WASILEWSKI O POZWIE

- Nikomu nie życzę, by nad głową wisiał mu taki topór – powiedział współwłaściciel grupy Knockout Promotions Andrzej Wasilewski komentując w "Super Expressie" pozew o milion dolarów odszkodowania złożony przez Roy Jonesa Juniora. Amerykański pięściarz na tyle wycenił swoje szkody po tym, jak doszło do zmiany przeciwnika z Dawida Kosteckiego na Pawła Głażewskiego.

- W zasadzie to nie pozywa Roy Jones, tylko jego wspólnik i adwokat John Wirt. A milion dolarów to minimum, jakiego się domaga. W grę wchodzi większa kara, może trzy, a może pięć milionów – mówi Onetowi Wasilewski.

- Czuje pan, że istnienie grupy Knockout Promotions jest zagrożone?
Andrzej Wasilewski: Gdyby sprawa toczyła się w Europie, to bym się tylko śmiał z tego pozwu. Ale w USA jest inny system prawny, który nie jest mi do końca znany. Są tam inne procedury, więc zabezpieczamy się przed zagrożeniem i traktujemy je poważnie. Aczkolwiek na logikę cały zarzut wydaje się śmieszny.

- Załóżmy, że sąd nakaże wam wypłatę miliona dolarów…
AW: Milion to minimum. Równie dobrze może chodzić o trzy, lub pięć milionów.

- Więc załóżmy, że musicie wypłacić Royowi kilka milionów dolarów. Czy grupa znajdzie się nad przepaścią?
AW: Nie, bo spółki prawa handlowego, a takie zajmują się organizowaniem boksu, mają swój określony kapitał. Zgodnie z kodeksem prawa handlowego, nie można od kogoś zabrać więcej niż posiada.

- Na konferencji prasowej przed walką z Głażewskim Roy Jones mówił, że nie ma do organizatorów pretensji, że zmiana rywala to nie wasza wina, a w ogóle to on jest profesjonalistą i może się bić z każdym. Co innego mówił, co innego zrobił?
AW: W zasadzie, to nie Roy tym kieruje. To jego wspólnik i adwokat John Wirt. Naciska nas, lub mówiąc brzydko szantażuje, z dwóch powodów. Po pierwsze liczy na odszkodowanie. Po drugie, chce wymusić na nas walkę Roy Jones – „Diablo” Włodarczyk. My w tej chwili mamy na oku dużo ambitniejsze walki, ale Royowi nie mówimy nie. Szkoda, że wymusza się to na nas w ten sposób, bo Wirt siedzi sobie w USA i sam pracuje przy sprawie, a my opłacamy tam kancelarię i każda minuta to duże koszty.

- Zanosiło się, że Roy stoczy więcej walk w Polsce, ale trudno myśleć o kolejnych projektach, gdy druga strona tak postępuje?
AW: W moim prywatnym odczuciu, jest to czysty bandytyzm. Pan Wirt podpisywał umowy z Polsatem i Cyfrą Plus, gdzie wpisane już było nazwisko Głażewskiego, więc zaakceptował ten stan rzeczy. Teraz wykorzystuje jakieś przecinki w umowach i nas naciska. Inna sprawa, że Roy wcale nie dał z Głażewskim efektownej walki. Gdyby zaprezentował się dobrze, można by jego starcie z Włodarczykiem dobrze sprzedać, a po tym średnim widowisku w Łodzi nie jest już zbyt atrakcyjny dla kibiców.

- Podobno waszą grupę czekają zmiany?
AW: Tak, postawimy bardziej na jakość, a mniej na ilość. Pożegnamy się z niektórymi zawodnikami, bo sympatie sympatiami, ale nad stanem finansowym grupy nikt nie będzie się litował. Z dwoma pięściarzami już się pożegnaliśmy. Tomasz Hutkowski przegrał z kontuzjami, najwyraźniej jego organizm nie został stworzony do zawodowego sportu. Z Cezarym Samełką rozstaliśmy się, bo nie satysfakcjonował nas jego rozwój. Zawęzimy nieco grupę pięściarzy, dzięki czemu będzie można lepiej wykorzystać czas pracy trenerów.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: karamba
Data: 19-10-2012 13:06:49 
Ja tylko jestem ciekawy co sie stanie jesli amerykanski sad przyzna racje Royowi.Przysla tu amerykanskiego komornika?Nie ulega watpliwosci ze RJJ chce zwyczajnie wyciagnac kase, ale jak by to wygladalo od strony prawnej...?W jaki sposob sciagneliby te pieniadze od Wasyla?
 Autor komentarza: AnomanderRake
Data: 19-10-2012 13:27:25 
@karamba

przyjedzie amerykański agent i porwie szpilke ;D
 Autor komentarza: Razparuk
Data: 19-10-2012 13:28:30 
Szanse mają liche na wyjecie jakiejś dużej kasy z Wasyla...pomijam że próbują go naciąć na kasę.
 Autor komentarza: odyniec
Data: 19-10-2012 13:50:18 
normalnie mogliby go w dupe pocalowac ale w hameryce kraju debili to nic pewnego nie ma oni kochaja bezsensowne odszkodowania - niech Yale idzie z nimi na ugode i da im walke z Dialo ale w usa i jeszcze na tym zarobi a wynik z góry pewny przeciez
 Autor komentarza: milan1899
Data: 19-10-2012 14:17:06 
Odyniec
Jak po Glazie zrobiłby walkę RJJ z Diablo to pierdolenia ze biją " dziadka legendę " nie byłoby końca , a innej opcji niż ciężkie KO na Royu w tej walce nie widzę
 Autor komentarza: odyniec
Data: 19-10-2012 14:30:56 
milan
dlatego walka musi byc w usa gdzie nikt nie widzial walki z Glazem a RJJ to nadal wielkie nazwisko
 Autor komentarza: piotr
Data: 19-10-2012 14:53:36 
Panie Wasilewski! Umowę podpisałeś?
Podobno trochę studiowałeś prawo? Uczono Cię zasady "pacta sunt servanda" - umów należy dotrzymywać!

Po co w ogóle podpisałeś umowę? Po co zobowiązałeś się, że Kostecki będzie walczył z RJJ?
Czy żyjemy w republice bananowej?
 Autor komentarza: odyniec
Data: 19-10-2012 14:57:53 
piotr
umiesz czytac?
przeciez wasyl jasno mowi ze na umowie bylo nazwisko Glaza
 Autor komentarza: piotr
Data: 19-10-2012 15:02:07 
Trzeba przynzać RJJ trochę racji różnica popularności między Dawidem Kosteckim a Paweł Głażewskim jest spora.
Właściwie Paweł Głażewski dopiero się wypromował na walce a RJJ a przedtem w Polsce był nieznany.

Kwota kilku milionów dolarów może być absurdalną kwotą ale jednak wydaje się ze pojedynek z Cyganem by się znacznie lepiej sprzedał, RJJ by na pewno więcej zarobił.
 Autor komentarza: piotr
Data: 19-10-2012 15:12:00 
@odyniec

"umiesz czytac?
przeciez wasyl jasno mowi ze na umowie bylo nazwisko Glaza "

Tak ale to INNA umowa. Popisano ją DOPIERO po tym jak zamknięto Kosteckiego, czyli po niedotrzymaniu pierwszej umowy!

Była umowa, że RJJ walczy z Kosteckim? Była. Don Wasyl się wywiązał z umowy? Nie. Może go ciągać RJJ po sadach? Zobaczymy.
Może będzie ugoda? Zobaczymy

Boks zawodowy to biznes. Dzieci się nie bawią. Umowy się podpisuje a jak ktoś nie wywiązuje się to nie ma zdziwki, że może się skończyć w sądzie.

Już pisałem, że kwota jakiej RJJ żąda jest absurdalna, ale podstawy do sądzenia jakieś może(tylko RJJ i Don Wasyl znają dokładną umowę) i ma.
 Autor komentarza: Coperek
Data: 19-10-2012 15:27:17 
"Aczkolwiek na logikę cały zarzut wydaje się śmieszny."

Zarzut jest absolutnie zasadny. Tylko kwota z tyłka wzięta.
 Autor komentarza: gensek
Data: 19-10-2012 15:53:24 
Gdzie jest zarejestrowana firma promotorska Wasilewskiego ? W Polsce czy w USA ? Bo jak w Polsce, to zupełnie nie pojmuję, dlaczego Wasilewski trzęsie tyłkiem i już wynajmuje kancelarię w Stanach. W prawie obowiązuje właściwość miejsca (miejscowa) sądu. Sądem właściwym do rozpatrzenia tej sprawy jest sąd polski, a nie amerykański, ponieważ walka była w Polsce, jeżeli firma Wasilewskiego też jest polska. Jones i jego prawnik niech wnoszą pozew do polskiego sądu. Chyba, że w umowie określili, że ewentualne spory godzą się rostrzygać przed sądami krajów obu stron, ale nie wiem, jak to się ma do przepisów bezwzględnie obowiązujących, które mogą narzucać tą właściwość sądu. A i tak pozostaje jeszcze wspomniana przez kogoś wyżej egzekwowalność odszkodowania. W każdym razie, uleganie Jonesowi i jego prawnikowi to czyste frajerstwo.
 Autor komentarza: Imperator
Data: 19-10-2012 16:09:48 
Wasyl trzęsie portkami bo widzi, że nie idzie mu po myśli. A z jankesami to rożnie bywa. Oni lubią babrać się w błocie jeśli mogą z niego wyciągnąć parę $$$. Trzeba sporządzać takie umowy/kontrakty, aby potem nie było niedociągnięć i jakiś niewidocznych "przecinków" Panie W
 Autor komentarza: Dominic
Data: 19-10-2012 17:20:24 
Uwielbiam Jonesa JR ale trzeba niestety być obiektywnym - gdyby Amerykanin dostał Kosteckiego,jestem przekonany że zostałby znokautowany.
Cygan niech żałuje - bo myśle że po tak efektownym KO,pewnie jego kariera nabrałaby zdecydowanie tempa.
Co do tego pozwu to owszem jest zasadny, z tym.źe to bardziej chodzi o wymuszenie walki Jones - Włodarczyk do której prawdopodobnie może dojść - która w ogóle nie ma sensu ani ze sportowego i biznesowego punktu widzenia.
 Autor komentarza: teanshin
Data: 19-10-2012 20:06:35 
Jesli sad przyzna RJJ odszkodowanie to Wasilewski pojdzie z torbami,nie odrazu ale pojdzie.Pomyslcie miej kasy w kieszeni,mniej kasy dla zawodnikow,sparing partnerow i sztabu szkoleniowego,nikt za darmo roboty nie zrobi,chlopaki pojda gdzie indziej.Babilon,Sauerland moze ameryka a co niektorzy skoncza u Najmana na galach w Czestochowie
 Autor komentarza: CalgaryFlames
Data: 20-10-2012 02:04:06 
Mam nadzieje w niedlugim czasie na odstrzal dwoch drewniakow czyli Wawrzyk i pozniej Kolodziej
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.