ZNAKOMICI AMATORZY PODPISALI KONTRAKTY Z APB. POCZĄTEK NOWEJ ERY W BOKSIE?

Trzej czołowi pięściarze rankingu AIBA - Magomedrasul Medżidow z Azerbejdżanu (nr 1 w wadze +91 kg), Serik Sapijew z Kazachstanu (nr 4, 69 kg) i Jong-Hun Shin z Korei Południowej (nr 1, 49 kg), podpisali kontrakty na występy ramach APB (AIBA Professional Boxing), który to projekt rusza jesienią 2013 roku. Uroczystość podpisania kontraktów z APB odbyła się w Londynie przy okazji finału indywidualnego ligi WSB.

- To historyczna chwila dla naszej dyscypliny sportu - powiedział prezydent AIBA, dr Wu Ching-Kuo. - Trzech zawodników z czołówki rankingu właśnie zainicjowało program APB. Naprawdę bardzo doceniamy ich  decyzje, by uczestniczyć w projekcie, który przeprowadzony zostanie pod patronatem AIBA, mimo iż mieli ciekawe oferty od profesjonalnych bokserskich promotorów. Jestem również pełen szacunku dla krajowych federacji, które postanowiły w pełni z nami współpracować. Bez wsparcia federacji i trenerów, nie udałoby się pozyskać pięściarzy do naszego projektu.

Największą gwiazdą z trójki, która podpisała kontrakty na występy w APB jest 25-letni Medżidow, aktualny mistrz świata z Baku. Ceniony za nieustępliwość i "niedźwiedzią" siłę fizyczną zawodnik jest jedną z gwiazd ligi zawodowej WSB, gdzie reprezentuje barwy ekipy Baku Fires. Mierzący 190 cm pięściarz będzie jednym z głównych kandydatów do złotego medalu Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Azer na pytanie, czy jest gotowy do walk w ramach APB powiedział:

- Rzeczywiście wiele pomogły mi starty w lidze World Series of Boxing. Miałem dzięki temu okazję zasmakowania zawodowego boksu, bo w WSB walczymy bez koszulek i kasków na dystansie 5 rund, a nie tylko 3 jak to się dzieje w olimpijskim boksie. Czuję się teraz w pełni gotowy na przejście na zawodowstwo w ramach APB - powiedział Medżidow.

Dwukrotny amatorski mistrz świata, 28-letni Serik Sapijew, to legenda kazachskiego boksu. Ten znakomity technicznie pięściarz, walczący z odwrotnej pozycji, nadal należy do absolutnej światowej czołówki. Sapijew to jeden z tych zawodników, których oglądanie w ringu jest przyjemnością. Ma znakomitą pracę nóg i szybkość. Jest przy tym jednym z najbardziej wszechstronnych zawodników. Jego znakiem firmowym są m.in. znakomite kombinacje ciosów w ataku i świetna obrona. Zapytany, dlaczego tak długo zwlekał z przejściem na zawodowstwo powiedział:

- Wiele jest opowieści o dobrych amatorskich pięściarzach, którzy trafili na nieodpowiednich zawodowych promotorów, a ci całkowicie zniszczyli im kariery. Ja ze swojej przygody z boksem amatorskim jestem bardzo zadowolony i chciałbym zakończyć ją zdobyciem medalu olimpijskiego w Londynie. Ale już teraz mam wrażenie, że to, co AIBA proponuje nam w projekcie APB jest po prostu korzystne. Nadal przecież będę związany z moją krajową federacją oraz z AIBA. To jest absolutnie bezpieczny plan kariery i wierzę, że każdy sportowiec właśnie tego potrzebuje - powiedział Sapijew.

AIBA jednocześnie poinformowała, że wspomniane trzy podpisane kontrakty to dopiero początek. Umowy z APB w najbliższym czasie - być może przed Igrzyskami - podpisze kilku innych znanych pięściarzy.                                      

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: lutonadam
Data: 14-06-2012 17:13:51 
Zainteresowanych zachęcam do przeczytania linku :Projekt"Boxing" oraz Profesjonalny Boks AIBA /APB/
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.