ADIL ASLANOV PRZEZ WSB DO POLSKIEJ KADRY?

21-letni Adil Aslanov (na zdjęciu z prawej) w Pruszkowie po raz drugi wystąpi w barwach Hussars Poland w meczu ligi World Series of Boxing. W swoim debiucie stoczył w Gdyni znakomity pojedynek z jednym z najlepszych pięściarzy WSB wagi z limitem 61 kg, Adlanem Abduraszidowem i choć przegrał, pozostawił po sobie dobre wrażenie. Tym razem sympatyczny pięściarz z Tbilisi stanie oko w oko z inną gwiazdą ligi, Białorusinem Vazgenem Safriancem i niemal pewnym jest, że znów da publiczności świetną walkę.

Adil urodził się 20 sierpnia 1991 roku w Tbilisi. Po skończeniu w 2008 roku szkoły średniej zdał egzamin na Gruziński Uniwersytet Techniczny, gdzie rozpoczął studia na kierunku budownictwa. I pewnie nadal koncentrowałby się na godzeniu nauki ze sportem w dalekiej Gruzji, gdyby nie przykre okoliczności, które sprawiły, że zdecydował definitywnie pożegnać swój kraj i wyjechać za granicę.

- Moje kłopoty, których źródłem było azerskie pochodzenie  rozpoczęły się w 2010 roku, kiedy zostałem  seniorem - wspomina ze smutkiem Adil. - Oszukiwano mnie w pojedynkach, które toczyłem z rodowitymi Gruzinami. W 2011 roku podczas Mistrzostw Gruzji Seniorów zostałem brutalnie skrzywdzony przez sędziów w walce finałowej. Przestałem otrzymywać powołania na obozy kadry, przestałem jeździć na zagraniczne zawody. Kiedy na Ukrainie miał się odbyć turniej im. S. Trestina, dostałem od organizatorów zaproszenie wzięcia w nim udziału. Federacja gruzińska odmówiła pokrycia kosztów mojego wyjazdu, więc pojechałem tam za własne pieniądze i wygrałem. Kiedy wróciłem do kraju, zaprosiłem na sparingi mistrza kraju, ale mi odmówił. Było więc jasne, że nie mam żadnych szans na sportowy rozwój w Gruzji. Postanowiłem wyjechać i tak trafiłem właśnie do Polski, gdzie zamierzam kontynuować swoją karierę i osiągać sukcesy o jakich od lat marzę. Dlatego chciałbym otrzymać w przyszłości polskie obywatelstwo i walczyć z orłem na piersi - deklaruje Aslanov.   

Dodajmy, że pięściarz SAKO Gdańsk i Hussars Poland  trenuje od 10 lat. W tym czasie aż 8 razy zdobywał złoty medal Mistrzostw Gruzji w różnych kategoriach wiekowych, ale pierwszy poważny międzynarodowy start zanotował w 2006 roku podczas Mistrzostw Europy młodzików (Schoolboys), gdzie w pierwszym pojedynku przegrał z Rosjaninem Sergiejem Trofimienko - późniejszym złotym medalistą, który zresztą bardzo wyraźnie wygrał wszystkie swoje walki.

W 2007 roku Adil wystąpił podczas Mistrzostw Europy kadetów w Baku, gdzie w pierwszej walce trafił na Uzbeka Fazliddina Gaibnazarowa. Kilka miesięcy później Adil stanął na najwyższym stopniu podium podczas turnieju im. Geydara Alieva. Dwa lata później - jako kapitan młodzieżowej reprezentacji Gruzji - wygrał na Ukrainie turniej im. P.R. Popovicha, uzyskując tym samym tytuł mistrza sportu w boksie. Niestety nie udał się mu start na rozgrywanych w 2009 roku w Szczecinie Młodzieżowych Mistrzostwach Europy. Tym razem trafił na dobrze dysponowanego Niemca Edgara Waltha, który w tym sezonie również zadebiutował w rozgrywkach WSB.

Na polskim ringu Adil Aslanov po raz pierwszy wystąpił (w wadze do 56 kg, która jest jego naturalną kategorią) na przełomie sierpnia i września ub. roku podczas turnieju Grand Prix PZB w Grudziądzu, gdzie po pokonaniu Marka Pietruczuka i Michała Smerdela przegrał (werdykt mocno dyskusyjny) w opinii sędziów z Sylwestrem Kozłowskim. Później był udany występ w meczu Gdańsk-Wilno i propozycja występów w ekipie Hussars.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: Srogi
Data: 16-01-2013 17:30:43 
No i fajnie. Mam tylko nadzieję, że nasz związek bokserski nie będzie go robił w ciula.
 Autor komentarza: anonim1928
Data: 16-01-2013 17:42:11 
Wystarczy już, że w piłkarskiej kadrze pełno mamy farbowanych lisów...
 Autor komentarza: maajkel
Data: 16-01-2013 18:57:21 
czy taka wygrana ta pierwsza walka na grand prrix to nie powiedział bym
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.