WYRÓŻNIENIA MIESIĘCZNE - PAŹDZIERNIK 2012

Październik stał przede wszystkim pod znakiem interesujących walk na ringach światowych, natomiast w polskim boksie jedynymi godnymi odnotowania wydarzeniami były: gala Babilon Promotion w Wieliczce, jubileuszowe XX Młodzieżowe Mistrzostwa Polski oraz wybory nowych władz PZB. Niestety wielkim cieniem na wydarzeniach tego miesiąca w środowisku bokserskim położyła się przedwczesna śmierć wspaniałego trenera Emanuela Stewarda. Mamy nadzieję i gorąco sobie i Wam tego życzymy, że jak najrzadziej będziemy musieli wyróżniać takie przykre historie w comiesięcznych podsumowaniach…

Walka miesiąca, świat: Brandon Rios vs Mike Alvarado

Nie mamy wątpliwości – walka miesiąca i murowana kandydatura do walki roku. Wielka szkoda, że ta niesamowita ringowa wojna zakończyła się już w siódmej rundzie! Tu nie było rozpoznawczego badania, kunktatorstwa w defensywie, tylko bezlitosna wojna, cios za cios, a trafienia rywala kwitowane lekceważącym uśmiechem. I gdy wydawało się, że Mike Alvarado znalazł sposób na powstrzymanie rozpędzonego Brandona Riosa, zabrakło mu chyba sił i „Bam Bam” bezwzględnie to wykorzystał, wygrywając przed czasem. Walka rewanżowa to wysokie miejsce na liście życzeń kibiców na całym świecie.

Walka miesiąca, Polska: Andrzej Sołdra vs Ricky Denis Pow

Pamiętając jak ciężką przeprawę miał Andrzej Sołdra zaledwie miesiąc temu łatwiej można zrozumieć jego słabszy występ z kolejnym wymagającym rywalem w miniony weekend. Ale wtedy podczas październikowej gali w Wieliczce, nowy zawodnik grupy Babilon Promotion był tym, który „ukradł” show Pawłowi Głażewskiemu boksującemu w walce wieczoru. Ricky Denis Pow stawił Polakowi twardy opór, walka obfitowała w zażarte wymiany ciosów i była bardzo widowiskowa. Sołdra to urodzony wojownik, potrzebuje jednak dobrego trenera, a wtedy jeszcze nie raz dostarczy nam ringowych emocji.

Nokaut miesiąca, świat: Danny Garcia TKO 4 Erik Morales

Choć w początkowych rundach ogromne doświadczenie mistrza świata czterech kategorii wagowych wystarczało, aby powstrzymywać ataki młodego rywala panującego obecnie na tronie wagi junior półśredniej, to w trzecim starciu Danny Garcia doszedł do głosu, a Erika Moralesa przed nokautem uratował gong. Nie na długo jednak, gdyż już w kolejnej odsłonie legendarny „El Terrible” został ścięty z nóg kapitalnym lewym sierpowym i choć meksykański wojownik mimo wyraźnego zamroczenia chciał kontynuować walkę, jego narożnik podjął słuszną decyzję o zakończeniu rywalizacji.

Nokaut miesiąca, Polska: Sebastian Skrzypczyński KO 1 Tommy Altmann

Takie wyróżnienia bardzo lubimy, w dodatku można rozpatrywać je także w kategoriach polskiej niespodzianki miesiąca, do której jednak nominowaliśmy inne wydarzenie. W tym przypadku nie ma jednak wątpliwości – przyznajemy redakcyjne wyróżnienie Sebastianowi Skrzypczyńskiemu, który jechał na galę do Niemiec i nie po raz pierwszy w swojej karierze sprawił dużą niespodziankę. Tym razem jednak naprawdę wybuchową, gdyż już w pierwszej rundzie ciężko znokautował faworyta gospodarzy Tommy’ego Altmanna. Walecznemu pięściarzowi z Kalisza życzymy więcej takich niespodzianek.

Niespodzianka miesiąca, świat: Gamaliel Diaz nowym mistrzem WBC w super piórkowej

Dla wielu kibiców boksu, zwłaszcza tych mniej zaawansowanych, Gamaliel Diaz jest z pewnością postacią anonimową, ale naszym zdaniem jego wyczyn zasługuje na wyróżnienie. Diaz już dwukrotnie próbował zdobyć mistrzowski pas i za każdym razem przegrywał przez nokaut. Sprawdziło się jednak porzekadło, że do trzech razy sztuka i za trzecim razem pokonał nie byle kogo, znakomitego Japończyka Takahiro Ao, w dodatku na terenie rywala i nieznacznie na punkty po świetnej walce. Z pewnością duża niespodzianka w niedużej wadze.

Niespodzianka miesiąca, Polska: Porażka Dawida Michelusa przez nokaut na MMP

Choć Mateusz Polski, finałowy przeciwnik Dawida Michelusa na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski zalicza się do krajowej czołówki wagi lekkiej, to wydawało się, że dominator tej kategorii wagowej jest zdecydowanym faworytem rywalizacji o złoto. Tym większe było zaskoczenie, gdy pięściarz z Karlina skosił swojego utytułowanego przeciwnika z Piły (aktualnego wciąż czempiona w gronie seniorów) w drugiej rundzie kapitalnym podbródkowym, wygrywając przed czasem i zostając nowym mistrzem Polski wśród młodzieżowców.
 
Zawodnik miesiąca, świat/Polska: Ava Knight – Salicka

Po raz pierwszy w tej kategorii nominujemy kobietę, ale jej wyczyn w pełni na to zasługuje. Zresztą ta nominacja w gruncie rzeczy należałaby się Avie Knight – Salickiej także w kategoriach walka miesiąca i niespodzianka miesiąca. Mająca polskie korzenie (jej matka jest Polką) mistrzyni świata IBF w wadze muszej zaszokowała meksykańską publiczność, pokonując na gorącym terenie rywalki w Mexico City zdecydowaną faworytkę Marianę „La Barbie” Juarez i dokładając do kolekcji pas WBC. Choć nowa królowa kategorii muszej reprezentuje USA, to jednak ze względu na jej bezpośrednie związki rodzinne z Polską, oraz dumne reprezentowanie naszych barw narodowych choćby na stroju sportowym przed walką (oraz polski człon w nazwisku), zdecydowaliśmy się uhonorować „Lady of Boxing” wyróżnieniem także jako polską zawodniczkę miesiąca.
   
Wydarzenie miesiąca, świat: śmierć Emanuela Stewarda

Walkę z ciężką chorobą przegrał w październiku ten, który wielu największych mistrzów zawodowego boksu doprowadził do wspaniałych zwycięstw… Trener – legenda, prowadzący równie legendarny Kronk Gym, wspaniały Emanuel Steward. Odszedł naprawdę wielki człowiek boksu i wobec tego smutnego faktu, bledną inne ważne wydarzenia. Thomas Hearns zalewał się łzami na jego pogrzebie, a Władimir Kliczko swoje wspaniałe zwycięstwo nad Wachem dedykował zmarłemu przyjacielowi. Podobnie jak niedawno po śmierci Joe Fraziera, tak również teraz bokserski świat pogrążył się w żałobie…

Wydarzenie miesiąca, Polska: wybór nowych władz PZB

W czasach największego upadku w historii polskiego boksu amatorskiego, po blamażu naszych pięściarzy w kwalifikacjach olimpijskich, pod koniec października wyłoniono nowe władze PZB, z prezesem Zbigniewem Górskim na czele. Czy znakomity sędzia międzynarodowy okaże się tym, który wyprowadzi nasz boks amatorski z zapaści? Przekonamy się w najbliższych latach, a tymczasem polscy pięściarze zaczynają pierwszy poważny sprawdzian, jaki jest start drużyny „Hussars” w lidze WSB.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: anonim1928
Data: 19-11-2012 21:08:32 
No to pojechaliście po bandzie zaliczając Knight jako polską zawodniczkę... Jak Podolski nam strzeał bramki też się cieszyliście bo ma polskie korzenie?
 Autor komentarza: LegiaPany
Data: 19-11-2012 21:28:54 
swiat / polska :)))))))))))))


juz byscie przestali............mamy andzelike gronska ;)
 Autor komentarza: Coperek
Data: 19-11-2012 21:56:56 
Ma polskie korzenie bo jej babcia, to kiedyś miała taką meblościankę z Bydgoszczy, oni to odkryli więc jest w zestawieniu jako Polka.

Dajcie spokój, to tak jak przypisywanie Polsce zasług Michalczewskiego dla Niemiec.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.