie ze boks to dyscyplina w której zdobyliśmy garść złotych krążków.
 Autor komentarza: rakowski
Data: 20-05-2013 22:15:41 
Mucha nie ma pojęcia żadnego o sporcie.Ona pracowała w jakieś dużej korporacji jeśli się nie mylę.Polskim sport to klapa,cyrk na kółkach.Przykładowo w boksie amatorskim można zdobyć kilkanaście medali,a my pozbawiamy się takiej szansy i ładujemy kasę w siatkówkę,piłkę nożna.Te dyscypliny będą zawsze miały dobrze,ale najlepiej podpisać byle gówno,bez dialogu.
Życzę powodzenia na ME w Mińsku.
 Autor komentarza: szansepromotions
Data: 20-05-2013 22:36:19 
Nie trzeba mieć pojęcia o sporcie , by być ministrem sportu , potrzebny jest manager, który świetnie by tym zarządzał , a nie kolejny emeryt z sukcesami .
Dobrze by było mieć jakiegoś mistrza w HW , albo złotego medalistę olimpijskiego , to więcej dzieciaków by się garnęło do tego sportu , bo podstawa by wygrywać medale , to praca z dziećmi , jak to ma miejsce w Anglii , Rosji czy Kubie
 Autor komentarza: rakowski
Data: 20-05-2013 22:52:50 
Ta Pani nie ma pojęcia o sporcie i to jest złe,a o menadżerach,doradcach nawet nie wspominaj,bo oni mają to w du..ie,jak wyglądają inne sporty.Oni patrzą na marketing.Dopóki ktoś nie wejdzie i nie wpier...i się odważnie i skrytykuje to będzie tragicznie.Przecież te ograniczenia budżetowe dla różnych sportów to jest tragedia,będzie jeszcze gorzej.
Z niczego sukcesy się nie biorą,są tylko pewne przypadki.W Kazachstanie boks jest numer jeden i tam mają sukcesy,a u nas piłka nożna i lipa.Amerykanie nie mają sukcesów,bo tam jest bardzo dużo alternatyw.Jakby w Polsce był boks amatorski na wysokim poziomie i organizowane byłyby imprezy z najlepszymi na świecie,to ludzi na widowni byłoby sporo,chętnie wybrałbym się i pooglądał następnych wielkich mistrzów.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.