GOŁOCIE I SALECIE DALEKO DO STARUSZKÓW

Nie wiadomo czy chodzi o kryzys wieku średniego czy też możliwość zgarnięcia okrągłej sumki, ale Andrzej Gołota i Przemysław Saleta w wieku 44 lat postanowili przypomnieć się światu na oczach - zapewne - milionów telewidzów.

Obozy Gołoty i Salety dopinają obecnie kwestie organizacyjne. Jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego to były pretendent do tytułu mistrza świata wagi ciężkiej i były mistrz Europy w tej kategorii wagowej spotkają się w ringu we Wrocławiu 24 listopada. Dla "Endrju" byłby to powrót do boksu po trzyletniej przerwie. W październiku 2009 roku sromotnie poległ w konfrontacji z Tomaszem Adamkiem. Jeszcze dłużej nieaktywny w ringu, nie licząc skoku w bok na dwie walki z Marcinem Najmanem w MMA i K1, pozostaje Saleta. Ostatni pojedynek stoczył w lutym 2006 roku.

"Kabaret Starszych Panów", "paraolimpiada", "do domu starców z nimi" - to niektóre z komentarzy, jakie pojawiły się w sieci po ogłoszeniu w mediach, że trwają zaawansowane rozmowy na temat walki Salety z Gołotą. Oczywiście Saleta to znacznie lepsza opcja dla zamierzającego godnie pożegnać się z kibicami "Endrju" niż udawane zapasy z Riddickiem Bowe, ale trudno znaleźć wielu zwolenników tego pojedynku.

Walka dwóch 44-latków nie ma żadnej rangi sportowej, chyba, że transmitująca walkę telewizja nagrodzi zwycięzcę pasem mistrza seniorów i kartą zniżkową do apteki. Ale nie ma co zaglądać w metrykę pięściarzy. Są inni bokserzy - i to utytułowani - przy których Saleta i Gołota to jedynie młodsze rodzeństwo.

Słuszny wiek wyraźnie służy Bernardowi Hopkinsowi. "Kat" wciąż kontynuuje zawodową karierę, a w ubiegłym roku w wieku 46 lat został najstarszym mistrzem świata w historii poprawiając dokonanie o rok młodszego w chwili zdobycia pasa George’a Foremana.

Prawdziwym ringowym desperatem oraz człowiekiem przeczącym własnej metryce jest Evander Holyfield. Były mistrz świata wagi ciężkiej 19 października obchodzić będzie 50 urodziny, a w planach ma...walkę z jednym z braci Kliczko. Jeszcze dłużej z ringiem pożegnać nie chciał się inny były mistrz świata Larry Holmes, który ostatni pojedynek stoczył w wieku 53 lat.

46-letni Bernard Hopkins (z lewej) jest najstarszym mistrzem świata w zawodowym boksie /AFP
Obaj i tak wypadają blado na tle Saoula Mamby’ego. 30 lat temu był mistrzem świata w wadze lekkopółśredniej, a jeszcze w marcu 2008 roku wygrywał w ringu w wieku...61 lat. Nieco gorsi od niego pozostają Australijczyk Dexter Dunworth (w wieku 53 lat zdobył lokalny pas USA Mid American w wadze junior ciężkiej) i wpisany do Księgi Rekordów Guinnesa w kategorii najstarszy mistrz bokserski 54-letni Steve Ward - dumny posiadacz pasa European Boxing Federation Midlands w wadze junior ciężkiej
Wiek sportowej emerytury dla pięściarzy znacznie się wydłużył w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. W 1951 roku uchodzący wówczas za bokserskiego weterana  Jersey Joe Walcott został w wieku 37 lat mistrzem świata wagi ciężkiej. Jego rekord poprawił dopiero w 1994 roku 45-letni Foreman.

Obecnie widok sportowca po czterdziestce nikogo już nie dziwi. Nie są zaskoczeniem także osiągane przez nich sukcesy. Przyprószony siwizną 41-letni Witalij Kliczko nie ma (oprócz brata Władimira) równych sobie w wadze ciężkiej, a wspomniany Hopkins należy do czołówki kategorii półciężkiej na świecie.

Gołota i Saleta nie mogą się zatem wstydzić swojego wieku. Znakiem zapytania i powodem do niepokoju może być natomiast ich obecna forma sportowa. Ale ta zależy tylko od nich. Nikt inny nie odpowie za nich na pytanie czy w listopadzie do ringu wejdą żeby pokazać rzetelny boks i chociaż cień dawnych możliwości, czy też będą szukać wyłącznie ostatniej solidnej wypłaty kompromitując się przy tym niemiłosiernie.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: Antonioo
Data: 06-10-2012 11:56:27 
Walka tej samej wagi co np " Burnejka vs najman, Saleta vs najman " czyli na pewno nie o aspekt sportowy tu chodzi.
 Autor komentarza: lukaspie92
Data: 06-10-2012 12:02:25 
"Walka dwóch 44-latków nie ma żadnej rangi sportowej, chyba, że transmitująca walkę telewizja nagrodzi zwycięzcę pasem mistrza seniorów i kartą zniżkową do apteki."

Co to w ogóle za komentarz... Pomimo wątpliwej rangi tej walki taki teks delikatnie przesadzony jak na dziennikarza...
 Autor komentarza: lukaspie92
Data: 06-10-2012 12:03:33 
Przypomina raczej tekst hejtera
 Autor komentarza: Yorrick555
Data: 06-10-2012 12:24:58 
Tu już nie chodzi o wiek, ale o formę. A ta na pewno będzie żenująca.
Np. Witalij jest tylko 3 lata młodszy od Gołoty, ale nie wyobrażam sobie ich walki :)
 Autor komentarza: Shogun90
Data: 06-10-2012 12:29:55 
Gołota to już nawet nie jest bokser a zwykły wrak po wielu kontuzjach i operacjach . Sprawniejszy bramkarz z pod dyskoteki oklepałby Gołotę bez większych problemów
 Autor komentarza: JohnClon
Data: 06-10-2012 12:48:48 
Plakat miażdży! Jakie k..... WAR?! Wszyscy, łącznie z Gołotą (i jego żoną) i Saletą mówią, że to ma być fajne szoł na zakończenie kariery (i kasa też pewnie ma tu znaczenie, ale o tym rzecz jasna nikt nie wspomni), a nie prawdziwa walka. A tu na plakacie wciskają nam kit o ringowej wojnie. Pewne jest jedno, to będzie kompromitacja dla obu panów. Niech tylko w PPV to zorganizują to chyba padnę.
 Autor komentarza: Uhbokm
Data: 06-10-2012 13:53:38 
A mi się pomysł na tę walkę tak podoba, że chyba kupię bilet i pojadę na galę:]

Lepsze to niż walki naszych "prospektów" z bumami, którzy z boksem poza rękawicami nie mają nic wspólnego.
Przynajmniej emocje będą:]
 Autor komentarza: Paulyester
Data: 06-10-2012 16:00:42 
Czy Pan Dariusz Jaroń wchodzi w skład redakcji bokser.org? Jeśli nie, to przyczepię się tylko o publikowanie na tym serwisie tekstów interii, ale jeśli tak to szczerze współczuję poglądów... nie ma nawet sesnsu żebym wyjaśniał dlaczego...
 Autor komentarza: otke
Data: 07-10-2012 10:36:10 
Podejrzewam, że Pan Jaroń jest bardzo sprawnym atletą.
Jasne że Gołota i Saleta nie są na tym poziomie co kiedyś ale chyba nie jest z nimi tak tragicznie jak to sugeruje powyższy tekst.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.